Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Информатика / Конспекты / План урока «Векторлық және растрлық графиктерді құру және өндеу бағдарламалар»
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Информатика

План урока «Векторлық және растрлық графиктерді құру және өндеу бағдарламалар»

библиотека
материалов

Пәні: Информатика
Сабақтың тақырыбы: «Векторлық және растрлық графиктерді құру және

өндеу бағдарламалар»

Күні:

Сынып: 7 «А» «Б»
Сабақтың типі : Жаңа тақырыпты түсіндіру
Сабақтың түрі : Интерактивті тақтаны қолданып сабақ өткізу.
Сабақтың мақсаты :
Білімділік: Графикалық бейнелердің редакторларын қолданбалы бағдарламалар жүйелері туралы білім беру. Қазіргі таңда аса үлкен интеграциялық денгейлі сызбалар пайдаланатын ЭЕМ-ді менгеру.
Дамушылық: Оқушының компьютерлік сауаттылығын арттыруда, адам мен компьютер арасында мәлімет алмасуда, қажетті бағдарламалық жасақтамалар мен қосымша құралдарды пайдаланушы ретінде жүзеге асыру. Тыңдалған материалды еске сақтау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларға кәсіптік бағыт — бағдар беру, таңдаған мамандығына деген құрмет пен сүйіспеншілігін арттыру, өз шешімін дұрыс орындауға баулу, компьютерге деген сауаттылығын арттыру. Оқушыларды елін, жерін сүюге тәрбиелеу.
Пән аралық байланы : математика, сызу
Көрнектіліктер: таратпалы материалдар, интерактивті тақта .
Сабақ барысы :
1. Ұйымдастыру – 2 мин.
Кезекшіден рапорт қабылдау және топ пен сәлемдесу, журнал бойынша қатысып отырғандарды тексеру. Сабаққа дайындықты тексеру .
Техникалық қаупсіздік ережесін ескерту.
2. Білімділігін пысықтау — 5 мин
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру — 18 мин.
4. Интерактивті тақтада тапсырманы орындау – 17 мин.
5. Сабақты қорытындылау және бағалау, үй тапсырмасы — 3 мин.

