Инфоурок Начальные классы ПрезентацииПрезентация по родному языку на тему "Коныр козы"

Презентация по родному языку на тему "Коныр козы"

Скачать материал

Күні: 10.04.2014ж.

Сыныбы:  2 «а»

Пәні: Әдебиеттік  оқу.

Сабақтың  тақырыбы:  Т. Жұртбай.  Қоңыр  қозы

Мақсаты:  Сабақ барысында модульдерді іске асыра отырып, оқушының сабаққа белсенділігін,

                     сыни ойлауын  дамыту, дарындылық қабілеттерін анықтау.

Күтілетін  нәтиже: Оқушылардың  сабаққа деген белсенділіктері артады, сыни ойлауларын

                          дамиды, тапсырмаларды орындау барысында дарындылықтары анықталады.

Сілтеме: Әдебиеттік оқу   2-сынып  «Атамұра»  баспасы, 2013ж.  МАН. Бағдарлама.

Оқыту  әдістері:  Оқыту  мен  оқудағы  жаңа  тәсілдер (диалог);Сыни  тұрғыдан  ойлауға үйрету

                («Сұрақты ұстап ал», «Инсерт» әдісі); Талантты  және  дарынды  балаларды  оқыту

                 (шығармашылық тапсырма);  Оқыту  мен  оқуда  АКТ- ны  пайдалану (бейне  

                 көрсетілім); Оқыту  үшін  бағалау және  оқу  үшін бағалау (формативті бағалау).

Сабақтың  барысы:

Мұғалімнің  іс-әрекеті

Оқушының  іс-әрекеті

Психологиялық  дайындық.             2 мин.

 

 

 

 

Үй  тапсырмасын  сұрау.                  5 мин.

 

 

Ой  қозғау.                                        5 мин.

Берілген  мақал-мәтелдерді  түсініп  оқу, мағынасын  сұрау.                

 

 

 

 

 

-Қандай  жақсы  адамдар  туралы  білесіңдер?

 

-Олай  болса,  оқулықтағы  өздерің  секілді оқушы  қыз  бен  оқушы баланың  диалогіне  мән  беріңдер.

 

 

 

 

 

 

 

 

-Әуез  қарт  пен Абай  ауылдары  көршілес  болған  екен.  Біз де  сол  ауылдар  секілді  екі   топқа  бөлінейік.

 

 

 

Топ  ережелерін  еске  түсіруге  бағыт беру.

 

Мағынаны  тану.                          

Сабақтың  мақсаты мен  критерийлерін  анықтату.                                             2 мин.                      

 

-Тұрсын  Жұртбай  кім?                      2 мин.

Слайдтан  жазушы  туралы  мағлұматты  толықтырып  өту  

  Тұрсын Жұртбай 1951 жылғы 15 тамызда Семей (қазіргі Шығыс Қазақстан) облысы Абай ауданының Шаған ауылында туған. Жазушы. Ғылыми жетекшілігімен М.О.Әуезов шығармаларының елу томдық толық жинағының 1-7 томдары жарық көрді. Оның қатысуымен «Мұхтар Әуезов» энциклопедиясы дайындалды.

   Мәтінмен  жұмыс.                            5 мин.

Мәтінді  дұрыс, түсініп  оқуға  бағыт  беру.       

«Түртіп  алу»   әдісі.  Сөздік  жұмыс.

-Мәтінде  түсініксіз    сөздер бар  ма?

 

 

«Сұрақты ұстап ал» әдісі                 5 мин.

1-топ.1-тапсырмасы.

1.  Мәтіндегі  оқиға  қай  кезде  болған? 

2. Мұхтардың  атасының  есімі  кім? Әжесінің  ше? Мұхтарды  атасы  кім  деп  атайды?  «Қоңыр  қозыға»  теңеуінің  себебеі  неде  деп  ойлайсыңдар?

 

2-топ. 1-тапсырмасы.

 1. Бала  Мұхтар  атасымен  қайда жиналды?

 

2. Ауыл  балалары  қандай  ойын  ойнап  жүр?  Өздерің қандай  ойын  ойнайсыңдар?  Абай ауылында  Мұхтар  не  нәрсеге  қатты  қызықты?

Сергіту   сәті.  «Табиғат  сұлулығы»  атты  бейнекөрсетілім  тамашалау.               2 мин.

 

Топ  тапсырмалары:                         5 мин.

1-топ.2-тапсырмасы.  Ассоцация  құру. Мәтіннен  суреттелген  табиғат  көрінісіне  топтастыру  құру.

 

 

 

 

 

 

 

2-топ.  2-тапсырмасы. «Инсерт»  әдісі

Бала Мұхтарға  тән  қасиеттерді  ішке,  тән  емес  қасиеттерді  сыртқа  жазу.

Ішке

Сыртқа

 

 

   Оқытады,  қалың  ерінді,  ерте  оянды,  ойынға  онша  құмар  емес,  назар  сала  қарады,  асық  ойнап  жатыр,  қызыға  қарады,  жүзіп  ала  жөнелді.

