Инфоурок Другое КонспектыПоурочный план по казахской литературе на тему «Шәкәрім Құдайбердіұлы шығармашылығы» (10 класс)

поурочный план по казахской литературе на тему «Шәкәрім Құдайбердіұлы шығармашылығы» (10 класс)

Скачать материал

Пән

Қазақ  әдебиеті

Сынып

10 «А» сынып

Мұғалім

 Калдыбекова А.С.

Сабақтың тақырыбы

Шәкәрім  Құдайбердіұлы шығармашылығы

Сабақтың мақсаты

 Оқушыларға Шәкәрім Құдайбердіұлы т уралы толық мәлімет бере отыра, білімдерін кеңейту. Өмірлік жолы мен шығармашылық жолын зерделеу. Оқушылардың ізденімпаздық қасиеттерін дамыту, шығармашылыққа баулу, өзінің ойын еркін жеткізуге дағды ландыру. Халқымыздың тарихына, әдебиетіне, ұлы тұлғаларға деген сүйіспеншіліктерін арттыру.

Күтілетін  нәтижелер

Білімді өзі алуға ұмтылады.Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді. Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады. Жұптық, топтық жұмыстар барысында мәтіндегі негізгі ойды ұғынады.Бірлесіп жұмыс жасай алатын болады. Өз ойын айтуға, салыстыруға, талдауға үйренеді.

Стратегиялар

 « Кір қыстырғыш»  стратегиясы, «Сен білесің бе?», «Парасатты  диалог» , «Бір айналым сөйлесу»

Модульдер

 

«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық».

Барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру

 

Оқушыларды  топтарға бөлу, топтастыру. «Мозаика» әдісімен  құрастырылған  суреттер  артында  сабақ  тақырыбы  шығатындай   топтастыру. Сыныпта  жақсы  көңіл күй  қалыптастыру.

   Сурет  қиындыларын  біріктіру  арқылы  шыққан  суреттеріне  қарай  топтасуы.   Оқушылар  «Мен  сізге  тілеймін» тренингі  арқылы  бір-біріне жақсы  тілек  айту.

Бағалау шкаласы бар карточкалар таратады.

 

 

 

 

І.Қызығушылықты ояту

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ.Мағынаны ашу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ.

Рефлексия

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге

тапсырма

« Кір қыстырғыш»  стратегиясы.

«Сен білесің бе?»

 Ол Л. Толстойды өзіне ұстаз тұтқан, онымен хат алысып тұрған.

Ол түйеқарын өсімдігін қайнатып, қойылтып, оған ашудас қосып, қолдан сия жасай білген, өзі сол сиямен жазған. Өз тұсындағы құсбегі, мерген, аңшы болған. Ол  орыс, араб,түрік, парсы яғни төрт тілге жетік болған.

Геометрия заңдарын үйренген, тік үшбұрыш тың есебін білген.  14-15 жасынан бастап өлең шығарады.Домбыра, скрипка жасайтын шебер болған.

«Көз сал, ой жүгірт». «Шәкәрім Құдайбердіұлы» тақырыбында бейнефильм көрсету.  

Түрткі сұрақтар

І топ..Шәкәрім өмір сүрген дәуір мен ақын кешкен тіршіліктің күрделілігі немен байланысты еді?

2 топ.Шәкәрімнің оқып,білім алып,жетілуіне бірден-бір себептігін тигізген адам .

3 топ. Шәкәрім өз білімін кеңейтіп,іздену мақсатында қандай жерлерді аралады?

 Оқушыларға сабақтың мақсатын айтқызамын . Үш топқа оқулықтағы  тақырыпшаны    оқып шығуын және  сол тақырыпқа  байланысты  тапсырмалар ресурсын  таратамын.

«Парасатты  диалог» әдісі

1.Шәкәрім шығармаларынан өзіндік ерекшелігі неде?
2. Адам үшін     еңбегім,

Өмірден барлық   тергенім.

Қалғанын   қарап ал,

Мұрам сол,    жастар, бергенім!

3. Ақынға Абайдың ықпалы қандай болды?

4. 1988 жылдан бері қарай ғана ақын шығармалары жинақталып, баспа бетінен жарық көріне бастаған.Неліктен оған дейін ақын мұраларын оқуға тиым салынды?

5.Ақынның әдебиеттегі орны қандай деп бағалайсың?

 

« Бір айналым сөйлесу»

Кері байланыс «Өрмекшінің торы»

- Бүгінгі сабақта саған не әсер етті?

- Қандай қиындық кездесті?

- Сабақта не ұнады?

- Нені үйрендің?

 

Шәкәрім Құдайбердіұлы өмірі мен шығармашылығы

Оқушылар берілген сұрақ  арқылы Жамбылдың  шығармашылығы туралы  жауап жазып, жіпке қыстырады.

Оқушылар жаңа тақырып туралы болжам жасайды.

 

Оқушылар «ой қозғау» арқылы ойланады.

Әркім өз ойларын айтады.

Сұрақтарға жауап бергенде көшбасшы анықталады?

Болжау жасайды.

Өз жауаптары дұрыстығын салыстырады,көз жеткізеді.

 

 

Тақырыпқа байланысты оқушылар өздері білетін ақпараттарды жазу,талдау туралы білетіндерін ортаға салады.Қарайды, талдайды, сұрақтар қояды.

Жауап беру арқылы диалогқа түседі.

 

 

Оқушылар  оқулықтан тақырыпты оқып шығып топ ішінде талқылайды. дайындалады.

 

 

Топтар қойылған сұрақтар бойынша  өз ойлары мен пікірлерін білдіреді.

 

 

...Кел,жастар,біз бір түрлі жол табалық,

Арам ойла,зорлықсыз мал табалық.

Өшпес өмір,таусылмас мал берерлік

Бір білімді данышпан жан табалық.

 "Ақын баяндауындағы "данышпан жан" кім еді?

 

 

 

 

 

                       

 

 

Шәкәрім Құдайбердіұлы өмірі мен шығармашылығы туралы алған білімдерін бір сөйлемнен түйіндеп айтады.

 

Сұрақтар төңірегінде стикерге жауап жазады, өрмекші торына жабыстырады

 

Оқушылар бүгінгі өткен сабақ барысында алған білімдерін бір сөйлеммен түйіндеп айтады.

Ғаламтордан ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұмат әкелу.

 

«Бас

бармақ»  әдісі арқылы оқушылар

дың түсіну дәрежесін анықтау.

 

 

 

Смайликтер

мен бағалау

 

 

 

Форматив

тік бағалау;

 

Жетістік критерийі арқылы

бағаланады.

 

Мұғалімнің жиынтық бағалауы (сумативтік бағалау)

http://dskvp1143.mskobr.ru/images/cms/data/zvezdochka1_01.jpg

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнефильм. 

 

 

 

постер, маркер

 

 

 

 

 

Смайлик

тер

 

 

 

 

 

А3 форматтары, маркерлер, фломастерлер, кітаптар

 

 

стикер

Бағалау парақшалары

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Поурочный план по казахской литературе на тему «Шәкәрім Құдайбердіұлы шығармашылығы» (10 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Корреспондент

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
