8 сынып, алгебра сабақ № 49 мерзімі:__________ Тексерілді _________
Пән мұғалімі: ____________________________
Сабақтың тақырыбы
Рационал теңдеулер (1-сағаты)
Оқып-
үйренудің негізгі
мақсаттары
Бөлшек-рационал теңдеу ұғымын меңгеру,оны шешу дағдысын игеру, Берілген теңдеуді мәндес теңдеумен алмастыру дағдысын дамыту;
Оқып-үйренудің нәтижесі
Теңдеулер туралы түсініктері кеңейеді, олардың практикалық маңызын, ғылым мен техникадағы рөлін бағалау арқылы тақырыпты оқып-үйрену мен терең зерттеуге оң мотивация қалыптасады.
Оқытуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер
Салыстыру – талдау, өз бетінше зерттеушілік жұмыс, диалогтық оқыту,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,оқыту үшін бағалау;
Түйінді идея
«Теңдеулер – математиканың барлық құпия қақпаларының алтын кілті» С. Коваль
Ресурстар (дереккөздер)
8 сынып,Алгебра оқулығы Шыныбеков
htmlhttp://yandex.kz/yandsearch?text
http://fototelegraf.ru/?p=132208
Сабақтың типі
Жаңа білім игеру сабағы
Сабақтың түрі
Танымдық- зерттеу сабағы
Сабақ барысы
І.Ұйымдастыру
кезеңі
А) сыныптың назарын сабаққа аудару «менің көңіл-күйім»
Б) сабақ мақсатын қою, оқыту тәсілдерін талдау
ІІ. Оқушылар білімін жан-жақты тексеру
Сұрақ – жауап Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу дейміз?
Толымсыз квадраттық теңдеулер дегеніміз не?
Келтірілген квадраттық теңдеу дегеніміз не?
Квадраттық теңдеу түбірлерінің дискриминантын қалай табамыз?
Квадраттық теңдеудің түбірлерінің санын қалай анықтаймыз?
Квадраттық теңдеуде в=2к яғни жұп сан болса, түбірдің формуласын қалай жазамыз?
ІІІЖаңа білім игеру:
А)теориялық бөлімі
0
Бүтін бүтін бүтін+бөлшек
Тек бүтін өрнектерден тұратын теңдеу бүтін рационал теңдеу деп аталады.
Егер бүтін өрнекпен қатар бөлшек өрнек қатар жүретін болса; онда оны бөлшек-рационал бөлшек деп атаймыз.
Мысалы: Ортақ бөлімге келтіреміз
«Бөлшек бөлімі тең болса, онда бөлшек алымы да тең болады» бөлшек қасиетін пайдаланып алымдарын теңестіреміз
айнымалыларды жинақтау арқылы квадрат теңдеу аламыз және шешімі х х түбірлері шығады және мұны есеп шартына қойып тексеретін болсақ бөлшек бөлімі нөлге айналатын болса, онда ол түбірлер бөгде түбірлер деп аталады.
Сонымен бөлшек-рационал теңдеулерді шешу алгоритмі:
Теңдеуге кіретін бөлшектердің ортақ бөлімін табамыз
Теңдеудің екі жақ бөлігін ортақ бөлімге келтіреміз
Алымдарын теңестіре отырып, бүтін рационал теңдеуді аламыз
Шыққан теңдеуді шешеміз шыққан түбірлердің ішінен бөгде түбірлерді алып тастаймыз
Б) жазбаша жұмыс
№342
1. 2. 3.
М.М.Ж. х-2 М.М.Ж. у-5 М.М.Ж. у+1 у
Х=2 у у
у(5у+1)=(у+1)(у+2)
Д=36-20=16
Х(х-1)=0
5- М.М.Ж. х
Жауабы:0;1 Жауабы:1 К=-1
Жауабы:-
4. 6.
М.М.Ж. у у М.М.Ж. у М.М.Ж. х
Жауабы: Жауабы:-0,2 Жауабы:3
7. 8.
М.М.Ж. х М.М.Ж. у у
Жауабы: 1,5 Жауабы:
№344
1. y= 2. у= 3.у= 4.у=
y=0 у=0 у=0
М.М.Ж. х
М.М.Ж. x (х-4)(3х-15)=0 М.М.Ж. х М.М.Ж. х-3
2х-5=0 х-4=0 3х-15=0 х
2х=5 х=4 х=5 Д=25-24=1
х=2,5 Жауабы: (4:0)(5:0) = х()=0
Жауабы: (2,5:0) Жауабы: (3:0)
Д=49-48=1
Жауабы: (0:0).(4:0)
№345
1. у=2х+3; у= қиыл.нүк.
2х+3=; М.М.Ж. х
(х-5)(2х+3)=1
Д=49+392=441
У=2 Жауабы: (7:17)(-3,5:-4)
№349 В-тобы
1) М..М.Ж. x≠-а x≠
(а+х)(а+2х)+а(а+2х)+а(а+х)=0
Д=
Жауабы:
2) 1- М.М.Ж. x≠а
Д=
Жауабы: 2ав
3) М.М.Ж. x≠а x≠-а
4х(х-а)+8х(х+а)=
Д=
Жауабы:
4) М.М.Ж. x≠в x≠-в
8х(х-в)+4х(х+в)=
Д=
Жауабы:
V. Үйге тапсырма
Дифферен. тапсырмалар -№342-343 жұптары
VІ.Сабақты қорту,оқушылар білімін бағалау
Рефлексия
Бөлшек рационал теңдеудің бүтін рационал теңдеуден қандай айырмашылығы бар?
Қандай жағдайда бөлшек-рационал теңдеуде бөгде түбір пайда болуы мүмкін?