Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / План урока "Present Continuous Tense" в 5 классе

План урока "Present Continuous Tense" в 5 классе

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy

  • Иностранные языки

Поделитесь материалом с коллегами:

Разработка урока английского языка в 5 классе по теме: «Present Continuous (Закрепление) »

Date:

Цели и задачи урока:

Учебные: обучение рецептивным и продуктивным видам речевой деятельности, формирование и развитие коммуникативных умений учащихся, умение воспринимать на слух и понимать краткие сообщения, умения вести диалог на заданную тему, умения делать краткие сообщения на заданную тему.

Познавательные: расширение эрудиции учащихся, их лингвистического и общего кругозора.

Развивающие: интеллектуальное и эмоциональное развитие учащихся, развитие языковых и познавательных способностей, способности к догадке, к сравнению и сопоставлению.

Воспитательные: воспитать уважительное отношение друг к другу, умение работать в парах

п/п

Stages

Teacher’s activities

Student’s activities

Time

1

Организационный этап

Цель: подготовить учеников к началу урока, настроить на рабочий процесс

Good morning pupils! I’m glad to see you. What season is it now? Is the sun shining? What colour is the sky? Is it windy?  Is it cold today? What date is it today?  What day of the week is it today? What is your favourite lesson? Why?

Good afternoon, teacher! Fine, thank you.

Today is….

5

2

Фонетическая зарядка

Цель: отработать произношение и интонацию лексического материала

Look at the screen and read this poem.

Are you sleeping, are you sleeping,

Brother John? Brother John?

The morning bell is ringing,

The morning bell is ringing,

Ding, ding, dong. Ding, ding, dong.


Read the poem on the screen

5

3

Речевая разминка

Цель: отработать произношение и интонацию предложений

Now try to learn this poem. And then working in pairs say it to each other. Some of you can say it to me.

What tense was used in this poem? What do you know about Present Continuous Tense?

Learn the poem

And answer my question








2

4

Основная часть: Повторение и закрепление грамматического материала

Цель: при помощи упражнений и работы с учебником повторить и закрепить знания лексического и грамматического материала


Look at the blackboard. There is a tack for you. You should write corresponding formula for Present Simple and Continuous.

1) Present Simple A) V/Vs

2 ) Present Continuous B) to be+V

C) to be+ving

D) to be+Vs

Fill in  is or are in exercise on your cards.( Orally)
1. Look! The children ____ jumping.

2. The cat ____ sleeping now.

3. My friend and I ____ not dancing now.

4. Dave ___ reading now. Look! I ___ swimming.

B) I'm in the park. I can see some children. They ____ playing volleyball. There's my friend Greg! He ____ reading a book. The girl ____ eating a sandwich. The boy and the dog ____ playing with a ball. They can't see me because I ____ sitting in a tree. What ___ you doing? ____ you listening to me?
Put verb in Present continuous Tense.

1Tara ___________ (talk) by phone.

2. Joe ___________ (play) on the computer.

3. Who ___________(watch) TV?

4. Tina ___________ (do) grammar exercises.

5. I ___________ (eat) a pizza.

6. We ___________ (sit) in the classroom.

7. I ___________ (not write) an email.

8. Amy ___________ (not go) to school today.

9. We ___________ (not have) fun today.

10. My team ___________ (not win) the match.

Make up sentences.

in the classroom / am / I / standing  /now.

Pete / reading / not  / a book /  now / is.

listening  / now / the pupils /are  / to the teacher.

now  / playing /  they /  are /  games.

me  / helping  / now / my  / not /  friend /  is.

dancing  / with /  is / she  / now  / Fred?

One of pupils come to the blackboard and choose card with verb. He should show the action and other using questions shouel guess it. Are you singing? Yes, I am…

Repeat words after T and answer the question











Orally fill in is or are in sentences























Put verb in Present continuous in writing

















Make up sentences









Guess the action






15

5

Физкультминутка.

Цель: снять усталость и активизировать внимание учеников

I think you’re tired a bit. Let’s have a rest. Listen to me. If my sentence is about you, you should stand up. And clap your hand if not about you.

