Инфоурок Биология ПрезентацииПрезентация открытого урока в 7 классе по биологии

Презентация открытого урока в 7 классе по биологии

Скачать материал

 Сынып: 7 «А»

Күні: 05.03.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: § 54. Кластың жалпы сипаттамасы. Жорғалаушылардың сыртқы және ішкі құрылысының ерекшіліктері.

Мақсаты:

 Білімділік: Қосмекенділер класы бойынша алған білімдерін естеріне түсіре отырып, толықтай жорғалаушылар класына сипаттама беруге үйрету,
бауырмен жорғалаушылыр туралы түсінік қалыптастыру;

 Дамытушылық: Оқушыларды топтық жүйемен жұмыс жасауға дағдыландыру,
оқушылырдың жорғалаушылар туралы ой-өрісін кеңейту,дүниетанымын қалыптастыру;

Тәрбиелік: Жорғалаушылардың табиғаттағы, адам өміріндегі маңызымен танысып, оларды қорғай білуге тәрбиелеу.Оқушылырды ептілікке ,өз бетімен жұмыс істеуге, табиғатты қорғауға тәрбиелеу;

Көрнекілігі: Интерактивті тақта, плакат, аппликация.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, топпен жұмыс, Консул стратегиясы, Венн диаграммасы. СТО технологиясының стратегиялары: “ЖИГСО”, “Ассоциация”, “Миға шабуыл”, “Ой шақыру”.

Сабақ барысы

І.Мотивациялық кезең

1.Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, түгендеу, психологиялық жаттығу , бағалау парақтары туралы  айтып кету)- 5 мин        

    

 Алақанды созайық

Сәттілік тілеп сабаққа

Көңілді де болайық

 

2.Үй тапсырмасын тексеру § 53  (Үй тапсырмасын тексеру)  интерактивті тақтаға жазылған- 5минут

 

1

5

9

2

6

10

3

7

11

4

8

12

 

1.Қазіргі кезде қосмекенділердің қанша түрі бар (5000)

2.Қазақстанда қосмекенділердің қанша түрі кездеседі (12)

3.ҚР-ның Қызыл Кітабына енген қосмекенділерді ата?

4.Қосмекенділердің дернәсілдері қалай аталады?

5.Тоқ ішектің соңғы бөлігін ата?

6.Ортаңғы құлақ қуысында қандай сүйек бар?

7.Қосмекенділердің қаңқа бөлімдерін ата?

8.Қосмекенділердің жүрегі неше қуысты?

9.Қосмекенділердің отрядтарымен өкілдерін ата?

10.Қосмекенділердің қанайналым жүйесі қандай?

11.Қосмекенділерде алғаш рет қандай қанайналым жүйесі пайда болды

12.Ұрықтануы және көбеюі қалай жүзеге асады.?

 

Қорытынды: Балалар, сонымен қосмекенділер туралы жалпы не білдік?

Мониторинг жасау: Топтың басшылары әр тапсырмадан кейін бағалауды ұмытпаңыздар

 

ІІ.Операциялық кезең

1.Жаңа сабақты өту

Жаңа сабақтың тақырыбын сөзжұмбақ арқылы ашу -5минут

 

1          2         3          4          5          6         7           8        9         10       11       12

Г

Е

Р

П

Е

Т

О

Л

О

Г

И

Я

 

1.Қосмекенділер қандай жануарлардан пайда болған? (стегоцефалдар)

2.Халқымыз  « Балық патшасы»  деп атайтын балықты ата (бекіре)

3.Зақымдалған немесе жойылған мүшелердің қайта қалпына келуі қалай аталады?

4. Шеміршекті балықтардың қабыршақтары қалай аталады?

5. Қосмекенділердің кіші қанайналым шеңбері қалай аталады

6.Сетінектер отряды басқаша қалай аталады?

7.Қосмекенділерде ең алғаш рет қандай құлақ бөлімі пайда болды?

8.Қазіргі кезде тек бір ғана түрі таралған саусаққанатты балықтардың өкілін ата?

9.Омыртқа жотасы мен қаңқасы бар жануарлар қалай аталады?

10.Қосжынысты басқаша қалай аталады?

11.Шөмішбалық басқаша қалай аталады?

