Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / План-конспект на тему "Повторення та узагальнення вивченого про прикметник"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Украинский язык

План-конспект на тему "Повторення та узагальнення вивченого про прикметник"

библиотека
материалов

8


План-конспект

Клас: 6

Тема.Повторення та узагальнення вивченого про прикметник


Мета. Вдосконалити вміння учнів використовувати вивчені правила на практиці;

вчити розпізнавати прикметник серед інших частин мови у тексті;

розвивати творчу уяву, навички вживання прикметників у своєму мовленні,

звертаючи увагу школярів на неповторність краси українського слова;

виховувати в учнів кмітливість, самостійність мислення,любов до звичаїв та обрядів України;

навчити використовувати прикметники в усному та писемному мовленні.


Завдання уроку.Допомогти уникнути прогалин у знаннях за поданою темою.


Тип уроку.Узагальнення та систематизації знань.


Обладнання.Кросворди,таблиці,малюнки до вивчених творів,індивідуальні завдання,

приказки та прислівя, загадки , словники.


Хід уроку

I.Оргмомент. Перевірка відсутніх.

II.Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдання уроку.


У ваших зошитах уже записана дата і тема уроку,залишається тільки зясувати мету нашого уроку.

Отже, мета уроку: вдосконалити ваші уміння та навички про прикметник на практиці;

навчитися розпізнавати цю частину мови серед інших частин мови в будь-якому тексті;

узагальнити і систематизувати все нам відоме про прикметник та доцільно використову-

ти їх у своєму усному та писемному мовленні.

Виконавши всі вправи за цією темою, в кінці уроку самостійно зробите висновок: чи

виконали завдання уроку, а саме : чи змогли ви за допомогою різного виду робіт узагальнюючого характеру домогтися уникнення прогалин у своїх знаннях.


III.Повторення, узагальнення і систематизація найважливіших теоретичних положень теми.


Узагальнюючий урок ми проведемо в незвичайній формі. Крок за кроком, сходинка за сходинкою ми будемо підніматися до вершини замку , де мешкає частина мови ,наймен-

ня якої –Прикметник. Спробуємо зясувати: чому ми користуємось цією частиною мови.

Важкий та небезпечний шлях буде шлях до замку. Багато перешкод прийдеться вам подолати.Зверніть увагу на карту,саме по ній ми будемо орієнтуватися.Бачите, скільки різних завдань чекає на вас? Отже, не гайте часу!


hello_html_5df5a583.gif



hello_html_6ed331d6.gif


hello_html_m6bd8df40.gifhello_html_6aa0ee72.gifhello_html_3b135e75.gif

hello_html_m408e67fc.gifhello_html_98608df.gif


hello_html_4641c3ba.gif

hello_html_m46d248ce.gifhello_html_7b130c75.gifhello_html_m3d152faa.gif

hello_html_41d1c1fc.gifhello_html_m4999677e.gif


hello_html_m2dbadd44.gif



hello_html_m57a14a5d.gif



hello_html_1a43cbe.gif

hello_html_m1f8c6725.gif

hello_html_m7fd2ef.gif

hello_html_m50b8a5b7.gifhello_html_m5a69bc85.gif

hello_html_m326d7437.gif

hello_html_21dabae1.gif




hello_html_m384ef1a9.gifhello_html_456f20c.gifhello_html_m686e315.gif



hello_html_4641c3ba.gifhello_html_4641c3ba.gif

hello_html_3704ce13.gif




hello_html_4641c3ba.gif

hello_html_3cebad4a.gif



hello_html_m294b5e27.gif

Прикметник

hello_html_3e4e118d.gif

hello_html_m39686d1a.gif

hello_html_4b1502d6.gif


І першою перешкодою ,яка стоїть на шляху – це непролазне болото теоретичних відомостей. Якщо ви його подолаєте, то вважайте фортуна на вашому боці.


  1. До яких частин мови самостійних чи службових належить прикметник?

Доведіть свою думку.

  1. Які розряди прикметників мають ступені порівняння? Наведіть приклади.

  2. З якою частиною мови узгоджується прикметник?

  3. Коли в прикметнику пишеться подвоєне нн ?

  4. Чому в прикметниках качиний,оловяний,деревяний, пташиний пишеться одна буква н ?

  5. Розкажіть про правопис складних прикметників.

  6. Які найуживаніші суфікси прикметників вам відомі? Наведіть приклади.

  7. Що вам відомо про правопис прикметників з не ?

  8. Як у реченні найчастіше підкреслюється прикметник?

Отже, ви непогано справились із цим завданням, і нам треба переходити до основної частини нашої роботи.


IV.Узагальнення і повторення системи понять, характерних для кількох тем.

Різні види творчих вправ.

Зараз завдання буде важчим, тому що вам треба, виконуючи завдання пов’язані з прикметником, з’ясувати спільне та відмінне з іншими темами,зокрема з іменником.

