Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / План-конспект урока "Транспорт Великобритании" для студентов первого курса
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Иностранные языки

План-конспект урока "Транспорт Великобритании" для студентов первого курса

библиотека
материалов

План-конспект урока по английскому языку

в группе ДО 11(1курс) специальность «Дошкольное образование»

Преподаватель: Запалацкая Зилфира Мамедалиевна

Тема урока: «Транспорт Великобритании».

Тип урокаурок изучения нового материала и первичного закрепления с практической отработкой умений и навыков.

Цель урока:

  • знакомство учащихся с новой лексикой, тренировка в распознавании и употреблении новой лексики,

Задачи урока:

  • совершенствование навыков диалогической речи, умений читать текст с извлечением основной информации, формирование коммуникативных умений и навыков,

  • развитие языковых способностей и устойчивого интереса к изучению английского языка, развитие интеллектуальных способностей (памяти, мышления, воображения).

  • формирование уважения к чужому языку и культуре носителей языка, воспитание активности в решении коммуникативных задач, приобщение к самостоятельности в выполнении заданий, формирование потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре, в группе.

Оборудование урока: карта мира, фотографии транспортных средств, карточки с заданиями.  

 









Ход урока

  1. Оргмомент

Good morning, students. I`m glad to see you. How are you today?

Who is absent?

What`s the date today?

What`s the weather like today?

Are you ready for our new topic?

(The weather today is cold. It is raining and it is snowing. It is raining with snow.)

Open workbooks, write down date/

Введение в тему урока

Ok. Look at these photos, please, and try to guess our new topic.

Yes, our new topic is Travelling! But how did you understand it?

  1.  Речевая зарядка

Let’s start our lesson with a poem “Travelling”

I like to ride in railway train

Through tunnels dark and wide.

Over the bridges crossing the river,

I feel so safe inside.

When water looks very smooth,

I like to sail by ships or boat.

A sea voyage is very good,

When you feel a sea breeze blows.

But airplane is the best of all,

It flies so very high

That people look like tiny dots,

And clouds go sailing by.

3. Этап усвоения новых знаний

а. In this poem to us there were many new words. We can't translate it, without knowing their values.

Look at pieces of paper. On them new words with translation are written, let's them read. I at first read, and you repeat for me. Repeat for me!

 Ride поездка        

Railway  железная дорога

Ship  корабль

Boat  лодка

Voyage  морское путешествие

Airplane  самолёт

To flay  летать

Train  поезд

Travel  путешествие, путешествовать

Car  машина

Bus  автобус

Double-decker  двухэтажный автобус

Underground  метро

Ticket  билет

Работа с новой лексикой.

в. Let’s refresh in our memory all the words combinations with the words            “to travel by”

To travel by:

- Plane

- Car

- Ship

- Taxi

- Boat

- Double-decker;

- Train

3.  -Now, let’s together answer the question’’ Why do we travel?’’

to learn more about people’s traditions

Why do we travel?

to visit new cities (countries)

for pleasure for business to see places to enjoy nature

4. Самостоятельная работа

At you on cards the name of the countries. Tell, how it is better to reach them?(читаем названия стран). Let's read names of the countries. Look at a map.    I will show these countries.

For me the first word that associates with “travelling” is “transport”.

And what kind of transport do you prefer?

Let’s do next exercise. For this work at you 5 minutes

Раздать карточки с названиями стран (на одной карточке – 3 страны).

Great Britain.

France.

Germany.

Italia.

U.S.A.

Australia.

Egypt.

India.

China.

Japan.

Look at your cards and write down what is the best way to travel to these countries. And why do you think so? You have 5 minutes.

5. Диалог. Dialogue

We have talked how it is possible to reach to the different countries. And now let's read dialogue about a trip to Sochi by train.

You sometime traveled by train?

Yes, traveled.

 Where you went?

 I  was in ….

 Who went together with you?

 With me there went my ….

You liked travel?

Yes, very much

 What did you see from a window of a train during travel?

  I saw the blue sky, the sun, woods, fields, the sea, people.

 Where the train has stopped?

  It has stopped at station.

 

 It is comfortable to travel by train or not?

 The travel by train is very comfortable.

 Who drivers the train?

The engine-driver drivers the train.

6. Актуализация полученных знаний

We have gone to Sochi, аnd now imagine, please, that we are already in London – the capital of England.

What do you know about London?

P1: It’s a big city.

P2: It stands on the river Thames.

London is a beautiful city. It is in a lot of sights.

7. Чтение текста. Работа с новыми словами.

And in London it is a lot of transport. Let's to read about it.

Мы начнём работать с этими текстами, а продолжите вы дома.

    If you are on holiday in London, travel by bus. London buses are called double-deckers. They have a driver and a conductor. On the side or on the back of the bus to know where the bus is going.

    You can get to most places in London very quickly by the under ground. There are many lines on the London Underground. Buy the ticket from the ticket-office at the Underground station, or from the automatic machine.

    If you are in a hurry, the fastest way of travelling is by-taxi. Their special shape and black color are famous all over the world. The black cabs as they are called have become the symbol of London. . London drivers have green badges on their jackets.

Let`s guess quiz.

а.Londons' buses are called…

  1. double-deckers

  2. cars

  3. taxi

в. Where buy tickets for a trip by the underground?

  1. from the ticket-office at the Underground station

  2. from the automatic machine

  3. from the railway-station

с. What type of transport is a symbol of London?

  1. plane

  2. ship

  3. taxi

8. Подведение итогов урока

So, our lesson is going to the end.

What did we do at our lesson today?

- What did you like the most?

- You worked well and your marks are...

- Let’s finish our lesson with the words.

I am a good pupil.

I am a better pupil. I am the best pupil.

Finish the sentences about the lesson:

The topic of the lesson was…

It was interesting to get to know/to do…

Now after the lesson I can…

9. Домашнее задание

Выполнить задание к тексту, выучить слова

OK. Good bye!


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 29.11.2016
Раздел Иностранные языки
Подраздел Конспекты
Просмотров64
Номер материала ДБ-399280
Получить свидетельство о публикации