12.Эукариоттар басқаша қалай аталады?

 

Жаңа тақырып.
Бүгін жануарлар дүниесінің ерекше түрлерімен танысамыз. Олар туралы аңыздар мен ертегілер көп жазылған. Олар:
1. көзінде гипноздық қасиет бар (жылан)
2. ұзақ жасаушылар (тасбақалар)
3. тез құбылғыштар (хамелион)
4. кейбіреулері медицина символы (жылан
5. Бұл қай жануарлар?(жорғалаушылар)
 
Бүгінгі тақырыбымыз: Жорғалаушылар класы  (слайд көрсету)
Қалай ойлайсыздар, бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болмақ?


№1. «Консул»   стратегиясы   (Постер немесе  кластер қорғау)  -10минут

(Әр топқа қосымша мәліметтер беріледі)

 І-ші топ тапсырмасы

Жорғалаушылар туралы жалпы мәлімет

ІІ-ші топ тапсырмасы

Тұмсықбастылыр ,  Қабыршақтылар ,

Тасбақалар және  Крокодилдер отряды

 

 Қорытынды: Жорғалаушылар туралы не білдік

Мониторинг жасау: Топтың басшылары әр тапсырмадан кейін бағалауды ұмытпаңыздар

 

 

№2. Кестені толтыру -3минут

 

Жорғалаушылар отрядтары

Өкілдерін ата

1.

 

2.

 

3.

 

4.

 

 

 

 Сергіту сәтін өткізу ( Видео қою )

 

№.3. Венн диаграммасы-7минут

Қорытынды:

Мониторинг жасау:

 

 

№4. Әр суреттегі жануарларды өз орнына қой  (интерактивті тақтаға суреттерді қою  немесе А4 қағазына  жрғалаушылар класына жататын жануарлар суреттерін іліп қою) - 5минут

 

Қорытынды: Жануарлардың қай отрядқа жататаын білдік

Мониторинг жасау: Топтың басшылары әр тапсырмадан кейін бағалауды ұмытпаңыздар

 

 

№5. Экспресс –тест  (тесттің жауаптарын және баға критериларын тақтаға жазып қою) -3минут

1.Жоғалаушыларды зертейтін ғылым саласы

А)Ихтиология

Б)Герпетология

В)Гельминтология

2.Жорғалаушылардың жүрегі неше қуысты

а)1 қарынша, 1 жүрекше

б)1 қарынша, 2 жүрекше

в) 1 қарынша, 2 жүрекше, жартылай перделі

3.ҚР-да жорғалаушылардың қанша түрі кездеседі

а)12

б)50

в)10

4. Кеуде қуысы алғаш қандай жануарларда пайда болды

а)Жорғалаушыларда

б)Қосмекенділерде

в)Балықтарда

5.Тұмсықбастылар отрядының өкілін ата

а) Гаттерия

б) Жылан

в) Құбылғы

 

 

Тест жауаптары

1-Б; 2-В; 3-Б;  4-А;  5-А;

 

ІІІ.Бағалау-бекіту кезеңі  -2минут

1.Бекіту .АВС ; 268 беттегі  кестені толтыру

2.Бағалау

3.Үй тапсырмасын беру . §54 оқу,терминдерді жаттау, қаламша  және «Терең ой» тапсырмасын жазбаша орындау ( Тақтаға жазып қою)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

        Бағалау парағы

 

Оқушының аты-жөні

№1 «Кубик»

Үй тапсырм.

Сұрақтар тапсырмасы

№2

сөзжұмбақ

№3

«Консул»

№4

Кесте

№5.Венн

Диаграммасы  -?

№.6

Тест

Қорытынды

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

        Бағалау парағы

 

Оқушының аты-жөні

№1 «Кубик»

Үй тапсырм.

Сұрақтар тапсырмасы

№2

сөзжұмбақ

№3

«Консул»

№4

Кесте

№5.Венн

Диаграммасы  -?

№.6

Тест

Қорытынды

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                №2. Кестені толтыру -3минут

 

Жорғалаушылар отрядтары

Өкілдерін ата

1.

 

2.

 

3.

 

4.

