Скачивание материала началось

Предлагаем Вам установить расширение «Инфоурок» для удобного поиска материалов:

ПЕРЕЙТИ К УСТАНОВКЕ

Новый курс повышения квалификации!

Цифровая грамотность педагога. Дистанционные технологии обучения

Разработан летом 2020 специально для учителей

Успеть записаться

-50% До конца лета

Каждую неделю мы делим 100 000 ₽ среди активных педагогов. Добавьте свои разработки в библиотеку “Инфоурок”
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Начальные классы Презентации«[Пп] Дыбысы мен Пп Әрпі»

«[Пп] Дыбысы мен Пп Әрпі»

Выбранный для просмотра документ Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx

библиотека
материалов
 САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Пп [п] әрпі мен дыбысы

Описание презентации по отдельным слайдам:

1 слайд  САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Пп [п] әрпі мен дыбысы
Описание слайда:

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Пп [п] әрпі мен дыбысы

2 слайд Өткенді қайталау «Үйрек» десе –бірінші «Бүйрек» десе –екінші Бұл қайсы әріп е
Описание слайда:

Өткенді қайталау «Үйрек» десе –бірінші «Бүйрек» десе –екінші Бұл қайсы әріп екенін Біреу айтып берсінші.

3 слайд а о у ы и е дауысты жіңішке Ү ерінмен айтылады жеке буын болады сөз басында,
Описание слайда:

а о у ы и е дауысты жіңішке Ү ерінмен айтылады жеке буын болады сөз басында, ортасында келеді

4 слайд Топтық жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті Ұ-Ү әріптерін қойып жазыңдар. 1-топ.
Описание слайда:

Топтық жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті Ұ-Ү әріптерін қойып жазыңдар. 1-топ. Б... ршақ , қ... стар, 2-топ. .... йрек , ж.... рек , 3-топ. ....ршық , ...стел

5 слайд Өзіңді тексер 1-топ. Бұршақ , құстар, 2-топ. үйрек , жүрек , 3-топ. ұршық , ү
Описание слайда:

Өзіңді тексер 1-топ. Бұршақ , құстар, 2-топ. үйрек , жүрек , 3-топ. ұршық , үстел

6 слайд Өз үйіне орналастыр!
Описание слайда:

Өз үйіне орналастыр!

7 слайд Жұмбақ шеш: . Қорықпайды күшті аңнан Қорқады тек тышқаннан
Описание слайда:

Жұмбақ шеш: . Қорықпайды күшті аңнан Қорқады тек тышқаннан

8 слайд  П дауыссыз қатаң ерінмен айтылады Сөздің басында, ортасында, соңында жазылады
Описание слайда:

П дауыссыз қатаң ерінмен айтылады Сөздің басында, ортасында, соңында жазылады

9 слайд Сергіту сәті Тік тұрам да қос қолмен  Таянамын бүйірді.  Топылдатып аяқты,  Ш
Описание слайда:

Сергіту сәті Тік тұрам да қос қолмен  Таянамын бүйірді.  Топылдатып аяқты,  Шапалақтап қолымды,  Басымды мен шұлғимын.  Құс қанатша қолымды  Екі жаққа жаямын,  Бір отырып, бір тұрып  Орнымды мен табамын. 

10 слайд  Суретпен жұмыс.
Описание слайда:

Суретпен жұмыс.

11 слайд Жазу дәптерімен жұмыс. 1. Дұрыс отыру 2. Дәптерді көлбеу қою. 3. Қаламды дұры
Описание слайда:

Жазу дәптерімен жұмыс. 1. Дұрыс отыру 2. Дәптерді көлбеу қою. 3. Қаламды дұрыс ұстау. 4. Ауада жазу. 5. Әріп таңбасын мұқият басу 6.Таңдалардың ара қашықтығын, биіктігін сақтау. 7.Буындармен, сөздерді оқып жазу.

12 слайд Сабақты қорыту. Топтық жұмыс. Сөзден қай дыбыс түсіп қалды? 1-топ 2-топ 3 -т
Описание слайда:

Сабақты қорыту. Топтық жұмыс. Сөзден қай дыбыс түсіп қалды? 1-топ 2-топ 3 -топ арша-ара алма- ала көрік- өрік бұлт- ұлт бақша -бақа Жамал-амал торғай- тоғай сирек-ирек шаң-аң

13 слайд
Описание слайда:

14 слайд Релаксация. Музыка әуенімен оқушылар кітапшаны құрастырады.
Описание слайда:

Релаксация. Музыка әуенімен оқушылар кітапшаны құрастырады.

Выбранный для просмотра документ Сауат ашу ашы? саба?.docx

библиотека
материалов

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_3823bb40.gifhello_html_34df3db1.gifСауат ашу

Сабақтың тақырыбы: [п] дыбысы мен Пп әрпі.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға П дыбысы мен әрпін таныту,

таңбалап жазуды меңгерту. Мәтінмен жұмыс жасау

дағдыларын қалыптастыру,сөздерге

дыбыстық,буындық талдау жасай білуге, сөз

мағынасын түсінуге үйрету.


2. Ой-өрісін,сөздік қорын, есте сақтау,қиялдау

қабілеттерін,шығармашылық тапсырмалар беру

арқылы логикалық ойлау қабілеттерін

дамыту.


3. Сауатты оқып ,жазуға ,ұқыптылыққа ,тапқырлық,

ізденімпаздыққа , ұйымшылдыққа тәрбиелеу.Кітапты

ұқыпты ұстауға, құрметтеуге, көп оқуға тәрбиелеу.


Көрнекілігі: суреттер, слайд, интерактивті тақта, кестелер, кеспе әріптер


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.

Балалар бір-бірінің қолынан ұстап, сәттілік тілеп,

күлімсірейді.

Үлкенге де сіз, кішіге де сіз.

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз.

(Жүрек жылуын алақандарымен береді.)

2. Өткен сабақты пысықтау.

А) Әріптік және буындық диктант жазу.

Бб, Рр,Сс, Аа,Тт,Оо,Өө. Ба, на,ат,оз, ын ,ма.


Ә) «Үйрек» десе –бірінші

«Бүйрек» десе –екінші

Бұл қайсы әріп екенін

Біреу айтып берсінші. Ү-ү-ү

-Дұрыс айтасыңдар.

-Ендеше өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?

- Ү дыбысымен.

Б) Ой шақыру . -Ү дыбысы қандай дыбыс?





дауысты

жіңішке

Ү ерінмен айтылады

жеке буын болады

сөз басында, ортасында келеді


В) Топтық жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті Ұ-Ү дыбыстарын қойып жазыңдар.

1-топ. Б... ршақ , қ... стар,

2-топ. .... йрек , ж.... рек ,

3-топ. ....ршық , ...стел

Берілген тапсырманы тақтадағы дұрыс жауап арқылы тексеру.


Г) Дидактикалық ойын. «Өз үйіне орналастыр».

Әр топқа әріптер беріледі.

1-топ: с, е, р,ш, ө, қ, й ; 2-топ: а, к, у, ж, ұ, д, ы, и; 3-топ: м, г, ә, л, і, з, т;




4. Жаңа сабақ. Пдыбысы және әрпі.

А) Жұмбақ шешу.

Қорықпайды күшті аңнанhttp://review-planet.ru/wp-content/uploads/2012/05/912.jpg

Қорқады тек тышқаннан. (піл)



  • Балалар піл сөзінің басында қандай дыбыс естіледі?

  • Бірге айтайық П-П-П

  • П дыбысы бар сөздер айтыңдаршы. Оларға дыбыстық талдау жасату арқылы п дыбысының орнын анықтату.

  • П дыбысы дауыссыз, қатаң, ерінмен айтылытын дыбыс.Сөздің басында, ортасында, соңында жазылады.

Ә) Экраннан Пдыбысы туралы видео көрсету.

Суретпен жұмыс.

1-топ 2-топ 3-топ

tempimage11.tifftempimage13.tifftempimage12.tiff

















3.Сергіту сәті

Тік тұрам да қос қолмен 
Таянамын бүйірді. 
Топылдатып аяқты, 
Шапалақтап қолымды, 
Басымды мен шұлғимын. 
Құс қанатша қолымды 
Екі жаққа жаямын, 
Бір отырып, бір тұрып 
Орнымды мен табамын
.

Б) Ой шақыру

П-әрпі неге ұқсайды?


Футбол алаңына барайық

Қақпасына қарайық.

Ұқсайды оған қай әріп (П)

П-әрпін жазып үйренейік. Баспа және жазбаша үлгілерін көрсету.

Ауада жазу. Татқада жазу.

В) Кітаппен жұмыс.

  • Парта сөзіне дыбыстық талдау жасау арқылы п әрпінің орнын анықтау.Кеспе әріптермен тақтада жазу.

пі

пу

пи

пе

по

па

Буындарды оқу.







Па-па-па –есікті қатты жаппа,

По-по-по- поезд келеді, байқа

Пе-пе-пе- пешке жақындама,

Пи-пи-пи- пияз неге ащы?

Пу-пу-пу- әкем іздеді пультті

Пі-пі-пі- атам пішен шапты.


Бағандағы сөздерді оқытып , дыбыстық,буындық талдау жасату.Сөздерді тұтас оқу ,мағынасын түсіну.


Тап пі-шен шо-пан ә-ріп Та-лап

Қап пә-тер ша-пан кі-тап Жа-қып

Г) Мәтінмен жұмыс «Кітап» мәтінін оқу. Сұрақтарға жауап беру. (Сабақтың тәрбиелік мақсатын ашу).



Логикалық тапсырма. П дыбысы сөздің қай буынында?

Жекеше Көпше

дәптер дәптерлер

кітап кітаптар

қарындаш қарындаштар

Сергіту сәті

Орманда жауын басталды / саусақтарымен партаны тырсылдатады

Ол ақырын-ақырын жапырақтарға тие бастады / алақандарын бір-

біріне үйкелейді

Бұтақтарға тиіп, жерге де жетті / тізелерін соққылайды

Қаттырақ жауа бастады / партаны саусақпен қатты тырсылдатады

Міне ол ақырындады / тізелерін соққылайды

Енді міне, ол тіпті ақырындады / саусақтарымен партаны тырсылдатады

Жаңбыр аяқталды. /тырсылдатуды тоқтатады


Г) Жазу дәптерімен жұмыс. Жазу дәптерінің 12- бетіндегі П дыбысының әрпін жазу үлгісі орындалады. Ауада жазу.


5. Сабақты қорыту. Топтық жұмыс.

А) Сөзден қай дыбыс түсіп қалды?

1топ арша-ара 2топ алма- ала 3топ көрік- өрік

бұлт- ұлт бақша -бақа Жамал-амал

торғай- тоғай сирек-ирек шаң-аң

Ә) Әр топтың алдында сөздер жазылған карточкалар жатыр. Оқушылар әрбір сөздегі 3-ші дыбысты белгілейді де тиісті әріппен таңбалайды. Шыққан сөздерден сөйлем құрастырады. /Тапсырма конвертте/

1 топ: ешкі, елік,Астана, ата, шопан /кітап деген сөз шығады /

2 топ: қыс, ана, көбелек,Асан,жақсы /сабақ деген сөз/

З топ: доп, Қадір,отыр,көбелек,отын,бесік,ауыл /п дыбысы/



  • Балалар осы сөздердің біздің сабағымызға қатысы бар ма?

  • Ендеше бүгін біз сабағымызда п дыбысымен танысып, кітаптың пайдасын түсіндік.

  • Бүгінгі сабақ ұнады ма?

  • Сендерге көмектеріңе көп рахмет. Сабағымыздың естелігі ретінде жинамалы кітапшаны құрастырайық. Ал мен сендерге музыкалық сәлем жолдаймын.

/музыка әуенімен оқушылар кітапшаны құрастырады/.

6. Мадақтау. Жұлдызша , төртбұрыш, үшбұрыш тарату.


Выбранный для просмотра документ ТИТУЛКА НА ОТКРЫТЫЙ УРОК.docx

библиотека
материалов

Ақмола облысы

Бұланды ауданы

Макинск мектеп-лицейі













Ашық сабақ

Сауат ашу

Тақырыбы: «[п]дыбысы мен Пп әрпі» Өткізген: Ахметжанова Қарлығаш Құттыбековна

1А сынып













2015-2016 ОҚУ ЖЫЛЫ



Выбранный для просмотра документ книжка.docx

библиотека
материалов

hello_html_mcdbab9d.gifhello_html_mcdbab9d.gifhello_html_mcdbab9d.gifhello_html_mcdbab9d.gifhello_html_mcdbab9d.gifhello_html_mcdbab9d.gif





C:\Users\Microstar\Desktop\19769d27571f5ff80efdd608591cab6c.jpg

C:\Users\Пользователь\Desktop\Рисунок1.jpg



tempimage11.tifftempimage13.tiff

доп қолғап



tempimage12.tiff

кітап

Па-па-па –есікті қатты жаппа,

По-по-по- поезд келеді, байқа

Пе-пе-пе- пешке жақындама,

Пи-пи-пи- пияз неге ащы?

Пу-пу-пу- әкем іздеді пультті

Пі-пі-пі- атам пішен шапты.


Жекеше

дәптер

кітап

қарындаш

көпше

дәптерлер

кітаптар

қарындаштар

Жұмбақтар



Қорықпайды күшті аңнан

Қорқады тек тышқаннан.



Допта бар,қапта жоқ,

Шөпте бар, отта жоқ.





Футбол алаңына барайық Қақпасына қарайық Ұқсайды оған қай әріп


Әріп жоғалды?

шо ан

ша ан

дә тер

қақ па

кір піш

ас аз

Қай әріп өзгерді?

арша-ара

алма- ала бұлт- ұлт

көрік- өрік

бақша -бақа



Выбранный для просмотра документ приложение саба??а.docx

библиотека
материалов

Б..ршақ, құстар



..йрек, ж..рек



..ршық, ..үстел





Ү Е Р Ш Ө Қ Й И

А К У Ж Ұ Д Ы Е

М Г Ә Л І З И О



арша – ала

бұлт – ұлт

торғай - тоғай

алма - ала

бақша – бақа

сирек - ирек

көрік - өрік

Жамал - амал

шаң – аң



ешкі елік астана ата шопан



қыс ана көбелек Асан жақсы

қадір отыр көбелек отын бесік

Курс профессиональной переподготовки
Учитель начальных классов