План-конспект
урока английского языка
на тему «Защита окружающей
среды»
к УМК Афанасьевой О.В.
«Spotlight 10»
Разработала
учитель английского языка
МОАУ «Гимназия№1»
Минаева
Н.Г.
Дата
проведения:
13.12.2017
Вид урока: урок совершенствования видов речевой
деятельности.
Тема урока: «Защита окружающей среды»
Цель урока: обобщить и закрепить
лексический и грамматический материал модуля.
Задачи урока:
1.
Практическая:
практиковать навыки устной речи у учащихся.
2. Образовательная: систематизировать
лексический материал по теме «Охрана окружающей среды»; научить обсуждать
проблемы в группе, комментировать услышанное, высказывать свою точку зрения
относительно проблем экологии;
3. Развивающая: развивать умение
применения полученных умений и навыков в новых условиях, развивать навыки
диалогической и монологической речи, развивать навыки аудирования и чтения.
4.
Воспитательная:
воспитывать уважительное отношение к мнению других людей; прививать интерес к
изучению иностранного языка, воспитывать умение работать в коллективе, содействовать
формированию у учащихся экологического мышления, убедить учащихся в необходимости
бережного отношения к нашей планете.
Основные понятия, изучаемые на уроке: Лексический материал по теме
«Защита окружающей среды»
Грамматический материал урока: Употребление модальных
глаголов и их эквивалентов
Вид используемых на уроке средств
ИКТ: УМК
«Английский в фокусе» 10(Spotlight 10) О.В. Афанасьева, В.Эванс, Дж. Дули, презентация,
видеоклип, экран, наглядный материал, раздаточный материал.
Формы работы: Фронтальный опрос,
индивидуальная работа, работа в группах
План
урока
1.Организационный
момент
-Приветствие
-Диалог с дежурным
2.
Этап целеполагания и мотивации.
3.
Этап коррекции знаний
-Фонетическая зарядка
-Речевая зарядка
4.Основная
часть урока
-Работа с текстом «Земля в наших руках»
-Аудирование
-Развитие навыков диалогической речи
5.Работа
в группах
6. Завершение
урока
-Домашнее задание
-Рефлексия
Организационная структура урока
Этап урока
|
Содержание этапа урока
|
Примечание
|
Деятельность учителя
|
Деятельность учащихся
|
1.Организационный этап учебного занятия
(приветствие, включение учащихся в режим работы)
Задача: Создать условия для возникновения у ученика внутренней
потребности включения в процесс.
|
1)Good
morning, my friends! I’m very glad to see you.
How are you
today?
I ’ m OK,
too. Thank you. Sit down ,please.
Good luck to
you!
Today we have
an unusual lesson .And everything what is unusual is interesting. So I hope
that our lesson will be interesting for you and for me!
2)Who is on
duty today?
What’ s the
date today?
What day of
the week is it today?
Who is absent
today?
What’s the
weather like today?
What season
is it now?
|
Good morning,
teacher!
Fine, thanks.
And you?
Good luck to
you!
Отвечает дежурный:
I’m on duty today.
Today is the…
Today is
Monday.
All are
present.
It is…
It is autumn
now.
|
|
2. Этап целеполагания и мотивации.
Задача: мотивировать учащихся на определение цели и темы урока.
|
Учитель cоздает для учеников проблемную
ситуацию. Предлагает посмотреть видеоклип Майкла Джексона “Earth Song”
And now I
want you to watch some video…
How do you
think…what is the theme of our lesson?
So, the theme
of our lesson is “Environment and its protection”
And there
are three very important questions which are under our consideration. What
are they?
That’s
correct!
5.
6.
|
Учащиеся внимательно смотрят знакомый всем видеоклип
I think we’ll talk about environment and ecological
problems.
What is
happening on our planet? Why? And how to protect the Earth?
|
Просмотр видеоклипа
|
|
3. Этап коррекции знаний
Фонетическая зарядка
Задача: тренировать учащихся в произношении активной лексики урока.
|
And now in
order to talk about ecological problems we should practice our vocabulary.
Now repeat
the words after me:
Pollution - загрязнение окружающей среды;
environment - окружающая среда;
the ozone layer
- озоновый слой;
global
warming - глобальное потепление;
acid rain - кислотные дожди;
car exhaust fumes - автомобильные выхлопные газы;
dumping
industrial waste in seas and rivers - cброс промышленных отходов в моря и реки;
aerosol can - аэрозольный баллончик;
CFCs - химикат, содержащийся в аэрозольных баллончиках, способный
разрушать озоновый слой;
to recycle - перерабатывать;
natural resources - природные ресурсы;
human resources - человеческие ресурсы.
|
|
Учащиеся повторяют лексический материал урока за учителем
|
Речевая зарядка
Задача: Организовать речевую тренировку, речемыслительной
деятельности, естественной обстановки общения.
|
And now look
at the pictures. Do you have any ideas? What ecological problems can you
name?
|
|
Учитель показывает ученикам картинки по теме экологии, учащиеся
называют какая экологическая проблема представлена на той или иной картинке,
используя лексику урока
|
4. Основная часть урока.
Работа с текстом «Земля в наших руках»
Аудирование текста
Развитие навыков диалогической речи
|
Do you agree
that people live in greater harmony with the environment today?
I agree with
you. And what ecological problems can you name?
Our planet is
so beautiful. Can we allow to die such beauty?
What can we
do to protect the Earth?
Yes, of
course. Let’s read a text about one of such organizations.
1)Look at the
text. What type of text is it? Why was it written? What do the title and
quotation mean? What do you expect to read?
2)Read the
text and complete the sentences. Explain the highlighted words.
3) Make notes
under the following headings:
-who founded
it and when
-what it is
-how many
members it has
-who can join
4) Work in
pairs. Use your notes to talk about the Roots and Shoots programme.
So, people
can help nature in many ways. We can also adopt some animal or a tree even,
donate money every month to help pay for the things they need. And in return
for our help we can get an adoption certificate. And now let’s learn how to
fill in the form of Adoption Certificate. Open your books on page 67. You
should listen to the text and fill in the form.
Now imagine
that you are Harry. Tell your friend about the tree adoption. Talk about:
-type of tree
you’ve adopted
-what you’ve
received
-why you are
doing this
|
I don’t think
so. The range of environmental problems is rather wide nowadays.
The most important
of them are:
the growth of
pollution in it’s many forms (air pollution, water pollution, land
pollution);
shortage of
natural resources;
destruction
of wildlife;
the growth of
population;
traffic
noise;
acid rains;
the
greenhouse effect;
depletion of
the ozone layer
radiation;
deforestation
and desertification;
health and
chemical safety;
global
warming.
Surely not!
But the problem of deforestation is alarming. Every year over 100,000sq.km of
forests is so badly damaged that it is very hard for it to recover.
Deforestation can cause vanishing of all species on earth in the next 25
years.
We can join
environmental organizations for example.
|
Дети читают текст об организации «Корни и побеги» и выполняют
задания к нему.
Дети слушают текст Упр.4,стр.67 и заполняют бланк сертификата об
опеке за деревом.
Учащиеся составляют диалог в парах. (Упр.5,стр.67)
|
5. Работа в группах
|
I know that
you like working in groups very much. So, let’s do it now. First of all we
must divide into four teams. Each of you has a strange piece of paper. Look
at it. How do you think what is it?
You are
right. And your task is to find your partners of the team. As a result you
will take the whole picture of the group’s task.
Your task is
to name the ecological problem in the picture and fill in the table. You must
write the problem, reasons, what the problem causes, the ways of solving this
urgent problem. Then you should present your bright ideas to your classmates.
|
|
Дети делятся на 4 группы, собирая разрезанные
картинки(пазлы).Собранная картинка-это задание. Каждая команда должна
определить тему картинки, проблему. Они должны записать в таблице причины,
вызывающие эту проблему, к чему может она привести, если ее не устранить и
пути решения данной проблемы. Учащиеся заполняют письменно таблицу и затем
выступают перед другими группами.
|
6. Завершение урока
Домашнее задание
Рефлексия
|
And now look
at this apple. Imagine it’s our planet. I’m cutting it into four pieces.
Three quarters of the Earth surface is water and only one quarter is land. (
Режется ¼ оставшаяся часть пополам) One half of it is habitable. The rest of
the land is the deserts, mountains, frozen ice-caps and other places where
people cannot live.( один кусочек режется на 4 части) Only 1/32 gives us food
and shelter. Less than 1% of water is drinkable. And it will be a catastrophe
if we destroy it.
So what can
you say in conclusion?
My dear
friends, you’ve worked very well today. I’m sure you’ll be more attentive to
nature because it gives us its riches to live and enjoy. Nature has its
rights, and it is the duty of a man to respect and defend these rights.
Your homework
is to write reports entitled «Environmental Problems of Our Region»
|
We must take
care of our planet for ourselves and future generations.
|
Учитель наглядно показывает планету в форме яблока, разрезает его,
показывая его части.
Дети делают выводы из всего проделанного на уроке.
Учитель оценивает учащихся, объясняет домашнее задание
|
|
|
|
|
|
|
Supplement
Ecological problem
|
Reasons
|
What it causes
|
The ways of solving the problem
|
Some facts or examples
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
shortage of natural air pollution water
pollution
resources land pollution destruction of wildlife
the growth of population traffic
noise
the greenhouse effect radiation
depletion of the ozone layer acid
rains
deforestation and desertification
health and chemical safety
global warming