Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Mavzu: Sezgi organlarining ahamiyati
2 слайд
Darsning maqsadi:
talimiy: o`quvchilarga sezgi organlarining odam hayotida tutgan o`rni atrof-muhit bilan odam organizmining bog`lashdagi ahamiyatini tushuntirish, analizator va retseptor tushunchalari haqida bilim berish
tarbiyaviy: o`quvchilarga sezgi organlarining ahamiyatini tushuntirish bilan birga ularni olamni anglashda eng birinchi omil ekanligini tushuntirish
rivojlantiruvchi: sezgi analizatorlari va retseptorlari faoliyatini tahlil qilish ko`nikmalarini rivojlantirish
3 слайд
Uslub: “Aqliy hujum”,“Tajribalar o’tkazish”,
Shakl: Savol-javob, jamoa va yakka tartibda ishlash.
Vosita: Tarqatma materiallar, madzuga doir tarqatma savollar-topshiriqlar, plakatlar, slayd;
Nazorat: Savol-javob, test sinovi o’tkazish.
Baholash: Rag‘batlantirish, 5 ballik tizim asosida baholash.
Kutilayotgan natijalar. Mavzu belgilangan vaqt ichida barcha o‘quvchilar tomonidan o‘zlashtiriladi. O‘quvchilar-ning darsda faolligi oshadi. O‘quvchilar kundalik hayotda ishlatiladigan sezgi organlarimiz haqida yangi bilimga ega bo‘ladilar. Guruhlar bilan ishlashni o‘rganadilar, eslab qolish, ayta olish, ko‘rsata olish ko‘nikma va malakalarga ega bo‘ladilar.
4 слайд
Dars rejasi:
1. O`qituvchining kirish so`zi. (4 daqiqa)
2.Uyga berilgan mavzuga oid bilimlarni “Aqliy gimnastika”savollari, xotira mashqi orqali tekshirish. (10 daqiqa)
3. Yangi mavzu bayoni. (15 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash. (12 daqiqa)
5. O`quvchilarni rag‘batlantirish, baholash (2 daqiqa)
6. Uyga vazifa berish (2 daqiqa)
5 слайд
WWW.ARXIV.UZ
DARSNING OLTIN
QOIDASI
1.Faollik
2.Intizom
3.Ahillik
4. O`zaro hurmat
5.Vaqt
6 слайд
I. Tashkiliy qism:
a) salomlashish, davomatni aniqlash, o‘quvchilar tashqi ko‘rinishiga e’tibor berish;
b) o`quvchilarni darsga hozirlab, jonli muhit yaratish;
c) O`qituvchining kirish so`zi.
WWW.ARXIV.UZ
7 слайд
II. O`tilgan mavzuni so`rab baholash:
Uyga berilgan mavzuga oid bilimlarni “Aqliy gimnastika”savollari bilan mustahkamlana-di. O`quvchlarga quyidagi savollar beriladi:
Odam yashaydigan va ishlaydigan muhitdagi qanday holatlar oliy nerv faoliyatining buzilishiga olib keladi?
Bolalarda nevroz qanday kelib chiqadi?
Alkogol nerv sistemasiga qanday ta`sir ko`rsatadi.
Giyohvandlikning kelib chiqish sababi nima?
8 слайд
III. Yangi mavzu bayoni:
Odam tashqi muhit ta`sirotlarini va o`zgarishlarini ko`rish, eshitish, hid bilish, ta`m bilish va teri analizatorlari orqali qabul qiladi.
Ko`rish analizatori. Odam tevarak atrofdagi buyumlarning rangi, tuzilishi, hajmi, bir-biridan farqini ko`z yordamida ajratadi. Ko`z bosh suyagining ko`z chuqurchasida joylashgan bo`lib, ko`z soqqasidan, ko`rish nervi va yordamchi qismlardan iborat. Ko`z soqqasining tashqi va ichki qismlari bo`ladi. Tashqi qismi oqsilli, tomirli va to`r qavatlardan tashkil topgan. Oqsilli qavatning oldingi qismi shox parda deb, tomirli qavatning oldingi qismi esa rangdor parda deb nomlanadi. Bu pardaning o`rtasidagi teshik-ko`z qorachig`idir.
9 слайд
10 слайд
Eshitish analizatori. Eshitish a`zosi-quloq uch qismdan iborat: tashqi quloq, o`tra quloq, ichki quloq.