З цим вам допоможе впоратись „Острів чарівної евріки”.Не лякайтесь, що тут дуже багато завдань. Вони цікаві ,кожен з вас,виходячи до дошки,сам за ступенем труднощів обере завдання і впевнено виконає.На місцях працюєте в картках,які перед вами.




А


Б


В


Г


1

Вставте пропущені и,і,ї в

суфіксах:

лев..ний,фіз..чний,змі..ний,

системат..чний,Марі..н,

епізод..чний,солов..ний,

цикл..чний,Софі..н.


Знайди зайве слово:

а) чарівніша,більш чарівна,найбільш чарівна;

б)тонша,найтонша,

найменш тонка.



hello_html_d8e736.gif



Назвіть прикметни-

ки за групами:

народний,осінній,ден-

ний,ранній,нещадний,

майбутня.житній,ши-

рокий,художнє,ратне.




2

Зробіть синтаксичний розбір речення.

Я прокидаюсь і милуюсь ластівячим щебетом над

вікном рідної хати.



Визначте розряд

прикметників:

мудрий,земляний,

вовчий,гостра,Василів,материн,західна



Знайди помилку:

землеробський,

жовтогарячий,

кислосолодкий.


До якого твору цей

малюнок? Усно провідміняйте імен-

ник ж.р. лисиця

3


Розбір прикметника як частини мови: цікавий

hello_html_d8e736.gif



Поставте прикметник у потрібному роді,

числі та відмінку:

Кобзар скинув з плеча (запилена) бандуру і стиха заспівав,перебираючи (туга) струни.

Досить непогано ви справились і з цим завданням.Але попереду „Острів знавців літератури”, Подивимось ,що чекає на вас тут? Маємо три питання:

  1. Кому з поетів належать ці рядки ?


Я йду, іду -

Зворушений.

Когось все жду –

Співаючи.

Співаючи-кохаючи

Під тихий шепіт трав

голублячий.


  1. Як називається цей вірш?

  2. Знайдіть у вірші прикметник та назвіть його розряд.


А тепер нас чекає „Острів загадок”.Запишіть відповідь на загадки в стовпчик.Читаємо ланцюжком.

1hello_html_m382af1a0.gif. Біле,як сорочка, Правильно,це

Пухнасте, а не квочка. сніг.

Крил не має,

А гарно літає.

Що це за птиця,

Що сонця боїться?


2.Взимку горою, а літом водою.


3.Біле, а не цукор, мяке, а не вата, без ніг, а йде.


Питання:

  1. До якої частини мови належить слово сніг?

б) За допомогою суфіксів від цього іменника утворіть прикметники.

в) Визначте усно розряд та поставте прикметники в множині.


Але це не всі загадки.


4.Прозорий, як скло, та не вставиш у вікно.

(Лід)


5.Росте вона додолу головою.

Росте вона холодною зимою.

А тільки сонечко засяє –

Вона заплаче й помирає.

(Бурулька)


Ви звернули увагу,що слова лід та бурулька залишились самі і, мабуть, не дуже вдоволені,що ми їх покинули, але це не так. Бо саме з ними ви зараз вирушите на „Острів словників”,щоб зясувати правопис цих іменників у Р.,М.в.однини та Н. та Р.в.

множини. Для чого? А для того,щоб ви могли їх правильно вживати поряд з тими прикметниками, які будете добирати в усному чи писемному мовленні.


Діти працюють із словниками,записують у зошити.

Лід - льоду – (на) льоду; мн. льоди, льодів.

Хоч у словнику немає слова „бурулька”,спробуйте самостійно поставити цей іменник у поданих відмінках. Які зміни при цьому відбулися?Доберіть усно прикметники до цих іменників.

Бурулька – бурульки, на бурульці; бурульки,бурульок.


Знову ми на крок ближче до своєї мети.І перед нами „Острів творчої хвилинки”.

Тут буде таке завдання:

Утворіть правильно словосполучення і скажіть на які питання відповідають подані прикметники?


Вовчий хитрість

Ведмежа натура

Лисяча послуга

Заяча апетит

Зробіть висновок: до якого розряду належать ці прикметники.


Трошки перепочили,але попереду „Острів розсипанок”.Справа в тому, що я не можу скласти докупи правило,а без нього, як без ключика ,ми не зможемо опинитись на іншому острові.


А текст розсипанки такий:


hello_html_m7cd231ad.gif





За допомогою цього правила визначте спосіб творення поданих нижче прикметників:

  1. Гарненький, літній.

б) Прегарний, передсвятковий.

в) Придорожний, закарпатський.

г) Світло-блакитний, англо-російський.


Зараз ми опинилися на „Острові роботи з підручником”.Роботу розподілимо таким чином:

    1. Острів індивідуальних робіт” для учнів нижчого рівня.

Це вправа № 275, стор.121.

2.”Острів перекладів” для учнів середнього рівня.

Це вправа № 270, стор.120.

3.”Острів пояснень” для учнів достатньго рівня .

Це вправа № 285, стор.123-124.

