Инфоурок Иностранные языки Рабочие программыПоурочное планирование по английскому языку на тему "Welcome to our English party" 5 класс

Филворд по английскому языку по теме "Welcome to our school" по УМК Enjoy English 5 класс

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
30
2
02.05.2025
«Инфоурок»

Материал разработан автором:

Калашник Мария Сергеевна

Преподаватель

Филворд по английскому языку по теме "Welcome to our school" по УМК Enjoy English 5 класс. Филворд для проверки лексики по первому модулю УМК. Случайные слова со всего модуля. В филворде 15 слов, которые нужно найти в таблице с буквами и перевести их на русский язык. В документе два листа: первый - задание, второй - ответы.

Краткое описание методической разработки

Филворд по английскому языку по теме "Welcome to our school" по УМК Enjoy English 5 класс.

Филворд для проверки лексики по первому модулю УМК. 

Случайные слова со всего модуля. 

В филворде 15 слов, которые нужно найти в таблице с буквами и перевести их на русский язык. 

В документе два листа: первый - задание, второй - ответы.

Развернуть описание

поурочное планирование по английскому языку на тему "Welcome to our English party" 5 класс

Скачать материал

                                                                       СКО  Уалиханов ауданы

          Әуезов орта мектебі КММ

   Ағылшын тілі мұғалімі

   Жунусова Гульжан Хамитовна

    «Welcome to our English-party»

               5-сынып ашық сабақ/

 

 

 

1. Сабақтың тақырыбы: “ Welcome to our English-party”

2. Сабақтың мақсаты: Жыл бойы алған білімдерін қорытындылау, алфавитті, сандарды сағатты қаншалықты меңгергендерін тексеру, ауызекі тілде сөйлеу қабілеттерін дамыту. Актерлік қабілеттерін дамыту. Ағылшын тіліне деген қызығушылығын арттыру. Жауапкершілікке, ұжыммен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

3. Сабақтың көрнекілігі: active board, alphabet, colours: red, blue, green, brown, yellow, grey, pink, orange.

4. Сабақтың түрі: Аралас сабақ (Mixed lesson)

5. Пән аралық байланыс: Ағылшын тілі, Қазақ тіліӘн сабағы, Драма;           

6. Сабақтың барысы:

Сәлемдесу:  Good-morning, dear Teachers!

Guests and Pupils!

Welcome to our ABC-party!                                             

Pupils:

Good-morning, good- morning,

Good- morning, to you!

Good- morning, dear Teacher!

We are glad to see you

7. Үй тапсырмасын тексеру: learn by heart words.

8. Сабағымызды фонетикалық жаттығумен бастайық:

Spring is green

Summer is bright

Autumn is yellow

Winter is white.

9. The letter with the pictures: read aloud the alphabet, please.

Aa- apple, Bb-bed, Cc-chicken, Dd-dog, Ee-elephant, Ff-flower, Gg-green, Hh-house, Ii-ice, Jj-juice, Kk-kitchen, Ll-letter, Mm-mother, Nn-nine, Oo-orange, Pp-pen, Qq-Queen, Rr-red, Ss-sister, Tt-teacher, Uu-uncle, Vv-vase, Ww-what,  Xx-six, Yy-yellow, Zz-zebra.

Ағылшын 26-әріптерін айтып болған соң, балалар „ ABC” әнін орындайды.

A B C D E F G

John is hiding far from me

Looking here, looking there

I can’t see it anywhere.

Біз қазір балалар журналист ойынын ойнайық. Біреулерің журналист, ал екіншің оған жауап беруші боласыңдар. Журналист дегенді білесіңдер, сұрақты көп қояды жәнеде сұрақтарын алдын ала дайын дап алады. Мен журналистке дайын сұрақтарды беремін, ол оларды бір-бірден оқиды, қасындағы оқушы сол сұрақтарға жауап береді.

1. Hello! What is your name?

How are you: ?

Have you got a cat?

Thank you.

2. Hello! What is your name?

Where are you from?

