Урок английского языка
Учитель
Пигарева Н.Н.
Класс:6
Авторы УМК: М. З.
Биболетова, Н. Н. Трубанева,
«Английский с удовольствием. 7 класс», Обнинск,
Титул, 2009.
Тема: «London Zoo. Why
do people need zoos?»
Тип урока: совершенствование изученного материала
Вид урока: урок решения проектных задач
Цели урока:
- обобщение и систематизация знаний по теме
«Лондонский зоопарк»;
- осмысление необходимости существования
зоопарка;
-применение полученных знаний в новых
ситуациях;
- получение страноведческой информации;
-способствование повышению интереса к
стране изучаемого языка,
-углубить знания по теме.
Результативность урока:
Использование средств
учебного курса в целях изучения окружающего мира
Оборудование: раздаточный материал, презентация в PowerPoint, видеоролики
в видами Лондонского зоопарка, картинки с изображением животных, проектор для
просмотра презентации.
Межпредметные связи:
история, биология, логика
Примечание: Так как урок является уроком совершенствование изученного материала
им, учащимся предварительно было дано
задание повторить изученную по теме лексику, а также некоторые выполненные
ранее упражнения. Учащиеся также получили информацию по теме из дополнительных
текстов. Заранее они были разделены на две группы – посетители зоопарка и
экскурсоводы.
Ход урока:
1.Оргмомент.
Рапорт дежурного
(Today it is the … of
November, …is absent)
2.Актуализация знаний
по теме
Teacher: Last term we spoke a lot about capital of the UK.
Don’t you forget what is the capital of the UK?
Students: The capital of the UK is London.
Let’s remember what is
London famous for?
(комментарии
слайдов 1-6)
What Royal parks do you
know?
3.Этап мотивации и целеполагания
Teacher: If you have an opportunity to visit only one park,
what park would you like to visit? Why?
(примерный
ответ :I’d like to visit London Zoo, because there is
London Zoo there.)
Teacher: Ok, I invite you to visit London Zoo.(слайд 7)
4. Обобщение и систематизация знаний .Подготовка к
обобщенной деятельности.
Teacher: We have a group of zoo workers, guides.
They know a lot about history of the Zoo, its parts, kinds of animals. Our
guides make an interesting excursion for us.
The other part consists of visitors of
London Zoo.
At the end of the lesson I want you to answer
a question.
(на магнитной доске слова, из которых
ученики должны составить вопрос
Do people need zoos? )
Pupil 1(Secutity)
Dear visitors! Welcome to London Zoo.
Every Zoo is a special place and you should follow some rules. Look at slide,
read and translate, please.(слайд8)
Be careful what you say or do when you
visit the animals in the zoo.
(Будь осторожным, посещая животных в
зоопарке)
Why?
Some animals can be…(wild, aggressive,
big, dangerous) (слайд 9)
Pupil 1(Secutity)
Yes, you are right. I want to know do you
understand the signs in the zoo?
Упр.21, стр.109 (в учебнике)
(Students read and translate)
Pupil1 I see you understand zoo signs. But I want to show you
more our funny sings from London Zoo (слайд
10,11)
Be careful and have a good excursion.
Teacher: Let
me introduce you our guides…They’ll tell us about first exotic Royal animals.
Guides 2,3 First exotic animals in Britain.
(сообщение о первых животных королевского
зверинца)
(видеоролик London Zoo)
Teacher: So
first animals were leopards and elephants. They belonged to the Royal families
and lived in the Tower of London, then near Buckingham palace.it eas in the 13th
century. What happened next?
Guide 4 ZSL(сообщение
о Лондонском зоологическом обществе)(слайд 12)
The Zoological Society of London was founded in1828. It had
a large collection of exotic animals for scientific work. Later the collection
of animals became larger with the animals from The Tower of London. The first
giraffes appeared in the Zoo.London Zoo is the oldest scientific zoo in the
world.The history of the zoo is long and very interesting. The Zoo opened its
doors to the public in 1847.
It has a lot of parts: Gorilla Kingdom, Reptile House, Aquarium,
Insect House, Children’s Zoo.
The Zoological Society of
London is fighting to help save endangered animals all over the world. The
African elephant, the giant panda, the black rhino are just some of these
animals.
5.Релаксация
Close your eyes, imagine you are in the
London Zoo. What animals do you see?
(Pupils close eyes: I see funny monkeys,
bears, etc)
(Звучит музыка Поля Мориа)
6. Формирование умения вести диалог, задавать и отвечать на
вопросы
One of the tourists: How many animals are there in the zoo today?
Guide:Number of animals is 16,802 and number of species is
755.
One of the tourists: Do you have exotic animals from Africa?
Guide :Yes, of course. We have special area for them. It is
called “Into Africa.” You can watch zebras, giraffes, elephants and others.
