Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Иностранные языки / Презентации / Презентация урока английского языка по теме "Внешность" (6 класс)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Иностранные языки

Презентация урока английского языка по теме "Внешность" (6 класс)

библиотека
материалов

Обобщающий урок «Appearance. Clothes. Character» 6 класс


Цель: обобщить знания учащихся по теме «Внешность. Одежда. Характер».


Задачи: - проверить знание лексики по теме;

- активизировать употребление структур с have\has got;

- совершенствовать навыки в устной речи, чтении и аудировании;

- развивать догадку, воспитывать уважительное отношение друг к другу, старшим и животным.


Оборудование: грамматическая таблица «Глагол to have», проекты учащихся, раздаточный материал, учебник «Английский язык» 6 класс Кузовлев В.П. и др.



Ход урока


  1. Организационный момент.

Teacher: Good morning, dear children! I`m glad to see you at our lesson. How are you? What date is it today? Today we are going to make an enjoyable trip to check our knowledge of English. We`re going by train and visiting the following stations:


  1. Phonetic

  2. Lexical

  3. Grammatical

  4. Physical activity

  5. Project

  6. Logical

  7. Homework


Teacher: Let`s start our trip!


  1. Phonetic station.


Warming-up.

  1. Reading rules:

ea, ee – sea, tea, tree, street

our, oor – four, door, floor

or – corn, horse, fork

ar – park, car, smart

ir, er – shirt, skirt, her

oo – boots, cool, look


  1. Name consonants in the words:

Gossip, honest, handsome, beautiful, uniform, trainers.


  1. Continue “one by one”:

I`ve got a blue blouse on. And you?

I`ve got curly black hair. And you?

I`m helpful. And you?

I like feeding rabbits. And you?


  1. Lexical station.


  1. Listen to the poem:

Dogs are clever Dogs are funny

Dogs forget Dogs defend

Dogs are friendly Dogs are often

When they are wet Your best friend

But…….


  1. Name the characteristics of dogs:

Ps: clever, friendly, funny.


  1. Continue:

Cats are ….. Monkeys are …………

Giraffes are …….. Lions are …………..

Boys are ………….. Girls are……………


  1. Guess the characteristics:

Example: I am sociable.

  1. Если не охота вдруг убирать утром кровать

Не охота идти в школу и родителям помогать. (I am lazy).


  1. Если любишь ты дружить

В гости к друзьям ходить. (I am friendly).


  1. Если говоришь ты всем «Доброе утро, вечер, день»

Уступаешь старшим место, взрослым открываешь дверь.(I am polite)


  1. Если любишь ты приказы раздавать

Хочешь командиром быть, в подчиненье всех держать. (I am bossy)


  1. Если учишься ты только на четыре и на пять

Знаний разных в школе тебе не занимать.( I am clever)


  1. Если не боишься ты ничего на свете

Что скажут о тебе взрослые и дети.(I am brave)


  1. Divide the words into three groups: “Appearance”, “Clothes”, “Character”.

Brave, a blouse, funny, curly, jeans, plump, trousers, smart, honest, a cap, bossy, turned-up, a T-shirt, a top, slim, polite.


  1. Name the different word:

  1. Careful, helpful, careless, beautiful.

  2. Nose, dark, curly, long.

  3. To bully, to tell the truth, to tease, to call names.

  4. A blouse, a top, a T-shirt, a skirt.

  5. Sociable, talkative, boastful, brave.

  6. Jeans, shoes, shorts, dress.

  7. Blue, comfortable, green, grey.

  8. Cool, super, awful, smart.


  1. Grammatical station


  1. Pupil1: I have got a mother He has got a sister

You have got a father She has got a brother


Teacher: Let`s remember the using of have\has got.

Pupil2: Братцы have и has родня

Очень дружная семья

Если знаем их – сумеем

Рассказать мы, что имеем.

Очень важно всем нам знать

Когда have и has сказать.

