Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Презентации / Прэзентацыя па беларускай мове на тэму "Правапіс –н-, -нн- у прыметніках"

Прэзентацыя па беларускай мове на тэму "Правапіс –н-, -нн- у прыметніках"

  • История

Документы в архиве:

3.25 МБ vivaldi_-_vremena_goda_zima_(zaycev.net).mp3
11.88 КБ Дадатак 2.docx
3.94 МБ Правапіс -н-,-нн- у прыметніках.notebook
23.75 КБ Тэма -н-.docx
24.68 КБ Тэхналагічная карта.docx

Название документа Дадатак 2.docx

Поделитесь материалом с коллегами:

/Дадатак 1/

Параўнайце словы: тэлефонны – страшэнны – ледзяны

/Дадатак 2/

Размеркаваць словы ў 3 слупкі ў залежнасці ад іх марфемнага складу: вясенні, абедзенны, ветраны, журавінны, задуменны, саламяны, цалінны качыны.

/Дадатак 3/

Устаў –н- (-нн-)

Зім..і дзень, сцюдзё..ы вецер, абедзе..ы перапынак, духмя..ы яблык, птушы..ы голас, палямя..ая прамова, тума..ая сінеча, бето..ы вал, стара..ы вучань.

/Дадатак 4/

Зіма ў лесе

Зімняя сонца ледь ўзвышалася над лесам, хоть было яшчэ толькі паўдня.Паабапал сцежкі раслі маладыя гнудкія бяроскі, клёнікі, раскошныя кусты арэшніку.Усюды у лесе было ўжо многа сьнегу, і ён меў тут такі выглят, быццам нехта яго толькі вытаптаў.Сцюдзёны быў лес.

/Дадатак 5/

А.Адзначце нумары, пад якімі правільна запісаны словы:

1) пчалінны; 2) задуменны; 3) імянны; 4) пясчанны; 5) батальённы.

/Дадатак 6/

Пры дапамозе колеру адзнач сцвярджэнне:



Я ўмею пісаць прыметнікі з –н-, -нн- (чырвоны колер)



Я не ўмею пісаць прыметнікі з –н-, -нн- (зялёны колер)









Название документа Тэма -н-.docx

Поделитесь материалом с коллегами:


Тэма: Правапіс –н-, -нн- у прыметніках

Тып урока: вывучэнне новага матэрыялу

Форма: урок з выкарыстаннем інтэрактыўных метадаў

Мэты: садзейнічаць у развіцці арфаграфічнага ўмення правільна пісаць –н-, -нн- у прыметніках;

садзейнічаць у фарміраванні ўмення параўноўваць, супастаўляць вывучаемыя паняцці;

садзейнічаць у развіцці творчай асобы.

Задачы:

навучальная:

вучыць навучэнцаў выкарыстоўваць засвоены на папярэдніх занятках матэрыял, які фарміруе граматычную кампетэнтнасць;

выхаваўчая:

выхоўваць пачуццё прыгожага пры дапамозе слова, фатаграфіі і музыкі;

развіццёвыя:

стымуляваць навучэнцаў да выкарыстання розных відаў разумовай дзейнасці (параўнанне, супастаўленне, канструявання);

стварыць спрыяльную атмасферу для развіцця мыслення.

Задачы для навучэнцаў:

вучыцца прымяняць атрыманыя веды на практыцы;

вучыцца выказваць свой пункт погляду.

Метады навучання: інтэрактыўны, гульнёвы, канструявання, часткова-пошукавы.

Формы навучання: індывідуальная, групавая, самакантроль,узаемакантроль (работа ў парах).

Абсталяванне:інтэрактыўная дошка, мультымедыйнае абсталяванне, карткі для тэматычнага кантролю( тэксты, граматычныя заданні, тэсты); прэзентацыя “Правапіс –н-, -нн- у прыметніках”.

Ход урока

I этап.Арганізацыйна-матывацыйны

1)Практыкаванне “Усмешка” (навучэнцы бяруцца за рукі і адзін аднаму ўсміхаюцца)

2)Метад “Асацыяцыя” (навучэнцы перадаюць чарадзейную ручку і да першай літары свайго імя падбіраюць слова, якое адказвае на пытанне якая? або які?)

- Пры дапамозе якой часціны мовы мы змаглі зрабіць камплімент самі сабе?

II этап.Паўтарэнне

1)”Мазгавы штурм” (рабяты выбіраюць нумар, пад якім запісана пытанне) /Слайд 1/

Пытанні:

1.Што абазначае прыметнік?

2. У якім раздзеле граматыкі вывучаецца прыметнік?

