Инфоурок Информатика КонспектыПрезентация по информатику на тему "Циклдік шарттарға есептер шығару" (8 класс)

Презентация по информатику на тему "Циклдік шарттарға есептер шығару" (8 класс)

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:

Циклдік шарттарға есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Циклдік алгоритмдерді программалау тіліне аударуды үйрену, циклдің алғы шартымен танысу, есеп шығара алу.

Күтілетін нәтиже

Циклдің алғы шартын  түсінеді және есеп шығара алады

Сабақ кезеңдері

Әдіс-тәсілдер

Жасалатын іс-әрекеттер

Ресурстар

   Қызығушылықты ояту

 

 

 

 

 

 

ТренингЖаттығу жасауТопқа бөлуҚораптағы сұрақтар

 

 

Оқушылар шеңбер құрып тұрып бейнекөрністегі іс-әрекетті  қайталау керек.Қыс мезгілінің ай аттарына байланысты бөлу.  Сұрақтар:

1.         Командалар неше түрге бөлінеді?

2.       Қандай  оператор тармақталу деп аталады?

3.       Цикл деген не?

4.       Циклдік командалардың неше түрі бар?

5.       Циклдік командалардың айырмашылығы неде?

6.       Шартын алдына ала тексеретін оператор?

7.       Қалай орындалады?

АКТ, ДК, интерактивтітақта, ЭО, слайдтар,маркер,стикерлер.

 Мағынаны ашу  

Практикалық жұмыс

№1.  1-ден n – ге дейінгі сандардың квадраттарының қосындысын табатын программа құру керек.Program  kvadrat;Var s,  i , n: integer;Begin

WriteLn (‘ n = ’) ;

Readln (n);

I:=1;

S:=0;

While i<=n do

Begin S:=S + sqr (i);

I:= i+1;

WriteLn (‘ S=’ , S);

End;

End.

№2.  Y= ex sinx+cosx   функциясының мәндерінің [a, b]  аралығында  h  қадамы бойынша өзгеру кестесін құратын программа құрыңдар.

Program y- tap;

Var x, y, a, b, h: real;

Begin

WriteLn (‘ a , b , h -? ’);

ReadLn (a, b , h);

X:= a;

While x<= b do

Begin

Y:=exp (x) * sin (x) + cos(x);

WriteLn  (‘x=’, x:5:2, ‘, ‘ , y= ‘, y:5:2);

X:=x+h;

End;

№3 . Х   € [1; 3]   аралығындағы 0,2 қадаммен өзгергендегі  y=функциясының мәнін тап.

Program esep;

Var x, y: real;

Begin

X:=1;

While x<=3 do

Begin y:= sqrt (x+1)-1/x;

Writeln (‘ x=’ , x, ‘y=’, y);

x:=x+0.2;

end;

readln;

end.

 Ой толғаныс

Кластер әдісі 

Кері байланыс 

Үй тапсырмасы

Маған 3 зат айт

1.       Біз бүгін оқып үйрендік……………………………….

2.       Біз жақсы жасай алдық……………………………….

3.       Топ өте жақсы жасай алды…………………………..

WHILE   операторы.

 

 

 

 

Пәні: информатика

Класы :9

Күні : 27.01.2015ж

Сабақтың тақырыбы:

Паскаль тілінде мәтіндік ақпараттарды өңдеу.

Сабақтың мақсаты:

Мәтіндік ақпараттармен жұмыс істейтін опреторларды және олардың мүмкіндіктерін қолдану дағдысын қалыптастыру

Күтілетін нәтиже

Түрлі мақсатта мәтіндік опереторларды қолдана біледі.

Сабақ кезеңдері

Әдіс-тәсілдер

Жасалатын іс-әрекеттер

Ресурстар

  

 

Қызығушылықты ояту

 

 

ТренингТопқа бөлу

 

Миға шабуыл

«Сен маған , мен саған»Қыс мезгілінің ай аттарына байланысты бөлу.

 

1.       String деген не?

2.       256- нені білдіреді?

3.       Программа құру барысында сөзді қалай жазамыз?

4.       Мәтін ұзындығын қалай анық тауға болады?

АКТ, ДК, интерактивтітақта, ЭО, слайдтар,

маркер,стикерлер.

  

 

 

Мағынаны ашу

 

Электронды оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шығармашылық жұмыс

  Паскаль тілінде мәтіндік ақпаратты өңдеу

Паскаль тілінде символдар тізбегінен тұратын тіркестік айнымалыларқолданылады.Олардың типін көрсету үшін алдымен айнымалы атауы,одан кейін тік жақша ішінде жолдың ең ұзыны көрсетілген string түйінді сөз қолданылады. VAR<айнымалы аты>:  string [ жолдың ең үлкен ұзындығы ]

Тіркестік өрнектер.Тіркестік өрнекдеп амал белгілері,тіркестік айнымалылар және функция атауларынан құралған,ұзындығы 256 символды тізбекті айтамыз.

