Инфоурок Английский язык КонспектыПлан-конспект урока по английскому языку "Подростки и деньги. Введение и первичное закрепление новой лексики" (10 класс)

План-конспект урока по английскому языку "Подростки и деньги. Введение и первичное закрепление новой лексики" (10 класс)

Скачать материал

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

«Янгуловская средняя общеобразовательная школа имени Героя Советского Союза Г.Г.Гарифуллина»  Балтасинского муниципального района Республики Татарстан

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

План-конспект

урока по английскому языку проведенного в 10 классе.

 

Тема: Подростки и деньги. Введение и первичное закрепление новой лексики.

 

 

 

 

 

 

Учитель: М.Б. Мингазова

 

 

 

 

 

 

 

2017 год

                        

Цель урока:

- активизация лексического материала по теме «Shopping»;

- формированиеответственного отношения к деньгам.

Задачи:

Обучающая:

-активизировать употребление в речи лексических единиц по теме «Shopping»;

- развивать умения и навыки аудирования;

-развивать умения и навыки ознакомительного и изучающего чтения;

- совершенствовать коммуникативные навыки обучающихся;

Развивающая:

- развивать внимание, память, мышление обучающихся;

- развивать познавательную активность;

-развивать умение анализировать и делать выводы

- развивать речевые способности, умение анализировать.

Воспитательная:

- формировать устойчивую мотивацию к изучению английского языка;

- формировать навыки культуры общения;

- развивать умения и навыки работы в парах, командах с целью достижения общего результата;

- формировать ответственное отношение к деньгам.

Тип урока: совершенствование знаний, умений и навыков .

Форма урока: фронтальная, индивидуальная, парная.

Оборудование и наглядность: компьютер, проектор, экран, учебник Spotlight 10, CD Spotlight 10, презентация , раздаточный материал для выполнения самостоятельных работ учащимися в течение урока.

 

Ход урока:

1.Организационный момент

Hello, my friends! I’m glad to see you. I think you’re fine and I hope we’ll have a wonderful time together. Today we’re going to do vocabulary,speech exercises,  listen to the text, read and discuss it.

We’re going to talk about shopping and the way teenagers spend their money. (Слайд 1)

 

2. Речевая разминка.

Аnswer the questions: (Слайд 2)

-What can  we do with money?

-What  do you think your life would change if you suddenly became very rich?

3. Актуализация лексических навыков.

The gamePairs

All students get one or two cards with the names of shops and products. The task is to match shops with products. The students can walk around the class looking for the necessary card. The last two students get a funny task from the class.

Key (Слайд 3)

Florist’s

A bunch of roses

Newsagent’s

A magazine

Baker’s

A loaf of bread

Antiques shop

An 18th  century mirror

Stationer’s

A packet of envelopes

Delicatessen

Cheese/pate

Greengrocer’s

grapes

Boutique

An evening dress

Electronics shop

A digital camera

Butcher’s

Minced meat

 

 

4. Введение и первичное закрепление  новой лексики.

 Find the definitions for the following phrases. Work in pairs.

Let’s see which pair will be the quickest.

Make ends meet

A short period of time in which someone buys a lot of things

Digging deeper into their pockets

Tasks such as cleaning, washing, ironing that have to be done regularly at home

Catching up quickly

Give things to different people in a group

Can’t afford to splash out

An amount of money that parents regularly give to their child to spend as they  choose

Pocket money

Reach the same quality or standard as someone or something else

Shopping spree

Can’t spend a lot of money

Handing out

Manage after some difficulty to find the money to pay for something 

Household chores

Have enough money to pay for the things that you need

 

Key(слайд 4):

Make ends meet

Have enough money to pay for the things that you need

Digging deeper into their pockets

Manage after some difficulty to find the money to pay for something

Catching up quickly

Reach the same quality or standard as someone or something else

Can’t afford to splash out

Can’t spend a lot of money

Pocket money

An amount of money that parents regularly give to their child to spend as they  choose

Shopping spree

A short period of time in which someone buys a lot of things

Handing out

Give things to different people in a group

Household chores

Tasks such as cleaning, washing,ironing that have to be done regularly at home

 

4. Тренировка навыков аудирования.

Ex.3,p. 28 (listen and read)

    Now try to predict what our text is about? Look at the pictures and the title and read the first paragraph of the article. Have you got any ideas?

    Students: The text is about British young people, teenagers who like going shopping.

- Did you understand anything?

- What do the British teenagers spend their money on?

- How much money do they earn?

5. Lets have a rest (Звучит  музыкальный отрывок)

Let's sing "Vive la compagnie".

 

6. Совершенствование навыков перевода

    T: Translate some parts of the text.

7. Актуализация навыков устной монологической речи.

1. What do you think most Russian teenagers spend their money on?

Choose from the hints on the screen (слайд 5).

 

clothes

eating out

rent

computer games

magazines/comics

accessories

mobile phone cards

bus fares

CDs and DVDs

books

household bills

sweets and snacks

petrol

going out (cinema, concerts, sporting events)

supermarket shopping

 

2. Answer the questions: (work in pairs) (Слайд 6)

-Do you like shopping?

 -Do you prefer window shopping or buying things?

-Where do you usually do the shopping?(supermarket, market, shopping malls, department store, corner shop)

-What do you usually buy?

-Who do you prefer going shopping with?

-How do you feel while shopping?( excited, fascinated, encouraged, bored, depressed)

-Are you a spender or a saver?

-Are you good with money?

-Do you get enough money?

- What do you spend your money on?

 

8. Подведение итогов. (Слайд 7)

 - conclusion

- homework: 1. to learn the words by heart

                       2. Ex. 7, p. 29

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал
Скачать материал