4.”Острів власної творчості” для учнів вищого рівня.

Це вправа № 279,стор.122.


Діти протягом 5 хвилин працюють самостійно.


Сподіваюсь,що всі ви справились з поданою роботою,тому На „Острів довіряй, але перевіряй” я прошу передати свої зошити таких учнів:


2.

3.

4.

Доки я перевірятиму , ви рушайте далі на „Острів роботи біля дошки”. Вас чекають завдання тестового характеру .

1.Випишіть прикметник, який пишеться через дефіс:

  1. сніжно\ білий

б) все\ бічний

в) життє\ дайний

г) пяти\ значний

2.Виберіть прикметник, у якому пишеться дві букви н (нн):

  1. склян(н)ий

б) сон(н)ий

в) оловян(н)ий

г) гречан(н)ий

3.Укажіть варіанти, де прикметник пишеться з не разом:

  1. (не) високий, а низький

б) ця річка (не) широка

в) (не)щадний до ворогів

г) (не)далекий, а близький


Чи важко було вам виконувати тестові задання ? Звичайно,ні, коли добре знаєш правила.

Вашими роботами з „Острова довіряй, але перевіряй” я теж задоволена,хоча є незначні помилки,тому вони отримали такі бали.

(Коротко обгрунтовую оцінки за учнівські роботи).


І ось , нарешті, перед нами останній острів „Острів кросвордів”.Саме він нам дасть упевненість в тому, що ми обрали не хибний шлях,а правильний.У вертикальному стовпчику зашифровано назву частини мови ,яка робить наше мовлення кращим,яскра-

вішим та образним.

Що це за частина мови,нам допоможуть зясувати відгадки загадок.

Приготуйтеся вписувати відгадки в порожні клітинки.

  1. Як дерево називається,що влітку в білий пух одягається? (Тополя)

  2. Зимою спить, а літом шумить.(Річка)

  3. Зуби залізні весь світ розгризли.(Пила)

  4. Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі.(Морква)

  5. Без рук, без ніг, а тільки з рогами , та ходить попід небесами.(Місяць)

  6. Блакитне простирадло весь світ укрило.(Небо)

  7. Має вуса,пишний хвіст

І негарну звичку:

Спершу добре він поїсть

Після - вмиє личко.(Кіт)

8.Чорна корова, ніч поборола. (Ніч)

9. В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має,

Їй на місці не сидиться

А зовуть її ... ( лисиця)

10.І маленькі,і старенькі

Влітку,взимку, навесні,

Всюди вдягнені гарненько

У зелені сукні всі. (Ялинки)


hello_html_m80b1b71.gifhello_html_m80b1b71.gifhello_html_m2f4cac47.gifhello_html_m54e136e9.gifhello_html_m54e136e9.gifhello_html_2d2985a9.gifhello_html_2d2985a9.gifhello_html_438e1b6b.gif1

hello_html_m2e8fe607.gifhello_html_2d2985a9.gif2

3hello_html_m2f4cac47.gifhello_html_438e1b6b.gif

4hello_html_m2f4cac47.gifhello_html_1e8ab3c9.gifhello_html_2d2985a9.gifhello_html_2d2985a9.gifhello_html_2d2985a9.gifhello_html_2d2985a9.gifhello_html_2d2985a9.gif

5hello_html_m2e8fe607.gifhello_html_438e1b6b.gif

6hello_html_249bbe2.gifhello_html_2d2985a9.gif

7hello_html_249bbe2.gifhello_html_7b2dcded.gifhello_html_438e1b6b.gif

8hello_html_m2f4cac47.gifhello_html_438e1b6b.gifhello_html_438e1b6b.gifhello_html_438e1b6b.gif

9hello_html_m2e8fe607.gifhello_html_2d2985a9.gif

1hello_html_m2f4cac47.gif0


Ось і останній острів. Та яке ж слово робить нашу мову образною,яскравою та виразною.Звичайно, це прикметник.Дивіться,яке усміхнене обличчя у цієї частини мови.Прикметник впевнений,що без нього жодна людина не обійдеться у своєму мовленні.


V.Підсумок уроку. Аналіз засвоєння системи знань теми.

Давайте підсумок уроку зробимо у формі бліц-опитування.


1.Яка частина мови називається прикметником?

2.Як змінюються прикметники?

3.На які групи поділяються?

4.Які прикметники утворюють ступені порівняння?

5.З якою частиною мови найчастіше узгоджується прикметник?

6.На вашу думку, за допомогою різних вправ,ви досягли поставленого завдання на уроці ?

Якщо так, то останнім акордом нашого уроку стане домашнє завдання.

Відкрийте свої щоденники та запишіть над чим ви будете працювати вдома.


VI. Домашнє завдання: § 22-23, стор.125. Лінгвістичні ігри (усно).










Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 29.01.2016
Раздел Украинский язык
Подраздел Конспекты
Просмотров303
Номер материала ДВ-393420
Получить свидетельство о публикации