Біріктіру немесе конкатенанция амалы,ол қарапайым+ белгісімен белгіленеді.Бұл амал бірнеше символдардан немесе сөз тіркесінен жаңа мәтін жолын құру үшін пайдаланылады.Программа мәтіндегі сөз тіркесінен тұратын тұрақтылар бір жолда жазылу тиіс.Егер оның бөлігін келесі жолға тасымалдап жазсақ қате болады.

Салыстыру амалдары олар: =, < >,<, >, <=, > = белгілерімен белгіленеді.Егер тіркестің алғашқы символдары бірдей болса,онда қай жолдың символдары көп болатын болса,сол үлкен деп есептеледі.Егер өрнекте біріктіру мен салыстыру амалдары болса,ең алдымен біріктіру амалы,содан соң салыстыру амалы орындалады.

Мәтін ұзындығын анықтау операциясы.Бұл операция алгоритмдік тілде ұзын түйінді сөзі қолданылады.Мәтін ұзындығы оны құрайтын  символдар санымен анықталады.

Сөз тіркестерін өңдеуге арналған стандартты функциялар мен процедуралар. Паскаль тілінің функциялары :

CHR(I)-I  санына сәйкес символы береді.

            ORD(S)-S  символының бүтін сан түріндегі кодын береді

            COPY( ST,POZ,N ):String; STсөз тіркесінің POZ нөмірлік символынан

бастап қатар тұрған N- символ көшіріліп алынады.

            UPCASE( C:CHAR ): CHAR;латын алфавитінің кіші әріптерін бас

әріптерге ауыстырады.

            DELETE( Var S:String; N, M:Integer); S-мәтіннің,N-таңбасынан

бастап,М- таңбасын өшіреді.

INSERT( S1,S2,Poz ); S сөз тіркесі символдарының  Poz  нөмірінен бастап N символды өшіреді де, нәтижені S мәні ретінде жазады.

 

Есеп шығару .5 жаттығу

1.       program esep_1_121bet;

uses crt;

var soz, jsoz: string; i, j: integer;

begin

TextColor(12);

soz:=’akparattandaru’;

jsoz:=copy(soz,1,5);

writeln(jsoz);

jsoz:=copy(soz,3,3)+copy(soz,8,2);

writeln(jsoz);

2. program qalagansoz_4305_121bet;

var i, n: integer;

s, r: string;

begin

write(‘soilem engiz ‘);

read(s);

writeln(‘qalagan soz “aaa” ‘);

n:=0;i:=1;r:=’aaa’;

writeln(‘qalagan soziniz ‘);

while i<=length(s) do

begin

 if r=copy(s,i,length(r))

then begin n:=n+1; i:=i+length(r);end

 else i:=i+1;

end;

writeln(n,’ ret kezdesedi’);

end.

 

 Ой толғаныс

ББҮ әдіс

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім

  

 

Сәйкестендіру әдісі

 Char                     айнымалының мәні сөз/сөйлем екенін білдіретін тип,мәндегі символдар саны 256-дан аспауы керек.

String                   мәтіндік тип, файл аттарын белгілеуде қолданылады.

Text                      айнымалының мәні жеке символ болатынын білдіретін тип

Кері байланыс

 

 

 

Үй тапсырмасы

Маған 3 зат айт

1.       Біз бүгін оқып үйрендік……………………………….

2.       Біз жақсы жасай алдық……………………………….

3.       Топ өте жақсы жасай алды…………………………..

 

Тақырып бойынша оқу .Есеп шығару

 

 

Сабақтың сәтті тұстары

Сабақтың сәтсіз тұстары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні: 25.01-26.01.2017

Пәні

Информатика

Мұғалім аты-жөні

Елжанова Гулназ

8 «а,ә» - сыныптары

ДБІЖО Қойбағарова Р.

 

Сабақтың тақырыбы: Циклдік алгоритмдерге есептер шығару

Сабақтың мақсаты

 Циклдік алгоритм тақырыбын түсіндіре отырып, оқушыларды күнделікті өмірдегі қайталанып келетін әрбір оқиғаның цикл болатынын айта келіп циклдік алгоритімді құра білуге үйрету.

