730796
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт ООО «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015

Скидка 0%

112 курсов профессиональной переподготовки от 3540 руб.

268 курсов повышения квалификации от 840 руб.

МОСКОВСКИЕ ДОКУМЕНТЫ ДЛЯ АТТЕСТАЦИИ

Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана 26 сентября 2017 г. Департаменотом образования города Москвы

Инфоурок Математика Другие методич. материалыПрезентация по математике на тему "Жанұя" 

Презентация по математике на тему "Жанұя" 

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: «Жанұя және математика»


Мақсаты:

  1. Оқушылардың математика курсы бойынша алған білімдерін нығайта отырып, берілген тапсырмаларды ынталана дұрыс орындай білуге үйрету.

  2. Оқушылардың сана-сезімін қалыптастыру және терең ойлауы мен ізденісін дамыту. Өз ойын еркін жеткізе білуге дағдыландыру.

  3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, еңбекке тәрбиелеу. Мектеп пен ата-ана арасындағы байланысты нығайту.


Көрнекілігі: интерактивті тақта, нақыл сөздер, әр топқа даярланған үстел.

Түрі: Топтық сайыс

Қатысушылар: Оқушылардан, ата-аналардан құралған төрт топ.

Жоспар:

  1. Топтың өзін таныстыру, амандасу рәсімі.

  2. Логикалық есептер

3. Сиқырлы шаршы

4. Геометриялық фигураларды қолданып, қажетті сурет құрастыру.(интерактивті тақтаны

қолдау арқылы)

5. Мақал-мәтел (ата-ана)

6. Тапқырлық сайысы Әр жанұяға бірдей тапсырма. «П» және «С» әріптері арқылы бірнеше

математикалық сөз құрайды.

9. « Кім көп біледі» сайысы.


Қолданылған нақыл сөздер:

  1. Арифметика математиканың, ал математика ғылымдардың патшасы. (К. Гаусс)

  2. Ақыл-ойды тәртіпке келтіретін математика. (М.В.Ломоносов)

  3. Математика – барлық ғылымдардың тұңғышы және оларға пайдалы да, қажет те.

( Р.Бэкон)


Сабақтың барысы:

Жүргізуші: Қайырлы күн қадірменді көрермендер! «Жанұям және математика» ойынына қош келдіңіздер.

Біреуінің жүрегінің түгі бар

Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар

Біреуінің күмбірлеген күйі бар,

Енді біреуінің қатты істейтін миы бар,- дей отырып сайыскерлерімізді ортаға шақырамыз.

Олай болса, тұрмайық,

Кешімізді біз бастайық.

Әділ бағаға қалтасы толы,

Әділ қазыларды таныстырайық.


І. Амандасу рәсімі.


Бірінші жанұя

Ұраны: Білікті бірді жығар. Сәлемдесуі: Біз дайынбыз бұл сайысқа достарым

Білімді мыңды жығар. Көрсетеміз бізде қандай күш барын.

Алға қойған мақсатымыз бір екен.

Сәтті болсын сапарымыз әрдайым.


Екінші жанұя

Ұраны: Қандай сынақ болса да дағы беріспе, Сәлемдесуі: Армандарға қол созумен келеміз,

Әрқашанда үміткерміз жеңіске. Өмір теңіз жүзіп келеді кемеміз.

Білімменен қаруланған тобымыз,

Қарсыласты қалай да біз жеңеміз.


Үшінші жанұя

Ұраны: Өнер- ағып жатқан бұлақ Сәлемдесуі: Жаныма жақсылықты жиып келген,

Білім- жанып тұрған шырақ. Көрінген әрқашанда биіктерден.

Достықтың туын тіккен білгірлер біз,

Түлегіміз осындай сүйікті елдің.

Төртінші жанұя

Үраны: Жарыс десе жанамыз. Сәлемдесуі: Білімге толы санамыз

Бүгінгі күн жеңісті

Алғырлықпен аламыз

Есепті біз шешеміз

Оны мақтан етеміз.

ІІ. Логикалық есеп.


1. Қайрат, Болат, Алмат, Самат төртеуі жарыста алғашқы төрт орынды жеңіп алды. Кім қандай орын алды деген сұраққа, олардың үшеуі былай жауап берді.

Қайрат 1-ші де, 4-ші де емес

Болат 2-ші

Алмат соңғы емес

Жауабы: Қайрат ІІІ, Болат ІІ, Алмат І, Самат IV


2. Шаруа ауылдасымен саудаласып одан інген, бие және сиыр алды. Ол інгеннің әрбір

жілігіне екі қой, биенің әр екі жілігіне үш қой, ал сиырдың әр аяғына бір қой сұрады.

