Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы, Аудандық көркемсурет лицейінің кескіндеме пәні мұғалімі
Құндақбаева Тамара Төлепбергенқызы
Ашық сабақ
2 слайд
Сабақтың тақырыбы:
“Натюрморт”
3 слайд
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: оқушыларға натюрморт жанры туралы мағлұмат бере отырып, олардың әрбір затты кеңістікте дұрыс көруге,
түс-реңін ажыратуға, форма арқылы көлемін бейнелеуге, бояу түстерін бір-біріне үйлесімді байланыстыруға жаттықтыру. Затқа қарап сурет салуды және түстің шешімін ажыратуды түсіндіру.
Дамытушылығы: оқушылардың ой-өрісін түстің түсінуін, түстің бейнелеу мүмкіндіктеріне қатысты түсінігін тереңдете түсу. Оқушылардың бойындағы шығармашылыққа деген сұранысты арттыру, дамыту.
Тәрбиелігі: оқушыларды рухани адамгершілікке, инабаттылыққа, түстерді көңіл-күйді бейнелеу құралы ретінде қабылдай білуге баулу, тәрбиелеу.
Түрі: жаңа сабақ.
Көрнекілігі: 4 кезеңдік сурет салу үлгісі, қойылым, т.б.
Пәнаралық байланыс: дүниетану.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, сабаққа даярлықтарын тексеру .
4 слайд
Жаңа сабақ
Натюрморт-француз сөзі, өлі табиғат деген ұғымды білдіреді. Адамды қоршаған ортаны бейнелейтін суретті натюрморт дейді. Натюрморт негізінде ХVII ғасырда Голландияда кеңінен дамыды, ол кездерде мыс заттардан құралған натюрморттық композициялар болды. Натюрморт екі топқа күрделі және қарапайым болып бөлінеді. Қарапайым натюрмортқа бір немесе үш заттан қойылған қойылымды жатқызады, ал күрделі натюрмортқа бес заттан жоғары қойылған композицияны жатқызады. Натюрморт кездейсоқ таңдалған заттардан құралмайды. Олар бір-біріне ұқсайтын, туыс заттар болуы қажет. Натюрморт композициясы таңдап алынған заттар тобы табиғи әсер бергенде ғана әдемі шығады.
5 слайд
Натюрморттың композициялық орталығы болуы шарт. Топтың ішінде мағыналық жағынан, көлемі, пішіні, түсі жағынан негіз бола алатындай зат болуы қажет. Қалған қосалқы заттар осы басты дүниеге бағынуы тиіс. Алдыңғы қатарға бет-бедері мен түсі жағынан өзге заттардан ерекшеленіп тұратын кішігірім затты қоюға болады, ал артқы планға көлемі жағынан үлкен заттарды қойған дұрыс. Жалпы натюрмортта түс үйлесімділігі де маңызды. Натюрмортта түстері біріңғай реңдік пен түске бағынуы тиіс.
6 слайд
Қойылымды құру: Натюрморт қойылымы тым тығыз және шашыраңқы орналаспауы қажет. Олар бір-біріне көлеңгелемей, бір-бірінің қасиеттерін ашып тұратындай етіп бейнеленуі тиіс.
Суретті салу реттілігі: Ең алдымен қағазға дұрыс орналастыру, яғни қағазды тік немесе көлденең ұстау. Сурет салғанда ұсақ бөліктерге көңіл бөлудің қажеті жоқ, ол жұмысқа кедергі келтіреді, жұмысты жалпыдан бастаған дұрыс. Түстің шешімі, жұмысқа ашық бірақ қатты көзге ұрмайтын түстерді пайдаланған дұрыс және сурет үйлесімді болуы тиіс.
7 слайд
Натюрмортты орындау кезеңдері:
Жалпы бейнелеу өнерінде кез-келген суретті кезеңге бөліп салады. Жалпы кезеңдер 4 кезеңнен тұрады:
1-кезең: Алынған тақырып бойынша қағаз бетіне дұрыс орналастыру, компоновкасын және үйлесімділігін нақты көрсету. Жалпы көмекші сызықтармен және ішкі көріністерін салыстырмалы түрде жазу;
2-кезең: Әрбір заттың кіші заттан үлкен заттарға қарай, құрылымына назар аударып, кеңістікте өзара қатынасын табу. Қағаз бетіне эскизімізді нақтылап 3-кезеңге көшіру;
8 слайд
3-кезең: Әрбір заттың өзіндік өңі, жарық пен көлеңкесі пайда болады. Жалпылама бұл жұмысты жарық пен көлеңке арқылы анықтап, түстік заңдылықтарын дұрыс орналастыру;
4-кезең: Бұл кезең бейнеленген заттарды толықтай анықтау кезеңі. Орындалған заттардың өзара өңі мен жарық көлеңкесін табу. Әрбір көлеңке переход арқылы жұмыс жасалуы керек. Ең маңызды көлеңке “түспе көлеңке” болады. Әрбір затты қағаз бетіне көрсету үшін, жарық түскен артқы фонын көлеңкелеу арқылы көрсетеміз. Әрбір заттың өңін бір-бірімен шағылысу арқылы реңдік қатынасты көрсетеміз.
9 слайд
Практикалық бөлім. Қағаз бетіне дұрыс орналастыру. Түстік шешімін табу.
«Жасырын сөз» ойыны
Мына кесте ішінен жасырынған 5 сөзді тап. Олардың барлығы бейнелеу өнеріне қатысты.
10 слайд
Қорытынды: Бүгінгі өткен сабағымызды қорыта келіп мынандай сұрақтарға жауап берейік.
1) Натюрморт қандай ұғымды білдіреді?
а) пейзаж б) өлі табиғат в) портрет
2) Натюрморт бейнелеу өнерінің жанры ма немесе түріне жатады ма?
а) түріне б) графика б) жанры
3) Қай елде натюрморт жанры кеңінен дамыды?
а) Голландияда ә) Францияда б) Германия
4) Натюрморт қанша топқа бөлінеді?
а) 5 б) 3 в) 2
5) Күрделі натюрмортқа қандай қойылым жатады?
а) 1-3 б) 4-5 в) 5-тен жоғары
Үйге тапсырма: Бейнелеу өнерінің жанрларын қайталау. Есте сақтау қабілеттерін арттыру үшін, натюрмортты аяқтау.
Оқушыларды бағалау:
Оқушылардың жұмысын талдап, бағалау. Жұмыс орындарын жинастыру.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
оқушыларға натюрморт жанры туралы мағлұмат бере отырып, олардың әрбір затты кеңістікте дұрыс көруге,түс-реңін ажыратуға, форма арқылы көлемін бейнелеуге, бояу түстерін бір-бірінеүйлесімді байланыстыруға жаттықтыру. Затқа қарап сурет салуды және түстің шешімін ажыратуды түсіндіру. •оқушылардың ой-өрісін түстің түсінуін, түстің бейнелеу мүмкіндіктеріне қатысты түсінігін тереңдете түсу. Оқушылардың бойындағы шығармашылыққа деген сұранысты арттыру, дамыту. оқушыларды рухани адамгершілікке, инабаттылыққа, түстерді көңіл-күйді бейнелеу құралы ретінде қабылдай білуге баулу, тәрбиелеу.
6 656 258 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Құндақбаева Тамара Төлепбергенқызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
2 ч.
Мини-курс
4 ч.