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Түйінді идеялар

Циклдік процесті қамтамасыз ететін алгоритм бөлігін қайталау командасы таниды

Қайталау командасын алгоритмдік тілде жазу  сөдерін үйренеді

Күтілетін нәтиже

Циклдік процесті қамтамасыз ететін алгоритм бөлігін қайталау командасы құрайды.

Циклдік алгоритмдерді пайдалану,  оларды кейіннен программаларда цикл командалары түрінде қысқартып жазу мүмкіндігін ажыратады.

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, оқулық, слайд, деңгейлік тапсырмалар

Пәнаралық байланыс:

Математика

Ұйымдастыру кезеңі 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  1. Сәлемдесу.
  2. Ұйымдастыру.
  3. Топқа бөлу.
  4. Сабақ барысымен таныстыру.
  5. Бағалау парағын таныстыру.
  6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру

·         Сәлемдесу

·         Өздерін ретке келтіру

·         Топқа бөліну

·         Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру

Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)

(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)

1. Тармақталу операторлары дегеніміз не?
2. Тармақталу операторының толымды түрі?
3. Тармақталу операторының толымсыз түрі?
4. Тармақталу операторында қолданылатын қатынас белгілері?
5. Алгоритмдік тілде қандай түйінді сөздер қолданылады?
6. Паскаль тілінде күрделі шарттардың жазылу түрі

Сабақтың негізгі бөлімі 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сыныпты сан  арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.

Әр топқа  «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.

Оқушылар  белсене  қатысады.

Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтарға «бағалау парағы» беріледі.

Белгілі бір әрекеттер тізбегі бірнеше рет қайталанып орындалатын алгоритм циклдік алгоритм
while ( цикл-әзірше)

repeat (цикл-қайталау)

for (цикл - үшін)

Циклдік алгоритм 2 бөлінеді

1.       арифметикалық цикл 

2.       командалық (итерациялық)  цикл

Қайталану саны белгілі болса цикл – арифметикалық цикл деп  аталады

Қайталану саны белгісіз болса цикл – Итерациялық цикл деп  аталады

Қайталану командасын алгоритмдік тілде жазу үшін әзірше (әзір), цикл басы (цб) және цикл соңы (цс) түйінді сөздері қолданылады. Әзірше сөзінен кейін қойылатын шарт, ал цикл басы мен цикл соңы түйінді сөздерінің арасына қайталанатын командалар жазылады.

Мысалы:  1, 3, 5, ... , 15 сандар тізбегі берілген. Осы тізбектің квадраттарының кестесін құру керек.

Берілген:  х= 1

Қажетті формула: x:= x2

Program kvkestesi;

Var x, y: integer;

Begin

            x:= 1:

     while x<=15 do

   begin

           y:= sqr(x);

      writeln (x, y);

             x:= x+2;

     end;

end.

Әркім жекелей тақырыпты меңгеріп, бірлесіп шешім қабылдайды. Топ ішінде пікір алмасып постерге түсіру

 

Қорыту.  Күтілетін нәтиже

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Деңгейлік тапсырмалар, үлестірме карталармен жұмыс

Топтық жұмыс, орындалған тапсырмалар тақтада бейнеленеді

Бағалау  (2 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бақылайды, бағалайды.

Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.                      

Әр топ басшысы  бағалау парағын толтырады..

Үйге тапсырма   (1 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Үйге «Циклдік алгоритм» тақырыбын оқып келу.

Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.

Рефлексия  (2 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну.

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады.

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы:Циклдік алгоритмдер

Сабақтың мақсат-міндеттері

а) білімділік

Оқушыларға циклдік алгоритмдерді программалауды үйрету, оның түрлерімен таныстыру

ә)дамыту шылық

Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру

б) тәрбиелік

Оқушыларды адамгершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі

Жаңа материалды игерту

Сабақтың түрі

Дәстүрлі.

Сабақтың әдістері

Түсіндірмелі,сұрақ-жауап

Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі

Интерактивті тақта, презентация, үлестірмелі қағаз

Сабақтың барысы

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

I. Ұйымдастыру бөлімі

-амандасу;

-түгелдеу;

-оқушының назарын сабаққа аудару;

-оқу құралдарының дайындығын тексеру;

-амандасу;

-кезекшілік міндеттерін атқару;

-сабаққа дайындалу;

ІI.Жаңа материалды қабылдауға дайындық

Шегіртке сандық ось бойымен берілген сан бөліктеріне секіреді. Орындаушы Шегіртке бұйрықтарының жүйесі: оңға 3(3 бірлік кесіндіге оңға секіреді) және солға 2 (2 бірлік кесіндіге солға секіреді). Бастапқы орны 0. Шегірткеге 2 санына жетуге көмектесетін алгоритм құр.