How old are you?

Thank you.

3. Hello! What is your name?

Have you got a father?

Have you got a dog?

What color is it?

Thank you.

4. Hello! What is your name?

How old are you?

How are you: ?

Thank you.

5. Hello! What is your name?

What do you want to be?

Do you help in the house?

Thank you. Good bye

10. Мұғалім түр-түстің суретін көрсеткенде, балалар жауап береді:

Ақ-white, көк-blue, жасыл-green, қоңыр-brown, қара-blaсk, сұр-grey, сары-yellow, қызғылт-pink;etc.

Түстерге байланысты ойын ойнайық: Game2a

11. To be етістігін еске түсірейік. Тақтаға бір-бірден келіп тапсырманы орындаңдар game7b

12. Сергіту сәті:

If you are happy and you know

Clap your hands, hands, hands.

If you are happy and you know

Clap your hands, hands, hands.

 

If you are happy and you know

And really want to show

And really want to show

Clap your hands, hands, hands.

 

If you are happy and you know

Clap your feet, feet, feet.

If you are happy and you know

Clap your feet, feet, feet.

 

If you are happy and you know

And really want to show

And really want to show

Clap your feet, feet, feet.

 

If you are happy and you know

You can dance, dance, dance.

If you are happy and you know

You can dance, dance, dance.

 

If you are happy and you know

And really want to show

And really want to show

You can dance, dance, dance.

13. Балалар, сендер сонымен қатар ағылшын тілінде сандарды да білесіңдер. Қане соны бір қайталап өтейік. Look at the blackboard please. GAME11B.

14. Балалар, сендер ағылшынша уақытты да айта аласыңдар ия. Мысалы сағат 1 дегенді ағылшынша айтыңдаршы.

10.45

9.25

4.42

15. Let’s play one game. Look at the blackboard. GAME12A.

16. Ал енді, оқушылардың дайындаған ертегіден үзіндісін тамашалайық. The theme of the fairytale is “Three little kittens”

A Scene:

Three Little Kittens.

Author: The three little kittens

Lost their mittens

And they began to cry.

1st kitten: Oh, dear Mother we have lost our mittens

2nd kitten: Oh, dear Mother we have lost our mittens

3rd kitten: Oh, dear Mother we have lost our mittens 

Cat: You naughty kittens

Lost your mittens

Now, you will have no pie.

The kittens go away.

Author: The three little kittens

Found their mittens

And they began to cry.

The kittens run in.

Three Little kittens (together):

Oh, Mother dear,

1st kittens: See here we have found our mittens.

2nd kittens: See here we have found our mittens.

3rd kittens: See here we have found our mittens.

Cat: Dear my kittens:

You are good kittens,

Please, put on your mittens

Then, you will have some pie.

Gives them pies.

Cat: I’m going to buy something for dinner. You must be good and sit still, if you don’t do it, the wolf will hear and eat up you.

Black kitten: I’ll read and sit very still.

Grey kitten: I’ll write and sit very still.

White kitten: I’ll look out of the window and sit very still.

Wolf: Big Cat is not at home, I’ll eat her kittens. (Wolf knocks the door).

Kittens: Who are you?

Wolf: I’m your mother. Open the door.

White kitten: Show me your paw, please.

Grey kitten: Our mother’s paw is white, your paw is black.

Go, away, go away, go away.

Kittens: Who are you?

Wolf: I’m your mother. Open the door³.                           

Kittens: Your paw is white, but your voice is not sweet. Go, away, go away, go away.

Kittens: Who are you?

Wolf: I’m your mother. Open the door³.                           

Kittens: That’s our Mother³.

Wolf: Ha-ha-ha-ha. I’m not your mother. I’m the Wolf. I’ll eat you up.

White kitten: Ha-ha-ha-ha, you don’t see us.

Grey kitten: Ha-ha-ha-ha, you can’t eat us.

Black kitten: Go away, go away.

-The wolf can’t find then and he doesn’t

|know what he did?