One of the tourists: I would like to watch penguins. Do you have them in
the zoo?
Guide :There is a special
pool for them here. You can even see how a man feed the penguins. They are
funny. Sometimes they look like people.
Guide : In our Aquarium you
can watch different types of fish from seas and oceans all over the world. You
even can see sharks during feeding time. They dive for their daily catch. It is
unforgettable.
7. Этап чтения с полным пониманием прочитанного
Guide 5 I’m responsible for social program.Do you know the animals
well? I have some riddles for you. You should do it in group, then read,
translate and answer one by one.
1: It is long and green. It can be very
terrible and aggressive. It likes to eat meat and fish. It is very wild. It
lives in the river. What is it? (a crocodile)
2: It is big and brown. It sleeps in
winter.. It likes to eat honey, berries, fish and meat. It can swim very well
but it lives in the forest. It can be very aggressive but in the zoo it is
funny and nice. What is it? (a bear)
3: It is the biggest animal in the world. It
lives in the ocean, but it is not a fish. What is it? (a whale)
5: It is funny and clever. It lives in the rainforest.
It can run, climb, jump very well. It can be big or small. It likes bananas.
What is it? (a monkey)
6: It is the second biggest animal in the
world. It lives in Africa and India, it is kind, clever and very intelligent.
What is it? (an elephant)
7: This animal is very unusual. It cannot
walk, it cannot run, it cannot fly, it can only jump. It has a pocket and in
the pocket it carries a baby. It lives in Australia. (a kangaroo)
8. Творческое применение знаний в новой ситуации
Teacher: I see you know a lot about animals. I know some of
you want to be a director of the zoo. Speak
about
it.
(Ученик читает стихотворение
My Dream,
его перевод в стихотворной форме)
If you were the director
of the zoo, what would you do?
Ex. 14, p.107( oraly)
8. Этап поиска ответа на проблемный вопрос
Teacher: Maybe is it useful to close all the zoos?
Why do people need
zoos?
Have a rest and have a look
at the screen and think over the question.
(видео Have a great day…)
Далее на магнитной
доске от вопроса Why do people need zoos? остаются
Слова People need zoos….ученикам
предлагается продолжить предложение, используя слова, которые можно использовать
для его построения.
-to watch exotic animals
-to study animals
-to save
endangered animals
-to learn about
nature
-to have a good
time
-to get pleasure
-to become kinder
And what about Russia? Are there zoos in
Russia? Where is the biggest zoo in Russia? Have you ever been in Moscow Zoo?
9. Этап контроля и взаимоконтроля
Минитест «London
Zoo»(приложение 1)
10.Информация о домашнем задании,
инструктаж по его выполнению
Your home task will be the following:
I’ve prepared a test for you. It contains information we learnt last lessons
and needs some additional information. An extra task is for anybody you like to
speak about Zoo in Moscow.(приложение
2)
11. Рефлексия
Teacher: Right you are. I shall speak Russian. Давайте соберем всю имеющуюся информацию
вместе и создадим буклет, который так и назовем – “Лондонский зоопарк”.
Страничками нашего буклета может стать информация, подготовленная вами о
животных. Также мы поместим сюда историческую информацию, а на последней
странице напишем выводы о нашей работе и зачем людям нужны зоопарки. И
последний вопрос. Скажите, на каких уроках вы сможете использовать найденную
информацию?
Pupils: На уроках биологии, истории. Мы
можем рассказать младшим школьникам об этом зоопарке, когда они будут проходить
тему “Животные”.
12. Подведение итогов
Teacher:
We have an interesting lesson today, haven’t we? Thank you for the lesson. А теперь попробуйте оценить своё
состояние на уроке. Были ли такие, кто думает так:
-Я слушал и ничего
не понимал. Мне было очень сложно.
-Я слушал и почти
всё понимал, но боялся отвечать. Думал, что на «3» я материал усвоил.
- Я всё понимал,
но отвечал, к сожалению, не всегда правильно. Заработал, скорее всего, «4».
-Я всё понимал,
отвечал верно, я доволен собой. «5» заслужил.
Я согласна с вами,
ваши оценки следующие…
Thank you for the lesson,
good buy.
Приложение 1
Minitest ”LONDON ZOO”
Finish
sentences:
1.
First exotic animals in
Britain were …
a)
sharks b) monkeys
c)leopards d) elephants
2.
They lived in….
a)
Westminster Abbey
b)the Tower of London c) Kensington Gardens
3.
ZSL was founded to
study animals and save …. animals.
a)domestic b) wild c) endangered
4. London
Zoo was opened for public in…..
a)
1826 b) 1847 c) 1900
5. It is
situated in...
a)
Hyde park b) Regents Park c) St. James Park