Иә жоқ

IІІ.Жаңа материалды түсіндіру

а) жаңа ұғымға байланысты жұмыс

Цикл деп программадағы қайталанатын әрекетті айтады. Паскаль тілінде қайталау процесін үш түрлі жолмен ұйымдастыруға болады:
-арифметикалық цикл – FOR;

-шартын алдын ала тексеретін цикл – WHILE;
-шартты соңынан тексеретін цикл – REPEAT;

Егер есепте қайталау саны алдын ала белгілі болса, FOR операторы қолданылады. FOR операторын-параметрлі цикл операторы деп атайды. Есептегі орындалатын әрекеттер цикл ішінде параметрдің алғашқы мәнінен соңғы мәніне дейін бір қадаммен өзгереді.

Жалпы жазылу түрі:

FOR < айнымалы>:= n1 TO n2 DO

<оператор>;

FOR<айнымалы>: = n2 DOWNTO n1 DO

<оператор>;

Мұндағы n1 және n2-цикл параметрінің алғашқы және соңғы мәндерін анықтайтын өрнектер

FOR (үшін), TO (дейін), DO (орындау) - қызметші сөздер;

параметрдің өзгеру қадамына байланысты операторда ТО немесе DOWNTO (DOWN-төмен,TO-дейін, DOWNTO-кері қарай) түйінді сөздері пайдаланылады. Егер қадам +1 – ге тең болса, онда операторда TO, ал қадам -1-ге тең болса, онда DOWNTO сөзі қолданылады.

FOR операторының орындалу блок-схемасы

 

k:= S1, S2, 1

<оператор>

 

Мысалдар

Оператор

Нәтижесі

FOR i:=1 TO 6 DO WRITE(i:2);

1 2 3 4 5 6

FOR i:=6 DOWNTO 1 DO WRITE(i:2);

6 5 4 3 2 1

FOR C:=’A’ TO ‘E’ DO WRITE(C:2);

A B C D E

FOR C:=’E’ DOWNTO ‘A’ DO WRITE(C:2);

E D C B A

WHILE операторы. Алдын ала берілген шарт бойынша қайталуды жүзеге асыратын бұл оператор WHILE (әзірше) және DO (орындау) түйінді сөздері қолданылып жазылады.

Цикл қайталанар алдында, логикалық өрнектің мәні тексеріледі. Егер ақиқат болса, онда цикл денесі қайталанып орындалып отырады. Керісінше жалған болса, циклдің орындалуы аяқталып, WHILE операторынан кейінгі жолдар орындалады.

Егер, ең басында өрнектің мәні жалған болса, онда цикл бір ретте орындалмайды.

Жоқ while <шарт> do

begin

иә <1-оператор;>

оператор

<2-оператор;>

<n-оператор;>

End;

REPEAT қайталу операторы WHILE операторына ұқсас, айырмашылығы – қайталану шарты цикл соңында тексеріледі, сондықтан ол кем дегенде бір рет орындалатын болады. Екінші өзгешелігі – цикл тұлғасы шарт жалған болғанда қайталанып, ол ақиқат болған кезде циклді орындау доғарылады.

Бұл оператор Repeat (қайталау) және Until (дейін) түйінді сөздерін пайдаланып орындалады.

Repeat операторының блок-схемасы

 

Оператор

Repeat

<оператор 1>;

<оператор 2>;

жоқ ......

<оператор n>

иә UNTIL < шарт >

Оқушылар жаңа сабақ тыңдайды

ә)компьютермен жұмыс

№1 тапсырма. Жеке тапсырма.

1-ден n-ге дейінгі сандардың 1-ден n-ге дейінгі сандардың

қосындысын табыңыз. Ол үшін қосындысын табыңыз. Ол үшін

төмендегі схеманы пайдаланыңыз төмендегі схеманы пайдаланыңыз

Prog…….esep01;

v…..integer;Prog…….esep02;

b…… v…..integer;

s:=0; b……

w….. s:=0; i:=1;

read…. W….. (‘’);

For……… r…..

b….. while i<=n …

s:=……. b……

end; s:=s+I; i:=i+1;

w…….. e…

e….. w

e…..

1-ден n-ге дейінгі сандардың қосындысын табыңыз. Ол үшін

төмендегі схеманы пайдаланыңыз

Prog……esep03;

v…..integer;

b……

s:=0; i:=0;

w…(‘’);

r…..

repeat

s:=s+I; i:=i+1;

until (i>n);

w……

e…..