- At that moment a Big Cat comes, the wolf runs away.

Cat: Children, where are you?

Black kitten: Dear Mother, the wolf is here.

Grey kitten: Dear Mother, the wolf comes.

White kitten: Dear Mother, the wolf….…

Cat: Don’t let anyone in, when your mother is out.

Анасы мен балалары бір-біріне аман қауышып, мәз болысып, қуанады.

-The end.

17. Қорытындылау: сабағымызды қорытындылай келе мынадай ойындарды ойнайық.

GAME12B,

GAME13B

GAME15B.

18. Үй тапсырмасын беру:

19. Бағалау:

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Поурочное планирование по английскому языку на тему "Welcome to our English party" 5 класс"
Смотреть ещё 6 084 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

1. Сабақтыңтақырыбы: “ Welcome to our English-party”

2. Сабақтыңмақсаты: Жыл бойы алған білімдерін қорытындылау, алфавитті, сандарды сағатты қаншалықты меңгергендерін тексеру, ауызекі тілде сөйлеу қабілеттерін дамыту. Актерлік қабілеттерін дамыту. Ағылшын тіліне деген қызығушылығын арттыру. Жауапкершілікке, ұжыммен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

3. Сабақтың көрнекілігі: active board, alphabet, colours: red, blue, green, brown, yellow, grey, pink, orange.

4. Сабақтың түрі: Аралассабақ (Mixed lesson)

5. Пәнаралықбайланыс: Ағылшынтілі, Қазақтілі,  Әнсабағы, Драма;           

6. Сабақтыңбарысы:

Сәлемдесу:  Good-morning, dear Teachers!

Guests and Pupils!

Welcome to our ABC-party!                                             

Pupils:

Good-morning, good- morning,

Good- morning, to you!

Good- morning, dear Teacher!

We are glad to see you

7. Үй тапсырмасын тексеру: learn by heart words.

8. Сабағымызды фонетикалық жаттығумен бастайық:

Spring is green

Summer is bright

Autumn is yellow

Winter is white.

9. The letter with the pictures: read aloud the alphabet, please.

Aa- apple, Bb-bed, Cc-chicken, Dd-dog, Ee-elephant, Ff-flower, Gg-green, Hh-house, Ii-ice, Jj-juice, Kk-kitchen, Ll-letter, Mm-mother, Nn-nine, Oo-orange, Pp-pen, Qq-Queen, Rr-red, Ss-sister, Tt-teacher, Uu-uncle, Vv-vase, Ww-what,  Xx-six, Yy-yellow, Zz-zebra.

Ағылшын 26-әріптерінайтыпболғансоң, балалар „ ABC” әнінорындайды.

A B C D E F G

John is hiding far from me

Looking here, looking there

I can’t see it anywhere.

Біз қазір балалар журналист ойынын ойнайық. Біреулерің журналист, ал екіншің оған жауап беруші боласыңдар. Журналист дегенді білесіңдер, сұрақты көп қояды жәнеде сұрақтарын алдын ала дайын дап алады. Мен журналистке дайын сұрақтарды беремін, ол оларды бір-бірден оқиды, қасындағы оқушы сол сұрақтарға жауап береді.

1. Hello! What is your name?

How are you: ?

Have you got a cat?

Thank you.

2. Hello! What is your name?

Where are you from?

How old are you?

Thank you.

3. Hello! What is your name?

Have you got a father?

Have you got a dog?

What color is it?

Thank you.

4. Hello! What is your name?

How old are you?

How are you: ?

Thank you.

5. Hello! What is your name?

What do you want to be?

Do you help in the house?

Thank you. Good bye

10. Мұғалімтүр-түстіңсуретінкөрсеткенде, балаларжауапбереді:

Ақ-white, көк-blue, жасыл-green, қоңыр-brown, қара-blaсk, сұр-grey, сары-yellow, қызғылт-pink;etc.

