План-конспект по казахскому языку на тему "Нәтиже сабақ «Қыста»"
1640302
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт проекта «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Другое КонспектыПлан-конспект по казахскому языку на тему "Нәтиже сабақ «Қыста»"

План-конспект по казахскому языку на тему "Нәтиже сабақ «Қыста»"

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ «Қыста»

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: оқушылардың қыс тарауынан алған білімдерін байқау, жинақталған білімдерін пайдалана отырып, сөздік қорларын толықтыру.

2.Дамытушылық: оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілетін, көрнекілік арқылы ауызекі сөйлеу тілін дамыту, сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

3.Тәрбиелік: табиғатты сүюге, аялауға қорғай білуге баулу.

Сабақтың түрі: нәтиже сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ойын элементтері, тест, тексеру.

Пәнаралық байланыс: дүниетану, орыс тілі

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, тест, ребус, үнтаспа.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

1.Амандасу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

2.Психологиялық дайындық (слайд 1)

Мен жақсы адам боламын.

Әдептілікке, сыйлыстыққа ұмтыламын.

Маған қажет білім.

Өмірден өз орнымды табамын.

3.Фонетикалық жаттығулар

-Балалар, әдеттегідей фонетикалық жаттығу жұмысын жүргізейік.

а) Мұз мұздай, тұз тұздай

ә) Үміт түбіт түтті

-Енді салыстыру оқуға арналған жаттығулар

сан – сән

ал – әл

от – өт

сыз – сіз

ұн – үн

ІІ. Кіріспе

1.Тақырыпты жариялау, мақсатымен таныстыру

-Бүгін сабақта сендерге сәттілік тілеймін, өйткені бүгінгі сабақ ерекше сабақ-сендердің өткен сабақтарың бойынша алған білімдерінді сынап, пысықтап, қорытынды жасаймыз. Сабағымызды тамашалауға қонақтар келіп отыр. Ал, енді асықпай, саспай өз білімімізді көрсете білейік. Бүгін біз өткен тақырыптар бойынша қорытынды сабақ өткізіп, сендердің алған білім – дағдыларынды тексеремін. Бүгін сендердің сабаққа деген көзқарастарың, алған білімдеріңнің сапасы анықталады. Сондықтан, сендер бүгінгі сабақта жақсы білімдерінді көрсете аласыңдар деп сенемін. Сонымен біздің сабағымыздың тақырыбы – ең біріншіден ребустің шешеуін табамыз. (слайд 2)

hello_html_m35be9f08.png


(слайд 3)-Нәтиже болса, ең біріншіден өткен сабақтарда танысқан сөздерді еске түсіреміз. (слайд 4)

аппақ

сырғанақ

теуіп жүр

шаңғы

шана

-Біз сөздерді қайталадық. Осынан бәрі бекер емес, өйткені, бүгінгі сабақ – ерекше сабақ. Қазір біз сендермен орманға барамыз, қайда дейсіңдер ғой. (слайд 5)Алыс қазақ ауылына қонаққа барамыз, яғни «12 айға еліне» саяхатқа шығамыз. Жаңа жыл мерекесі келе жатыр ал біздің мектепке әдемі шырша керек, егер біз орманға барсақ, оған машиналар өйтпейді ғой, өйткені боран соқты, сондықтан біз шанамен барамыз. (слайд 6) (слайд 7)Біздің ұранымыз: «Оқыған озады, оқымаған тозады».Ал, дайысыңдар ма? Тексерейік: оқулық, 2 дәптер, күнделік, қалам, қарандаш. Ал енді саяхатқа шығайық. Айнала, қандай әдемі. Балалар, сол жағымызға қарайық:

І тапсырма: «Қыс» та кездесіп қалды. (слайд 8)

-Қазір жыл мезгілі қандай?

-Қыс айлары қандай?

-Қыста ауа райы қандай?

- Балалар қыста қалай киінеді?

-Кім қыс туралы өлеңді біледі?

-Айтыңдаршы

-Бәрікелді

-Ал, балалар, біз І тапсырманы орындадық, енді әрман қарай жылжайық.