№2 тапсырма. Топтық тапсырма. Әр топқа тапсырма беріледі, есептің блок-сызбасын постер арқылы қорғайды, программмасын компьютерде орындайды

1. фукциясын есептеу блок-сызбасын және программасын құрыңдар

 

Program E

Var x,y: real;

Begin

Write (`x-ті енгізіңдер: `);

Readln (x)

If x<0

Then y: =x+2

Else y: =2*x*x*x

Writeln (`y=`, y)

End.

2.Радиусы R болатын шеңбер ұзындығын есептеу блок-сызбасын және программасын құрыңдар

Program B1;

Const pi= 3.14159;

Var R, L: real;

R

Begin

Writeln (`R мәнін енгізіңдер:` );

Read (R)

L: = 2πR

;

L: = 2 * pi * R;

Writeln;

L

Writeln (‘нәтиже:' );

Writeln ( L = `, L);

End.



3.Квадрат теңдеудің түбірін табудың блок-сызбасын және программасын құрыңдар



Иә жоқ

 



Program B5;

Var a, b, c, x1, x2, d : real;

Begin

Writeln ( `a, b, c мәндерін енгізіңдер:`);

Readln (a, b, c);

d: = sqr (b) – 4*a*c;

if d < 0 then

writeln (нақты түбірі жоқ)

else

begin

x1: = (-b + sqrt (d)/(2*a);

x2: = (-b - sqrt (d)/(2*a);

write (x1: 6: 2, x2:6: 2)

end

end.

Оқушылар жеке тапсырма орындайды

Оқушылар топ болып жұмыс жасайды

ІV. Жаңа білімді бекіту

Activoit арқылы тест тапсырмасын орындайды

1.Алгоритм дегеніміз не?

V. Үйге тапсырма. Қорытындылау

Циклдік алгоритмдер. 30-дан 10-ға дейінгі барлық жұп сандарды экранға шығаратын программа құрып келу

VI. Бағалау

Оқушылардың белсене қатысуын қадағалау және сол бойынша бағалау

 

Сабақтың тақырыбы: Циклдік алгоритмдер

Сабақтың мақсаты: оқушыларға циклдік алгоритмдерді программалау туралы түсінік беру Сабақтың міндеттері

- циклдің түрімен таныстыру

-  операторлардың жазылу ережесін түсіндіру

- циклдік алгоритмдерді программалауды біліктілігін қалыптастыру. 

Негізгі идеялар 

• Оқи білуге үйрету арқылы, оқушыларда циклдік алгоритмдерді программалау ұғымын қалыптастыру

• оқушылармен диалог құру арқылы, сыни ойлауға үйрету, берілген білімді ұзақ мерзімге сақтауға ықпал ету

көрнекілігі: Үлестірмелі парақшалар, жаңа тақырып ресурстары, компьютер, стикер

 

Жүру барысы Ұйымдастыру 1,2,3 санау арқылы топқа бөлу 

 

 "Білім " "Сөзтізбек" командалар тізбегін табу

w t e t y o p f w

g p i n t e g e r

v a r g e n k l i

s s d o b d m s t

t h e n g d f e e

a z s d m r e a l

d f v h m v a r n

i n x v b n x m h

f r e a d l n a z

 

"Сәйкестендір"- терминдерді сәйкестендіру

1. Program 1. бүтін сандар типі

2. writeln 2. программа соңы

3. Integer 3. егер

4. end. 4. айнымалыларды сипаттау

5. then 5. программа тақырыбы

6. readln 6. мәліметтерді шығару

7. real 7. нақты сандар типі

8. if 8. онда

9. Var 9. әйтпесе

10. else 10. мәліметтерді енгізу

 

Параметрдің бастапқы және соңғы мәндері бүтін сан түрінде немесе өсуі, кемуі бойынша реттелетін болуы тиіс, әйтпесе оларды бүтін мен беретін арифметикалық өрнек түрінде жазуға да болады.

 Қолдану "Практикалық жұмыс"

 

 

Жинақтау "Бес сұрақ" -Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырадықатысушы сыныпқа 5 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі.

 

Бағалау - "2 жұлдыз, 1 тілек" бойынша бағалау

-2 жұлдыз - жұмыс кезінде ерекше ұнаған 2 зат

1 тілек - бұл жақсартуға болатын нәрсе

Қорытындылау

 

Сабақтың тақырыбы:   Циклдік алгоритмдер.

Мақсаты: 
Білімділік:         Оқушылар циклдік алгоритмдерді құруды, циклдердің командасын орындалуын және құрылымын көрсету.

Дамытушылық: Білімді жүйелеу, тиянақтау, жаңа сабақты түсіндіру.

