Тэма: Складанне і адніманне
двухзначных лікаў
у межах 100
Мэты ўрока:
• фарміраваць уменні складаць
і аднімаць двухзначныя лікі без пераходу праз дзясятак у межах 100;
•
развіваць
уменні рашаць задачы;
•
развіваць
навыкі лагічнага мыслення;
•
развіваць
творчыя здольнасці вучняў;
абуджаць цікавасць да прадмета праз
дыдактычную гульню, лагічныя заданні
Абсталяванне: камп’ютар,
мультымедыйны праектар, карткі з лічбамі і літарамі.
Ход урока:
1) Гучыць музыка з песні «Чароўная кветка»
2) Верш (вучаніца)
Пра нешта рыпае
масніца,
І спіцы зноў не
спіцца,
Прысеўшы на ложку,
падушкі
Ужо навастрылі
вушкі.
І адразу мяняюцца твары,
Мяняюцца гукі і
фарбы ...
Ціхенька рыпае
масніца.
І ў пакой
уваходзіць казка ....
3) Настаўнік
У некаторым
царстве, у трыдзявятым гасударстве
жылі-былі Іван Царэвіч і Васіліса Прыгажуня. Жылі яны разам
вось ужо колькі гадоў ... (Рашыць
прыклады, адказ
паказаць на абаках).
1 варыянт 2 варыянт
40 +50 - 70 = 20 30 +30 - 40 = 20
Але аднойчы Васіліса знікла.
Іван Царэвіч тужыў, пабедаваў і адправіўся на пошукі.
Дапаможам яму?...
А заадно ўспомнім і паўторым
тое, што ўжо ведаем па матэматыцы (паведамленне тэмы, мэты урока)
-
Будзем
складаць і аднімаць двухзначных лікі ў межах 100;
-
Рашаць
задачы;
-
Выконваць
лагічныя заданні.
4) Куды ж ісці, дзе шукаць
Васілісу? Хто выкраў яе? Мы даведаемся гэта, калі
1) знойдзем «лішні» лік:
13, 35, 40, 33,
75, 23
2) размесцім лікі ў
парадку ўбывання:
75, 35, 33, 23,
13
3) перавернем карткі і
прачытаем:
Кашчэй
5) Іван Царэвіч адправіўся ў шлях. Але яго
ўжо чакае Змей Гарыныч, якога паслаў Кашчэй. Трэба
перамагчы ўсе тры галавы Змея.
Рашыце прыклады:
1 рад 2
рад 3 рад
адказ 20 30 40
6) А павядзе Івана Царэвіча чароўны
клубочак, але да яго трэба дабрацца, рашыўшы задачу:
Адзін
рыцар ўжо змагаўся на гэтым месцы, але толькі з 12 – галовым драконам. Пасля
таго, як
дракон баязліва
пакінуў поле бітвы, рыцару дасталася ў узнагароду 5 галоў
дракона. Колькі галоў панёс на сваіх плячах дракон да сябе
дадому? (12-5 = 7)
7) Чароўны клубочак прывёў Івана на
раздарожжа. На
прыдарожным камянні надпіс:
«правільная
дарога
тая, дзе адказ не самы вялікі і не самы маленькі». Па якой дарозе ісці Івану?
Разабраліся, па
якой дарозе ісці і дарога прывяла нас да куфра, у якім знаходзіцца меч для
Івана Царэвіча. Але куфар моцна зачынены трыма замкамі. Паспрабуем іх адчыніць.
8) Фізхвілінка
Да казкі ў госці
мы прыйшлі, (крочым на
месцы)
Куфэрак з замкам
знайшлі. (Рукі
разводзім ў бакі)
Справа зазірнулі, (нахіл
направа)
Злева зазірнулі,
(нахіл
налева)
І прыселі, і ўсталі, (селі,
ўсталі)
І як зайка паскакалi. (Скачкі на
месцы)
Ручкі нашы разамьём, («замочак»
раскрываем)
І замочкі адчынім! («Замочак»
раскрываем)
9) Не, не адчынілі замкі, яны не
простыя і адкрыюцца тады, калі мы выправім памылкі і запішам меры даўжыні ў
парадку ўзрастання.
Даўжыня дарогі -
50 см - 20 м
Даўжыня куфра - 20
м - 10 дм
Даўжыня мяча - 10
дм - 50 см
50 см, 10 дм, 20 м
10) Такім чынам, меч у руках Івана,
шлях у царства Кашчэя вольны. Замак Кашчэя знаходзіцца на вялізнай высокай
скале. Дапаможам Івану пераадолець скалу, выканаўшы гэта заданне.
Прачытайце выразы,
запішыце і правільна вылічыце
(90-70) +5 =
(40
+50) +9 =
8 + (30 +40) = 8 +
(80-50) =
11) Ну, вось і дабраліся мы да
Кашчэя. Ён сустрэў Івана Царэвіча такімі словамі: «Калі ты змог
да мяне дабрацца, выканай мае заданні і .... - Васіліса твая! Калі не выканаеш
- галава з плеч!!! »
Заданне
1
У маім садзе расце чароўная яблыня
з залатымі і срэбнымі яблыкамі. Залатых яблыкаў было 10, а срэбных - 5. Сем
яблыкаў я зарваў. Колькі ж
яблыкаў засталося?
(10 +5) -7 = 8
(ябл.)
(10-7) +5 = 8
(ябл.)
А цяпер другое заданне.
У мяне 4 вежы. Першая
- пустая. Васіліса не ў самай высокай і не ў самай шырокай. Дзе
яна?
12) Вось і падышло да канца наша
падарожжа ў казку.
Вынікі ўрока. Што спадабалася?
ДЗЯКУЙ ЗА Урок!
13) Ацані сябе!
«+» справіўся
«?» сумняваюся
«-» не справіўся
+ ? -
+ ? -
+ ? -
+ ? -