Lesson of
the 1st term (№1)
Тема: “Strong ties”
Цель: совершенствовать речевые умения по
теме
Задачи: 1.ознакомить со структурой и
содержанием раздела;
2.ознакомить с новой лексикой
по теме;
3.организовать работу с
тем.текстом;
4.научить спрашивать и
отвечать о том, чем нравится и чем
не нравится им заниматься.
Ход урока
1. Орг.момент.
2. Постановка цели урока: Today
we’re going to speak about our relationships with friends
and relatives, how we relate to our friends and family
3. Ознакомить с разделом 1 (Module
1)
a) ask ss which page each picture is;
b) ask ss to find the page number for:
§
a list of things to do (p.14);
§
an author’s biography (p.16);
§
single dictionary entry (p.22);
§
a letter (p.19).
c) ask ss to elicit what each section is about:
§
a Literature section;
§
a Culture Corner;
§
an Across the Curriculum section;
§
a Going Green section.
d) read through the list of items that will be covered
in the module, go through the list and put
a tick next to the item that you think you know, a
cross next to the ones you don’t know
and a star next to the ones you think will be the
most useful.
4. Ознакомить с новой лексикой (ex.1,p.10)
a) обратить внимание
учащихся на конструкцию-enjoy doing smth.
b) ответить на
вопросы, используя эту конструкцию.
5. Работа с текстом (ех.2,3,4)
a) look at the title and the introduction of the text.
What do you think the text is about?
b) listen to the recoding, read the text and check the
answers;
c) read the text again, underline key words in the
questions and answer them;
d) work in pairs (one of you is a TV reporter interviewing
a teenager from the text about
what he/she likes doing. ( Plan: A…..,could you
tell me what you…
B…Yes, sure. I love ….
A
...Do you like…?
B…Oh, no , I can’t stand…)
6. Ознакомить учащихся с выражениями
предпочтения и неудовольствия (ех.5)
a) work in pairs. Find out what your partner likes and
dislikes doing;
b) act out short exchanges in front of the class.
7. Закрепление пройденного материала
a) think of ten new words/phrases you have learnt in
this lesson;
b) make sentences using them.
8. Домашнее задание: ех.6, р.11
9. Подведение итогов урока.
Lesson №2
Тема: «Strong ties»
Цель: совершенствовать речевые умения по
теме
Задачи: 1. семантизация новой лексики и
тренировка учащихся в её употреблении;
2. организовать работу
учащихся с тематическим диалогом;
3. тренировать учащихся в
аудировании аутентичной разговорной речи;
4. организовать работу
учащихся с английскими идиомами и словами с
омономичными корнями.
Ход урока
1. Орг.момент.
2. Постановка цели урока: Today
you’re going to know how to describe personal qualities
as well as how to express annoyance.
3. Фонетическая зарядка:
Look at the phrases and say what you do : a) every day;
b) sometimes; c)seldom;
d) two times a week; e) never.
Chat online, grab a bite, go clubbing, do extreme
sports, go for а sporty look, surf the Net.
4. Речевая зарядка:
a) answer my questions:
Do you try to grab a bite at school or to have dinner
at home?
When and where do you like hanging out with your
friends?
How often do you play computer games?
How many times a month do you go clubbing?
Do you like to go window shopping?
How often do you send text messages to your friends?
Do you like to surf the Net?
Why do people do voluntary work?
b) read the poem and think of your best friend and
answer the question.(For example:
my best friend is special because he/she….)
5. Работа с новой лексикой
а) отработка произношения;
b) say to me what qualities you look in a friend and
which you avoid;
c) work in groups discussing important character
qualities in a friend.
6. Работа с тематическим диалогом
a) look at the dialogue and answer the questions
(ex.3,p.12);
b) listen to the recording;
c) read the dialogue aloud;
d) read out the adjectives used to describe people.
7. Аудирование
a) what statements do you agree with and why? (ex.6,
p.13)
b) now listen to a radio interview and number the
statements above in the order you hear them;
c) choose the correct answer to the statements ( ex.7,
p.13),then listen and check.
8. Работа с идиомами и однокоренными словами
a) do ex.9 and give Russian equivalents to these English
idioms;
b) don’t confuse: supporting/supportive; careful/caring;
respected/respectful; mean/well-meaning.
9. Домашнее задание: р.158 , ех.1-4; рассказ о
своём друге (ех.11, р. 13)
10.Подведение итогов урока.
Lesson №3
Тема: «Strong ties»
Цель: расширение грамматических навыков
Задачи: 1.повторить глагольные времена
группы Present;
2.ознакомить учащихся с
фразовым глаголом to look , тренировать
в его употреблении;
3.тренировать учащихся в
употреблении конструкций с «подчинёнными»
предлогами;
4.ознакомить учащихся со
способами образования прилагательных.
Ход урока
1. Орг.момент.
2. Постановка цели урока: Look at
the blackboard and say what themes we’re going to revise.

Present Perfect Present Perfect
Present Simple Present Continuous
Continuous (have/has + V3) (V1/Vs) ( am, is, are +Ving)
(have/has been +Ving)

Yes, we’re going to review Present Tenses and to elicit the
meanings of the phrasal verb “to look”.
3. Let’s refer to the Grammar Reference Section to get more
information about present tenses.
a) do ex.1 individually and then check your answers with
the class;
b) try to identify how each tense is used in ex.1a;
c) пример на классной доске: I love
films.
