Методическая разработка урока на тему:
«Ничто не вечно»
(по защите окружающей среды)
Работу
выполнила:
Таибова Майрам
Саидиновна.
учительница
английского языка
МБОУ СОШ №15, город Сургут
План- конспект
урока
Анализ
существующих на данный момент УМК по иностранным языкам для средней
общеобразовательной школы показывает, что их содержание в определенной мере
способствует воспитанию у учащихся гуманного отношения ко всему живому и к
природе в целом. И это воспитание прослеживается уже на начальном этапе, где
учащиеся знакомятся с названиями животных, явлений природы, времен года.
Анализ УМК позволяет выявить определенную
закономерность: лексический материал, обслуживающий экологическую проблематику,
увеличивается из года в год, расширяется его сочетаемость.
Серия уроков английского языка по охране
окружающей среды по УМК «Счастливый английский. ру» (”Happy English.ru”) К. Кауфман и М.
Кауфман является переходным звеном между разделами «Кэмпинг», «Каникулы» и
«Путешествие в Англию» и включает в себя семь уроков, в том числе и проектную
работу и урок «Проверь себя». Серия уроков содержит все виды деятельности
учащихся , а также стихи, песни, скороговорки, ребусы по теме. Далее приводится
обобщающий урок цикла, как подведение итогов работы над темой. Урок проводится
после пройденных тем цикла с грамматическим материалом перед проектной работой.
Урок английского языка в 7
классе по теме
«Охрана окружающей среды»
с использованием проектной деятельности и ИКТ
( по УМК К. Кауфман и
М, Кауфман «Happy English.ru» )
Цели и задачи:
·
Ввести
учащихся в процесс познания, нацелить на поиск знаний, необходимой
информации.
·
Способствовать
развитию личности.
Обучающая цель:
·
Научить
приобретать знания для удовлетворения познавательных интересов
средствами английского языка.
·
Помочь
овладеть практическими навыками и умениями проведения исследований на
иностранном языке.
Развивающая цель:
·
Развивать
творческие способности, коммуникативные навыки
·
Развивать
умение видеть проблему и находить пути решения.
Воспитывающая
цель:
·
Воспитывать
бережное отношение к окружающей среде, исследуя
проблемы загрязнения в родном селе.
Воспитывать чувство ответственности за своё поведение на природе.
Тип урока:
обобщающий урок , как урок совершенствования ЗУН по теме «Защита окружающей
среды».
Вид урока:
комбинированный - наблюдение за демонстрациями учителя, объяснение и
интерпретация наблюдаемых явлений, анализ схем и таблиц, проблемных учебных
ситуаций.
Форма работы -
индивидуальная, фронтальная, парная, групповая.
Основные понятия: environment,
ecological, plant, to last, to breathe,
atmosphere, climate, still, to drop, chemicals, to recycle, fur coat, fine,
rubbish, turn off, to pay, turn on, oxygen, stick, to dig, spaceship, fault,
poisonous, Mars, race , polluted, glass, litter,
campsite
Дидактический материал:
·
учебник;
·
компьютерная
презентация для учащихся по изучаемой теме,
·
аудиозапись песенки « Litter lives longer than us»,
·
картинки,
·
опорные
карточки.
Ход урока
1.Организационный
момент
Teacher: Good morning, guys. I’m glad to see
you. How are you? The theme of our lesson is “Nothing is forever”. (Слайд №1) We are going to speak about
nature: animals, plants, the atmosphere. We’ll speak about its role in our
lives. But some people can do nature a great harm, can’t they?
2.
Фонетическая зарядка начинается с прослушивания новой ключевой лексики темы. (Слайд №2)
T.: Listen to the words and repeat them
after the speaker (S-Cl, P1, P2…)
environment –окружающая среда
ecological - экологический
polluted - загрязненный
to protect- защищать
to last –длиться (зд. сохраняться)
litter - мусор
to drop – зд. бросать
to breathe - дышать
a plant - растение
to recycle - перерабатывать
rubbish- мусор
3. Речевая зарядка. (Слайд №3)
T.: I have a nice tongue twister for
you. It is about the weather. First of all just listen to me, then listen and
repeat after me.(Предварительно нужно объяснить игру слов в скороговорке.)
Whether the weather be
fine
Or whether the weather be
not.
Whether the weather be
cold
Or whether the weather be
hot.