 

 

 

                        №2. Кестені толтыру -3минут

 

Жорғалаушылар отрядтары

Өкілдерін ата

1.

 

2.

 

3.

 

4.

 

 

 

                                            №2. Кестені толтыру -3минут

 

Жорғалаушылар отрядтары

Өкілдерін ата

1.

 

2.

 

3.

 

4.

 

 

 

 

 

Тұмсықбастылар отряды

 

 

 

 

Қабыршақтылар отряды

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Тасбақалар отряды

 

 

 

Крокодилдер отряды

Овал: Қосмекенділер класыОвал: Жорғалаушылар класы 

       

 

 

 

 

 

 

           


 

 

№7.Санмен тізбектелген белгілердің қай жануарларға тән екенін кестеге толтырыңыздар:

Қосмекенділер

Жорғалаушылар

 

 

 

 

 

1.      Қарыншасының арасында жартылай пердесі бар.

2.      Жүрегі 2 құлақшадан, 1 қарыншадан тұрады.

3.      Терісі құрғақ, мүйізді қабыршықтармен қапталған.

4.      Өкпесі арқылы ғана тыныс алады.

5.      Өкпесімен де, терісімен де тыныс алады.

6.      Таспа тәрізді жұп бүйрегі бар.

7.      Жамбасқа жақын орналасқан 2 бүйрегі бар.

8.      Көбеюі суда жүреді.

9.      Қозғалғанда бауыры жерге тиіп жүреді.

10.  Дернәсілі итшабақ деп аталады.

 

 

 

№7.Санмен тізбектелген белгілердің қай жануарларға тән екенін кестеге толтырыңыздар:

Қосмекенділер

Жорғалаушылар

 

 

 

 

 

1.      Қарыншасының арасында жартылай пердесі бар.

2.      Жүрегі 2 құлақшадан, 1 қарыншадан тұрады.

3.      Терісі құрғақ, мүйізді қабыршықтармен қапталған.

4.      Өкпесі арқылы ғана тыныс алады.

5.      Өкпесімен де, терісімен де тыныс алады.

6.      Таспа тәрізді жұп бүйрегі бар.

7.      Жамбасқа жақын орналасқан 2 бүйрегі бар.

8.      Көбеюі суда жүреді.

9.      Қозғалғанда бауыры жерге тиіп жүреді.

10.  Дернәсілі итшабақ деп аталады.

 

 

 

 

 

 

№5. Экспресс –тест . Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі-3 мин. беріледі

  (тесттің жауаптарын және баға критериларын тақтаға жазып қою)

1.Жоғалаушыларды зертейтін ғылым саласы

А)Ихтиология

Б)Герпетология

В)Гельминтология

2.Жорғалаушылардың жүрегі неше қуысты

а)1 қарынша, 1 жүрекше

б)1 қарынша, 2 жүрекше

в) 1 қарынша, 2 жүрекше, жартылай перделі

3.ҚР-да жорғалаушылардың қанша түрі кездеседі

а)12

б)50

в)10

4. Кеуде қуысы алғаш қандай жануарларда пайда болды

а)Жорғалаушыларда

б)Қосмекенділерде

в)Балықтарда

5.Тұмсықбастылар отрядының өкілін ата

а) Гаттерия

б) Жылан

в) Құбылғы

 

 

 

 

№5. Экспресс –тест . Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі-3 мин. беріледі

  (тесттің жауаптарын және баға критериларын тақтаға жазып қою)

1.Жоғалаушыларды зертейтін ғылым саласы

А)Ихтиология

Б)Герпетология

В)Гельминтология

2.Жорғалаушылардың жүрегі неше қуысты

а)1 қарынша, 1 жүрекше

б)1 қарынша, 2 жүрекше

в) 1 қарынша, 2 жүрекше, жартылай перделі

3.ҚР-да жорғалаушылардың қанша түрі кездеседі

а)12

б)50

в)10

4. Кеуде қуысы алғаш қандай жануарларда пайда болды

а)Жорғалаушыларда

б)Қосмекенділерде

в)Балықтарда

5.Тұмсықбастылар отрядының өкілін ата

а) Гаттерия

б) Жылан

в) Құбылғы

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Презентация открытого урока в 7 классе по биологии"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по футболу

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
