Инфоурок Всеобщая история Рабочие программыПланирования по казахском языку на тему "Қоғамдық өмірді ұйымдастыру"

Планирования по казахском языку на тему "Қоғамдық өмірді ұйымдастыру"

Скачать материал

 

Пән: Адам.Қоғам.Құқық

Сыныбы :  9

Мерзімі    30.10.2014ж

Сабақтың тақырыбы:§ 9. Қоғамдық өмірді ұйымдастыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар мемлекет ұғымы, түрлері, тарихи тұрпаттары жайында түсінеді, оның қоғамдық өмірге қатысы жөнінде түсінеді.

Тәрбиелік: оқушылар адамгершілікке, ауызбіршілікке, топтасып жұмыс жасауға тәрбиеленеді.

Дамытушылық: оқушылар ой- пікірін айта біледі,сұраққа тез жауап беруге дағдыланады сабаққа деген  белсенділігін артады.

Әдісі:  топтық жұмыс, пікір алмасу, ролдік ойын, интелектуалдық сайыс.

Түрі: аралас сабақ

 Көрнекілігі: тірек сызбалар.интербелсенді тақта.

Пәнаралық байланыс: тарих, география, қазақ әдебиеті.

 

Сабақтың барысы:

  1.Ұйымдастыру кезеңі

  2. Оқушыларды жаңа сабаққа дайындау

  3.Жаңа сабақты түсіндіру

  4.Интелектуалдық сайыс.

  5.Бекіту кезеңі.

  6.Үйге тапсырма:

  7.Бағалау:

  8.Кері байланыс.

 

 

 

1.     Ұйымдастыру кезең

а) сәлемдесу

ә) сабаққа дайындығын тексеру

б) оқушылар назарын сабаққа аудару

в) топқа бөлу.

г) алтын ережемен таныстыру.

       2. Оқушыларды жаңа сабаққа дайындау

Сабақтың тақырыбын, мақсатын баяндау.

Оқушылар назарын сабаққа аудару.

3.      Жаңа сабақты түсіндіру

Сабақ жоспары

 

1.     Қоғамның негізгі басқару институты

2.     Мемлекеттің түрлері.

3.     Мемлекеттің тұрпаты.

4.     Қоғамдық өмір аялары.

 

 

Ассосация құру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Қоғамды басқару екі түрлі басқару тетіктерімен жүзеге асырылады. Біріншісіне мемлекеттік басқару органдары жатады. Екіншісіне азаматтардың өздері құрған қоғамды басқару ұйымдары арқылы жүзеге асырылады.

    Мемлекет – қоғамның саяси-экономикалық, мәдени-әлеуметтік жүйесін бірізділікке түсіретін, қоғамды басқаратын және сақтайтын негізгі институт болып табылады.

Мемлекеттің белгілері мыналар:

-         Мемлекеттің орталық және жергілікті билік органдары жүйесі болады, оған заңды, атқарушы және сот органдары, әскер, полиция жатады;

-         Мемлекеттің тұрғындары әкімшілік-аумақтық бірлестіктерге (облыс, аудан, ауыл, т.б.) бөлінеді (ол бірліктер әр елде түрліше аталады);

-         Мемлекеттің шекарасы, анық белгіленген аумағы болады;

-         Мемлекеттің ең маңызды белгісі – оның өзге мемлекеттерден тәуелсіздігі, егемендігі;

-         Мемлекет заңдар және басқа нормативтік – құқықтық актілер шығарады, солардың көмегімен қоғамда тәртіп орнатады.

       Мемлекеттер иелік етіп отырған жер көлеміне және тұрғындарының санына қарай көптеген түрлерге бөлінеді.

   Аумағы жағынан дүниежүзіндегі ең ірі мемлекет –Ресей Федератциясы,одан кейінгі орындарды тиісінше Канада,Қытай,АҚШ және т.б.

      Мемлекеттер тұрпаты жағынан:аграрлық,индустриялдық және постиндустриялдық болып бөлінеді.Аграрлық мемлекеттер өз кезегінде құлиеленуші және феодалдық болып екі сатыға жіктеледі.

     Қоғамдық өмір аяларын тұтас жүйені құрайтын жүйешелер ретінде қарастыруға болады.Әдетте,қоғамдық өмір аяларын экономикалық,әлуметтік.саяси мәдени деп төртке бөліп қарастыруға қабылданған.

     Қоғам өмірінің эканомикалық аясы шеңберінде белгілі бір эканомикалық уклад негізінде өндірісті ұиымдастыру,өндірістік қатынастар,адамның еңбегі,соған тиісті алатын материалдық игіліктері-тұрғын үймен,киіммен,тамақпен,көлікпен,тағы басқа заттармен қамтамассыз етілу мәселелері қарастырылады.