1. Білімдерін пысықтау
Жалпылама шолу жолы:
А) БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ ҚОСУ ӘРЕКЕТІНІҢ ТІЗБЕГІН РЕТІМЕН ЖАЗЫҢЫЗ
Б) PAINT ГРАФИКАЛЫҚ РЕДАКТОРЫМЕН ЖҰМЫС ІСТЕУ ЖОЛЫНДАҒЫ ТЕРЕЗЕНІҢ ЭЛЕМЕНТТЕРІҢ КӨРСЕТІҢІЗ
В) СУРЕТ САЛУ КЕЗЕҢДЕРДЕГІ ҚҰРАЛДАРДЫ АТАҢЫЗ
Д) ОБЪЕКТІЛЕРМЕН ЖҰМЫС ІСТЕУ
2.Жаңа тақырыпты түсіндіру
2.1. Графикалық бейнелердің редакторлары.
Ақпараттың үлкен бөлігін адамдар көру ағзасы арқылы қабылдайды. Сондықтан да графикалық ақпаратты өңдеу ғылыми зерттеулердің, инженерлік және дизайнерлік шешімдердің, ақпараттық және бағдарламалық құралдардың — қарапайым редакторлардан күрделі бағдарламалық кешендерге дейін (мысалы, Corel Draw және Adobe Photoshop) –көлемді қатпарын құрайды.
Графикалық файлдың сыртқы құрылғыда бейнелеу көрсетімі, яғни өлшемі, шешімі, сығымдау дәрежесі, әдісі және т.б. болады, сонымен бірге әр графикалық редакторға арналған арнайы ақпараты (мысалы, Corel Draw- қисық түзілімдер туралы, Photoshop –қатпарлар,арналар және т.б. туралы ақпараттар) сақталады, белгілі түрде кодтайды.
Графикалық файл пішімі дегенді бейнелеу және оны файлға жазу туралы ақпараттың жиынтығы деп түсіну керек. Барлық графикалық пішімдерді екі топқа бөледі:
-біріншісі – жалпы белгіленген пішімдер. Мұнда бейненің өзі, сондай-ақ сақтауға, көшіруге немесе көруге арналған бейнелер.
-екіншісі — бейнелерді редакциялаудың аралық нәтижелерін сақтауға арналған ерекше пішімдер.
Іскерлік саласында графикаға деген қажеттілікті негізгі үш бағытпен шектеуге болады. Олар: құжаттардағы графика (иллюстрациялар, диаграммалар, ұсыну-көрсетудің тиімді түрі), мультимедиа-презентация графикасы (фон, заставка, динамикалық графикалық объектілер) және бағдарламадағы графика (пиктограммалар, заставкалар және т.б.)
Көптеген графикалық объектілерден бірнеше негізгі түрін бөліп алып, оларды дайындаудың кең тараған және күрделі емес құралдарын қарастыруға болады.
Графикалық элементтердің құжат, презентация немесе бағдарламаның сапасын жақсартуға қабілетті «джентельмендік жиынтығы көп емес». Олар мынадай:
1. иллюстрациялар
2. графикалар мен диаграммалар
3. сәндік жазбалар
4. безендіру элементтері (түрлі сызықтар, геометриялық және стилизацияланған мүсіндер, т.б.)
Иллюстрациялар мен безендіру элементтерінің бір-бірінен өлшемдері ғана басқаша.Оларды жасау әдісі бойынша растрлық және векторлық, фрактальді деп үш топқа бөлуге болады.
РАСТРЛЫҚ БЕЙНЕЛЕР (НЕМЕСЕ БИТ КАРТА-BITMAP) ДЕГЕНІМІЗ –ТҮРЛІ ТҮСТІ НҮКТЕЛЕРДІҢ(ПИКСЕЛЬДЕРДІҢ) ЖИЫНТЫҒЫ.
Растрлық бейнелердің айтарлықтай кемшілігі бар, айталық, ол шығару құрылғысының, мысалы, дисплейдің шешуші қабілетін өзгерткенде, бұрмаланып кетеді. Үлкен өлшемді растрлық бейнелер (фотосуреттер,т.б.) құжаттар мен презентацияларда фон реттенде, сонымен бірге иллюстрация түрінде пайдаланады. Оларды дайындауда бастапқы материал болып сканерден алынған немесе кітапханадан компакт-дискімен келген бейнелер қызмет етеді.
ВЕКТОРЛЫҚ БЕЙНЕЛЕР ДЕГЕНІМІЗ – ӘДІСПЕН ҚҰРАҒАНДА ГРАФИКАЛЫҚ ОБЪЕКТІЛЕР ҚАРАПАЙЫМ ЭЛЕМЕНТТЕРДІҢ, ЯҒНИ ҮЗІК СЫЗЫҚТАРДЫҢ, ДОҒАЛАРДЫҢ, ШЕҢБЕРЛЕР МЕН КӨП БҰРЫШТАРДЫҢ ЖИЫНТЫҒЫ ТҮРІНДЕ КӨРІНЕДІ.
Векторлық графикалық бейнені құрайтын қисық және түрлі түсті құйылмалардың математикалық жазбасы бар. Оның маңызды бір артықшылығы- бейнелердің масштабы өзгере алады. Суреттің өлшемі өзгертілгенде примитивтер теңгерулері қайта есептеліп, сызықтарды құру сол теңгерулер бойынша жүргізіледі. Нәтижесінде растрлық бейнелерге тән объектінің бұрмалауына жол берілмейді.
Құжаттарды немесе презентацияларды дайындау процесі кезінде синтезделетін иллюстрациялардың көбісін кең тараған пакеттердің аспаптарын пайдаланып, векторлық графиканың құралдары арқылы жүзеге асыру мүмкін. Мысалы WORD -2003-ға Бейнелерді бабына келтіру аспаптар панелі және Жиектер қосылған, графикалық примитивтер жиыны кенейтілген геометриялық , мәтіндік және анимациялық әсерлі сәндік жазбалар жасауға үлкен мүмкіндік береді.
ФРАКТАЛЬДІ БЕЙНЕЛЕР ДЕГЕНІМІЗ- МӘТІНАЛҒЫДАН, ДАЙЫН СУРЕТТЕРДІҢ ӨҢДЕЛІП АЛЫНҒАН ТҮРЛЕРІ.
3.Интерактивті тақтада және жеке әр бір оқушы компьютерде тапсырманы орындау.(жеке тапсырма бойынша)
1- тапсырма көппір көрнісі 2-тапсырма үйдің көрнісі 3-тапсырма орнамент көрнісі
3. Өтілген сабақты бекіту
а) Венн диаграммасы
Растрлық бейне
Комьпютерлік
графика Векторлық бейне
б)интерактивті тақтадағы көрініс талдау және жеке оқушының тапсырмасын тексеру.
в)Оқушыларды бағалау
г)Үй тапсырмасы § 6 бет 167 автор Н.Ермеков «Информатика» 10-11 класс




Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 16.11.2015
Раздел Информатика
Подраздел Конспекты
Просмотров320
Номер материала ДВ-160936
Получить свидетельство о публикации