Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
1
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI
Gəncə şəhər 21 №li tam orta məktəb Hüseynova Gülnar
2 слайд
2
Dərsin adı: «İki ifadənin kvadratları fərqi».
Dərsin devizi:
“Sual verməyə son qoymayın. Hər şeyi bilmək həvəsi insana elə-belə verilməyib.” Albert Eynşteyn
3 слайд
3
Standart
1.2.4. Ədədi ifadələrin qiymətinin tapılmasına müxtəsər vurma düsturlarını tətbiq edir.
4 слайд
4
1.İki ifadənin kvadratları fərqi düsturunu bilir.
2.İki ifadənin kvadratları fərqi düsturunu misallara tətbiq edir.
Məqsəd
5 слайд
5
İş forması
Kollektiv və qruplarla iş.
İş üsulu
Beyin həmləsi, müzakirə
İnteqrasiya
Təs.in, Tex.
6 слайд
6
Resurs
Dərslik, İKT avadanlıqları, iş vərəqləri.
7 слайд
7
http://LearningApps.org/watch?v=pui2vf36j01
8 слайд
8
Tərəflərinin uzunluğu a və b olan iki
kvadrat verilmişdir
a
b
9 слайд
9
Tərəfi a olan kvadratın iki qarşı təpəsini birləşdirərək diaqonal çəkək.
a
b
Bu kvadratların
sahələri fərqi
S=a2-b2
10 слайд
10
Alınmış fiquru ortadakı xətt boyunca kəsək
a
a-b
b
a
a- b
b
Kəsilmiş fiqurları aşağıdakı formada birləşdirək.
a-b
b
a
a-b
a
b
Bu düzbucaqlının sahəsini tapaq
S=(a-b) (a+b)
11 слайд
11
İki ifadənin kvadratlarının fərqi bu hədlərin cəmi ilə fərqinin hasilinə bərabərdir.
a2-b2 =(a+b) (a-b)
12 слайд
12
Nümunə
İki hədlisini vuruqlara ayıraq:
25 - a2= 52-a2= (5+a)(5-a)
Hasili çoxhədliyə çevirək:
(2a+3b)(2a-3b)= (2a)2- (3b)2= 4a2-9b2
13 слайд
13
Tədqiqat sualı
İki ifadənin kvadratlar fərqi düsturu necə tətbiq edilir ?
14 слайд
14
Qruplarla iş
Yeni biliklər
« kəşf edək»
15 слайд
15
I qrup
1.İki hədlini vuruqlara ayırın:
36 –a2
b) y2-0,04
c) 16m2-9n2
16 слайд
16
2.İkihədlilərin hasilini taparaq çoxhədliyə çevirin.
a) (x-y)(x+y)
b) (n-3m)(n+3m)
c) (10x2+9d7)(10x2-9d7)
17 слайд
17
II Qrup
1.İki hədlini vuruqlara ayırın:
a)16a2 –b2
b) m2n2-25
c) 632-532
18 слайд
18
2.İkihədlilərin hasilini taparaq çoxhədliyə çevirin.
a) (7-6x)(7+6x)
b) (C5+k7)(c5-k7)
c) (0,7a3+b)(0,7a3-b)
19 слайд
19
III Qrup
1.İki hədlini vuruqlara ayırın:
P2-a2b2
x2-9m2
0,64-0,49x2
20 слайд
20
2.İkihədlilərin hasilini taparaq çoxhədliyə çevirin.
(8c+d)(8c-d)
(9x2-b2)(9x2+b2)
(7-6x)(7+6x)
21 слайд
21
IV Qrup
1.İki hədlini vuruqlara ayırın:
a)81a2 –b2
b) m2-0,25
c) 64-81k2
22 слайд
22
2.İkihədlilərin hasilini taparaq çoxhədliyə çevirin.
a) (0,2x-10y)(0,2x+10y)
b) (a5+k)(a5-k)
c) (0,1a3+b)(0,1a3-b)
23 слайд
23
:
T
N
Ə
i
C
Ə
Hər biri İki ifadənin kvadratları fərqi bu ədədlərin cəmi ilə fərqinin hasilinə bərabərdir.
İki həddin cəmi ilə fərqinin hasili bu hədlərin kvadratları fərqinə bərabərdir. olan n sayda vuruğun hasili a ədədinin 1-dən böyük n natural
24 слайд
(3a+ )( -6b)=9a -
24
2
25 слайд
Modelə görə ikihədlilərin hasilini tapın
25
a
a
a
a
a
1
1
+
-
+
-
26 слайд
PASKAL ÜÇBUCAĞI
26
27 слайд
27
Qiymətləndirmə
28 слайд
28
Son.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Bu dərsdə qarşıya qoyduğum məqsəd müxtəsər vurma düsturlarında biri olan iki ifadənin kvadratıarı fərqi düsturunu öyrətməkdir.Dərsdə şagirdləri beyin həmləsi vasitəsi ilə learningapps proqramında yığdığım krassvordlabaşladım.Sonra kvadratın və düzbucaqlının sahəsi düsturlarından istifadə edərək şagirdlərlə birgə iki ifadənin kvadratının fərqinin nəyə bərabər olduğunu tapıram.müxtəlif tapşırıqlar üzərində düsturun açlışının izahını verdikdən sonra şagirdlərimə tapşırıqlar verirəm.Qarşıma qoyduğum məqsədlərdən biri olan bu düsturun model üzərində izahı şagirdlərimi yaradıcı olaraq fikirləşməyə sövq etdi.
6 661 536 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Гусейнова Гюльнар Мушвиг. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72/180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
5 ч.
Мини-курс
3 ч.