Түстерге байланысты ойын ойнайық: Game2a

11.To be етістігін еске түсірейік. Тақтаға бір-бірден келіп тапсырманы орындаңдар game7b

12. Сергіту сәті:

If you are happy and you know

Clap your hands, hands, hands.

If you are happy and you know

Clap your hands, hands, hands.

 

If you are happy and you know

And really want to show

And really want to show

Clap your hands, hands, hands.

 

If you are happy and you know

Clap your feet, feet, feet.

If you are happy and you know

Clap your feet, feet, feet.

 

If you are happy and you know

And really want to show

And really want to show

Clap your feet, feet, feet.

 

If you are happy and you know

You can dance, dance, dance.

If you are happy and you know

You can dance, dance, dance.

 

If you are happy and you know

And really want to show

And really want to show

You can dance, dance, dance.

13. Балалар, сендер сонымен қатар ағылшын тілінде сандарды да білесіңдер. Қане соны бір қайталап өтейік. Look at the blackboard please. GAME11B.

14. Балалар, сендер ағылшынша уақытты да айта аласыңдар ия. Мысалы сағат 1 дегенді ағылшынша айтыңдаршы.

10.45

9.25

4.42

15. Let’s play one game. Look at the blackboard. GAME12A.

16. Ал енді, оқушылардың дайындаған ертегіден үзіндісін тамашалайық. The theme of the fairytale is “Three little kittens”

A Scene:

Three Little Kittens.

Author: The three little kittens

Lost their mittens

And they began to cry.

1st kitten: Oh, dear Mother we have lost our mittens

2nd kitten: Oh, dear Mother we have lost our mittens

3rd kitten: Oh, dear Mother we have lost our mittens 

Cat: You naughty kittens

Lost your mittens

Now, you will have no pie.

The kittens go away.

Author: The three little kittens

Found their mittens

And they began to cry.

The kittens run in.

Three Little kittens (together):

Oh, Mother dear,

1st kittens: See here we have found our mittens.

2nd kittens: See here we have found our mittens.

3rd kittens: See here we have found our mittens.

Cat: Dear my kittens:

You are good kittens,

Please, put on your mittens

Then, you will have some pie.

Gives them pies.

Cat: I’mgoing to buy something for dinner. You must be good and sit still, if you don’t do it, the wolf will hear and eat up you.

Black kitten: I’ll read and sit very still.

Grey kitten: I’ll write and sit very still.

White kitten: I’ll look out of the window and sit very still.

Wolf: Big Cat is not at home, I’ll eat her kittens. (Wolf knocks the door).

Kittens: Who are you?

Wolf: I’m your mother. Open the door.

White kitten: Show me your paw, please.

Grey kitten: Our mother’s paw is white, your paw is black.

Go, away, go away, go away.

Kittens: Who are you?

Wolf: I’m your mother. Open the door³.                           

Kittens: Your paw is white, but your voice is not sweet. Go, away, go away, go away.

Kittens: Who are you?

Wolf: I’m your mother. Open the door³.                           

Kittens: That’s our Mother³.

Wolf: Ha-ha-ha-ha. I’m not your mother. I’m the Wolf. I’ll eat you up.

White kitten: Ha-ha-ha-ha, you don’t see us.

Grey kitten: Ha-ha-ha-ha, you can’t eat us.

Black kitten: Go away, go away.

-The wolf can’t find then and he doesn’t

|know what he did?

- At that moment a Big Cat comes, the wolf runs away.

Cat: Children,where are you?

Black kitten: Dear Mother, the wolf is here.

Grey kitten: Dear Mother, the wolf comes.

White kitten: Dear Mother, the wolf….…

Cat: Don’t let anyone in, when your mother is out.

Анасы мен балалары бір-біріне аман қауышып, мәз болысып, қуанады.

-The end.

17. Қорытындылау: сабағымызды қорытындылай келе мынадай ойындарды ойнайық.

GAME12B,

GAME13B

GAME15B.

18. Үй тапсырмасын беру:

19. Бағалау:

Скачать материал