1.     My favorite lesson is English (Math, Russian, Kazakh).

2.     My birthday is in autumn(spring, winter, summer).

3.     I am looking at the teacher (reading, sitting, learning).

5.     I can swim (dance, play football)


Listen and do T’s commands

2

6

Grammar

I’ll give you pictures with activities. Using pictures make up questions.

Choose the right verb. Circle it.

1. Where is Ann? – She is in the kitchen. She …pizza for her friends.

a) Makes   b) is making   c) make

2. My brother usually … tennis in the afternoon.

a) Plays   b) is playing   c) play

3. Look! The children … Halloween costumes. They are funny, aren’t they?

a) Wears   b) are wearing   c) wear

4. In  the  evening  my grandfather … newspapers and magazines.

a) read   b) is reading   c) reads

5. During the trips they always … souvenirs for friends.

a) Buys   b) are buying   c) buy

6. Be quiet! My little sister …  .

a) Sleeps   b) is sleeping   c) sleep

1-b, 2-a, 3-b, 4-c, 5-c, 6-b.


make up questions.







Do the test

5

 7


 Подведение итогов урока, рефлексия, оценивание

Цель: подвести итоги урока, оценить работу учеников


Dear children! You’ve worked  hard and you have good results! :(Слайд №14)

Today at the lesson:

  • I   know about…

  • I have learnt that…

  • Now I can…

  • It was interesting to…

  • It was difficult to…

Your home task: learn the rule

Write home task

5

Вставьте глаголы is , are, am. 

I A) 1. Look! The children ____ jumping.

2. The cat ____ sleeping now.

3. My friend and I ____ not dancing now.

4. Dave ___ reading now. Look! I ___ swimming.

B) I'm in the park. I can see some children. They ____ playing volleyball. There's my friend Greg! He ____ reading a book. The girl ____ eating a sandwich. The boy and the dog ____ playing with a ball. They can't see me because I ____ sitting in a tree. What ___ you doing? ____ you listening to me?
II Открой скобки и поставь глагол в Present Continuous tense

1Tara ___________ (talk) by phone.

2. Joe ___________ (play) on the computer.

3. Who ___________(watch) TV?

4. Tina ___________ (do) grammar exercises.

5. I ___________ (eat) a pizza.

6. We ___________ (sit) in the classroom.

7. I ___________ (not write) an email.

8. Amy ___________ (not go) to school today.

9. We ___________ (not have) fun today.

10. My team ___________ (not win) the match.

III Make up sentences.

1. in the classroom / am / I / standing  /now.

2. Pete / reading / not  / a book /  now / is.

3. listening  / now / the pupils /are  / to the teacher.

4. now  / playing /  they /  are /  games.

5. me  / helping  / now / my  / not /  friend /  is.

6. dancing  / with /  is / she  / now  / Fred?
IV Choose the right verb. Test

1. Where is Ann? – She is in the kitchen. She …pizza for her friends.

a) Makes   b) is making   c) make

2. My brother usually … tennis in the afternoon.

a) Plays   b) is playing   c) play

3. Look! The children … Halloween costumes. They are funny, aren’t they?

a) Wears   b) are wearing   c) wear

4. In  the  evening  my grandfather … newspapers and magazines.

a) read   b) is reading   c) reads

5. During the trips they always … souvenirs for friends.

a) Buys   b) are buying   c) buy

6. Be quiet! My little sister …  .

a) Sleeps   b) is sleeping   c) sleep





























































Are you sleeping, are you sleeping,

Brother John? Brother John?

The morning bell is ringing,

The morning bell is ringing,

Ding, ding, dong. Ding, ding, dong.

hello_html_20f4697f.jpghello_html_20f4697f.jpg

hello_html_m469055ad.jpg

hello_html_m469055ad.jpg

hello_html_5d42e65b.jpg

hello_html_5d42e65b.jpg





Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

Автор
Дата добавления 30.04.2016
Раздел Иностранные языки
Подраздел Конспекты
Номер материала ДБ-060465
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests
