309390
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт ООО «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Другое ПрезентацииПрэзентацыя па беларускай літаратуры "Асоба Я.Купалы - народнага паэта"

Прэзентацыя па беларускай літаратуры "Асоба Я.Купалы - народнага паэта"

IV Международный дистанционный конкурс «Старт» Для дошкольников и учеников 1-11 классов Рекордно низкий оргвзнос 25 Р. 16 предметов Узнать подробнее
библиотека
материалов
в. Вішнева 	2009г. Распрацоўка ўрока па беларускай літаратуры з камп”ютарнай...

Описание презентации по отдельным слайдам:

1 слайд в. Вішнева 	2009г. Распрацоўка ўрока па беларускай літаратуры з камп”ютарнай
Описание слайда:

в. Вішнева 2009г. Распрацоўка ўрока па беларускай літаратуры з камп”ютарнай прэзентацыяй настаўніцы беларускай мовы і літаратуры Паплаўскай А.А.

2 слайд
Описание слайда:

3 слайд
Описание слайда:

4 слайд
Описание слайда:

5 слайд
Описание слайда:

6 слайд
Описание слайда:

7 слайд
Описание слайда:

8 слайд
Описание слайда:

9 слайд
Описание слайда:

10 слайд
Описание слайда:

11 слайд
Описание слайда:

12 слайд
Описание слайда:

13 слайд
Описание слайда:

14 слайд 1882-1942 1904-1905 - руска-японская вайна; 1905-1907 - 1 буржуазна-дэмакр
Описание слайда:

1882-1942 1904-1905 - руска-японская вайна; 1905-1907 - 1 буржуазна-дэмакратычная рэвалюцыя; 1914-1918 - першая сусветная вайна; 1917 - Лютаўская рэвалюцыя; 1917 - Кастрычніцкая рэвалюцыя; 1918-1922 - грамадзянская вайна; 1919г. 1 студзеня - утварэнне БССР; 1921-1939 - акупацыя Польшчай Заходняй Беларусі; 1941-1945 - Вялікая Айчынная вайна. Як вы думаеце, да якіх тэм, да якой лірыкі (пейзажнай, інтымнай, грамадзянскай, філасофскай, публіцыстычнай) у сваёй творчасці мог звяртацца паэт, які жыў у такі час?

15 слайд
Описание слайда:

16 слайд Што ведаў? ( * )	Што даведаўся? ( + )	Хачу больш ведаць ( ! )
Описание слайда:

Што ведаў? ( * ) Што даведаўся? ( + ) Хачу больш ведаць ( ! )

17 слайд
Описание слайда:

Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Педагог-библиотекарь
Курс профессиональной переподготовки
Библиотекарь
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:

Тэма:   Асоба Я.Купалы – народнага паэта

Мэты:

-           разуменне асобы;

-          разуменне грамадзянскай пазіцыі аўтара;

-          сувязь творчасці з духоўным жыццём народа.

Форма: урок, 1 г. Тэхналогія развіцця крытычнага мыслення.

 Абсталяванне: мультымедыйная ўстаноўка,карткі,падручнік,аловак, дадатковая літ-ра.

Эпіграф:  І ў белы дзень і ў чорну ноч

                 Я ўсцяж раблю агледзіны,

                 Ці гэты скарб не збрыў дзе проч,

                 Ці трутнем ён не з”едзены.

                                Я.Купала. Спадчына

                                                                              Ход урока

1.       Выклік

1)      Песня ВІА “ Песняры “ “ Спадчына “.

2)      Слова настаўніка:

Ад прадзедаў спакон вякоў

Мне засталася спадчына.

  Каму з беларусаў невядомы гэтыя радкі?! Чуеш іх і бачыш перад сабой залатыя палі, казачныя лясы, бяздоннае блакітнае неба. Усё такое роднае!

  Адчуваеш, як у душу прыходзіць пяшчота, замілаванне, любоў да роднай зямлі. Слухаеш іх і ўспамінаеш Я. Купалу!

3)       Гутарка

-          Якія асацыяцыі ў вас выклікае імя ”Янка Купала“ ?

-          Якім вы ўяўляеце гэтага чалавека?

-          Якія творы вы ўспамінаеце?

(Можна выкарыстаць слайд, на якім змешчаны ілюстрацыі да твораў Я. Купалы.)

4)      Інсцэніроўка ўрыўка з камедыі” Паўлінка “ ( Размова Паўлінкі з цёткай пра замужжа )

2.       Асэнсаванне

1)      Зварот да тэмы, мэт, эпіграфа.

2)      Гістарычныя звесткі.

-          Давайце ўспомнім, у які час давялося жыць пісьменніку?

                                          1882-1942

1904-1905 - руска-японская вайна;

1905-1907 - 1 буржуазна-дэмакратычная рэвалюцыя;

1914-1918 - першая сусветная вайна;

1917 - Лютаўская рэвалюцыя;

1917 - Кастрычніцкая рэвалюцыя;

1918-1922 - грамадзянская вайна;

1919г. 1 студзеня - утварэнне БССР;

1921-1939 - акупацыя Польшчай Заходняй Беларусі;

1941-1945 - Вялікая Айчынная вайна.

-          Як вы думаеце, да якіх тэм, да якой лірыкі ( пейзажнай, інтымнай, грамадзянскай, філасофскай, публіцыстычнай ) у сваёй творчасці мог звяртацца паэт, які жыў у такі час?

( Падагульненне настаўніка: верш “ Мужык “ 1905г., верш “ Час “ 1918г., верш “ Спадчына “ 1919г., паэма “ Безназоўнае “, верш “ Беларускім партызанам “, публіцыстыка і інш. )

3)      Праца над структурай.

 

 

 

 

-          Мы ведаем Купалу як…

                                          

Я. Купала

 

 

 

 

 3. Праца з тэкстам ( крытычны матэрыял па падручніку , дадатковая літаратура ).

1) Адбор матэрыялу па падручніку, тэзісны запіс у табліцу , з выкарыстаннем плана.

 

                                                                      

Што ведаў?( * )

Што даведаўся? ( + )

Хачу больш ведаць ( ! )

 

 

 

 

План

1.       Год нараджэння, месца.

2.       Вучоба.

3.       Пачатак творчасці.

4.       Першыя зборнікі.

5.       Званне народнага паэта.

6.       Публіцыстыка ў гады Вялікай Айчыннай вайны.

7.       Смерць паэта.

8.       Цыкл “ Хачу больш ведаць “

( Тэмы,прапанаваныя для цыкла “ Хачу больш ведаць “: “ Сустрэча Я. Купалы з Я. Коласам “; “ Загадка смерці Я.Купалы”; “ Перакладчыцкая дзейнасць паэта”.)

Практыкаванні для вачэй!

2) Абмен ведамі.

3) Верш “ Мужык “ ( на памяць расказвае вучань ).

4) Зварот да эпіграфа.

-    Ці мелі мы рацыю, калі ў якасці  эпіграфа ўзялі радкі, запісаныя на дошцы? Чаму?

5) Д\З : падрыхтаваць тэст, праз які будзе прасочвацца жыццёвы і творчы шлях Я. Купалы

або паведамленне “ Я. Купала - народны пясняр “.

5)      Аналіз адзнак.

3.       Рэфлексія

 

-       Якія рысы характару Я.Купалы- чалавека і паэта - выклікалі ў цябе асаблівае ўражанне?