 

Шығармашылық  тапсырма:  Мәтінге  сүйеніп,  сурет  бойынша  әңгіме  құрастыр.

                                                                5 мин.

 

Бағалау.                                                 5 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге  тапсырма: Мәтінді  оқу,  мазмұнын  білу. М.Әуезов  туралы  мәліметтер  жинау.

                                                               2 мин.

                 Жарқын  болсын  күніміз,

                 Жарқын  болсын  үніміз.

                 Елін  сүйіп  ер  жетер,

                 Біз - болашақ  гүліміз.

Оқушылар  зейінін  сабаққа  аударады.

1.Оқушылар  «Бала  Абай  мен  Барлас  ақын» мәтінінің  мазмұнын  айтады.

 Бір-бірінің  құраған  сөзжұмбақтарын  шешеді.

 

Оқушылар  мақал-мәтелдерді  түсініп  оқып,  мағынасын талдайды.

Күн  ортақ,   ай  ортақ,  жақсы  ортақ.

Жақсы  келді   дегенше,

Жарық  келді  десейші.

Жақсылықтың  уытын

Алып  келді  десейші.

-Абай,  Ыбырай,  Мұхтар,  т.б.

 

 

Екі  оқушы  диалогті  оқиды.

Оқушы  қыз: Абайдай  ұлы  тұлғаны танытқан  Мұхтар Әуезовтей  жақсы  адамдарға  рақмет!

Оқушы  бала:  Өте  дұрыс  айтасың. Онда  бір  сыр  бар. Абай  атаның  отбасы  мен  Мұхтар  Әуезовтің  отбасы  жақын,  көршілес  ауылда  тұрған.

Оқушы  қыз:  Оны  қайдан  білдің?

Оқушы  бала:  Жазушы  Тұрсын  Жұртбайдың  әңгімелерінен...

Оқушы  қыз:  Балалар,  оны біз  де  оқиық.

 

Оқушылар  Абай  мен  Әуез  ауылының  көршілес  екендерін  біле  отырып,  екі  ауыл  болып  топқа  бөлінеді.

1-топ.  Абай  ауылы

2-топ.  Әуез  ауылы

 

Топ  ережелерін  еске  түсіреді, топ басшысын  сайлайды.

 

Жоғарыдағы   диалогке  сүйене  отырып,  сабақтың  мақсаты мен  критерийлерін  анықтап  алады.

 

Тұрсын  Жұртбай - жазушы.

 

 

 

Оқушылар  мұқият  тыңдап,  түртіп  алады.

 

 

 

 

 

 

Мәтінді   тізбектей  түсініп  оқиды.

 

«Түртіп  алу»  әдісі  бойынша  мәтіннен  жаңа сөздерді  табады

 Оқшау-жеке,  дара.

Белдеу-ат   байлайтын   ағаш.

 

 

-Мәтіндегі  оқиға    көктем мезгілінде  болған.

-Атасы – Әуез,  әжесі- Дінәсіл. Мұхтарды  атасы «Қоңыр  қозы»  деп  атайды.  Қозы – өте  сүйкімді,  Мұхтар да  қозы  секілді  сүйкімді.

 

 

 

-Мұхтар  атасымен  бірге  Абай  ауылына  баруға жиналды.

-Ауыл балалары асық ойнап  жүр.

Оқушылар  өздерінің  ойнайтын  ойындарын атайды.

-Аспанда  ұшқан  қаздар  көрінісіне  қызыға  қарады.

 

Оқушылар  интерактивтік  тақтадан  бейнебаян  тамашап,  сергіп  алады.

 

  Күн  шуағы  молайды           жер  беті  түкті  кілемдей

                                                            құлпырған

                                                         

  топырақтың                                      айнала  жасыл

сызы  кеппеген        Көктем                       құрақ

                  

   қылтиған  шөп  басы                       көгалда  төлдер 

   самалмен  қозғалады                      асыр  салып  жүр.

 

Оқушылар  бала  Мұхтарға тән  қасиетті  ішке,  тән емес  қасиетті  сыртқа  жазады.

 

Ішке

Сыртқа

Қалың  ерінді,  ойынға  онша  құмар  емес,  назар  сала  қарады,  қызыға  қарады

Оқытады, ерте  оянды, асық  ойнап  жатыр,  жүзіп  ала  жөнелді 

 

 

Оқушылар  мәтінге  сүйене  отырып,  сурет  бойынша  әңгіме  құрайды.

 

 

Формативті  бағалау,  топтық  бағалау,  өзін-өзі  бағалау  (смайликтер)

Жалғастыруға дайынмын

Бір нәрсе түсінемін, бірақ бәрін емес

Түсінбеймін, қайталап қарау қажет

 

Мұғалімнің  берген  бағытын  тыңдап,  күнделіктеріне  жазып  алады.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Презентация по родному языку на тему "Коныр козы""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор десткого сада

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
