План-конспект фрагмента урока по
введению there is,
there are
Тема:
«Toys», «Living Room»
Задачи:
Познакомить учащихся с утвердительной формой there
is, there are и учить употреблять ее
Языковой
материал: а) новый: there is,
there are
б) для повторения: лексика по теме street, living room
Учебные
пособия: Happy English
1 класс, картинки, презентация.
Ход урока
1.Введение
нового грамматического материала there is,
there are.
1)
Ориентирующее замечание учителя:
Ребята,
сегодня на уроке мы с вами научимся говорить, что в каком-то месте есть один
или несколько предметов.
2)
Аудирование и осмысление структуры:
(T-Cl)
Ребята,
наверное, каждый из вас смотрит мультфильмы. Сегодня я расскажу вам о героях
мультфильма «Корпорация Монстров». Look at
the screen,
please. It is Mike
Vasovski. Как вы заметили, у Майка
только один глаз, поэтому он видит все предметы вокруг только в единственном
экземпляре. Пошел он однажды гулять со своим лучшим другом Салли и говорит ему, что есть на улице:
Sulley, there is a car in the street. Let’s say it together.
Could you translate it, please? (T-Cl, T-P1)
There is a tree in the street. Let’s say it together. What
does he say? (T-Cl,
T-P2)
Look, Sulley, there is a beautiful firtree in the street. Let’s
say it together! How could you translate it? (T-Cl,
T-P3)
There is a big toy shop in the street. Let’s say it
together! What does he say, Alice? (T-Cl, T-P4)
Sulley, there is a wonderful house in the street. Let’s say
it together, children! Mary, translate it, please. (T-Cl,
T-P5)
Салли смотрит на своего друга удивленно, ведь,
как вы заметили, у Салли 2 глаза, и он видит все предметы вокруг себя. Он отвечает:
Mike, there are 3 cars in the street. Let’s say it together!
Translate it, please. (T-Cl,
T-P1)
There are 3 trees in the street. Let’s say it together! What
does he say? (T-Cl, T-P2)
Look, Mike, there are 2 beautiful firtrees in the street. Let’s
say it together! How could you translate it, Alina? (T-Cl, T-P3)
There are 3 big toy shops in the street. Let’s say it
together! Translate it, please. (T-Cl,
T-P4)
There are 6 wonderful houses in the street. Let’s say it
together! What does he say? (T-Cl, T-P5)
There are many things in the street. Let’s say it together! Mary,
translate it. (T-Cl, T-P6)
Ребята, кто у нас самый внимательный? С чего у
нас каждый раз начинались предложения? Правильно, ребята, для того, чтобы
сказать, что где-то находится 1 предмет, мы с вами говорим there is…
There is a tree in the street; there is a toy shop in the
street; there is a car in the street. Let’s say it together!
А если нам надо сказать, что где-то находится
несколько или много предметов, то мы говорим there are…
There are 3 toy shops in the street, there are 3 trees in
the street, there are many things in the street. Let’s say it together,
children!
А когда, ребята, нам нужно задать вопрос, то
мы просто меняем порядок. Что у нас с вами получается? Вместо there is мы говорит is there, а вместо
there are – are there.
2. Автоматизация нового грамматического
материала.
1) Имитативное УРУ
Say if this is right:
a) There are 3 toy shops in the street. Is it right?
b) There are 6 wonderful houses in the street. Is it right?
c) There are 2 beautiful firtrees in the street. Is it
right?
d) There are 3 cars in the street. Is it right?
e) There are 3 wonderful trees in the street. Is it right?
2) Подстановочное УРУ
Look at the pictures and correct me if I am mistaken:
a) There is a computer on the table. (TV set)
b) There is a map on the wall. (blackboard)
c) There are 4 teachers in the class. (pupils)
d) There is a play station on the table. (notebook)
e) There are many pictures on the shelf. (books)
3) Трансформационное УРУ:
Ребята, моя подруга Элла переехала в новую
квартиру. Она прислала мне письмо и фотографию своей гостиной. Я зачитаю ее
письмо, а вы спросите, есть ли у меня в гостиной то же самое.
T: There is a big table in my living room.
T: There are 2 armchairs in my living room.
T: There is a wonderful fire place in my living room.
T: There are nice cushions on my sofa.
T: There is a big mirror on the wall in my living room.
4) Репродуктивное УРУ:
Describe what there is in your living room.
Draw and describe the house of your dream.