Тәрбиелік: Сауаттылыққа, ұжымда бірлесіп жұмыс істеуге үйретуді көздеу.

Әдістері: түсіндіру, ой қозғау, мағынаны ашу, өз бетімен жұмыс,

Көрнекіліктер: компьютер, сызбалар

Міндеттері: 
1.
Логикалық ойлау қабілетін дамыта отырып, білім білік дағдыларын

қалыптастыру.
2.
Оқушының өз бетімен жұмыс істеуі, шығармашылық қабілетін дамыту.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

·         Оқушыларды сабаққа дайындау, түгендеу

·         Ұқыпты, ынталы болуға үйрету

Мемлекет басшысы Нұрсұлтан Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауынан үзінді келтіру. Тәуелсіздік туралы сұрақтар беру

 

Қазақстанның жас азаматтары!

«Білімді, еңбекқор, бастамашыл, белсенді болуға қазірден бастап дағдыланыңдар.  Қазір техникалық мамандықтардың, ғылым мен инновацияның күні туған заман. Ерінбей еңбек еткен, талмай ғылым іздеген, жалықпай техника меңгерген адам озады.  Тұрмысы жақсы, абыройы асқақ болады. Біз жүзеге асырып жатқан түбегейлі реформалар мен атқарып жатқан қыруар істердің бәрі сендер үшін, болашақ үшін жасалуда.»

 

·         Оқушыларды топқа бөлу. Топқа бөлу үшін «Елім менің», «Атамекен», «Әнұран» сөздері жазылған  қағаздарды суырып, ынылдап әннің сазы арқылы бірін-бірі тауып топқа бірігеді.

1-топ «For»

2-топ «To»

3-топ «Do»

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

1.Тапсырма. Сұрақтар:

1.      Күрделі шарттар дегеніміз не?

2.      Паскаль тіліндегі логикалық операцияларды ата.

3.      Тармақталған алгоритм операторларын ата.

4.      a<b<c теңсіздігінің Паскаль тілінде жазылуы?

5.     

Y=

 
                  X2+50       X≤0

                      X>0

Функциясының программада жазылуы қалай?

6.      Тармақталған алгоритм дегеніміз не?

7.      Алгоритм түрлерін ата.

8.     

Y=

 
                   X2             X<=0

                            X>0

Функциясының программада жазылуы қалай?

9.      Программа үзіндісі қандай есепті шешетінін анықтаңдар?

                readln(a, b);

                if a>b then y:=b else y:=a

                writeln ('y=',y);

10.  Программа үзіндісі қандай есепті шешетінін анықтаңдар?

if a>=0 THEN writeln(‘a оң сан’) else writeln(‘а теріс сан’);

2.Тапсырма. Шашылған жолдардан программа құрастыру

1-топ:

PROGRAM ESEP1;

VAR A, B, Y:INTEGER;                                                                                                        

BEGIN

READLN(A,B);

IF A>B THEN Y:=A ELSE Y:=B;

WRITELN('Y=',Y);

END.

2-топ:

PROGRAM ESEP2;                                                                

VAR X, Y:REAL;

BEGIN

READLN(X);

IF X<=0 THEN Y:=SQR(X) ELSE Y:=SQRT(X);

WRITELN('Y=',Y);

END.

3-топ:

PROGRAM E1;

VAR X,Y:REAL;

BEGIN

READLN(X);

IF X<=0 THEN Y:=SQR(X)+50 ELSE Y:=SQRT(X)+4;

WRITELN(‘Y:=’,Y);

END

ІІІ.Жаңа сабақ

1-Мысал: 1- ден 100- ге дейінгі сандардың қосындысын табу керек. 
                PROGRAM ESEP1;
                VAR I, S: INTEGER;
                BEGIN

                S:=0;
                FOR I:=1 TO 100 DO
                S:=S+I;
                WRITELN (‘S = ‘ , S);
                END. 

2-Мысал. 10-нан 20-ға дейінгі барлық жұп сандардың көбейтіндісін шығаратын программа құрыңдар
                PROGRAM ESEP2;

                VAR I, K: INTEGER;

                BEGIN

                K:=1;

                FOR I:=10 TO 20 DO

                IF I MOD 2=0 THEN

                K:=K*I;

                WRITELN ('K=',K);

                END.

3-Мысал:  1, 3, 5, ... , 15 сандар тізбегі берілген. Осы тізбектің квадраттарының кестесін құру керек.

                PROGRAM ESEP3;

                VAR I, K: INTEGER;

                BEGIN

                FOR I:=1 TO 15 DO

                IF I MOD 2=1 THEN

                BEGIN

                K:=SQR(I);

                WRITELN ('K=',K);

                END;

                END.

