Сабақтың тақырыбы : Буын түрлері
Сабақтың мақсаты :
а)Буын туралы түсінікті еске түсіре оырып,буын түрлеріне тоқталу,сөз
қолданыста,мәтін құрауда бунын түрлерін ажырата білгізу,буын түрлерін мәтін
ішінде тапқызып,жасалау жолдарын ұқтыру ;
ә) сурет және дидактикалық ойын арқылы оқушының сөздік қорын молайту,тілін
демыту,өз бетінше кез келген сөзді буынға бөле білуге дағдыландыру және мәтін
құру арқылы оқушыны сөйлеутіліне төселдіру
;
б) Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарасының қалыптасуына ықпал ету,өз
ойларын еркін,нақты жеткізе білуге баулу,тіл байлықтарын дамыту,өз бетімен
ізденуге,ой қорытуға
дағдыландыру.
Сабақтың түрі
: Жаңа сабақты меңгеру
Сабақтың әдісі
: сұрақ
– жауап,ой қозғау,талдау,жаттығу әдісі,іздендіру,ойын түрлері.
Сабақтың
көрнекілігі : кесте,сызба,үлестірмелі
парақшалар,дидактикалық материалдар,суреттер
Пәнаралық байланыс
: әдебиет
Сабақтың барысы :
а) Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл
бөлу. Әнұран айтқызу.оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.Оқушылардың зейінін
сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Үйге берілген жаттығуды тексеремін.Оқушылардың
білімін бақылау үшін бірнеше сұрақтар қоямын.
б) Жаңа сабақты түсіндіру :
Буын дегеніміз -сөздердің дыбыстық топқа
жіктелеген бөлігі.Сөзде қанша дауысты дыбыс болса,сонша буын болады.Мысалы: қа
– на – ғат, ә - ке.Буын жсаушы дауысты дыбыстың дыбысталу қалпына қарай
жуан,жіңішке,аралас буын болады.Мысалы : ке – ме, ба – ла, кі – тап.
Буынның үш түрі бар
: 1) ашық буын, 2) бітеу буын, 3) тұйық буын.
Әрқайсысына жеке –
жеке тоқталып,мысалдармен дәлелдеп түсіндіремін.
Ашық буын
дегеніміз - жалғыз дауыстыдан немесе дауыссыздан басталып,дауыстыға аяқталатын
буын.
Мысалы : ә - ке, а
– на,О – тан,ша – ға – ла.
Бітеу буын
дегеніміз – дауыссыздан басталып,дауыссызға аяқталатын буын түрі.
Мысалы :
қант,қыс,қар,төс,бор,жұрт.
Тұйық буын
дегеніміз – дауыстыдан басталып,дауыссызға аяқталатын бын түрі
Осы жерде айта
кететін жайт : тұйық буынды сөзге жалаң буын қосатын болсақ,буын жігі бұзылады
: өрт+іð өр-ті, ант+ы ð ан – ты.
Енді балалар,
түсінген-түсінбегенімізді білуіміз үшін мына қалташыққа буын түрлеріне сөздерді
тауып жапсыру керек (3 оқушыны шығарып тапқызу)
Сынып жұмыс.
-
Дұрыс,балалар,түсінген екнбіз,ендеше,жазба жұмысын орындайық.
1) 302 – жаттығуға
назарымызды аударайық.Сөздерді дефис арқылы буын санын көрсетіп,буынның қай
түріне жататынын айтайық.Өзім талдап көрсетемін.
2 3
2 2 3 2 3 3
3 2 2 3 2 3
i i
i i
i i
i i i
i i
i i
i
Ел қон - ба -
са жер же - тім, Құс қон - ба - са
көл же - тім
т.б. б.б. а.б.
а.б. бб. а.б. б.б. б.б. б.б. а.б.
а.б. б.б. а.б. б.б.
Қалғанын оқушыларға
талдату.
Үлестіриелі парақшалармен
жұмыс.
№ 1
Тіл
тазалығы үшін күрес ешқашан толастамақ емес. Бауыржан Момышұлы.
№ 2
Ақылдың көркі – тіл,
Тілдің көркі сөз.
Жүсіп Баласағұни.
Орнында отырған
оқушыларға 304 – жаттығуды орындауға беремін.Қалаған бір сөйлем жазып,бкын
түрін,буын санын көрсету.
- Балалар, енді
барлықтарың бері қараңдар, қазір I I топқа бөлінеміз.
1 – тапсырма
I
топ 3 сөз айту D I I топ буын түріне талдау.
2 – тапсырма
Мақал – мәтел құрастыру.
1.Білім – ер азығы,
(Ер – ел азығы ) 2. Шебердің қолы ортақ, ( Шешеннің тілі ортақ ). 3.Білімді
өлсе,қағазда аты қалар. 4. Ақыл – тозбайтын тон ( Ұста өлсе,істеген заты қалар
). ( Білім таусылмайтын кен ).
5.Екпей егін
шықпас, ( Үйренбей білім жұқпас ). 6. Жеті жұрттың тілін біл, ( Жеті түрлі
білім біл ).
1) Ашық буыннан
келетін туыс атауын ата. 2) Бітеу буыннан келетін жер – су атауларын ата.
Сабақты бекіту : Оқушылармен бірлесе,сұрақ-жауап арқылы
сабақты қорытындылаймын.
Үйге тапсырма : 1.Буын түрлерін оқып келу. 2. 305-жаттығуды
көшіріп жазып,буынға дефис арқылы бөліп,буын түріне ажырату.