     Қоғам өмірінің әлуметтік аясы қоғам мүшелерінің толып жатқан макро және микротоптарға бөлінуін,сондай-ақ топ пен топ,топ пен қоғам,топ пен адам,адам мен тұтас қоғам арасындағы қатынастарды қамтиды.

     Қоғам өмірінің саяси аясына мемлекет және мемлекетті басқару,билік,саяси құрылым,идеология,қоғамдық-саяси бірлестіктер және олардың қызметі,мемлекетті басқару органдары(парламент,үкімет,сот билігі),сайлау және референдум өткізу мәселелері қамтылады.Қоғам өмірінің мәдени-рухани аясы қоғамдық сана формаларының-ғалымның,білімнің,өнердің дамуын және олардың өзара байланыстарын қамтиды.

    Қоғамдық өмір аяларының бәрінің басын қосқанда-қоғамның салыстырмалы тұтас жүйесін құрайды.

 

 

Топтарға тапсырмаларды үлестіріп беру.

 

1.Экономика тобы  - Қоғамның негізгі басқару институты. Оқушылар тақырыпты өзара бөліп түсінігін айтады.

2.Саясат тобы- Мемлекеттің түрлері. Постер арқылы қорғау.

3.Әлеумет тобы – Мемлекеттің тұрпаты. Ролдік ойын «Сот процесі»: «оқушы», «қорғаушы», «сыншы», «сарапшы»

4.Мәдениет тобы – қоғам өмірінің аялары. Ролдік ойын «Абай Құнанбаевтың 17-ші қара сөзі».

 

4.     Интелектуалдық сайыс.

 

1.Құпия ұяшықтар.

2.Сыр сандық.

3.Кім жылдам. Тест.

 

 1.«Құпия ұяшықтар».4 ұяшық 4 тақырыптан тұрады, әр бір ұяшықта күрделі болуына байланысты 10;20;30 баллдық сұрақтан болады.

1-ші ұяшық.Қоғамның басқару институты

10балл-Ең негізгі қоғамдық институт?

20балл- Қоғамды басқару жолдары?

30балл-Мемлекет дегеніміз не?

2-ші ұяшық. Мемлекеттің түрлері

10балл-Жер көлемі бойынша ең үлкен 10 мемлекеттер?

20балл- Халқының саны жағынан дүние жүзінде ең ірі мемлекет?

30балл - Басқару формасына қарай мұра болып келе жатқан жер көлемі шағын мемлекет?

3- ші ұяшық. Мемлекеттің тұрпаты

10балл-Мемлекеттер тұрпаты жағынан нешеге бөлінеді?

20балл- Америкадағы 1959 жылдан бастап Бостандық аралы деп аталып келген социалистік мемлекет?

30балл- 70 жыл өмір сүрген социалистік мемлекеттер одағы?

4- ші ұяшық Қоғам өмірінің аялары

 10балл- Қоғамдық өмір аяларын неше топқа бөліп қарастыру қабылданған?

20балл- Қазақстан көп ұлтты мемлекет. 130 – ға жуық ұлт өкілдері бар. Бұл келтірілген мысал қоғам өмірі аясының қайсы тобы бойынша жіктеуге жатады?

30балл-Мемлекеттік заңдарды енгізу, азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін белгілеу қоғам өмірінің қандай аясына жатады?

2.Сыр сандық».Әр топқа бір сұрақтан тиісті.

3.«Кім жылдам ойыны тест.9 сұрақтан тұрады. Жауабын жылдам тапқан оқушы жауап береді. Сұрақтардың барлығы осы тақырыппен байланысты.

 

 

 

 

5.      Жаңа сабақты меңгергендігін тексеру:

1.      Мемлекет дегеніміз не?

2.      Қоғамдық өмір аяларын атандар?

3.      Мемлекеттің қандай белгілері бар?

4.      Мемлекттің тұрпаты жағынан нешеге бөлінеді?

:

6.      Үйге тапсырма:

7.      Бағалау:

8.      Кері байланыс.