ІV.Практикалық жұмыс. 3 топқа бөлек есептер беріледі.

1-топ: 1-ден 9-ға дейінгі тақ сандардың қосындысын шығаратын программа құрыңдар.   PROGRAM ESEP1;

VAR I, S: INTEGER;

                BEGIN

                S:=0;

                FOR I:=1 TO 9 DO

                IF I MOD 2=1 THEN

                S:= S +I;

                WRITELN (' S =', S);

                END.

2-топ: -10, -8, -6, ... , 10 сандар тізбегі берілген. Осы тізбектің кубтарының кестесін құру керек.

PROGRAM ESEP2;

                VAR I, K: INTEGER;

                BEGIN

                FOR I:=-10 TO 10 DO

                IF I MOD 2=0 THEN

                BEGIN

                K:=SQR(I)*I;

                WRITELN ('K=',K);

                END;

                END.

3-топ:   10- нан 20- ға дейінгі сандардың қосындысын табу керек. 
PROGRAM ESEP1;

                VAR I, S: INTEGER;

                BEGIN

                S:=0;

                FOR I:=10 TO 20 DO

                S:=S+I;

                WRITELN ('S = ' , S);

                END.

V.Сабақты бекіту.

1-топ: "Сөзтізбек" командалар тізбегін табу

 

W

T

E

T

O

Y

P

F

W

G

P

I

N

T

E

G

E

R

V

A

R

G

E

N

K

L

I

S

S

D

O

B

D

M

S

T

T

H

E

N

G

D

F

E

E

A

Z

S

D

M

R

E

A

L

D

F

V

H

M

F

O

R

N

I

D

O

W

N

T

O

M

H

F

R

E

A

D

L

N

A

Z

 

VAR, THEN, READLN, IF, INTEGER, REAL, ELSE, WRITELN, FOR, DO, TO, DOWNTO

 

2-топ: "Сәйкестендір"- терминдерді сәйкестендіру

1. do                                     1. дейін

2. writeln                            2. программа соңы

3. for                                     3. егер

4. end.                                 4. мәліметтерді енгізу

5. then                 5. әйтпесе

6. readln                              6. мәліметтерді шығару

7. else                                  7. үшін

8. if                                        8. онда

9. to                                      9. орындау

3-топ:Сұрақтарға «ия», «жоқ» арқылы жауап беру

Сұрақтар

Ия

Жоқ

1

Программалардың белгілі бір операторлары бірнеше рет қайталанып отыруын циклдік алгоритм деп атаймыз

+

 

2

FOR операторы шартты алдын ала тексеретін циклде қолданылады

 

+

3

FOR  операторы қайталану саны алдын ала белгілі болған кезде қолданылады

+

 

4

FOR операторын параметрлі цикл операторы деп те атайды

+

 

5

FOR операторының үш түрі бар

 

+

6

20-дан 10-ға дейінгі сандардың қосындысын табатын кезде ТО түйінді сөзін қолданамыз

 

+

 

VI. Рефлексия

•       Бүгін мен білдім…

•       Мен үйрендім…

•       Қолымнан келді …

•       Қиындық тудырды…

 

1-ден 8-ге дейінгі бүтін сандардың квадраттары мен кубтарын есептеп шығару

PROGRAM E1;

VAR I, N, M: INTEGER;

BEGIN

FOR I:=1 TO 8 DO BEGIN

N := I*I;

M := N*I;

WRITELN('N=',N, ' ', 'M=',M);

END;

END.

 

 

 

Сыныбы

     7 «Ә»                                                                                                            14.01.15

Сабақтың тақырыбы

Модель. Модельдерді сипаттау әдістері, модельдер қасиеті, түрлері  

Мақсаты

Модельдерді сипаттау әдістерін, түрлерін және қасиеттерін меңгеру.

 

Күтілетін нәтиже

А) Модельдеу ұғымдарын біледі, түсінеді

Б) Модельдерді ажырата алады және олармен жұмыс жасай алады

В) Модельдерді қолдана отырып, өмірмен байланыстыра алады және бағалай 

     алады.

Керекті жабдықтар

Ресурстар, интербелсенді тақта, компьютер, ғаламтор беттері, слайд-шоу, әртүрлі материалдардан жасаған модельдер және суреттер т.б.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

 

Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасу.

Оқушыларды түгендеп, сабаққа зейіндерін аудару.

«Бір тілек» атты  тренинг өткізу

Мақсаты: сынып ішінде бір-біріне деген психологиялық ахуал тудыру.

 

 

 

 

Оқушыларды «Өрмекші торымен»

топтарға бөлу.