3.На якія пытанні адказвае прыметнік?

4.Ад якой часціны мовы залежыць род, лік і склон прыметніка?

5.На якія тры групы ў залежнасці ад іх значэння падзяляюцца прыметнікі?

6.Якую ролю выконваюць прыметнікі ў мове?

7.Што абазначаюць адносныя прыметнікі?

8.Якімі спосабамі ўтвараюцца прыметнікі?

9.Пры дапамозе якіх суфіксаў утвараюцца прыналежныя прыметнікі ж.р.?

III этап.Мэтавызначэнне

1)Знаёмства з тэмай урока /Слайд 2/

2)Вызначэнне навучальнай мэты ўрока навучэнцамі (запісаць на дошцы) /навучыцца пісаць –н-, -нн- у прыметніках/

3)Знаёмства з эпіграфам /Слайд 3 /

- Як мы будзем дасягаць сваёй мэты?(запісаць на дошцы як?)

2)Метад “Параўнанне” (прапанаваць дзецям параўнаць 2 аднолькавыя лісты +1 ліст, на якім напісана слова “Параўнанне” )

IY этап.Асноўная частка.Вывучэнне новага

1)Заданне на параўнанне слоў /тэлефонны – страшэнны – ледзяны/ (Слайд 4) (1 вучань працуе каля дошкі, вызначае марфемны склад слова) /Дадатак 1/

2)Размеркаваць словы ў 3 слупкі ў залежнасці ад іх марфемнага складу (Слайд 4)(1 сл.-вясенні, журавінны, цалінны; 2 сл.-абедзенны, задуменны; 3 сл.-ветраны,саламяны, качыны) /Дадатак 2/

- У якіх прыметніках пішацца –нн-?

3) Метад “Канструяванне” (Праца ў творчых групах над правілам па падручніку c.131 (1гр. складае апорную схему, калі пашацца -н-,–нн-; 2- 3 гр.-н-; 4 гр.- -нн-) адзін вучань ад групы расказвае).(Слайд 5)

4)Гульня “Устаў літару” (словы на правапіс вывучаемага правіла з тлумачэннем) (праца ў парах) /Праверка слайд 6/

/Дадатак 3/

Устаў –н- (-нн-)

Зім..і дзень, сцюдзё..ы вецер, абедзе..ы перапынак, духмя..ы яблык, птушы..ы голас, палямя..ая прамова, тума..ая сінеча, бето..ы вал, стара..ы вучань.

Адпачні! Гульня “3 куты” (1 рад выбірае прыметнікі, якія абазначаюць смак, 2 рад – памер, 3рад – маюць адносіны да зімы) /Слайд 7/

5)Гульня “Правакацыя”(навучэнцы працуюць па картках, знаходзяць арфаграфічныя памылкі (самакантроль)/Праверка слайд 8/

/Дадатак 4/

Зіма ў лесе

Зімняя сонца ледь ўзвышалася над лесам, хоть было яшчэ толькі паўдня.Паабапал сцежкі раслі маладыя гнудкія бяроскі, клёнікі, раскошныя кусты арэшніку.Усюды у лесе было ўжо многа сьнегу, і ён меў тут такі выглят, быццам нехта яго толькі вытаптаў.Сцюдзёны быў лес.

(Д/З папрацаваць над словам “сцюдзёны” пры дапамозе словаўтваральнага слоўніка)


6)Міні-сачыненне “Я ў зіме” (навучэнцы пад музыку “Поры года” працуюць над міні-тэкстам) /Д/З працягнуць тэкст //Слайд 9/

7)Тэст “Правер сябе” /Дадатак 5/

А.Адзначце нумары, пад якімі правільна запісаны словы:

1) пчалінны; 2) задуменны; 3) імянны; 4) пясчанны; 5) батальённы

V.Падвядзенне вынікаў урока

1)Аналіз адзнак (Падлік атрыманых “прыметнікаў”)

2)Рэфлексія. (Пры дапамозе колеру адзнач сцвярджэнне:

Я ўмею пісаць прыметнікі з –н-, -нн- (чырвоны колер)

Я не ўмею пісаць прыметнікі з –н-, -нн- (зялёны колер)) /Слайд 11/



3


Название документа Тэхналагічная карта.docx

Поделитесь материалом с коллегами:


Тэхналагічная карта

вучэбнай дзейнасці на ўроку беларускай мовы ў 6 класе

1.Настаўнік:Паплаўская Аліна Анатольеўна

2.Вывучаемы раздзел:Прыметнік (14 гадзіна)

3.Тэма: Правапіс –н-, -нн- у прыметніках

4.Тып урока: вывучэнне новага матэрыялу

5.Форма: урок з выкарыстаннем інтэрактыўных метадаў

6.Мэты: садзейнічаць у развіцці арфаграфічнага ўмення правільна пісаць –н-, -нн- у прыметніках;садзейнічаць у фарміраванні ўмення параўноўваць, супастаўляць вывучаемыя паняцці;садзейнічаць у развіцці творчай асобы.