ІІ тапсырма: Сөйлем. (слайд 9)

-Сөйлем болса, сөйлемдерді құраймыз. Жақшадағы сөздердің керектісін тауып жазыңдар.

Қазір (қыс, жаз, күз) мезгілі. Желтоқсан (бірінші, үшінші, екінші) айы. Қыста (жаңбыр, қар) жауады. Қыста күн (суық, жылы) болады. (слайд 10)

-Өте жақсы ІІ тапсырманы орындадық, енді әрман қарай жылжыйық.

ІІІ тапсырма: Сурет (слайд 11)

-Сурет болса, сурет бойынша әңгімелейміз .

-Суретте қай жыл мезгілі бейнеленген?

-Күн қандай?

-Қар қандай?

-Балалар не істеп жатыр?

-Оларға ат қояйқшы

-Адамдар қандай киім киеді?

-Ал, енді кім мазмұндап береді

-Өте жақсы, енді әрман қарай жылжыйық. Ойбой далада боран соғып жатырғой, ал, балалар, бізге күш жинап әрі қарай жол жүре беруіміз керек.

ІІІ Сергіту сәті (слайд 12)

IV Сабақты пысықтау

IV тапсырма: Жұмбақ (слайд 13)

Осы тапсырмада біз жұмбақтардың шешуін табамыз. Кім қыс туралы жұмбақтарды біледі?

1.Қолы жоқ, сурет салады,

Тісі жоқ, тістеп алады. (аяз)

2.Қанаты жоқ – ұшады

Ауызы жоқ – ұшады

Аяғы жоқ – жеңеді (боран)

3.Терезеге қонады,

Әсем ою ояды (қырау)

4. Отқа жанбас, суға батпас. (мұз)

5.Табаныма байладым,

Қос таяқпен айдадым (шаңғы)

-Өте жақсы, енді менің жұмбағым шешуін табыңдар.

Қыста үйге кірмейді,

Көктем шықса жүрмейді. (шана)

-Балалар, шанамен не істейді?

-Шанамен қайдан сырғанайды?

- Дұрыс – сырғанақтан

V тапсырма: Ойын (слайд 14)

-Ойын болса, ойын ойнайық. Сырғанақ сөзден бірнеше сөз тауып, дәптерге жазыңдар.

Желтоқсанның он төрті.

Сынып жұмысы.

Нәтиже сабақ.

Сырғанақ. (слайд 15)

Сыр, ақ, нас, ар, қар, қас, қыс, қыр, нақ, арғынақ, сақ, қан, нық, қына, ырғақ, ана, ғана, ғасыр, сырға.

-Өте жақсы, енді әрман қарай жылжыйық (слайд 16)

VI тапсырма: Сөйлесу. Сөйлесу болса, сендердің ауызекі сөйлесу тілін тексеремін. (слайд 17)

VII тапсырма: Тақпақ (слайд 18)

-Балалар, қараңдар біз орманға да жеттік, от жанып тұр, онда 12 айлар тұрады, бұл айлар бізді қарсы алу үшін жолды қардан тазалау керек, ол үшін қыстың әр айларына өлең айту керек.

Желтоқсан.

Азынайды бораны,

Желтоқсан – бұл қыс басы.

Әйнекке ою ояды:

«Осы, - деп, - қыс нұсқасы».

Қаңтар.

Қаңтар келді ышқынып,

Сірескен қар жан – жағың

Үдегенмен үскірік,

Күн ұзарады қарға адым.

Ақпан

Ақпанда қыс ызғары

Қайтпағанмен, күн жылып,

Айналаның мұз – қар

Бір қатады, бір жібір.

-Өте жақсы, біз аталармен кездестік сендер бүгін өте жақсы жұмыс істедіңіз, сондықтан біздің қыс аталарымыз бізге жаңа жылға әдемі шырша сыйлап берді. Біз оларға рахмет айтып үйге қайтайық. (слайд 19)

V. Сабақты қорытындылау

Қыс сөзімен тірек – сызба тізбегін құру (слайд 20,21)




















-Біз бүгін не туралы айттық?

-Нені білдік?

-Не үйрендік?

-Сабақ ұнады ма? Немен? (слайд 22)

VI Сабақты бағалау

VII Үйге: қайталау (слайд 23)
