Это требует уменья

Вспомнить все местоимения

Семь коротких, важных слов.

Повторить ты их готов?

I, you, he, she, it, we, they.

Братец have у нас трудяга

Просто-напросто бедняга,

Он работает вовсю,

Встал он с “I” и встал он с “you”.

Посмотри-ка поскорей,

Have теперь и с “we” и с “they”.

Братец has еще малыш,

Но такой уже крепыш,

Свое дело твердо знает:

Он работу выполняет-

Слово has у нас стоит

Со словами he, she, it.


  1. Teacher: Make up sentences with “have”, “has”

Pupil1: My sister has got a brown dress on. It`s smart.

Pupil2: We have got three little kittens. They are black and white.


  1. Open the brackets

  1. You (to have) dark blue jeans on.

  2. Tom and I (to have) short fair hair.

  3. My sister (to have) turned-up nose and brown eyes.

  4. Tanya (to have) smart green blouse on.


  1. Physical activities


  1. Hands up, hands down

Hands on hips, sit down

Stand up, hands to the sides

Bend left, bend right

Stand still, one, two, three, hop

One, two, three, stop!


  1. Jump the rope, jump the rope

Jump, jump, jump

Jump it high, jump it low

Jump, jump, jump

Jump it fast, jump it slow

Jump, jump, jump

Jump again out your go

Jump, jump, jump.


  1. Ten little boys can stand up straight

Ten little boys can make a gate

Ten little boys can make a ring

Ten little boys can bow to the king

Ten little boys can dance all the day

Ten little boys can now hide away.



  1. Project.

Учащиеся представляют проекты, которые они приготовили дома “Animals I like”, “People I like”, “My favourite character”.



  1. Logical station

  1. Describe the person and his character, using the information from this cards:


Card 1

hello_html_m7c8cc6a.jpg


Phil always says ”Good morning! How are you?” He is a class president. He likes to give orders. His favourite subjects are history and maths. He takes care of his classmates and friends. He likes to watch TV.




hello_html_14bfa38b.png Card 2



Nick doesn`t like to go to school. He likes to play football with

his friends. Also he likes jokes and interesting stories. He defends girls and doesn`t afraid of anything.




hello_html_3e7777fc.jpg Card 3




Tom likes to chat over the telephone. He has got a lot of friends. He likes English, maths, literature and Russian. He studies well. He has got excellent marks. He helps his father and mother about the house.





Card 4

hello_html_4cbf828e.jpg




Ann is 14. She likes to chat with her friends and to dance at the disco. She is interested in many things. Ann is good at music and arts. She likes to sleep and listen to music. Ann never cleans her room. Her mother does it.





Card 5

hello_html_m4589734f.jpg



Sam likes to travel. He always travels on a bicycle. It is his favourite transport. He likes to be along and he has not got any friends. But he likes animals and takes care of them. Sam always tells the truth and never call names.







  1. Fill in the form about yourself:


Age…………………….

Height……………………

Appearance………………..

Hair…………………………

Nose…………………….

Build………………………

Clothes……………………

Character …………………

Likes……………………….

Dislikes…………………….


  1. Homework: Tell about people, using the following forms:


Age…..26

Height……tall

Appearance….good-looking

Hair…curly, dark

Nose…turned-up

Build….plump

Clothes…black skirt, blue pullover

Character ….helpful, clever

Likes…English and maths


Age…..43

Height……tall

Appearance….handsome

Hair…short, dark

Nose…straight

Build….slim

Clothes…black trousers, orange T-shirt

Character ….friendly, bossy

Likes…history


  1. Our lesson is over. Thank you for good answers. Do you like the lesson? Show me the smiles according to your likes.

See you soon. Good-bye.








Автор
Дата добавления 06.10.2015
Раздел Иностранные языки
Подраздел Презентации
Просмотров364
Номер материала ДВ-036852
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
