Күні, айы: 10.09
|
Пәні:Информатика
Сыныбы: 5 «а»
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Ақпарат, оның
мазмұны, түрлері мен қасиеттері
|
Сілтеме:
|
ДКомпьютер,
электронды оқулық, кітап,дәптер
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушылардың ақпарат туралы түсінігін
қалыптастыру, сипаты мен қабылдау тәсілдері бойынша әр түрлі ақпарат
түрлерімен таныстыру;
|
Оқыту нәтижелері:
|
Оқушылар білуі
тиіс:
Оқушының
меңгеруі тиіс білігі:
-
|
Күтілетін
нәтиже:
|
Оқушыларды топтық жұмыс
жасауға жұмылдыру, өз бетінше жұмыс істей білуге, бірін-бірін әділ бағалай
білуге.
|
Сабақ түрі:
|
Практикалық
элементтері бар демонстрацияны көрсете-түсіндіру.
|
Сабақ әдісі:
|
баяндау,
сұрақ-жауап, жарыстыру
|
Түйінді идеялар:
|
Қалай оқу
керектігін оқыту мақсатында АКТ-ны дұрыс пайдалану, топқа бөлу, диалогтік
оқыту, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясын сабақ үдерісіне енгізіп, дербес
тұлғаны қалыптастыратындай білім беру
|
Ақпарат көздері
|
АКТ, Power Pаint
презентациялары, робот ойыншығы, кескін карталар, буклеттер, постер, маркер,
плакаттар, венн диаграммасы т.б.
|
Сабақты жүргізудегі іс-әрекет
|
Сабақтың кезеңдері:
|
Á
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
І Алғашқы рефлексия
кезеңі:
|
|
а) (Сәлемдесу,
түгендеу, назарларын сабаққа аудару, құрал-жабдықтарын тексеру)
ә) Психологиялық
тренинг.Шаттық шеңберге тұру арқылы бір-біріне жылы лебіздерін білдіру
б) Топқа
бөлу: Сурет қиындыларын жинастыру арқылы. Суретте «Копьютер», «Монитор» болып
екі топқа бөлу.
Топ мүшелерінің
міндеттерін айту
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды
Бағалаушы- бағалайды.
|
а) Оқушылар
сәлемдеседі, назарын сабаққа аударады; құрал-жабдықтарын түгендейді;
ә) Шаттық шеңберіне
тұрып, бір-біріне жылы лебіздер айтады
б)Топтастыру
Сурет қиындыларын
таңдап, жинастырып екі топқа бөлінеді.
Топ мүшелерінің
міндеттерін бөліп алады:
Қолбасшы – жұмысты басқарады
Таймкипер – уақытты басқарады
Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғайды Бағалаушы-
бағалайды.
|
IІ. Өткен білімдерін пысықтау:
|
3м.
|
ЕТК қауіпсіздік
сақтау ережесін қайталатады.
|
Оқушылар әрбір сұраққа жауап беріп отырады.
|
ІІІ. Ой қозғау,
жаңа тақырып:
|
3м
|
“Ақпарат” сөзі латынның түсіндіру, баяндау,
мәлімет деген ұғымдарды білдіретін informatio cөзінен шыққан.Қазіргі
кезде ақпарат күнделікті тұрмысқа, ғылымның әр түрлі философия, экономика
физика, математика, информатика т.б салаларында кеңінен енді. Ақпаратты біз
жазбаша немесе ауызша, тіпті қимыл-қозғалыс түрінде бере аламыз. “Ақпарат ”
деген сөз белгілі бір хабардың ,жаңалықтардың өткен оқиғалардың мазмұнын
білдіреді. Тірі организмнің құрылысын зерттеу де бізге көп ақпарат береді.
Мысалы: баласы атасына неге ұқсайды?
Иттен неге тумайды? Бұл сұрақтарға гинетика ғылымы жауап береді. Ол тұқым
қуалаушылық болатының, әрбір организмнің негізгі белгілері ұрпақтан ұрпаққа
ДНҚ молекулалары арқылы ақпарат беріледі. Сонымен ақпарат тірі табиғатта
да, өлі табиғатта болады. Ол әрқашан сөзбен ғана жеткізілмейді, яғни ақпарат
алмасудың сан алуан түрлері бар, қарым-қатынас жасау, өз бетімен ойлану,
зертеу нәтижесінде пайда болады.
