Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Иностранные языки / Рабочие программы / Поурочный план по казахскому языку в 3 классе на тему "Менің Отаным"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Иностранные языки

Поурочный план по казахскому языку в 3 классе на тему "Менің Отаным"

библиотека
материалов

Раисова Ж. Ж.

Қостанай қ.

1 мектеп – лицейі

қазақ тілі пәнінің мұғалімі


3 сынып Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Менің Отаным – Қазақстан.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сабақтарды бір – бірімен ұштастыра отырып, жаңа сөздерді игерту.Сол сөздерді тілдік қатынаста қолдануды үйрену.

Дамытушылық: тіл дамыту, ойлау, сөйлеу қабілеттерін арттыру, сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік: тілге деген қызығушылықты арттыру, Отанын, елін сүюге баулу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ, білім, білік, дағдыларын жинақтап қолдану сабағы 

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, сөйлесу, тіл дамыту. Интерактивті тақта.

Жабдықтау: тақырыпқа байланысты суреттер, оқулық, асық, интерактивті тақта.



Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу.

- Сыныпты түгендеу.

Сабақтың ұраны: «Кел, бала, сабақ баста.

Жаз, оқы, сөйле, тыңда!

Айт, зертте, сұра!

Шаршама да, дем алма!

Қазақ тілін үйренсең,

Көп ұтасың сен ертең!»


ІІ. Тіл дамыту. Сұрақ – жауап.


  1. Қазір жылдың қай мезгілі?

  2. Көктем айлары қандай?

  3. Қазір қандай ай?

  4. Бүгін нешесі?

  5. Көктемде қандай мерекелер бодады?

  6. Ауаның температурасы қандай?



ІІІ. Жаңа сабақты жариялау, мақсатымен таныстыру.

Интерактивтік тақтаға назар аударту.

Ребусты шешу.

Мұғалім сөзі:

- Таня, сенің туған жерің қай жер?
- Менің туған жерім Қостанай қаласы.
- Дұрыс айтасың. Дилназ, сен қай қалада тудың?
- Мен Қостанай қаласында тудым.

- Біздің туған жеріміз Қостанай қаласы, ол біздің кіші Отанымыз.
Адамның үлкен Отаныда, кіші Отаны да болады Біз кіші Отанымыз деп Қостанай қаласын айтамыз. Мінекей, балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы - Отан. (слайд)
Бүгін сабақта Отан тақырыбы бойынша жаңа сөздермен танысып, әр түрлі тапсырмалар орындап, әңгіме құрастырамыз. Сабағымыздың ойқазығы! Отан оттан да ыстық» деп аталады.

1. Қазақстан Республикасының астанасы қай қала?

2. Астана қандай қала?

3. Астана қайда орналасқан?

4. Мұнда нелер бар?
5. Қазақстан Республикасының Президенті кім?


Тыңдалым әрекетін іске асыру.
Жаңа сөздермен жұмыс. (слайд)
Кіші Отан – малая Родина.
Тұрған үйі – дом, в котором живет

Өлке - край
Көршілер – соседи

Ардақтаймыз - ценим
Қорғ
ау – защишать


а/ Мұғалім сөздердің мағыналарын түсіндіреді.

ә/ Мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

б/ Мұғалім оқиды, оқушылар тізбекпен қайталайды.

в/ Оқушылар сөз тіркестерді құрайды.


Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастыр.
Отанды сүю
Табиғатты қорғау
Тату көршілер
Қорғау қажет

Бай өлке


Сөздерді сөздік дәптерге жазғызу.

Балалар дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді және тақырыпты жазып алыңдар.

Жаңа сөздермен сөз тіркесін құрастыру.

Бір оқушы тақтаға шығып математикалық талдау жазады.


1. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді түсініп оқу, мәтін бойынша сұрақ қою.

Біздің Отанымыз – Қазақстан Республикасы.Отанымыз – үлкен әрі бай өлке.

Отан – адамның туып - өскен жері. Адамның кіші Отаны да болады. Ол – тұрғын үйі,

ауласы, көшесі, ауылы, достары, көршілері. Біз Отанымызды сүйеміз, ардақтаймыз.


1а. Мәтін бойынша сұрақ – жауап.