Well weather the weather
whatever the weather
Whether we like it or
not.
4. Основная
часть
1) Teacher: What
does the word “environment” mean to you? Слайд №4.
2)
T.:Let’s read a tale. (Слайд
№5)
Once
upon a time there lived MEN and NATURE. They lived on the EARTH in great
harmony. NATURE helped MEN to hunt, to fish, to grow food and to build many
things. The time went on. Once MEN built many factories, plants, different cars
and machines, electric power stations and many other things. All these things
were very dangerous for NATURE because of their waste. That is why NATURE felt
ill. Since that time the situation has been changing to the worst. Now NATURE
has different diseases. They all are called ECOLOGICAL PROBLEMS.
T.: The problem of relations between man
and nature is becoming more and more important. What ecological problems can
you name? (Ученики называют) (Слайд №6) -deforestation;
-air
pollution;
-water
pollution;
-destruction
of natural resources;
-endangered
species;
-
littering;
3)T.: Look at the
pictures and fill in the gaps. (Слайд
№7)
Litter, campfire, to
wash, river, to cut down, dynamite, campsite
1. Four men came to the
forest by car.
2. The men … the trees
for their … .
3. The men killed the
fish with … .
4. They … the car in the
… .
5. The men didn’t pick up
their … and left … .
Write green rules for
campers.
4)T.: Match the
verbs and the nouns. (Слайд №8)
Verbs
Nouns
Protect the
atmosphere
Drop
a fine
Pollute
the environment
Recycle
public transport
Go
by litter
Pay old
containers
4) T.: Listen to
the poem. What do the following words mean? (Слайд №9)
«If we don’t stop
and think today
Tomorrow the Earth could die.»
Today you are going
camping
With your family,
friends or class.
Please help
us, don t drop any litter!
’Cos your
litter lives longer than us.
Refrain: ’Cos nothing is forever
And nature is
getting tired.
If we don’t
stop and thing today
Tomorrow the
Earth could die.
Today you cut
down your forest
But the
planet needs our leaves.
Please stop
it because tomorrow
You ll have
no air to breath!
Refrain:
You can have
a bath or a shower
But today is
the time to think.
Save the
rivers because without them
You’ll have
no water to drink.
Refrain:
Today we are
still in your forests,
In the sky,
in the rivers, but look:
Don’t kill
us! Because your children
Will see us
in picture books. Refrain:
T.: Read the poem and give it a name. Сhoose from:
1. Today
and tomorrow!
2. Save
the environment!
3.
Oceans, forests and animals!
4.
Please, stop! (Слайд № 10)
Who is speaking in this
poem? (river, plants, animals…)
5) So, our litter can
live many, many years. Look at the table, please.(Таблица
с
примерными
сроками
времени
разложения
вещей.)
I think the littering is the most complicated problem. In our region there are
not enough special litter stations to reuse and recycle litter.(Слайд
№11)
Approximate Decomposition Times in a Landfill
|
Traffic ticket
|
1 month
|
Banana peel
|
Up to six months
|
Wool sock
|
1 year
|
Woolen stakes
|
4 years
|
Wax paper cup
|
5 years
|
Painted wooden stake
|
13 years
|
Tin cans
|
100 years
|
Aluminium cans plastic
bottles
|
Up to 500 years
|
Glass containers
|
never
|
6)
There are some organisations in the world that fight for nature protection. One
of them is Greenpeace. Fill in the gaps. What
does Greenpeace do? (Слайд №12)
Use
a noun or a verb from the following: inform, situate, protect, pollute,
organise.
Greenpeace
·
Our … wants to … the environment.
·
We fight against water and air … .
·
Are you unhappy with the ecological … in you region?
·
Send us some .. about it and we’ll try to help.
|
7) Please make up your
sentences using this table and answer the question: How can people help our
planet? (Слайд № 13)
- feed birds and animals
- plant trees
We should - buy recyclable cans and bottles
- recycle paper
- organize national parks
- keep the environment clean
- cut down trees
- litter
We must not - hunt animals
- dump litter in the rivers, seas
- disturb nests
- spoil the countryside
- pick flowers
5. Подведение
итогов.
Домашнее задание.
Well done, pupils. Write down your home task. How do people in Russia
help the environment? How can you help the environment? I think this task will
be interesting for you. (Слайд №14) Ученики
готовят проектные работы по теме
Our lesson is over.
Good
bye