Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Поурочный план на тему "Интервалдар әдісі"

Поурочный план на тему "Интервалдар әдісі"

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Сабақ тақырыбы: Интервалдар әдісі.

Сабақ мақсаты: 1) Оқушыларға квадраттық теңсіздікті шешуде интервалдар

                                  әдісін меңгерту;

                              2) Есептер шығаруда тиімді тәсілді қолдану;

                              3) Ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Сабақ көрнекілігі: Слайд, интерактивті тақта, компьютер, үлестірмелі 

                                материал.

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру;

2. Үй тапсырмасын тексеру.

         Оқушылар екі топқа бөлінеді. Слайдталған жауап бойынша олар бір-бірімен дәптерлерін алмасып, үй жұмыстарын тексеріп, бағалайды.

        

3. І. Сұрақтар:

  1. Квадарт теңсіздікті интервалдар әдісімен шешудің мәні неде?

  2. Квадарт теңсіздікті интервалдар әдісімен шешкенде қандай алгоритм қолданылады?

  3. Сызықтық теңсіздік деген не?

  4. Теңдеу деген не?

Жауаптары:

  1. Функцияның нөлдері арқылы сан өсінде алынған әрбір интервалда функция таңбасын сақтайды және ол таңба функцияның графигі нөлдерден өткенде өзгереді, сол себептен квадрат үшмүшені нөлге теңестіріп, теңдеуді шешіп түбірлерді табу керек. Сан өсінде түбірлерді кескіндеп, аралықтардың біреуіндегі функция таңбасын анықтау керек.

  2. Квадарт теңсіздікті интервалдар әдісімен шешу алгоритмі:

  1. Берілген теңсіздікті Р(х) < 0; Р(х) > 0; Р(х) ≥ 0; Р(х) ≤ 0 түрлерінің біріне келтіреміз;

  2. Теңсіздіктің сол жағын нөлге теңестіріп, шыққан теңдеуді шешеміз, яғни сәйкес фукнцияның нөлдерін табамыз;

  3. Теңдеудің түбірлерінің мәндерін сан өсіне белгіліп, сан өсін интервалдарға бөлеміз;

  4. Интервалдың кез-келген біреуінде функцияның таңбасын анықтап, осы интервалға анықталған таңбаны қоямыз;

  5. Теңдеудің түбірі қайталанбаған немесе тақ рет қайталанған жағдайда қалған интервалдардағы таңбаларды кезекпен қоямыз, ал егер жұп рет қайталанса, осы түбірдің екі жағындағы интервалдың таңбаларын бірдей етіп аламыз;

  6. Таңбасы теңсіздік таңбасына сәйкес интервалдарды жауап ретінде аламыз.

  1. ах + вх + с ≤ 0, ах + вх + с ≥ 0, ах + вх + с < 0, ах + вх + с > 0 түрінде берілген теңсіздік.

  2. Белгісізі бар өрнек.

 

ІІ. Есептер шығару.

   № 298. Теңсіздікті шешіңдер:   

        1) 

        Шешуі: алгоритм бойынша:  у = х – 8,  у = 11 + х

                                                            х – 8 = 0,  11 + х = 0

                                                                х1 = 8,  х2 = -11

 

 

                                                                                                        

                                     -11                          8

        2)

Шешуі:

Жауабы:

        № 306 Теңсіздікті шешіңдер:  

Жауабы: (3-3 ; 0) (3;3 + 3 )

 

        №317. Теңсіздікті шешіңдер:   

Жауабы: (1;

 

Қорытындылау, үйге тапсырма: №300 (1,2);  №305(1)

 