1. Қазақстан Республикасы кімдердің Отаны?

2. Біздің Отанымыз қандай?

3. Отан деген не?

4. Адамның кіші Отаны?




2. Интерактивтік тақтамен жұмыс жүргізу. Үлгі бойынша кестедегі сөздерді тәуелдеу.


3. Сөйлемдердің сәйкестігін тап. Интерактивтік тақтамен жұмыс жүргізу.



4. Сергіту сәті.




Орнымыздан тұрайық,

Алақанды ұрайық.

Бір отырып, бір тұрып,

Біз демалып алайық.


5. Ойын « Ойлан, тап! »

Мақсаты: Қазақтың ұлттық құндылығы асықты ойын элементтерінің орындалу барысында, оқушылардың ойлау қабілетін дамыта түсу.

Ойын ережелері:

Нөмірленген төрт асықтың ішінен бір асықты тандап, көрсетілген санның атауын қазақша тіліне аударып айту. Сол нөмірге берілген суретті тапқан оқушы маңдайына көрсетпей қойып, оқушылардан сұрақ қою арқылы не жасырынғаның анықтау керек.

Суретті тапқан жағдайда сол суреттің қазақша атауын тауып айту.

Түр – түсі, қоректік заты, жалпы бейнесі, өмір сүру ортасы туралы әңгімелеу.


Жасыруға берілген суреттер:


- Бидай



- Бәйтерек


6. Дәптермен жұмыс.Төменде берілген мақал — мәтелдердің екінші сыңарын тауып жаз. Интерактивтік тақтамен жұмыс жүргізу.



7 – тапсырма. « Көрші » – сөзіне фонетикалық талдау.

Бір оқушы тақтаға шығады.


У. Сабақтың қорытындысы.

Интерактивтік тақтамен жұмыс жүргізу.

Отан дегенде сендердің ойларыңа қандай сөздер түседі. (Кластер құрастыру)



УІ. Бағалау.

УІІ. Үй жұмысын беру: Сөздерді жаттау, Отан туралы әңгімелеу.



Краткое описание документа:

Раисова Ж. Ж.

Қостанай қ.

№1 мектеп – лицейі

қазақ тілі пәнінің мұғалімі

 

3 сынып   Қазақ тілі                                                                        

Сабақтың тақырыбы: Менің Отаным – Қазақстан.

Сабақтың мақсаты:          

Білімділік:   Сабақтарды бір – бірімен ұштастыра отырып, жаңа сөздерді игерту.Сол сөздерді тілдік қатынаста қолдануды үйрену.

Дамытушылық: тіл дамыту, ойлау, сөйлеу қабілеттерін арттыру, сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік: тілге деген қызығушылықты арттыру, Отанын, елін сүюге баулу.

Сабақтың түрі:жаңа  сабақ, білім, білік, дағдыларын жинақтап қолдану сабағы 

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, сөйлесу, тіл дамыту. Интерактивті тақта.

Жабдықтау: тақырыпқа байланысты суреттер, оқулық, асық, интерактивті тақта.



Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу.

                                         - Сыныпты түгендеу.

Сабақтың ұраны: «Кел, бала, сабақ баста.

                                    Жаз, оқы, сөйле, тыңда!

                                    Айт, зертте, сұра!

                                    Шаршама да, дем алма!

                                    Қазақ тілін үйренсең,

                                    Көп ұтасың сен ертең!»

 

ІІ. Тіл дамыту. Сұрақ – жауап.

 

  1. Қазір жылдың қай мезгілі?
  2. Көктем айлары қандай?
  3. Қазір қандай ай?
  4. Бүгін нешесі?
  5. Көктемде қандай мерекелер бодады?
  6. Ауаның температурасы қандай?

 

 

ІІІ. Жаңа сабақты жариялау, мақсатымен таныстыру.

Интерактивтік тақтаға назар аударту.

Ребусты шешу.

                    

Мұғалім сөзі:

- Таня, сенің туған жерің қай жер?
- Менің туған жерім Қостанай қаласы.
- Дұрыс айтасың. Дилназ, сен қай қалада тудың?
- Мен Қостанай қаласында тудым.