Шаруа айырбасқа барлығы қанша қой алды?

Жауабы: 46 қой


3.Қорада тауық тар және қояндар бар. Олардың барлығы 15 бас, 50 аяқ. Қорада неше тауық,

неше қоян бар.

Жауабы: 5 тауық, 10 қоян


4.Ерназардың 9 ұлы болыпты. 9 ұлына бір үйдің 9 қызын алып беріпті. Әр келін 9 ұл туыпты. Әр ұлдан 9 шөбере көріпті. Ерназар әулетінде қанша адам бар.(Ертөстіктен)

Жауабы: 828



ІІІ. Сиқырлы шаршы.


  1. Кез келген бағыттағы сандардың қосындысы 24-ке тең болатындай етіп, бос тор көзді 4,6,7,9,10,11,12 сандарымен толтыр.

11

6

7

4

8

12

9

10

5




8




5





  1. 6

    1

    8

    7

    5

    3

    2

    9

    4

    Кез келген бағыттағы сандардың қосындысы 15 болатындай етіп, бос торкөздерді 1,2,3,4,5,6,7,8,9










3. Мына сиқырлы шаршылардың ортасында қандай сан болуы керек?

4

9

2

3


7

8

1

6


49

54

47

48


52

53

46

51



4.Кезгелген бағыттағы сандардың қосындсы 21-ге тең болатыгдай етіп 3,4,5,6,7,8,9,11 сандарымен босторкөзді толтыр.


10










10

3

8

5

7

9

6

11

4

Іhello_html_m1847aac9.gifV. Геометриялық фигураларды қолданып, қажетті сурет құрастыру

  1. Қhello_html_m3275cdc0.gifуыршақ

  2. Шhello_html_m57f0061b.gifhello_html_32d0e1b8.gifырша суретін салыңыз, олары боя

  3. Үйдің суретін салу

  4. Машинаның суретін салу


V. Мақал-мәтелдің екінші сыңарын табу.


      1. Екі жақсы қас болмас, (екі жаман дос болмас)

      2. Досыды үш күн сынама, (үш жыл сына)

      3. Бір елі ауызға – (екі елі қақпақ)

      4. Жүз сомың болғанша, (жүз досың болсын)

      5. Отыз тістен шыққан сөз, (отыз елге тарайды)

      6. Білгенің бір тоғыз, (білмегенің тоқсан тоғыз)

      7. Бір кісі қазған құдықтан, (мың кісі су ішеді)

      8. Бес бармақ жиналса, (жұдырық болады).

      9. Екі жүзді пышақтан сақтан, (екі жүзді адамнан сақтан)

      10. Елуінде ер дана, (Елу жылда ел жаңа).

      11. Білекті бірді жығады, (Білімді мыңды жығады).

      12. Жігіттің екі сөйлегені (өлгені).

    1. Тапқырлық сайысы.


Әр жанұяға бірдей тапсырма. «П» және «С» әріптері арқылы

бірнеше математикалық сөз құрайды.

«Кім көп біледі» сайысы.

1. 7 жай сан ба? Құрама сан ба? (жай сан)

2. Дәлелденетін тұжырым не деп аталады. (теорема)

3. 2 м және 201 см қайсысы үлкен (201 см)

4. Кері сандардың көбейтіндісі (1-ге тең)

5. ОХ осі қалай аталады. (абсцисса)

6.Планиметрия- геометрияның қандай бөлімі

7.Шаршының периметрі 44 см, қабырғасы нешеге тең?

8.Үшбұрыштың тік бұрыш жасап тұрған қабырғасының аты. (катет)

9.Радиусы 9,5 см шеңбердің диаметрі неге тең.

10.Миллиард санында неше нөл бар?

.


  1. Ең кіші жай сан (екі)

  2. Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан (аралас сан)

  3. 399 саны 3-ке бөліне ме?

  4. 9-ға кері сан (hello_html_1294f5ce.gif)

  5. ОУ осі қалай аталады. (ордината)

  6. Үшбұрыштың тік бұрышына қарсы жататын қабырғасының аты. (гипотенуза)

  7. Параллелограмның 600-қа тең бұрышымен іргелес бұрышы неше градус (1200)

  8. 30 санын үш 6-ны пайдаланып шығар (6*6-6)

  9. Квадрат қабырғасы 6 см. Периметрі неге тең (24)

  10. Шеңбердің диаметрі 15 см. Радиусы неге тең (7,5)


    1. Қорытындылау



























































Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики