Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Сабақтың лексикалық тақырыбы:
“Қорықтар неге керек?”
Грамматикалық тақырыыбы:
Туынды зат есімдер
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға мәтінді түсіндіре отырып,
қорықтардың неге керек екені туралы
ойларын білу,туынды зат есімдердің
жасалу жолдарын түсіндіру
Тәрбиелік: балаларды табиғатқа қамқорлық жасауға
тәрбиелеу арқылы адамгершілік
қасиеттерді бойларына сіңіру
Дамытушылық: Мәтінді оқи отырып, оқушылардың
тілін, ойын , танымын дамыту, жаңа
сөздерді меңгерту.
3 слайд
Сабақ түрі : жаңа сабақ
Сабақ әдісі:топпен жұмыс, «Еркін жауап», РАФТ
стратегиясы,«Топтастыру » стратегиясы,
«Сұрақ-жауап» стратегиясы, «Қызығушылығын ояту»,
«Болжау» стратегиясы, көрнекілік әдістері
Көрнекіліктер: слайдпен суреттер, кеспе қағаздар, деңгейлік тапсырмалар, тірек- сызбалар, кітапханадан кітап көрмесі қойылады.
Техникалық құралдар: үнтаспа, интерактивті тақта, компьютер.
Пәнаралық байланыс: әдебиет,биология,
өсімдіктану,география, музыка
Сабақ типі: Жаңа білімді игерту сабағы.
4 слайд
Сабақ эпиграфы: :
Балалар,
Келіңдер,
Соңыма еріңдер.
Жетісу өңірін
Аралап көріңдер.
Көріңдер жайлауын,
Бауларын,
Тауларын.
Үркітіп алмаңдар,
Құстарын,
Аңдарын.
/Қ.Баянбаев/
5 слайд
Видео көрініс
6 слайд
7 слайд
Ойтолғаныс
(рефлексия)
Ұйымдастыру бөлімінде
Ой қозғау:Нені біліп шығу керек?
Ой толғау:Нені білгіміз келеді ?
Ой қорыту:Нені білу керек?
8 слайд
Сөздік жұмысы
өндіріс
құрып кету
қауіп
сайрау
қорғау
аялау
жұлмау
қорық
құм төбе
производство
исчезновение
опасность,бедствие
петь
защищать
беречь
не вырывать
заповедник
бархан
9 слайд
Туынды зат есімдер
Қазақ тілінде зат есімдер жұрнақ жалғау арқылы да жасалады.Оларды туынды зат есімдер деп атаймыз.
Мысалы:жазу (етістік)+шы –жазушы
жеңіл(сын есім)+дік – жеңілдік
шай(зат есім)+хана -шайхана
10 слайд
Туынды зат есімдер жасайтын жұрнақтар екі топқа бөлінеді.
Бірінші –есімдерден туынды зат есім жасайтын жұрнақтар;
Екінші – етістіктен туынды зат есім жасайтын жұрнақтар;
11 слайд
1-тапсырма.Сөздерге тиісті жұрнақтарды жалға.
КІСІ
ҚОЙ
ҮЙ
ҚАП
ШАРУА
БАС
ДӘРІ
ҚОРЫҚ
ӨМІР
-ЛІК,
-ШІК,
-ШЫЛЫҚ,
-ХАНА,
-ТЫҚ,
-ЛІК,
-ТЫҚ,
-ШЫ,
-ШЫҚ
12 слайд
Мәтінмен жұмыс.
Оқушылар төрт топқа бөлініп,мәтіннің төрт бөлігі бойынша әр топ жұмыс жасайды.
13 слайд
“ОҚУ ОРТАЛЫҒЫ”ТОБЫ
ӨНДІРІСІ ДАМЫҒАН ЕЛДЕРДЕ КЕЙБІР ЖАН-ЖАНУАРЛАР МЕН ӨСІМДІКТЕР АЗАЙЫП, ЖЫЛДАР ӨТКЕН СОҢ,МҮЛДЕМ ҚҰРЫП КЕТУ ҚАУПІ ТУАДЫ. ҚҰСТАР САЙРАП, КӨБЕЛЕКТЕР ҰШЫП,ГҮЛДЕР ГҮЛДЕП ТҰРУ ҮШІН БІЗДЕР ӨЗ ОТАНЫМЫЗДЫҢ ТАБИҒАТЫН ҚОРҒАУҒА ТИІСПІЗ.ҚАЙТКЕН КҮНДЕ ДЕ ТАБИҒАТ ӨЗІНІҢ ТАБИҒИ ҚАЛПЫН САҚТАУЫ КЕРЕК.