- Біздің туған жеріміз Қостанай қаласы, ол біздің кіші Отанымыз.
Адамның үлкен Отаныда, кіші Отаны да болады Біз кіші Отанымыз деп Қостанай қаласын айтамыз. Мінекей, балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы - Отан. (слайд)
Бүгін сабақта Отан тақырыбы бойынша жаңа сөздермен танысып, әр түрлі тапсырмалар орындап, әңгіме құрастырамыз. Сабағымыздың ойқазығы! Отан оттан да ыстық» деп аталады.

1. Қазақстан Республикасының астанасы  қай қала?

2. Астана қандай қала?

3. Астана қайда орналасқан?

4. Мұнда нелер бар?
5. Қазақстан Республикасының Президенті кім?

 

 Тыңдалым әрекетін іске асыру.
Жаңа сөздермен жұмыс.   (слайд)
Кіші Отан – малая Родина.
Тұрған үйі – дом, в котором живет

Өлке - край
Көршілер – соседи

Ардақтаймыз - ценим
Қорғ
ау –  защишать


а/ Мұғалім сөздердің мағыналарын түсіндіреді.

ә/ Мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

б/ Мұғалім оқиды, оқушылар тізбекпен қайталайды.

в/ Оқушылар сөз тіркестерді құрайды.

 

 Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастыр.
Отанды сүю
Табиғатты қорғау
Тату көршілер 
Қорғау қажет

Бай өлке


Сөздерді сөздік дәптерге жазғызу.

Балалар дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді және тақырыпты жазып алыңдар.

Жаңа сөздермен сөз тіркесін құрастыру.

Бір оқушы тақтаға шығып математикалық талдау жазады.

 

1. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді түсініп оқу, мәтін бойынша сұрақ қою.

    Біздің Отанымыз – Қазақстан Республикасы.Отанымыз – үлкен әрі бай өлке.

Отан – адамның туып - өскен жері. Адамның кіші Отаны да болады. Ол – тұрғын үйі,

ауласы, көшесі, ауылы, достары, көршілері. Біз Отанымызды сүйеміз, ардақтаймыз.

 

1а. Мәтін бойынша сұрақ – жауап.

1. Қазақстан Республикасы кімдердің Отаны?

2. Біздің  Отанымыз қандай?

3. Отан деген не?

4. Адамның кіші Отаны?

 

 

 

2. Интерактивтік тақтамен жұмыс жүргізу. Үлгі бойынша кестедегі сөздерді тәуелдеу.

 

3. Сөйлемдердің сәйкестігін тап.  Интерактивтік тақтамен жұмыс жүргізу.

 

 

4. Сергіту сәті.

 

 

 

Орнымыздан тұрайық,

Алақанды ұрайық.

Бір отырып, бір тұрып,

Біз демалып алайық.

 

                       

5.  Ойын « Ойлан, тап! »

Мақсаты: Қазақтың ұлттық құндылығы асықты ойын элементтерінің орындалу барысында, оқушылардың ойлау қабілетін дамыта түсу.

Ойын ережелері:

Нөмірленген төрт асықтың ішінен бір асықты тандап, көрсетілген санның атауын қазақша тіліне аударып айту. Сол нөмірге берілген суретті тапқан оқушы маңдайына көрсетпей қойып, оқушылардан сұрақ қою арқылы не жасырынғаның анықтау керек.

Суретті тапқан жағдайда сол суреттің қазақша атауын тауып айту.

Түр – түсі, қоректік заты, жалпы бейнесі, өмір сүру ортасы туралы әңгімелеу.

 

Жасыруға берілген суреттер:

 

 - Бидай

 

 

- Бәйтерек

 

6. Дәптермен жұмыс.Төменде берілген мақал — мәтелдердің екінші сыңарын тауып жаз. Интерактивтік тақтамен жұмыс жүргізу.

 

7 – тапсырма. « Көрші » – сөзіне фонетикалық талдау.

      Бір оқушы тақтаға шығады.

   

 

У. Сабақтың қорытындысы.

     Интерактивтік тақтамен жұмыс жүргізу.

 

Отан дегенде сендердің ойларыңа қандай сөздер түседі. (Кластер құрастыру)

Автор
Дата добавления 10.12.2014
Раздел Иностранные языки
Подраздел Рабочие программы
Просмотров654
Номер материала 183012
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
