Инфоурок / Математика / Конспекты / План открытого урока по алгебре

План открытого урока по алгебре

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Пәні_Алгебра_

Күні 12.12.2014 ж.

Сыныбы____

Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымы көмегімен көбейткіштерге жіктеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: екі өрнектің квадраттарының айырымы көмегімен көбейткіштерге жіктеуді үйрету, біліктіліктері мен дағдыларын қалыптастыру, есептерді шешу кезінде тиімді пайдалана білуге үйрету.

Дамытушылық:  оқушылардың өз бетінше білім алу дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлау, шығармашылық қабілетін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: оқушыларды шыдамдылыққа, дәлдікке, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа,  ұжымдастыққа, достыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдар, үлестірме карточкалар, түрлі түсті жапсырма қағаздар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі. Амандасу. Жоқ оқушыларды белгілеу. Жұмыс орнын ұйымдастыру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Өткенге шолу:

Сұрақтар:

1. Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі неге тең болады?

2. Екі өрнектің квадраттарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу формуласы қалай жазылады және қалай оқылады?

3. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласының маңызы қандай және ол не үшін қолданылады?

ІІІ. Есептер шығару.

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Екі өрнектің квадраттарының айырымы көмегімен көбейткіштерге жіктеу». (оқушылар )

Біздер бүгінгі сабағымызда екі өрнектің квадраттарының айырымы тақырыбын қайталап, еске түсіріп, осы формуланы пайдаланып көбейткіштерге жіктеу есептерін шығарып білімдеріңді жетілдіреміз.

Қазір сіздермен бірнеше тапсырмалар орындаймыз. Әр тапсырмаға мен сіздерге түрлі түсті қағаздан жасалған фигураларды (жұлдызша, төртбұрыш, үшбұрыш) беріп отырамын. Сабақтың соңында барлық жинаған фигураларыңды санап қорытынды баға қоямын.


І. Ауызша есептер:


(a-2b)(a+2b)

9a2-25b2

(3y+2)(3y-2)

x2-16y2

(m-5n)(m+5n)

4m2-n2

(x2-2y)( x2+2y)

y2-1

(6x-y)(6x+y)

a2-16

(6m-1)(6m+1)

b2-25

(c2-2d)( c2+2d)

25b2-81a2

(a-7)(a+7)

49x2-1

(3a+4b)(3a-4b)

x2-100


ІІ. Математикалық диктант.

  1. а мен b-ның айырмасын олардың қосындысына көбейту

  2. m-нің екі дәрежесі мен 25-тің айырмасы

  3. х-тің екі дәрежесі мен 9 көбейтілген у-тің екі дәрежесінің айырмасы

  4. 2ху пен 1-дің айырмасын олардың қосындысына көбейту

  5. 3х пен 5у-тің айырмасын олардың қосындысына көбейту

  6. 16 мен к-ның екі дәрежесінің айырмасы

  7. а-ның екі дәрежесі мен в-ның үш дәрежесінің айырмасын олардың қосындысына көбейту


ІІІ. Деңгейлік тапсырмалар.


А деңгей

Тепе-теңдік шығатындай етіп * таңбасының орнына қандай да бір бірмүшені жаз:

1) (*+2)(*-2)= 9x2-4

2) (5a-*)(5a+*)= 25a2-16b2

3) а2-*=(а-5)(а+5)

4) (*+m)(10-m)=100-*

5) 9k2-*=(3*-4)(3*+4)

Тепе-теңдік шығатындай етіп * таңбасының орнына қандай да бір бірмүшені жаз:

1) (3m + *)( 3m - * )=9m2-4n2

2) (-4x)(+4x)=*-16x2
3)
( * -b4)(b4+ * )=a10-b8
4)
(144a2-25b4)=(12a- * )(12a+ * )


Кестені толтыр

1

2

Екі өрнектің

айырмасын оның

қосындысына көбейту

Екі өрнектің квадраттарының

айырмасын жазу

х

5

а

у

в

1



Кестені толтыр

1

2

Екі өрнектің

айырмасын оның

қосындысына көбейту

Екі өрнектің квадраттарының

айырмасын жазу

2a

x

3m

1

4b

5y

4n

k



В деңгей

Көбейткіштерге жікте:

1) 16a8-9b2

2) 0,64b2-25a2

3) 25x2-y3

Көбейтуді көпмүше түріне келтіріп жаз:

1) (a2+5)(a2-5)

2) (0,5+b2)(0,5-b2)

3) (3-x3)(3+x3)



С деңгей

Өрнекті ықшамда:

1) (0,8x+15)(0,8x-15)+0,36x2

2) 5b2+(3-2b)(3+2b)

Теңдеудің түбірін тап:

(6x-1)(6x+1)-4x(9x+2)=-1

Теңдеудің түбірін тап:

(8-9p)p=-40+(6-3p)(6+3p)


ІІ. Оқулықпен жұмыс.


370

1) 9a2-25b2= (3a-5b)( 3a+5b) 2) 4c2-49d2= (2c-7d)( 2c+7d)

3) -81+25m2= (5m-9)(5m+9) 4) x4y2-0,04= (x2y-0,2)( x2y+0,2)

5) 0,16-x8= (0,4-x4)( 0,4+x4) 6) 144-49n2= (12-7n)(12+7n)

7) a2b2-c2= (ab-c)(ab+c) 8) p2q2-4k2= (pq-2k)(pq+2k)


385

  1. (5a+6)2-81= (5a+6-9)(5a+6+9)= (5a-3)(5a+15)

  2. 25-(a+7)2= (5-a-7)(5+a+7)= (-a-7)(a+12)

  3. 9m2-(1+2m)2= (3m-1-2m)(3m+1+2m)=(m-1)(5m+1)

  4. (5x-3y)2-16x2= (5x-3y-4x)(5x-3y+4x)=(x-3y)(9x-3y)

  5. (5c-3d)2-9d2= (5c-3d-3d)(5c-3d+3d)= 5c(5c-6d)

  6. 49m2-(n+8m)2= (7m-n-8m)(7m+n+8m)= (-m-n)(15m+n)


Қосымша есеп:

387

Жауаптары: 1) 1,5 2) 4,8 3) 14 4) hello_html_m57be64dc.gif


IV. Үйге тапсырма беру: 86-87 беттер тақырып 2.1-2.2 оқу, №369, 384

