Дата:
Урок
29
Тема
урока: Вопреки
всему!
Цели:
обучающие –
освоить фразовые глаголы (give); развивать компенсаторную и социокультурную
компетенции.
развивающие –
развивать познавательные универсальные учебные действия (УУД), в том числе
умения работать со словарём (распознавание значений фразовых глаголов), умение
структурировать письменный текст;
воспитательные –
воспитывать уважение к людям разных профессий, развивать
стремление к совершенствованию собственной культуры;
Оборудование:
учебник
«Spotlight», записи
на доске, компьютер
Ход урока
I. Организационный
момент
-Good afternoon, boys and girls! (Good
afternoon,!)
-I am glad to see you. (We are glad
to see you too.)
-How are you? (We are fine, thanks.
And how are you?)
-I’m fine, thank you. Vova, how is your
mother? (She is fine, thanks).
-P1, is your father OK? (Yes, he is.
He is OK).
-Who is absent today? (All pupils
are present).
-And who is on duty today? (P1 and
P2 are on duty today).
-OK .Let’s start our work. Look at the
pictures on the screen and guess the topic of our today’s lesson.
-You are right. Today we’ll speak about
prominent people, discuss a person we admire.
II. Фонетическая
разминка
Задача: тренировка
навыков произношения
- Let’s learn the new poem.
It will help us to pronounce the English sounds and words better.
Listen to the poem, please. Do you like it? Repeat the poem after me
.
Запись на
доске:
I met
a girl who came from another land.
I
couldn’t speak her language,
But I
took her by the hand.
We
danced together, had such fun,
Dancing
is the language
You
can speak with everyone.
III. Речевая разминка
Задача: активизировать
изученную ранее тематическую лексику, мотивировать учащихся на дальнейшую
работу по теме.
- Now I want you to describe your
classmates, using the adjectives from Ex.2a, p.28. Mind the order of
adjectives.
- Who wants to start the ball rolling?
IV. Тренировка
навыков изучающего и поискового чтения
Задачи:
развитие умения прогнозировать содержание текста на основе фоновых знаний;
развитие умений поискового чтения.
- Open
your textbooks at p.30, ex.1. Is the person in the picture a famous scientist/
inventor/ actor/ politician? What is his name? What do you know about him?
Listen, read and find out.
V.
Активизация навыков изучающего чтения. Тренировка лексических навыков
Задачи:
развитие умений изучающего чтения;
освоение в речи прилагательных, используемых для описания личностных качеств.
-
Look
through the task of ex.2, p.30. Which of these adjectives best describe
Hawking? Give your reasons.
-
Now I want you to do ex.3, p.30. Find the prepositions that follow these words
in the text. Use them in the sentences of your own. Then explain the words in
bold. (Ex.3b)
VI.
Физкультминутка
-
I see you are tired! Let’s have a rest. Will you stand up, please?
Hands
on the head,
Hands
on the hips,
Hands
on the table,
Hands
like this. (Любое движение.)
Hands
on shoulders,
Hands
up and down,
Hands
behind the head
And sit down!
VII.
Введение и отработка нового лексического материала по теме «Фразовые глаголы (give)»
Задача:
освоение значений и употребления фразовых глаголов (give).
-
It’s time to learn new phrasal verbs. Read the spidergram from
ex.4, p.30. Then complete the sentences. Give your own examples.
VIII. Развитие
умений ознакомительного чтения. Составление плана текста.
Задачи: развитие умений ознакомительного чтения;
развитие умений составлять план текста.
- We’ ll learn to make up the plan of the
story. Open your textbooks on p.30, ex.5. Use the headings given in this
exercise to complete the paragraph plan.
- Now we’ ll read “Study skills” and learn how to organize our
writing. P1, begin reading, please.
IX. Подведение
итогов урока
- Do
you like our lesson today? What do you like doing most of all? Thank you for
your work. I am sure that our new material was interesting and useful for you.
Домашнее
задание: Стр.
30 упр.6