Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / Планирование М.Мақатаев. Туған тілім
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Планирование М.Мақатаев. Туған тілім

библиотека
материалов

hello_html_508627a.gifhello_html_4eba73a.gifhello_html_4eba73a.gifhello_html_m17aca5ef.gifhello_html_m50516734.gifhello_html_m20ad4c03.gifhello_html_m22e9d0c0.gifhello_html_m4f969de5.gifhello_html_67e60529.gif




Тақырыбы:

Үш бақытым. М. Мақатаев

Туған тілім. Д.Әбілев

Өзіндік жұмыс












Орындаған:Балхаш ауданы,

Бірлік ауылы, «Бірлік орта»

мектебі бастауыш сынып мұғалімі

Буралкиева .Н.Д







Алматы қаласы 2015

Сабақтың тақырыбы: Туған тілім Д.Әбілев.Үш бақытым

М.Мақатаев



Сабақтың мақсаты: өлеңнің идеясын ашу арқылы тіл

мәселесіне мән беріп, өмірмен

байланыстыру.

Күтілетін нәтижелер: пәндік нәтиже: өлеңді тіл ерекшеліктеріне мән бере талдау балаларды зерттеу жұмыстарын жүргізуге баулу;


жүйелік - әрекеттік нәтиже: оқушының тіл байлығын сөздік қорын дамыту; шығармашылық қиялының ұшталуына мүмкіндік беру;


тұлғалық нәтиже; өзін- өзі тану,сыйлау ұғымдарының терң мағынасының бірі – ана тілін білу екенін сезінуге мүмкіндік беріп, патриотыққа, ұлтжандылыққа тәрбиелеу .


Сабақтың көрнекілігі : авторлар туралы деректер, портреті қосымша материалдар, маркер, плакат, итерактивті тақта,т.б.


Сабақтың барысы;

  1. Қызығушылықтарын ояту.

Оқушылардан үй тапсырмасын тексеру:

  • Өлеңде ақын өз сезімін, ойын кімге қарата айтқан?

  • осы өлеңде берілген үміт, уәде, талап, қиын, қия сөздері қандай ойға байланысты берілген?

  • мұғалімге арналған қандай әнді білесіңдер?

Оқушыларға хормен ұстазым әнін бір шумағын орындату.

Оқушылар топқа бөлініп отырады.

- Біздің ана тіліміз қай тіл?

- Өз тіліңді қалай дәріптер едің?

Тақтаға немесе плакатқа оқушылардың пікірлері ( көк маркермен ) жазылады. Мысалы :







білім тілі

тұрмыс тілі ойды жеткізу тілі

Туған тілім

отбасы тілі

өлең айтамын

қуанғанымды жазу тілі

жеткізеді қарым –қатынас

тілі


11 Мағынаны тану

-Балалар сендердің туған тіліне арнап жазған ойларың өте жақсы.

Ақын Д.Әбілевтің «Туған тілім»өлеңімен өз сезімін қалай білдірген екен?

- Д.Әбілевтің өмірбаянымен таныстыру

- Қандай өлеңдерін білетінін сұрау.

Д.Әбілевтің «Туған тілім» өлеңін оқып беру.Содан соң оқушыларға өлеңді іштей, сырттай ,тізбектей оқыту.

Сұрақтар:

Бастапқы топтастыру бойынша оқушыларға өлең жолдарына байланысты оқушыларға сұрақтар қою

  • Өлеңдегі «бабам тілі» деген сөзді қалай түсінесің?

  • Адам өзінің сезімін сыртқа не арқылы шығарады?

  • Өз тілінде домбырада сөйлейді дегенді қалай түсінесің?

- Ал балалар өздерің білесіңдер бізідің туған тіліміз, қандай тіл?

Олай болса біз қандай мемлекетте өмір сүріп, қай мемлекеттік тілде сөйлейміз?

« Қазақ деген ел – бостандықты, азаттықты, даланы, таза ауаны, таза суды, таза көгалды сүйетін халық.»

Олай болса аспаны ашық жері кең бай және бақытты мемлекетте өмір сүретін халықпыз.

  • Ал сендердің ойларыңша бақыт дегеніміз не?

Топтық жұмыс

Оқушылардың алдыларына үлестірмелі қағаз беріп бақыт туралы өз ойларын жазғызу.

- Ал олай болса бізге М.Мақатаевтің «Үш бақытым» өлеңінде бақыт туралы қалай айтылғанын оқып білейік.

М.Мақатаевтың омір баяны жайлы айтып жеткізу.

Өлеңді асқақ сезіммен, мақтанышпен дауыстап оқып, оқушыларға түсіндіру. Оқушыларға әрбір топқа бір өлең шумақтарын тізбектей оқыту.

Дәптермен жұмыс


111. Ой толғау

- Сен үшін бақыт нешеу? Әр топта оқушылар өз ойларын дәптерлеріне түсіру арқылы қысқаша эссе жазады.

Ең бірінші бақытым- .....

Одан кейінгі бақытым - ....

Бақыттардың бақыты - .....

Жазған эсселерін әр топтан бір – екі оқушы шығып « Сиқырлы орындықта» отырып оқып беру.

  • « Сиқырлы орындықта» отырып оқығаннан кейін өзің қандай әсер алдың, ішкі жан дүниеңде өзгеріс болдыма?

  • Балалар, бүгінгі сабақта сендер бақыт деген сезімді қалай түсіңдіңдер?

Үйге тапсырма:

Өлеңді жаттап келу. Оқушылардың жауабын бағалау.

Бағалаудың бір үлгісі кесте арқылы.



Оқушылардың аты-жөні

Үлестірмелі топтамалар арқылы жаңа білімді түсінгендірін тексеру

Оқушылардың

Оқу мәнерін

тексеру


Сиқырлы орындық ойыны арқылы жазған жазба жұмыстарын тексеру

баллы

1

Сағынбек Бекұлан

+

+

+

9

2






3









Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 14.11.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Рабочие программы
Просмотров182
Номер материала ДВ-155588
Получить свидетельство о публикации