Сабақтың тақырыбы:Баянауыл
Сабақтың мақсаты:
Дамытушылық: Сауатты,
қатесіз, көркем жазуға, мәнерлеп дұрыс оқи білуге, жылдам оқуға дағдыландыру,
ой-өрісін, ойлау қабілеттерін, тілін, сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік: Өз табиғатына, тұрған жеріне, сол арқылы
Отанға деген сүйіспеншілік сезімдерін ояту, елді, жерді сүюге тәрбиелеу.
Міндеттері:
Мәтін арқылы оқушылардың сөйлесу әрекеттерін(тыңдалым, жазылым,
оқылым, тілдесім, айтылым) ұйымдастыру
Мерзімі: _______
Өткізілетін
орны: Ю. Гагарин атындағы орта
мектебі
Өткізетін
мұғалім: қазақ тілі мен
әдебиет пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Баянауыл
Сынып: 8- сыныбы
Мұғалім:
Пән: қазақ
тілі
Сабақтың типі: жаңа сабақ.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Сабақтың көрнекіліктері:
Интербелсенді тақта, суреттер, плакат.
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
сөз әдісі, практикалық әдіс, логикалық әдіс.
Сабақтың формалары: Эвристикалық, монологиялық, жұппен.
Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен сәлемдесу.
-
Кезекшімен сұхбаттасу.
-
Бүгін нешесі?
-
Аптаның қай күні?
-
Жылдың қай мезгілі?
-
Көктем айларын ата.
-
Үйге қандай тапсырма
берілді?
Мотивация кезеңі:
Басымызды сипаймыз жақсы ойлау үшін, құлағымызды сипаймыз жақсы есту
үшін, көзімізді сипаймыз жақсы көру үшін, алақанымызды сипаймыз жақсы баға алу
үшін. Ал, балалар сендерге бүгінгі сабаққа сәттілік тілеймін.
Оқушылардың сабаққа қызығушылықтарын ояту үшін, слайд шоу
көрсету
Көрнекілік.
Суреттермен жұмыс.
Мұғалім: Мына суретте
нені көріп тұрсыңдар?
Мұғалім: Дұрыс
айтасыңдар, кіші балаларға, үлкендерге, қамқорлық жасаған істерді, бір сөзбен
айтқанда достық, еңбек тақырыбымен байланысты суреттер.
Сондықтан бүгін біз
не туралы әңгімелейміз?
Жұмбақ шешу. Табиғат
Тыңдалым.
Мәтінді тыңдау
Баянауыл-
Павлодар облысының, Баянауыл ауданының орталығы. Бұл жердің мақтанышы
да, ерекшелігі де табиғаты. Соның ішінде Жасыбай, Сабындыкөл,Торайғыр көлдері.
Олардың суы тұщы, мөлдір, айналасы - қарағайлы, қайыңды орман. Ауасы өте
таза. Көлдердің қасында көптеген демалыс орындары бар.Таза ауамен дем
алған адамның дені сау болып, ұзақ өмір сүреді. Осы жасыл орман,
мөлдір өзен-көл, таза ауаны келешек ұрпаққа қалдыру - біздің
борышымыз.
-Бұл мәтінде не
туралы айтылған? Қандай көлдер туралы айтылған?
Оқылым. Мәтінмен жұмыс. Жаңа тақырып «Баянауыл »
1. Іштей оқу 2.
Дауыстап оқу 3. Мәнерлеп оқу 21бет
- Балалар, мәтінде
не туралы айтылған?
- Кім мазмұнын айтып
бере алады? Ауызша әңгімелеу.
Жазылым.
Деңгейлік
тапсырмаларды орындау.
Интербелсенді
тақтамен жұмыс.
1-
тапсырма. Мәтіндегі асты сызылған сөздерді сөз құрамына
қарай талдау(жердің, көлдері, ауаны)
2- тапсырма.
«Адасқан жалғаулар» ойынын өткізу.
Екі
оқушы жекеше (карточкамен жұмыс істейді)
Тапсырмалары:
1.
«Өз» есімдігін тәуелде.
2.«Табиғат»
сөзін септе.
З.Баянауыл
туралы өз ойларыңды жаз.
3- тапсырма.Сөйлемнің
дұрыс- бұрыстығын ажыртатыңдар. 1.Жасыбайдың табиғаты ерекше емес.
2.Көлдің
суы тұщы, мөлдір.
3.Демалыс
орындары көп.
4.Көлдерді
келешек ұрпаққа сақтап қалмау.
5.Жасыл
орман, мөлдір өзен-көл елдің мақтанышы.
4- тапсырма.Сөйлемге
синтаксистік талдау жасаңдар.
Көлдердің
қасында көптеген демалыс орындары бар.
Сергіту
сәті.
Бекіту:интерактивті тақтада шыққан сиқырлы сандар бойынша сұрақтарға
жауап беру(ауызша)
1. Павлодар өңірінің ең әдемі көлдері қалай
аталады?
2. Көлдердің суы қандай?
3. Ауасы қандай екен?
4. Көлдердің айналасында нелер бар?
5. Таза ауамен дем алған адам қалай өмір
сүреді?
Бейнефильм
(көру)
Осы асыл жердің әрбір талын, мөлдір суын, қайыңы
мен қарағайын халық әнге қосып,аңызға айналдырған.
ˮАуасы- дертке дауа, жұпар иісі,
Көкірек қанша жұтсаң
боласың ба? “- деп Сәкен ағамыз жырлағандай сендер, балалар, бұл өлең
жодарын қалай түсінесіңдер? Тілдесім .
Суреттерді сөйлету.
Сендер табиғатты қорғауға қандай үлес қостыңдар?
Ойларын тыңдау, ортаға салу.
1. Демалған жерді тазалап кету.
2. Таза мөлдір көлді, өзенді, тауды,орманды таза
күйінде ұстау, келешек ұрпаққа қалдыру.
Қорытынды. Айтылым.Ой
толғаныс кезеңі:
Таза
болса табиғат,
Аман
болар адамзат.
Осы сөздерді дәлелдеу. Табиғат туралы мақал-мәтелдерді
жатқа айтып беру.
Үй жұмысын беру
кезеңі:
1. Мақал-мәтелдерді
жаттау.
2. Мәтінді оқып, әңгімелеу.
Бағалау кезеңі: Оқушылардың білім деңгейлерін бағалау. Өзін-өзі
бағалау парақтарын жинап алу.
Оқушының –өзін—өзі бағалауы
|
1-тапсырма
|
|
|
|
|
|
2-тапсырм
|
|
|
|
|
|
3-тапсырм
|
|
|
|
|
|
4-тапсырм
|
|
|
|
|
|