//План-конспект урока по английскому языку
Учитель: Товгаева Т.А.
Дата:29.11.2013
Класc:
9
Тема: Favourite TV-
programmes
(Любимые телепередачи)
Цели:
- обучающая: совершенствование навыков
монологической и диалогической речи, обогащение лексического запаса учащихся,
актуализация грамматических компетенций.
- развивающая: развитие навыков говорения,
чтения, письма. Развитие способностей к обобщению, формулировке выводов.
- воспитательная: повышение уровня
эрудиции, воспитание умения слушать, анализировать, умения работать в команде.
Оборудование: компьютер (Power Point Presentation),
CD
диск с фрагментами телепередач на английском языке, письменные принадлежности,
мел, доска, опорные таблицы, картинки, раздаточный материал (words and expressions)
Ход урока:
1. Организационный
момент. Приветствие. Сообщение темы и целей урока. Good
afternoon, pupils, I am glad to see you. Take your seats, please. The topic of
our lesson is : “Favourite TV- programs”. The goals of the lesson are to enrich
the vocabulary, to get acquainted with your favourite programmes, to master
skills of listening comprehension, speaking, reading and writing.
2. Речевая
зарядка. Погружение в англоговорящую атмосферу. Warming up.
Answer my questions, please:
1. What
is your favourite channel?
2. What
programs do you like?
3. When
do you usually watch your favourite programs?
4. What
programs do you dislike?
5. Do
you often watch TV shows?
3. Основной
этап
урока.
Main part of the lesson.
1. Проверка
домашнего задания. Коррекция ошибок.
2. Совершенствование
навыков чтения. Mastering Reading Skills.
Now
we are going to read a dialogue. Read it in pairs, please. Say what was on TV
that day. ( Приложение 1)
3. Совершенствование
навыков
говорения.
Say who said these words in the dialogue “Talking about TV Programmes”. Develop
their ideas (Приложение 2)
4. Совершенствование
навыков
диалогической
речи.
Mastering the Skills of the Dialogical Speech. In pairs, talk about the TV
programmes for the weekend. Use the Pattern:
A. Hooray! It’s ___________. We can____________. What are your plans?
B. I’m going to__________. And you?
A.I’m
going to_______ with_____at__________.
B.
What kind of__________________________?
A. It’s________________,
you know.
B. That
reminds me. I haven’t got _______. What else_____?
A. If I’m not
mistaken, there will be____________.
В.
Perhaps. I’ll___________________________.
5. Mind map. Now look at the blackboard, please. There
are five main types of the TV-programms:
1. News
2. Talk-shows
3. Discovery and scientific programs
4. Vocal and Adventurous TV-shows
5. Intellectual and quiz- shows
What programs do you prefer? Rise your hands up,
please, who likes to watch a) news b) talk-shows
c) scientific programs d) vocal TV-shows e)
Intellectual TV shows
6. Работа в группах. Group work.
Form
4 small groups. Discuss your favourite programs. One representative should
speak on one of them. Use the expression.
7. Аудирование.
You are going to watch some video. After that you will do a test. Decide which
variant (A, B, C) is appropriate. Приложение
3
4. Заключительный этап урока. Подведение
итогов. Обобщение и закрепление материала. Рефлексия. Summarizing.
«Микрофон».
Объяснение домашнего задания. Стр. 126,
упр.IV-D
(письм)
Оценивание учащихся.
Thank you for your attention. Have a nice day! The
lesson is over, good bye.