Tashqi quloq, quloq surpasi va tashqi eshitish yo`lidan iborat. Tashqi eshitish yo`lining oxirida nog`ora pardasi bo`lib, u tashqi eshitish yo`lini o`rta quloq bo`shlig`idan ajratib turadi.
O`rta quloqda bolg`acha, sandon, uzangi shaklidagi eshitish suyakchalari, o`rta quloqni burun halqum bilan tutashtiruvchi Yevstaxiy nayi bo`ladi.
WWW.ARXIV.UZ
11 слайд
Ichki quloq bo`shliq va ilonizi kanalchalar tizimidan, ya`ni suyak labirintdan iborat. Suyak labirintda chig`anoq bo`lib, uning ichida eshitish retseptorlari joylashgan.
Retseptorlarning qo`zg`olishi eshitish nervining tolasi orqali miya ko`prigi va o`rta miyada joylashgan po`stloq osti eshitish markaziga, undan esa bosh miya po`stlog`ining chakka qismida joylashgan oliy eshitish markaziga boradi. Unda tovushning mazmuni aniqlanadi.
12 слайд
Quloqning tuzilishi
13 слайд
Hid bilish analizatori. Hid bilish retseptorlari burun bo`shlig`ining shilliq pardasida joylashgan. Ularning soni o`rtacha 30-40 mln. atrofida. Hid bilish retseptorlari havodagi va ovqatdagi kimyoviy moddalar ta`sirida qo`zg`oladi. Ularning qo`zg`olishi hid bilish nerv tolasi orqali bosh miya po`stlog`ining ichki yuzasidagi hid bilish markaziga boradi va unda hidning tabiati aniqlanadi.
WWW.ARXIV.UZ
14 слайд
Ta`m bilish analizatori. Ta`m bilish retseptorlari til so`rg`ichlarida, yumshoq tanglay va tomoq shilliq pardasida hamda tomoqdagi bodomsimon bezlarning ustki qavatida joylashgan. Ayniqsa, til uchida, uning yon va orqa qismida retseptorlar ko`p bo`ladi. Retseptorlar ovqat tarkibidagi kimyoviy moddalar ta`sirida qo`zg`aladi.
Odam to`rt xil ta`mni: sho`r, nordon, shirin va achchiqni bilish qobiliyatiga ega. Til uchidagi retseptorlar shirinni, yon tomondagilari sho`r va nordonni, orqa qismdagiari achchiqni sezadi.
WWW.ARXIV.UZ
15 слайд
WWW.ARXIV.UZ
16 слайд
WWW.ARXIV.UZ
Vestibulyar analizator. Vestibulyar analizator muvozanat a`zosi deb ham nomlanadi. U odam tanasining ma`lum muvozanatda bo`lishini ta`minlaydi. Tik turganda, yugurganda, chopganda, sakraganda, raqsga tushganda, narvondan chiqib tushganda, suvda suzganda, daraxtga chiqqanda, turnikda gimnastika mashqlarini bajarganda, transportda yurganda odam tanasi muvozanati vestibulyar analizator orqali ta`minlanadi
17 слайд
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:
Yangi mavzuni mustahkamlashda yangi pedagogik tehnologiyalardan “Klaster ” metodidan foydalanamiz. Bunda doskaga “sezgi” deb yozib qo`yiladi. O`quvchilar birma-bir sezgi a`zolarini nomini va ularga tegishli bo`lgan tushunchalarni aytib o`tadilar. Barcha so`zlar orqali yagona Sezgi a`zolari haqida xulosa chiqariladi.
18 слайд
WWW.ARXIV.UZ
Sezgi
Ta`m bilish
Eshitish
Hid bilish
Ko`rish
Teri sezgisi
19 слайд
O`quvchilar bilimini baholash
Dars davomida faol ishtirok etgan o`quvchilarga kartochkalar tarqatib boriladi. Dars so`ngida ushbu kartochkalar hisoblab chiqilib, o`quvchilar baholanadi.
A`lo
Yaxshi
Qoniqarli
20 слайд
V.Uyga vazifa berish
Uyga vazifa, darslikdan mavzuni konspektlashtirish. Sezgi analizatorlarini rasmlarini chizish hamda mavzuga mos krossvord yoki boshqotirmalar tayyorlab kelish
WWW.ARXIV.UZ
21 слайд
O`qishlaringizda omad yor bo`lsin! .
WWW.ARXIV.UZ
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 654 929 материалов в базе
«Биология», Сивоглазов В.И., Сапин М.Р., Каменский А.А.
Больше материалов по этому УМКНастоящий материал опубликован пользователем Бахронов Алижон Аслонович. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
6 ч.