Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Қазақ тілі
4 сынып Тақырыбы:
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері.
Жиделі орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Абдрахманова Сауле
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларды сөйлемнің дара және күрделі
мүшелерімен таныстыру.
Құрамында күрделі мүшелері бар сөйлемдер құрастыра білуге үйрету.
2.Сөздік қорын, шығармашылық қабілеттерін,
ауызша және жазбаша тілін дамыту.
3.Дұрыс сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеу.
3 слайд
Сабақтың әдісі:
Түсіндіру, сұрақ-жауап, салыстыру, ойын,
практикалық жұмыс.
Көрнекілігі:
Сызбалар, үлестірмелер, жеке суреттер, кестелер, Айзенк әдістемесі.
4 слайд
Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Қайырлы таң досым,
Қайырлы күн болсын,
Сәрсенбінің сәті
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз
Қілең бестік болсын.
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.
5 слайд
ІІ. Өткен сабақты пысықтау.
Стратегия: Ой шақыру.
Сөйлемнің қандай мүшелерін білеміз?
Бастауыш пен баяндауыш сөйлемнің қандай мүшесі бола алады?
Ребусты шешу. "Оқушы" сөзіне сөйлем құрау.
6 слайд
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.
Стратегия: Ой қозғау.
Жұмбақ шешу.
Өзім судан тұрамын,
Біткен ойды құрамын. (Сөйлем)
- Балалар, біз сөйлем мүшелері туралы не білеміз?
Сөйлем мүшелері
Сөйлем мүшелері
белгілі сұраққа жауап береді
Сөйлем мүшесі
қызметіне қарай
Тұрлаулы
Тұрлаусыз
7 слайд
Мысалдармен дәлелдеу.
Жаңбыр жауды. Биыл күз ерте түсті.
А)Оқулықпен жұмыс.
35- жаттығу.
Бағанның екі жағындағы сөйлемдерді салыстырып оқып, қарамен жазылған сөйлем мүшелеріне сұрақ қой.
Аптада жеті күн бар. Дулат үйге келе жатыр.
Ақ көбелек гүлге қонды. Бір жылда он екі ай бар
Айгүл мектепке келді. Ақ сары балапан сүйкімді-ақ
а)Сөйлем мүшесі бір сөзден де, екі сөзден де жасалатынын айту.
ә)Қарамен жазылған сөздердің сөйлемнің қандай мүшесі екенін анықтау.
б)Ол сөздердің неше сөздерден жасалғанын айтқызу.
г)Ол сөздердің бір-бірінен айырмашылығын түсіндіру.
8 слайд
Шығармашылық тапсырма
1-тапсырма: Бірінші сөздің соңы, екінші сөздің басы болатын сөзді тауып қой.
ЖАНАР (...) ЕШКІ
2-тапсырма: Артық сөзді алып таста:
ҚЫМЫС МЫСЫҚ
СЫРАБ БАРЫС
ЛЕККӨЙ КӨЙЛЕК
РЫҚСАҚ ҚАСҚЫР
3-тапсырма: Түсіп қалған сөзді тауып қой:
ҰҒРАП (АҒАШ) АШҚАШ
ҰРПАҚ (....) ТАҢБА
4-тапсырма: Сөздегі жетпейтін әріптерді тауып қой:
9 слайд
Стратегия. Топтастыру.
Дәптермен жұмыс.
Жинап алып күш,
Қолға қалам алайық.
Салақтықтан қашайық,
Әдемі етіп жазайық.
36-жаттығу.
Жаңылтпашты оқып. жатқа жаз. Сөйлемнің күрделі мүшесін тап.
Сөйлем мүшелері
Күрделі
Дара
10 слайд
Ойын: «Орныңды тап»
Интербелсенді тақтаның қаламын пайдалана отырып, мақалдардан орны ауысқан сөйлем мүшелерін тап.
Еңбек өмірді қорқады
Жалқаулық аздырады
Еңбек оздырады
Қорқақ көлеңкесінен ажарлайды
11 слайд
38- жаттығу.
Мәтіннен күрделі мүшелерді тауып, неліктен күрделі
мүше екенін дәлелде.
а) Мәтінді оқу.
ә)Мәтіннің авторымен таныстыру.
б)Ойыңды дәлелдеп үйрен.
Тығыздалған ескі қардың бетін жаңғыртып,
қалқып келіп түсіп жатыр.
Бұл- күрделі мүше
өйткені
екі сөзден құралған
бір ғана сұраққа жауап беріп,
сөйлемнің бір ғана мүшесінің
қызметін атқарады.
12 слайд
ІҮ.Білімді тиянақтау.
Шығармашылық жұмыс.
39- жаттығу.
Ешкі малын сипаттап
жаз.
Ешкі төрт түліктің бірі. Ешкінің атасы Сексек Ата.Ешкі қос мүйізді, жұп тұяқты үй жануары. Оның сүті қою.Қылшықты түтіті бар. Етінде емдік қасиет бар.
13 слайд
Ү. Сабақты қорыту. СТРАТЕГИЯ: САЛЫСТЫРУ
Венн диаграммасы.
14 слайд
КЕрі байланыс
15 слайд
Үйге тапсырма беру.
Бағалау.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Қазақ тілі
4 сынып Тақырыбы:
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері.
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларды сөйлемнің дара және күрделі
мүшелерімен таныстыру.
Құрамында күрделі мүшелері бар сөйлемдер құрастыра білуге үйрету.
2.Сөздік қорын, шығармашылық қабілеттерін,
ауызша және жазбаша тілін дамыту.
3.Дұрыс сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:
Түсіндіру, сұрақ-жауап, салыстыру, ойын,
практикалық жұмыс.
Көрнекілігі:
Сызбалар, үлестірмелер, жеке суреттер, кестелер, Айзенк әдістемесі.
Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Оқушылардыңназарын сабаққа аудару.
Қайырлы таң досым,
Қайырлы күн болсын,
Сәрсенбінің сәті
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз
Қілең бестік болсын.
Оқушылар бір-біріне сәттіліктілейді.
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.
Стратегия: Ой қозғау.
Жұмбақ шешу.
Өзім судан тұрамын,
Біткен ойды құрамын.(Сөйлем)
- Балалар, біз сөйлем мүшелері туралы не білеміз?
6 661 890 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Абдрахманова Сауле Абдыманаткызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72/108/144 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
72/144/180 ч.
Мини-курс
7 ч.