Тема урока: Поговорим
о проблемах подростков
Дата:
Цели
урока:
1.
Развитие навыков монологической речи по теме «Проблемы
подростков».
2.
Закрепление грамматических навыков (be/feel/look
+ad- verb/adjective).
Оборудование:
план рассказа по теме «Проблемы подростков» (4—5 штук).
Ход урока
Организационный момент
Good morning,
boys and girls! I am glad to see you.
Say
“Hello!”
And
clap your hands!
Don’t
say “No!”
And,
please, say “Yes!”
How
are you, children?
Today
we shall have a talk about the most important teenage problems.
Фонетическая разминка
It’s
time to look at the blackboard. Let’s read the words in the first (second)
column. Read the words loudly and in a whisper. Work in pairs and listen to
each other. Make up the word combinations using these words.
Учитель
обращает внимание учащихся на слова, записанные заранее на доске. Ученики
читают слова громко и шепотом, в паpax и
по одному, а затем составляют словосочетания из данных слов.
Слова
на доске:
trouble
to
argue about/over long
to
stay out of to look depressed lonely happy
argument
troubled to cause to feel
frightened
unlucky pocket money tired
Примерные
словосочетания: to
look troubled, a long argument, to stay out of trouble, to look depressed, to
feel unlucky, to feel lonely, to argue about pocket money, to feel happy, etc.
Речевая
разминка
Let’s
play our game “A Boaster”. We shall work in two teams. Each team will think of
different statements. Your task is to express your doubt.
Игра
«Хвастун»
Ученики
делятся на две команды. Члены каждой команды по очереди выдвигают различные
предположения по теме «Проблемы подростков», задание для команды противников —
выразить свое несогласие (составить отрицательное предложение). Необходимо
побуждать учащихся составлять предложения в различных временах.
Первая
команда: I have never caused trouble.
Вторая
команда: You have caused trouble.
Вторая
команда: I will feel happy if I get a bad mark.
Первая
команда: You will not feel happy if you get a bad mark.
Первая
команда: My parents like to argue with me.
Вторая
команда: Your parents don’t like to argue with you.
Etc.
Закрепление
грамматических навыков
(be/feel/look +adverb/ adjective)
I’d
like you to open your Workbooks, page 46, exercise 4. Read the situations and
say how people felt in them. The next task is exercise 5, pages 46—47. You will
write the phrases in the Present Perfect.
Учитель организует выполнение
упр. 4, стр. 46 из рабочей тетради в устной форме. Также на данном этапе урока
в письменной форме выполняется упр. 5, стр. 46-47 из рабочей тетради.
Проверка данного упражнения может быть проведена всем классом перед
физкультминуткой или учитель собирает рабочие тетради ми проверку.
Физкультминутка
Today
we shall learn the new song and do some exercises. Listen to the tape and look
at me, please.
Come,
my friend, and dance with me
(ученики
выполняют танцевальные движения),
It is easy,
you can see.
One
step back, one step out (один
шаг назад, один
шаг вперед). Then
you turn yourself about (поворачивается
вокруг себя).
It is
fun to dance with you
(ученики
выполняют танцевальные движения),
And it isn’t hard to do.
One step back,
one step out (один шаг назад, один шаг вперед), Then you turn yourself about (поворачиваются
вокруг себя). Учитель предлагает детям разучить новую
песенку для проведения физкультминутки.
Активизация
материала по теме «Проблемы подростков»
As we
know, young people have different problems. Can you name them? You can see the
list of teenage problems in exercise 12, page 64. Will you number them in
order of importance? You will have two minutes to do this task. Your time is
up. Who is ready to read your list?
После
небольшой беседы по теме «Проблемы подростков» учитель привлекает внимание
учащихся к материалу из упр. 12, стр. 64 из учебника. Данное упражнение
выполняется учениками самостоятельно в течение 2—3 минут.
Развитие
навыков монологической речи. Организация работы в группах
Divide
into groups of four, please. You will choose the most important problem and
share your ideas. You will have four minutes to discuss the problem in groups.
We are short of time and I want you to finish your work in groups.
Учитель
обсуждает с учащимися задание из упр. 13, стр. 64 и организует его выполнение.
Ученики делятся на группы по 3—4 человека и составляют рассказ по
предложенному плану. Особое внимание учеников следует обратить на аргументацию
утверждений и использование в речи словосочетаний из данного упражнения.
Name
the problem.
Say
why it is the most important problem (2—3 reasons).
Say
who can help you (friends, parents, teachers, etc.).
Name
the personal characteristic you need to solve the problem.
Контроль
результатов работы в группе. Презентация рассказов по теме «Проблемы
подростков»
Let’s
listen to your stories about the important teenage problems. Who will be the
first? Listen to him/her carefully and get ready with your questions. Do you
agree with Peter? Why? Why not?
В
конце урока учитель предлагает ученикам представить свои рассказы о наиболее
важных проблемах подростков. Перед классом выступает по одному представителю от
каждой группы. Учитель побуждает учащихся слушать рассказы внимательно,
задавать вопросы и выражать свое согласие или несогласие с мнением своих
одноклассников.
Примерный
рассказ:
I
think that friends are very important for teenagers. Some people are shy and
can’t make friends. So they feel depressed and lonely. Teenagers who don’t have
a friend usually don’t have anybody to help them when they are in a trouble. A
person is frightened when he has problems and nobody is able to give him
advice. If you are shy, your classmates and parents can help you to find new friends.
I am sure that our relatives and teachers can be our good friends. If you want
to have friends, you must be ready to be a good friend too. They say “A friend
in need is a friend indeed.” A good friend is a person who is helpful, honest,
devoted and kind.
Подведение
итогов урока
That’s
all we have time for. Our lesson is over. Thank you for your work. You may
collect your things. Will you stand up, please?
Raise
your head!
Jump
up high!
Wave
your hand And say “Good-bye!”
Good-bye,
everybody. See you tomorrow.
Домашнее
задание: учебник: упр. 7, стр. 92; упр. 9, стр. 93 (подготовить устный
рассказ).