 

 

 

 

Өзара бағалау критерийі

 

 

Бағалаушы оқушының

 аты – жөні

 

 

Топқа берілген

Тапсырманы орындауы

Интелектуалдық

сайыс барысында сұрақтарға жауап беруі

Қортынды

10 балл – 3

20балл – 4

30 балл - 5

10 балл – 3

20балл – 4

30 балл - 5

 

 

Топ мүшелері

 

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

 

5

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Планирования по казахском языку на тему "Қоғамдық өмірді ұйымдастыру""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по сертификации продукции

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

 

Пән: Адам.Қоғам.Құқық

Сыныбы :  9

Мерзімі    30.10.2014ж

Сабақтың тақырыбы:§ 9. Қоғамдық өмірді ұйымдастыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар мемлекет ұғымы, түрлері, тарихи тұрпаттары жайында түсінеді, оның қоғамдық өмірге қатысы жөнінде түсінеді.

Тәрбиелік: оқушылар адамгершілікке, ауызбіршілікке, топтасып жұмыс жасауға тәрбиеленеді.

Дамытушылық: оқушылар ой- пікірін айта біледі,сұраққа тез жауап беруге дағдыланады сабаққа деген  белсенділігін артады.

Әдісі:  топтық жұмыс, пікір алмасу, ролдік ойын, интелектуалдық сайыс.

Түрі: аралас сабақ

 Көрнекілігі: тірек сызбалар.интербелсенді тақта.

Пәнаралық байланыс: тарих, география, қазақ әдебиеті.

 

Сабақтың барысы:

  1.Ұйымдастыру кезеңі

  2. Оқушыларды жаңа сабаққа дайындау

  3.Жаңа сабақты түсіндіру

  4.Интелектуалдық сайыс.

  5.Бекіту кезеңі.

  6.Үйге тапсырма:

  7.Бағалау:

  8.Кері байланыс.

 

 

 

1.     Ұйымдастыру кезең

а) сәлемдесу

ә) сабаққа дайындығын тексеру

б) оқушылар назарын сабаққа аудару

в) топқа бөлу.

г) алтын ережемен таныстыру.

       2. Оқушыларды жаңа сабаққа дайындау

Сабақтың тақырыбын, мақсатын баяндау.

Оқушылар назарын сабаққа аудару.

3.      Жаңа сабақты түсіндіру

Сабақ жоспары

 

1.     Қоғамның негізгі басқару институты

2.     Мемлекеттің түрлері.

3.     Мемлекеттің тұрпаты.

4.     Қоғамдық өмір аялары.

 

 

Ассосация құру

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қоғамды басқару екі түрлі басқару тетіктерімен жүзеге асырылады. Біріншісіне мемлекеттік басқару органдары жатады. Екіншісіне азаматтардың өздері құрған қоғамды басқару ұйымдары арқылы жүзеге асырылады.

    Мемлекет – қоғамның саяси-экономикалық, мәдени-әлеуметтік жүйесін бірізділікке түсіретін, қоғамды басқаратын және сақтайтын негізгі институт болып табылады.

Мемлекеттің белгілері мыналар:

-          Мемлекеттің орталық және жергілікті билік органдары жүйесі болады, оған заңды, атқарушы және сот органдары, әскер, полиция жатады;

-          Мемлекеттің тұрғындары әкімшілік-аумақтық бірлестіктерге (облыс, аудан, ауыл, т.б.) бөлінеді (ол бірліктер әр елде түрліше аталады);

-          Мемлекеттің шекарасы, анық белгіленген аумағы болады;

-          Мемлекеттің ең маңызды белгісі – оның өзге мемлекеттерден тәуелсіздігі, егемендігі;

-          Мемлекет заңдар және басқа нормативтік – құқықтық актілер шығарады, солардың көмегімен қоғамда тәртіп орнатады.

       Мемлекеттер иелік етіп отырған жер көлеміне және тұрғындарының санына қарай көптеген түрлерге бөлінеді.

   Аумағы жағынан дүниежүзіндегі ең ірі мемлекет –Ресей Федератциясы,одан кейінгі орындарды тиісінше Канада,Қытай,АҚШ және т.б.

      Мемлекеттер тұрпаты жағынан:аграрлық,индустриялдық және постиндустриялдық болып бөлінеді.Аграрлық мемлекеттер өз кезегінде құлиеленуші және феодалдық болып екі сатыға жіктеледі.

     Қоғамдық өмір аяларын тұтас жүйені құрайтын жүйешелер ретінде қарастыруға болады.Әдетте,қоғамдық өмір аяларын экономикалық,әлуметтік.саяси мәдени деп төртке бөліп қарастыруға қабылданған.

     Қоғам өмірінің эканомикалық аясы шеңберінде белгілі бір эканомикалық уклад негізінде өндірісті ұиымдастыру,өндірістік қатынастар,адамның еңбегі,соған тиісті алатын материалдық игіліктері-тұрғын үймен,киіммен,тамақпен,көлікпен,тағы басқа заттармен қамтамассыз етілу мәселелері қарастырылады.

