Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Қазақстандағы мұнай, газ және көмірдің
негізгі кен орындары
24.12.2015ж
2 слайд
Мақсаты: Еліміздегі көмірсутектердің табиғи шикізат қорының құрамы, таралуы, мөлшері мен өңдеу әдістерінің қоршаған ортаға әсері туралы толық мағлұмат беру
Міндеттері:
Білімділік: Блум таксономиясын қолдану арқылы, ақпаратты алу, түсіне отырып, оған сараптама жасау, пікір айту, зерттей білу, баға бере білу және технологиялық білім негіздерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Топтық, жеке жұмыстарды орындауда жауапкершілік, ыждағаттылық, өзгенің пікіріне құрмет, проблеманың шешімін таба білу, қоршаған ортаға сүйіспеншілік таныту қасиеттері арқылы, оқушылардың тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Қазіргі замануи технологияның мәнін түсіну, өндірістің жұмысын жан – жақты зерттеу арқылы, оқушылардың танымдық қабілеттерін, ой – өрісін және жеке тұлғалық қасиеттерін дамыту.
3 слайд
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: география, экология
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: АКТ, сын тұрғысынан ойлау (Блум токсономиясы), ОҮБ және ОБ, диалогтық оқыту.
Құрал – жабдықтар: ҚР экономикалық картасы, көмірсутектердің модельдерін дайындауға қажетті шарлар мен өзектер.
4 слайд
Сабақтың барысы:
Өткен материалды пысықтау
І- «Іскерлер» тобы
ІІ- «Технологтар» тобы
ІІІ- «Зерттеушілер» тобы
ІV- «Сарапшылар» тобы
Төрт топ оқушылары өздеріне берілген тапсырмаларға презентация жасайды.
І. Қызығушылықты ояту:
5 слайд
6 слайд
ІІ. Мағынаны тану
1. Оқушылар мәтінмен танысады. (Блум таксономиясы: Білу және түсіну). Оқушылар төмендегідей сұрақтарды талқылайды:
1. Тас көмірді өндірудің ашық және жабық әдістерін қалай түсінесің?
2. Табиғи газды тиімді отын ретінде бағалау себептері?
3. Тас көмір өндіруден елімізде 1- орын алатын кеніш?
4. Мұнайдан алынатын негізгі өнім бензин сапасы қалай өлшенеді?
5. Қазақстанның мұнай мен газға бай өңірі?
6. Жоғары сапалы таскөмір антрацит пен қоңыр көмірдің айырмашылығы неде?
7. Қазақстанда ең алғаш мұнайдың өндірілуі?
8. Қазақстан осы табиғи шикізаттарды тек экспортқа жібере ме?
7 слайд
Оқушыларға топтық тапсырмалар беріледі.
(Блум таксономиясы: Қолдану)
Көмірсутектердің химиялық процестердегі айналымын жүзеге асыра білу, теориялық білімін іс жүзінде қолдану, яғни есеп шығару.
8 слайд
(Блум таксономиясы: Талдау)
Талқылайтын тақырып: Қазақстан газ, мұнай және тас көмір қоры жөнінен әлемдегі табиғи ресурстарға бай елдердің қатарында, дегенмен...
Оқушылар ойларын топтық талқыға салады.
9 слайд
(Блум таксономиясы: Жинақтау)
Қазақстандағы мұнай, газ жән тас көмірдің қазіргі кездегі қоры туралы, оларды өңдеу кезіндегі табиғатқа, қоршаған ортаға зиянды әсерді болдырмау шараларының қаншалықты жүзеге асырылып жатқандығын зерделеп, түйінді ой жасау.
10 слайд
(Блум таксономиясы: Бағалау)
Жоғарыда айтылған оқушылардың пікірін сараптай отырып, еліміздегі көмірсутектердің табиғи қорларының сапасына, мұнай мен тас көмірді өңдеудің технологиясына өз пікірлерін қосып, баға береді.
11 слайд
ІІI. Рефлексия (кері байланыс)
Сабақта
Сәтті
Сәтсіз
Өзіңді бағала _________ Есімің___________________
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 663 478 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Сердалина Клара Сапаевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
72/108 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
7 ч.