520557
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5 480 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1 400 руб.
Московские документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 60%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО до 28 февраля!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана ООО "Столичный учебный центр", г.Москва)

Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / План-конспект урока ОГЭ устная часть

План-конспект урока ОГЭ устная часть

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Урок в 9 классе (УМК ‘Spotlight’ – 9)


Тема: «Подготовка к ОГЭ по английскому языку. Устная часть ОГЭ 2016. Задания 1-3»

Цели:

практическая: активизировать ранее полученную информацию по содержанию общего государственного экзамена по английскому языку; развивать умение в чтении, аудировании, говорении и смысловой переработке информации на основе заданий, требующих личной оценки, рассуждения;

образовательная: расширение знаний по содержанию и выполнению заданий общего государственного экзамена по английскому языку;

развивающая: развитие языковой догадки, логического мышления;

воспитательная: развивать положительную мотивацию к дальнейшему изучению английского языка; воспитать уважение к культуре другой страны

Задачи:

  1. Практикум по выполнению заданий в формате ОГЭ.

  2. Развитие коммуникативных и творческих способностей учащихся.

  3. Обобщение и систематизация знаний по выполнению экзаменационных заданий.

  4. Формирование способности к сотрудничеству при работе в парах и группах.

  5. Совершенствование умений выполнять заданий устной части ОГЭ

Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, интерактивная доска, презентация PowerPoint, распечатки с заданиями.

План урока


2 мин.


Стратегии выполнения заданий по аудированию, чтению, лексике и грамматике, написанию личного письма и устной части в формате ГИА в 9 классе

3 мин.

Аудирование

  1. Стратегии выполнения заданий в формате ГИА в 9 классе

  2. Выполнение, проверка, самооценивание

5 мин.


Чтение текста (материал сайта ФИПИ)

  1. Стратегии выполнения заданий по чтению в формате ГИА в 9 классе

  2. Подготовка к выполнения задания.

  3. Чтение в парах

  4. Индивидуальное чтение

  5. Проверка и самооценивание

10 мин.


Устная речь (Survey)

  1. 6 вопросов (материал сайта ФИПИ)

  2. Подготовка к выполнению задания

  3. Выполнение в парах

  4. Индивидуальная отработка

  5. Проверка и самооценивание

10 мин.


Устная речь: Give a talk about the Internet

(материал сайта ФИПИ)

  1. Подготовка к выполнению задания

  2. Индивидуальная отработка

  3. Выполнение в группах

  4. Проверка и самооценивание

10 мин.


Подведение итогов, оценивание работы учащихся по шкале от 19 до 0 баллов

1 мин.


Домашнее задание – написать личное письмо

1 мин.

Ход урока

  1. Организационный момент.

T: Hello dear boys and girls, hello dear teachers.

Today we’re going to revise our knowledge about English state exam. (слайд 1)

  1. Brain-storming (слайд 2)

Answer my questions please:



How many lessons do you have today?
What lessons do you have besides English?
Which lessons do you like best of all? Why?

How about exams?
What exam will be the most difficult?
Will English be hard for you?
Who do you think will be the best in your group?

We’ll see…


  1. Повторение содержания ОГЭ, максимальное количество баллов, необходимое время для выполнения заданий, тренировочные сайты

T: Look at the mind map and refresh in your memories the parts of English State Exam







(слайд 3)

T: So, most of you are going to pass this examination. That’s why we are talking about it today besides it really helps to improve your knowledge in English which gives our student book.

(слайд 4)

Moreover, these are useful sites for you to know how to deal with the assignments.

  1. Стратегии выполнения заданий по аудированию, чтению, лексике и грамматике, написанию личного письма и устной части в формате ГИА в 9 классе


T: I know that all students in your class have done such exercises. But you need to repeat it all the time just to succeed in them. Let’s revise the strategy of listening, reading, grammar & vocabulary, writing a personal letter and speaking.

Listening

(слайд 5)

  • 1 (choose the right place)

  • 2 ( multiple matching)

  • 3-8 (multiple choice questions)

Reading

(слайд 6)

  • 9 ( multiple matching)

  • 10-17 (true/false/not stated)


Grammar & Vocabulary

(слайд 7)


  • 18-26

  • 27-32



Personal Letter

(слайды 8, 9, 10, 11)


  • 33

Pay attention to its parts, writing an address and date.


Speaking

(слайд 12)


  • 34 – reading a text

  • 35 – answering 6 questions

  • 36 – giving a talk


  1. Аудирование

  1. Стратегии выполнения заданий в формате ГИА в 9 классе

T: Now we are going to listen to four extracts which you have to match with places where they are taking part. Don’t forget to pay attention to key words and phrases (слайд 13)

Listen to the following texts and match places 1-5 with situations A-D. There is one plage you do not need.

  1. Выполнение, проверка, самооценивание (слайд 14)

S: listen, do, check and put points.

Кеу:

T: Now give your handouts to your partners, check the works and put points.