/Түрлі түсті лента арқылы  үш топқа бөлемін/

 

Мұғаліммен амандасады.

 

 

Тренингті жасау

/Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне бүгінгі сабаққа жақсы тілектерін айтады. Мысалы, Саған күн көзіңдей жарқыраған нұрлы жүз тілеймін,  т.б./

 

Оқушылар өрмекші торымен бөлініп, отырады.

 

Тұсаукесер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.    «Крестиктер мен нөлдіктер»

 /үй тапсырмасы/

Тақтада 9 сұрағы бар 9 ұяшық бар. Осы ұяшықтағы сұрақтарға әрбір оқушы дұрыс жауап берсе өздеріне 1 ұпай алады, ал егер жауап бере алмаса келесі оқушы жауап беріп 1ұпайды ол алады. Дұрыс жауап берсе, сол сұраққа крестик қояды.

Сұрақтары:

1.    Меншіктеу операторы дегеніміз не?

2.     Меншіктеу операторының жазылуы?

3.     Меншіктеу операторы неше міндет атқарады және қандай?

4.     Меншіктеу операторы арифметикалық өрнектермен бірге тағы қандай өрнектер үшін қолданылады?

5.     Меншіктеу операторындағы өрнек қалай меншіктеледі?

6.     Меншіктеу операторындағы өрнектер қалай аталады?

7.     Арифметикалық өрнектер дегеніміз не?

8.    Мәтіндерді өңдеу үшін қажет болатын өрнек?

9.     Әр түрлі мәліметтерді салыстырып, логикалық әрекеттерді орындайтын өрнек?

 

Бағалау

 

 

2. «Подкаст көрсетілімі»

/тұсаукесер/

 

Суреттермен жұмыс жасаймын.

 Кейін «EXPO- 2017» моделін көрсету.

 

 

1.    Әрбір оқушы өз мүмкіндігінше жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Бағдаршам» арқылы

өз-өзін  бағалау 

 

2.    Модельдеуге берілген бейнеролик. Оқушылар көре отырып, өздерінің сыни тұрғыдағы ойларын айтады.

/оқушылардың барлық және кез-келген жауаптары қабылданады/

 

Негізгі бөлім

 

 

Модель. Модельдерді сипаттау әдістері, модельдер қасиеті. Түрлері

Мәтінмен жұмыс

Ресурстар

«Өкіл»

 

/Топта бірінші талқылау жүргізіледі, кейін әр топқа өкіл барып өздеріне керекті мәліметтер алып келіп, өз тобына жеткізеді/

 

Жеке, топтық жұмыстары ұйымдастырылады.

/Топтық әңгіме әдісі арқылы топта талқыланады /

 

1 топ: Модельдерді сипаттау әдістері

2 топ: Моделдер қасиеттері

3 топ: Модель түрлері

 

Практикалық жұмыс

1 топ: Шырпыдан ақ форматқа кез-келген 

             модель шығару

2 топ: Paint программасында кез-келген 

             модель салу

3 топ: А4 форматынан кез-келген модель 

            жасау

 

Дарынды және таланты оқушылар үшін

кеңейтілген тапсырмалар

(Бастапқы нүктеден соңғы нүктелер қатарындағы өзара әрекет)

Бағалау:

 

Сергіту сәті

 

Бүгінгі күннің жадысын жазып, тақырыпты дәптерлеріне жазады.

Ресурспен жұмыстанады.

/әр топ мәтінмен жеке танысады/

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бір-бірлеріне ой тастап диалог құрады.

 

Ғаламтордан тақырыпқа сай материал іздейді.

 

 

 

 

Әр оқушы берілген тапсырма бойынша ойлау қабілеттеріне байланысты өздерінің кез-келген модельдерін шығару.

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер арқылы бағалау

 

 

Қорытынды

 

 

Тест

/Бекіту / 

 

Бағалау

 

Үйге тапсырма

Модельдеуді оқып келу. Өз өмірлерімен байланыстырып, кез-келген модель жасау.

 

«БББ»

/Керібайланыс/

 

 

 

Бағалау

 

Сабақты аяқтау

Оқушылар тест жұмыстарын орындайды.

 

Бүгінгі сабақ бойынша өз-өзін басбармақ арқылы бағалайды.

 

Күнделіктеріне жазып алады.

 

 

Сабақ бойынша өз ойларын қорытындыларын

«БББ» керібайланыс парақшаларына түсіреді.

 

Бағалау критерий парақшаларына бағаларын толықтырып түсіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Презентация по информатику на тему "Циклдік шарттарға есептер шығару" (8 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по сертификации продукции

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
