Сынып: 8. Қазақ тілі. Күні: 26.10.15ж.
Сабақтың тақырыбы: Тамақ құрамы, тамақтану
тәртібі
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Тамақ құрамы мен маңызы, ақуыз, май, көмірсу, минералдар,
дәрумендер туралы түсініктер беру. Дамытушылық: Тамақ құрамы балалардың ағзасын өсіруге,
дамытуға әсері мен маңызы туралы білімдерін кеңейту, дамыту. Тәрбиелік: «Ас – адамның арқауы» екенін, адам
тамақтану үшін тіршілік етпейтінін, тіршілік үшін тамақтануын түсіндіру, әдетті
түсінікті қалыптастыру.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ - жауап,
топтық
Көрнекілігі: интерактивті тақта, семантикалық
кесте
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
Сынып оқушыларының сабаққа қатысуы мен оқу
құралдарының дұрыстығын тексеріп, оқушыларда төрт топқа бөліп отырғызу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Оқушылардың қызығушылығын арттыру:
Қазақ халқы «Бірінші байлық - денсаулық»дейді. Олай
болса «Денсаулық»сөзіне ассосация құру.
- Деніміз сау, құрыш білекті, алып жүректі,
қайраты, білімді де, ақылды қазақ азаматы болу үшін адам денсаулығына не керек
деп ойлайсыңдар? (Оқушылардың өз ой - пікірлерін тыңдау)
Табиғи күш ------------------- Білім
------------------- Белсенді еңбек
● Спорт
● Таза ауада болу
● Дұрыс тамақтану
● Тазалық
● Зиянды әдеттерден аулақ болу
ІІІ. Жаңа сабақ:
- Адам тіршілігі мезгіл - мезгіл ас ішіп оны
қорытып, денесіне сіңіруіне байланысты. Халқымыз «Ас - адамның арқауы» - дейді.
Ас адамның құрылыс материалы, энергия қоры. Адам денсаулығы дене қимылы, ой
еңбегі және толып жатқан басқа іс - әрекеттер астың құрамына тікелей
байланысты. Олай болса адам ағзасына қажетті азық - түліктер қайдан алынады?
- Астық дәндер --------------
- Бақша дақылдары ---------
- Жеміс - жидектер -------
Дәрумендердің түрлері
А, В1, В2, В3, В4, В6, В12, В13, В15, ВС, ВТ, С,
Д, Е, Ғ, Н, К, Р, РР, N, V
Дәрумендер мына тағамдарда кездеседі
- Жеміс - жидектер ---- Сүт
- Көкөністер ------------ Нан
- Өсімдік ---------- Сары май
- Балық --------------- Күріш
- Бауыр ---------- Жұмыртқа
- Ет
Тамақтану ережесі
- 1. Асықпай тамақтану
- 2. Асты дұрыс шайнау
- 3. Жегің келмесе жеме
- 4. Тамақтану үшін жеу керек
Тамақтану мезгілі
- 1. Таңертеңгілік ас - 25%
- 2. Түскі ас – 40%
- 3. Сәскелік ас – 15%
- 4. Кешкі ас – 20%
Тамақтануда нені шектеу керек
- Тағамдық тұзды
- Қантты
- Жануар майын
IV. Жаңа сабақты бекіту:
Семантикалық карта толтыру: Қандай тамақта
күнделікті рационға қажетті қоректік заттар барын анықта.
Тамақтың түрлері ------------ Су ------ Көмірсу
------- Ақуыз ------ Май ------ Дәрумен ------ Минералды
Сүт және сүт тағамдары
------+------------+-------------------+------------+---------------+-----------------+
Нан, жарма, ұн тағамдары
Ет, балық, тауық, жұмыртқа
Көкөністер мен жемістер
Өсімдік және мал майы
Тағамға байланысты валеологиялық диктант
Түскі аста сұйық тағам... ішу қалыптасқан.
Оның... 250 - 500 гр...
Қапырық ыстықта асханалық... немесе аздап тұз...
су, ең жақсысы газды... ішу керек.
Ылғалды... өнімі - қияр.
Күнбағыс өсімдігінен... алынады.
... адам қанының құрамын толықтырушы жеміс.
Керекті сөздер: құрамында сорпа, су болады, май,
көп көкөніс, салынған, су, анар, минералды су.
Қорытындылау:
Бағалау:
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу дәрумендердің
түрлерін анықтау, күнделікті ішетін тағамда қоректі заттардың қаншалықты барын
талдап дәптерге кесте құрастыру.