Ақпаратқа үзілді кесілді анықтама
бере алмаймыз.Оны қоршаған дүние туралы және онда жүріп жатқан процестер
туралы хабарлар мен мағлұматтар деп түсіyнуге болады.
Ақпарат материялымен
және энергиямен қатар бізді қоршаған ортаның құрамды бөліктерінің бірі болып
саналады.
Ақпарат түрлері
|
Мұқият тыңдайды.
|
ІV.Білу, түсіну:
Электрондық
оқулық
|
|
Жұмыс үстелінде жаңа қапшық құру:
Жұмыс үстелінің жаңа қапшықты орналастырмақшы болған жерінде
маустың оң жақ батырмасын басу-контексті меню пайда болады.
Создать®Папка комадасын орындау. Жұмыс үстелінде
қапшық белгішесі пайда болады.
Қапшықтың атын енгізіп,енгізу пернесін басу.
Танбаша- бұл бағдарламаларды іске қосу немесе файлды ашу
қасиетібар пиктограмма,Объектінің тамғасы,компьютер үшін объектіге жол
нұсқайтын командалық файл,ал пайдаланушы үшін жұмыс үстеліндегі
Немесе терезедегі жай белгіше,ол Windows98-дегі қандай да бір объектіге:файлға,қапшыққа,дискіге,компьютерге,принтерге
т.б сәйкес келеді.
Танбаша жеке бір обьект емес,ол файлға сілтымы ғана.Сондықтан оны
жойғанда файлдар жойылмайды.Танбашада мауспен екі рет шерту,файлға немесе
қапшықтың белгішесіне екі рет шерту әсерімен бірдей.
Қапшықтарды, файлдар мен таңбашаларды жылжыту мен
көшіру
|
1.
Тәжірибелік
тапсырмалар:
Тышқанның оң жақ батырмасының көмегімен.
Объектіні қапшықтың терезесінде жылжыту немесе
көшіру үшін, тышқан нұсқағыш объектінің үстіне орналастырып, оның оң жақ
батырмасын басып тұрып, жаңа орын жылжытады да, батырманы босатады. Бұдан
кейін экранда динамикалық меню пайда болады . Онда келесі: егер көшіру қажет
болса, Копировать, жылжыту қажет болса, Переместить, таңбаша
қажет болса, Создать ярлык командаларының бірін таңдауға болады.
|
V Постермен жұмыс:
|
3м
|
«Менің файылым»
|
Өз ойларын постерге
түсіреді
|
Сергіту жаттығуы:
|
|
«Физминутка» Мини мен Микидің іс қимылын жасату
|
Барлығы орындарынан тұрып жасайды
|
VI. Бекіту
|
2м
|
- Объектілерді көшіру мен жылжыту дегеніміз не?
- Объектілерді көшірудің қандай жолдары бар?
- Объектілерді жылжыту әрекеті қалай орындалады?
- Алмасу буфері дегеніміз не?
- Объектілерді жоюдың қандай жолдары бар?
|
1.Windows объектілерімен жұмыс істегенде, оларды көшіру немесе
бір орыннан екінші орынға жылжыту қажет болады.
3.Объектілерді көшіргенде, объект бұрынғы орында қалады, ал
көшірмесі жаңа орынға орналастырады.
4. Алмасу буфері –жылжытылатын немесе көшірілетін ақпараттарды
уақытша сақтауға арналған жадтың арнайы бөлігі.
|
VII. Бағалау:
|
2м
|
Әр топтың
бағалаушысын тыңдап, әділ бағалау. Күнделіктеріне бағаны қою.
|
Бағалаушыны тыңдайды
|
Соңғы рефлексия
кезеңі:
|
2м
|
«Блум таксаномиясы» бойынша түсіну нәтижесін көріп, тыңдау.
|
Қандай көңіл күйде
болғандарын «смайлик» арқылы өз ойларын жазып жапсырады.
|
VIII. Үйге тапсырма:
|
1м
|
Объектілермен жұмыс
істеу. Корзинаны қалай тазалайды? Реферат жазу
|
Күнделіктеріне жазып алады
|