Does this verb describe an action or a state? – A
state.
Can I say : I’m liking pop music? – No.
d) say how the meaning of the verb changes when used in
Continuous form, find examples in
ex.1a.
4. а) работа с наречиями, выражающими частоту
повторения действия, состояния – always
(100%), usually (75%), often (50%), sometimes (25%),
never (0%). Work in pairs as in the
example;
b) работа с
наречиями yet/already. Complete
the task in pairs (ex.5a) and act out exchanges
in front of the class. Ex.5b- make your own list of
things to do, swap papers with your par-
tner and ask each other questions about what you
have already done/haven’t done yet;
c) работа с
подчинёнными предлогами – at, with, on, about. Let’s do ex.9 and write down
prepositional phrases in your notebook as in the
example :
A
|
addicted to,
|
B
|
babysit for,
|
C
|
crazy about,
|
D
|
|
Make your own sentences
using the phrases with prepositions.
5. Знакомство с
фразовым глаголом to look .
·
study the diagram and find out the meaning of each phrasal verb;
·
complete the task (ex.8);
·
write down all the meanings in your notebook;
·
let’s play the game : split into teams, after several minutes of
making sentences with a
phrasal verb
from ex.8 read out them, each correct sentence gets one point, the team
with most points
win.
6. Практиковать
употребление предлогов for/since с Present Perfect.
a) explain the use of for/since;
b) make sentences about
yourself using the verb below;
c) let’s check what you have
done.
7. Изучение способов
образования прилагательных.
a) go through the theory box;
b) form the adjectives from the
words in brackets to complete sentences.
8. Домашнее задание :
р.166-167 , ех.1-5.
9. Подведение итогов
урока.
Lesson
№ 4
Тема: «Strong ties»
Цель: совершенствовать коммуникативную
компетенцию учащихся.
Задачи: 1.развивать навык чтения с
детальным пониманием прочитанного;
2.расширить лексический запас
по теме;
3.формировать умения говорить
на базе прочитанного текста;
4.ознакомить уч-ся со
способами образования сложносоставных прилага-
тельных, практиковать их в
речи.
Ход урока
1. Орг.момент.
2. Постановка цели урока: Today
you’re going to familiarize yourselves with an extract of
the novel “Little Women” as well as you’ll know in
passing how to form compound adjectives
Are you ready? OK.
3. Работа с текстом.
а) look at the picture and the
title, read the biography and say what this book is about;
b) do ex.2
c) now you’re given 6 min. to listen and silently read
the extract then you should underline
the parts of the text to match the characters to
their descriptions.
4. Работа с новой лексикой.
a) look at the blackboard and do ex.4a:
plump
- полный, пухлый
limbs
- конечности
decisive - решительный
fly-away - широкий, свободный ( об одежде )
shoot up - быстро расти
to carry oneself - держаться, вести себя
to brighten - радовать
to lecture - читать нотацию, поучать
to cut in - вмешиваться
worn out - изношенный
b) use your dictionary to explain the words in bold, for
example:
knitting – making smth. from wool
faded – having lost its colour
c) do ex.4b.
5. Словообразование.
Пример: тёмные волосы →
темноволосый
dark hair → dark haired
голубые глаза → голубоглазый
blue eyes → blue eyed
; do ex.5 and give Russian equivalents.
6. Использование новой лексики в упражнениях
говорения.
a) find all the words in the text that describe human
appearance;
b) work in pairs: describe the girls to your partner using
the new words, then have a talk
about how they would look like nowadays ( their
hairstyle, clothes )
7. Домашнее задание: р.17, ех.8
8. Подведение итогов урока.
Lesson
№ 5
Тема: «Strong ties»
Цель: развитие навыков письменной речи
Задачи: 1. ознакомить учащихся с алгоритмом
написания письма;
2. ознакомить учащихся со
словами и выражениями неформального стиля
общения;
3. научить учащихся способам
выражения совета, предложения;
4. совершенствовать навыки и
умения поискового чтения.
Ход
урока
1. Орг.момент.
2. Постановка цели урока: Today
you’re going to learn how to write informal letters to friends
and relatives.
3. Ознакомительное чтение.
a) let’s get to know what types of letters can be. Read
and explain them;
b) match the beginnings to the endings of the letters.
Which type of letter is each pair from?
c) let’s identify informal style. What words and
expressions can be used in informal style?
Find examples.
4. Знакомство с алгоритмом написания
неформального письма.
а) read the theory box and the plan.
What does an informal letter include?
↓
Informal
greetings
↓
Reason for
writing
↓
Main
body
↓
Closing
remarks
↓
Informal
endings
b) let’s go through the Study Skills box;
c) now pay attention to the key words and answer the
questions;
d) then read the letter drawing your attention to how
the text is organized.
Match the paragraphs with the headings;
e) упражнения на
перефразирование ех.4 , р. 19
5. Введение слов и выражений, передающих
совет, предложение.
a) let’s go through the language in the boxes;
b) do ex.5,6 individually;
c) check your answer with a partner.
6. Практика поискового чтения.
a) read out the
rubrics;
b) underline the key words;
с) answer the questions.
7. Домашнее задание: ех. 8, р. 20.
8. Подведение итогов урока.