14 слайд
“ЖАЗУ ОРТАЛЫҒЫ ” ТОБЫ
Өзімізді қоршаған табиғи ортаны,табиғатты аялай,құрметтей білейік.Қорықтарға барғанда ешбір аңға, жан-жануарларға тиіспейік,гүлдер мен өсімдіктерді жұлмайық,таптамайық.Табиғатты ар-ұжданы таза,саналы адамдар ғана қорғай алады.
15 слайд
“ҒЫЛЫМ ОРТАЛЫҒЫ ”ТОБЫ
Елімізде табиғат байлығын:ормандар мен өсімдіктерді, жануарлар мен аң-құстарды қорғап,сақтайтын қорықтар көп.Соның бірі – Алматы мемлекеттік қорығы.Алматы қаласы маңындағы Алатау тауларының табиғи байлықтарын қорғау үшін құрылған.
16 слайд
“БАСПАСӨЗ ОРТАЛЫҒЫ” ТОБЫ
Іле өзені бойындағы “Қалқан” деп аталатын құмды және сексеуілді жер де алматы қорығына енеді.Мұнда ерекше дыбыс шығарып тұратын құм төбе орналасқан.Оны ел “әнші құм ” деп атайды.
17 слайд
РАФТ стратегиясы
18 слайд
“КІМ ТЕЗ,ШАПШАҢ?”
ОЙЫНЫ.
2-ТАПСЫРМА
БЕРІЛГЕН СӨЙЛЕМДЕРГЕ
СҰРАҚ ҚОЙ.
19 слайд
3-ТАПСЫРМА. СӨЗДЕРДІҢ ТҮБІРЛЕРІН АНЫҚТА.
ДАМЫҒАН
ҚҰСТАР
ТАБИҒАТЫН
КҮНДЕ
МЕМЛЕКЕТТІК
ҚҰРМЕТТЕЙ
АҢҒА
ЖАН-ЖАНУАРЛАРҒА
ӨСІМДІКТЕРДІ
ЕЛІМІЗДЕ
ӨНДІРІС
ЕЛДЕРДЕ
ТІРШІЛІГІНЕН
ОРМАНЫ
БАЙЛЫҒЫН0
20 слайд
“ОЙЛАН ДА ,АЯҚТА”
4-ТАПСЫРМА. КӨП НҮКТЕ ОРНЫНА КЕРЕКТІ ЖАЛҒАУЛАРДЫ ҚОЙЫҢДАР.
1.ЖАН-ЖАНУАР ... МЕН ӨСІМДІК ... ДҮНИЕСІ.
2 ҚҰС... САЙРАП, КӨБЕЛЕК... ҰШЫП,ГҮЛ...ГҮЛДЕП ТҰРУ ҮШІН БІЗДЕР ӨЗ ОТАНЫМЫЗ...ТАБИҒАТЫН ҚОРҒАУҒА ТИІСПІЗ.
3. Табиғат... ар-ұжданы таза,саналы адам... ғана қорғай алады.
4.ОРМАН... МЕН ӨСІМДІКТЕР... ,ЖАНУАР... МЕН АҢ-ҚҰСТАР... ҚОРҒАП,САҚТАЙТЫН ҚОРЫҚ КӨП.
21 слайд
Қор... - табиғатты қорғау...,сақтау.. арналған алқап.Өкін...ке қарай,аң...лар рұқсатсыз қор...қа аң аулауға барады.Оларды бақылау... ұстап,қор...қа жібермейді.Ондай аң...ларды зян...тер дейді.Кішіпейілді... көрсетіп,бірінші сәлем бергенді ұнатамын. Көп оқып,мол біл... алғым келеді.
Өз біліміңді тексер!
Ол үшін қорық аты жазылған конверттен тапсырма аласын.
5-ТАПСЫРМА КӨП НҮКТЕ ОРНЫНА ТИІСТІІ ҚОСЫМШАЛАРДЫ ЖАЛҒАП ЖАЗЫҢДАР
22 слайд
Үйге тапсырма:
233-бет,
6-7 тапсырма
сөздік жаттау.
23 слайд
“Болжау” кестесіне оқушылар
қысқаша өз ойларын жазады.
Шын мәнінде қорықтар неге керек?
Оған сіздің дәлеліңіз.
Қорықтар-ды қалай қорғауға болады?
24 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 660 828 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Оразаева Айнұр Өмірзаққызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
3 ч.