Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Тақырыбы: Қайталау операторы (for, while, жән еrepeat операторлары)
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды циклдің түрлерімен таныстырып, оларды ұйымдастыруға қолданылатын оператордың жазылу ережесін түсіндіріп, циклдік алгоритмді программалауды үйрету. Қайталау операторы көмегімен программа құру, командаларының жазылу ретін, өрнектелуін үйрету.
3 слайд
Міндеті
СТО –ны әр сабақтарда қолдану арқылы оқушылардың білім сапасын, сөйлеу дағдыларын, сабаққа деген ынта-зейінін, өз бетімен жұмыс жасауын, қалыптастыру.
4 слайд
Өзекті мәселе
Сыни тұрғыдан ойлау, білім беруді дамыту үшін маңызды болып табылатын қазіргі ең басты педагогикалық түсінік. Бұл модуль оқушылардың да, мұғалімдердің де сыни тұрғыдан ойлауды дамытуды саналы және оймен қабылдауын көздейді
5 слайд
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үй тапсырмасын сұрау.
3.Жаңа тақырыпты түсіндіру.
4.Сабақты пысықтау, бекіту
5.Тест,есеп
6.Рефлексия
7.Үйге тапсырма беру.
6 слайд
Сәлемдесуге мен әр елдін сәлемдесуін алдым
Филипиндіктердің сәлемдесуі (мо-но-по)
Қазақстандықтар (қос қолдап)
7 слайд
«Бой сергіту» сұрақтары:
1. Паскаль тілін қай жылы және кім ұсынды?
2. Паскаль тілінде оператор дегеніміз не?
3. Паскаль тілінде программаның үш бөлімі.
4. Begin, End түйінді сөздерін не деп атаймыз?
5. Оператор қандай топтарға бөлінеді?
6. Паскаль тілінде шартты, шартсыз, цикл операторлары қандай операторлар деп аталады?
7. GoTo операторы қандай оператор?
8. Турбо Паскальдағы екі шартты операторды ата?
9. CASE қандай операторға жатады?
10. Программада есептің дұрыстығын тексеру үшін қанадай клавиашаны қолданамыз?
11. Программада есепке мән беру үшін қандай клавишаны қолданамыз?
12. If, Then, Else операторының аудармасы.
13. Программада есептің нәтижесін көру үшін қандай клавишаны қолданамыз?
14. Var бөлімін есепте не деп атаймыз?
8 слайд
Жаңа түсініктер
REPEAT операторы. REPEAT қайталау операторы WHILE операторына ұқсас, айырмашылығы – қайталану шарты цикл соңында тексеріледі, сондықтан ол кем дегенде бір рет орындалатын болады. Екінші өзгешілігі – цикл тұлғасы шарт жалған болғанда қайталанып, ол ақиқат болған кезде циклді орындау доғарылады ( while операторында керсінше болатын).
Бұл оператор REPEAT (оқылуы: репит, қайталау болып аударылады) және UNTIL (оқылуы:антил, дейін, шейін болып аударылады) түйінді сөздерін пайдаланып орындалады. Оператор repeat сөзінен тұратын оның тақырыбынан, цикл тұлғасынан және қайталау шартынан құрастырылады да, синтаксистік диаграммасы кескінделеді:
Бұл жерде операторлар REPEAT және UNTIL сөздерінің арасына орналасатындықтан, мұнда Begin және End сөздері жазылмайды.
REPEAT операторының циклі ішінде оның орындалу шартына әсер ететін кем дегенде бір оператор болуы тиіс, әйтпесе ол шексіз қайталана беруі мүмкін. Егер қайталау кезінде цикл ішінде көшу операторы болып, ол басқаруды цикл сыртындағы операторғаберсе, онда циклдің орындалуы әрі қарай жалғаспайды.
9 слайд
REPEAT операторының циклі ішінде оның орындалу шартына әсер ететін кем дегенде бір оператор болуы тиіс, әйтпесе ол шексіз қайталана беруі мүмкін. Егер қайталау кезінде цикл ішінде көшу операторы болып, ол басқаруды цикл сыртындағы операторғаберсе, онда циклдің орындалуы әрі қарай жалғаспайды.
Цикл тұлғасы болып келген опертор жай немесе құрама опертор бола береді.
Бұл оперторды да WHILE оперторын пайдаланған есептерде қолдануға болады, қай оперторды қолдану әркімнің өз еркіне байланысты шешіледі. WHILE оперторы көмегімен шығарылған есепті енді REPEAT операторымен шығарайық.
PROGRAM EYOB;
VAR n, m, x, e, y : INTEGER;
BEGIN
WRITE (‘m,n сандарын енгізіңдер:’);
REDELN (m,n);
X:=m; y:=n;
REPEAT
IF x>y THEN x:=x-y ELSE y:=y-x
UNTIL x=y; e:=x;
WRITELN (‘Ең үлкен ортақ бөлгіш=’,e);
END.
10 слайд
1-мысал. x=2, 2.2, 2.4, 2.6, …, 4.0 болған жағдайда y=x2
теңдеуінің мәндерін табуға арналғанпрограмма құру керек.
PROGRAM EYOB;
VAR x, y :REAL;
BEGIN
WRITELN (‘_____________________’);
WRITELN (‘X Y’);
WRITELN (‘_____________________’);
x:=2.0;
REPEAT
y:=x*x;
WRITELN (‘ ’, x:4:1, ‘ ’,y:8:3);
x:=x+0.2;
UNTIL x=4;
WRITELN (‘______________’);
END.
Бұл программада цикл х-тің мәні 4-ке тең болғанша (яғни х=4 өрнегі оқиқат болғанша) қайталанады. Нәтиже кесте түрінде беріледі.
11 слайд
1 - кезең. №9(а) есеп.
Program esep9;
Var x, y: real;
Begin
Write(‘x енгіз: ’);
Readln(x);
If (- 2<=x) and (x<=2) then y:=sqr(x)
Else y:=4;
Writeln(‘y=’, y);
End.
12 слайд
Сергіту сәті
13 слайд
Осы тақырыпты түсінгендігін тексеру үшін тест сұрақтарын алу
14 слайд
15 слайд
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 655 024 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Бергали Маржан Касымовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
4 ч.