  1. Чтение текста (материал сайта ФИПИ)

  1. Стратегии выполнения заданий по устной части в формате ОГЭ в 9 классе (слайд 15)

  2. Подготовка к выполнения задания.

T: Look at the Student’s cards. You will have to be ready in 1,5-minute to read this text. Than you’ll read it aloud to your partners. The atmosphere of noise will be the same as at the exam, so don’t worry about it. After reading in pares, somebody (Nadia) will read it to us. Don’t forget to put marks. (слайд 16)

  1. Чтение в парах (слайд 17)

  2. Индивидуальное чтение (слайд 18)

  3. Проверка и самооценивание

S: get ready, read, listen to each other, listen to one person and put points.



  1. Устная речь (Survey)

  1. 6 вопросов (материал сайта ФИПИ) (слайды 19, 20)

T: Look at the Student’s card. You will have to give 6 answers to 6 questions of a survey. You’ll have 40 seconds to answer each question. Listen to speaker very carefully and make answers, tell them to your partners. Besides, one of you will answer each question out loud. Don’t forget to put points into your selfcheck card



  1. Подготовка к выполнению каждого задания (слайды 21, 22, 23,24,25,26)

  2. Выполнение в парах

  3. Индивидуальная отработка

  4. Проверка и самооценивание

S: get ready, listen to each question in pares, listen to one person and put points.



  1. Устная речь: Give a talk about the Internet (материал сайта ФИПИ) (слайд 27)

T: Look at the Student’s card. You are going to give a talk about the Internet. You will have to start in 1.5 minutes and speak for not more than 2 minutes. So, get ready for your speech. Tell it to yourself aloud and then make groups, the leader of your groups gives us a talk sbout the Internet. Don’t forget to put points into your selfcheck card.

  1. Подготовка к выполнению задания

  2. Индивидуальная отработка (слайд 28)

  3. Выполнение в группах

  4. Проверка и самооценивание

S: get ready, make speech to themselves, listen to one person in each group and put points.



  1. Подведение итогов, оценивание работы учащихся по шкале от 19 до 0 баллов

(слайд 29)

T: Let’s summarize our work. Calculate scores and put marks:

19-17 – «5»

16-13 – «4»

12-9 – «3»

8-0 – «2»

Give me your selfchek cards.

S: Calculate scores and put marks to themselves.


  1. Домашнее задание – личное письмо на распечатках (слайд 30)


  1. Прощание. Now the lesson is over. You can be free, good bye.


























Приложение


  1. Selfchek card

Name______________________________________________

1 question (1 point)



2 question(1 point)



3 question(1 point)



4 question(1 point)



5 question(1 point)



6 question(1 point)



Giving a talk (7 points)







  1. Listening (student card)

hello_html_77c12028.png

III. Speaking

Reading (student card)

STUDENT CARD

Task 1. You are going to read the text aloud. You have 1.5 minutes to read the text silently, and then be ready to read it aloud. Remember that you will not have more than 2 minutes for reading aloud.



The carrot is a root vegetable which consists mostly of water and sugar. The carrots that we eat today originated from the wild ones which grew in Europe and Asia. The vegetable tasted sweet and the people began to use it as food.

There are two main types of carrots. There are eastern carrots that have dark purple roots and western carrots with orange roots. In fact, orange carrots first appeared in Europe in 1721. Dutch farmers selected orange carrots because orange is the colour of the Dutch Royal Family. Now orange carrots are widely grown all over the world. In modern households carrots are cooked and eaten in different ways. The vegetable is boiled, fried, baked and eaten raw. People also make juice from it.







IV. Speaking (student card)



Task 2. You are going to take part in a telephone survey. You have to answer six questions. Give full answers to the questions.

Remember that you have 40 seconds to answer each question.



V Speaking (student card)

Task 3. You are going to give a talk about the Internet. You will have to start in 1.5 minutes and will speak for not more than 2 minutes.

Remember to say:

  1. why today’s teenagers use the Internet so much;

  2. how the Internet makes long-distance communication easier;

  3. what dangers teenagers can face when they use the Internet.



You have to talk continuously.

Answer:



I would like to give a talk about the Internet. It is well known that using the Internet is popular among teenagers because it is useful and enjoyable. The Internet helps to broaden their knowledge. Besides, it makes long- distance communication easier due to social networks. Teens can face lots of dangers like the Internet addiction, bad influence on health and hard relations with parents. So I may say that Internet has good and bad traits.



VI Домашнее задание:



You have received a letter from your English-speaking pen-friend Rob


and then there’s this chess tournament on Saturday. If I win, I’ll be the champion of our school. Who knows?Oh, yeah. I wanted to ask you something. We have to write a report on technology for school. Could you tell me a few things about how you use technology in your life? You know, computers, mobiles, TV, that sort of things. Oh, and tell me something about the other members of your family, too, and how they use technology.

Anyway, I was talking to Sam the other day and he says that…


Write him a letter and answer his 3 questions.

Write 100–120 words. Remember the rules of letter writing.