     Қоғам өмірінің әлуметтік аясы қоғам мүшелерінің толып жатқан макро және микротоптарға бөлінуін,сондай-ақ топ пен топ,топ пен қоғам,топ пен адам,адам мен тұтас қоғам арасындағы қатынастарды қамтиды.

     Қоғам өмірінің саяси аясына мемлекет және мемлекетті басқару,билік,саяси құрылым,идеология,қоғамдық-саяси бірлестіктер және олардың қызметі,мемлекетті басқару органдары(парламент,үкімет,сот билігі),сайлау және референдум өткізу мәселелері қамтылады.Қоғам өмірінің мәдени-рухани аясы қоғамдық сана формаларының-ғалымның,білімнің,өнердің дамуын және олардың өзара байланыстарын қамтиды.

    Қоғамдық өмір аяларының бәрінің басын қосқанда-қоғамның салыстырмалы тұтас жүйесін құрайды.

 

 

Топтарға тапсырмаларды үлестіріп беру.

 

1.Экономика тобы  - Қоғамның негізгі басқару институты. Оқушылар тақырыпты өзара бөліп түсінігін айтады.

2.Саясат тобы- Мемлекеттің түрлері. Постер арқылы қорғау.

3.Әлеумет тобы – Мемлекеттің тұрпаты. Ролдік ойын «Сот процесі»: «оқушы», «қорғаушы», «сыншы», «сарапшы»

4.Мәдениет тобы – қоғам өмірінің аялары. Ролдік ойын «Абай Құнанбаевтың 17-ші қара сөзі».

 

4.     Интелектуалдық сайыс.

 

1.Құпия ұяшықтар.

2.Сыр сандық.

3.Кім жылдам. Тест.

 

 1.«Құпия ұяшықтар».4 ұяшық 4 тақырыптан тұрады, әр бір ұяшықта күрделі болуына байланысты 10;20;30 баллдық сұрақтан болады.

1-ші ұяшық.Қоғамның басқару институты

10балл-Ең негізгі қоғамдық институт?

20балл- Қоғамды басқару жолдары?

30балл-Мемлекет дегеніміз не?

2-ші ұяшық.Мемлекеттің түрлері

10балл-Жер көлемі бойынша ең үлкен 10 мемлекеттер?

20балл- Халқының саны жағынан дүние жүзінде ең ірі мемлекет?

30балл - Басқару формасына қарай мұра болып келе жатқан жер көлемі шағын мемлекет?

3- ші ұяшық.Мемлекеттің тұрпаты

10балл-Мемлекеттер тұрпаты жағынан нешеге бөлінеді?

20балл- Америкадағы 1959 жылдан бастап Бостандық аралы деп аталып келген социалистік мемлекет?

30балл- 70 жыл өмір сүрген социалистік мемлекеттер одағы?

4- ші ұяшықҚоғам өмірінің аялары

 10балл- Қоғамдық өмір аяларын неше топқа бөліп қарастыру қабылданған?

20балл- Қазақстан көп ұлтты мемлекет. 130 – ға жуық ұлт өкілдері бар. Бұл келтірілген мысал қоғам өмірі аясының қайсы тобы бойынша жіктеуге жатады?

30балл-Мемлекеттік заңдарды енгізу, азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін белгілеу қоғам өмірінің қандай аясына жатады?

2.Сыр сандық».Әр топқа бір сұрақтан тиісті.

3.«Кім жылдам ойыны тест.9 сұрақтан тұрады. Жауабын жылдам тапқан оқушы жауап береді. Сұрақтардың барлығы осы тақырыппен байланысты.

 

 

 

 

5.      Жаңа сабақты меңгергендігін тексеру:

1.      Мемлекет дегеніміз не?

2.      Қоғамдық өмір аяларын атандар?

3.      Мемлекеттің қандай белгілері бар?

4.      Мемлекттің тұрпаты жағынан нешеге бөлінеді?

:

6.      Үйге тапсырма:

7.      Бағалау:

8.      Кері байланыс.

 

 

 

 

Өзара бағалау критерийі

 

 

Бағалаушы оқушының

 аты – жөні

 

 

Топқа берілген

Тапсырманы орындауы

Интелектуалдық

сайыс барысында сұрақтарға жауап беруі

Қортынды

10 балл – 3

20балл – 4

30 балл - 5

10 балл – 3

20балл – 4

30 балл - 5

 

 

Топ мүшелері

 

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

 

5

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

Скачать материал