7.Задачы:навучальная:вучыць навучэнцаў выкарыстоўваць засвоены на папярэдніх занятках матэрыял, які фарміруе граматычную кампетэнтнасць;выхаваўчая: выхоўваць пачуццё прыгожага пры дапамозе слова, фатаграфіі і музыкі;развіццёвыя:стымуляваць навучэнцаў да выкарыстання розных відаў разумовай дзейнасці (параўнанне, супастаўленне, канструявання); стварыць спрыяльную атмасферу для развіцця мыслення.

8.Задачы для навучэнцаў:вучыцца прымяняць атрыманыя веды на практыцы;вучыцца выказваць свой пункт погляду.

9.Метады навучання: інтэрактыўны, гульнёвы, канструявання, часткова-пошукавы.

10.Формы навучання: індывідуальная, групавая, самакантроль,узаемакантроль (работа ў парах).

11.Абсталяванне:інтэрактыўная дошка, мультымедыйнае абсталяванне, карткі для тэматычнага кантролю( тэксты, граматычныя заданні, тэсты); прэзентацыя “Правапіс –н-, -нн- у прыметніках”.

12.Плануемы час:1 гадзіна









Этапы ўрока

Час

Змест кожнага этапа ўрока

Прыёмы, метады і формы навучання

Дзейнасць настаўніка

Дзйнасць навучэнцаў

Прагназуемы вынік

Дадатковая насычанасць

I.

Арганізацыйна-матывацыйны









3

1)Практыкаванне “Усмешка”

2)Практыкаванне “Асацыяцыя














Метад “Асацыяцыя”











Аналізуе выказванні, падводзіць да вывучаемай тэмы









Думаюць, падбіраюць словы

Стварэнне ў навучэнцаў адпаведнага настрою, устаноўка на далейшае вывучэнне тэмы; развіццё асацыятыўнага ўяўлення


Ручка

II.

Паўтарэнне






4

Мазгавы штурм

Дзелавая гульня “Мазгавы штурм”

франтальная

Арганізацыйная дзейнасць.Кантралюе ўзровень і якасць адказаў.

Матывавуе

Слухаюць,аналізуюць,вызначаюць, адказваюць

Паўтарэнне вывучанага

Падрыхтаваныя пытанні.

Інтэрактыўная дошка.

Прыметнікі”.

/Слайд 1/

III.

Мэтавызначэнне(тэма, мэта ўрока, эпіграф, механізм дасягнення мэты (як?))




4

1.Слова настаўніка

2.Матывацыя пазнавальнай дзейнасці


Гутарка

Метад канструявання

Калектыўная



Метад “Параўнанне”

Акрэслівае тэму і мэты ўрока,знаёміць з эпіграфам, дапамагае выбраць від разумовай дзейнасці










Слухаюць,асэнсоўваюць,вызначаюць мэты ўрока, механізм дасягнення мэты

Разуменне навучэнцамі мэт урока Развіццё маналагічнай мовы

Прэзентацыя “Правапіс –н-, -нн- у прыметніках” /Слайды 2,3/



3 лісты (2 чыстыя + 1 падпісаны)

IV.

Вывучэнне новага













































Адпачні!



5









7













5





3















2















4













4









2






1.Заданне на параўнанне слоў

2.Размеркаваць словы ў 3 слупкі ў залежнасці ад іх марфемнага складу

3.Метад “Канструяванне”

4.Дзелавая гульня “Устаў літару”

(Паўтарэнне паняцця “эпітэт”)



Гульня “3 куты”













5.Гульня “Правакацыя









6. Міні-сачыненне “Я ў зіме” (Д\З)



7. Тэст “Правер сябе”



Часткова-пошукавы метад



Індывідуальная













Малыя групы





Узаемакантроль (праца ў парах)























(самакантроль)













Індывідуальная







Тэст

Аналізуе дзейнасць вучняў









Арганізацыйная дзейнасць







Арганізуе, слухае, дае ацэнку дзейнасці навучэнцам, групам

Слухае, аналізуе







































Накіроўвае дзейнасць







Абагульняе

Працуюць над словамі











Аналізуюць,выбіраюць











Параўноўваюць, ствараюць схему





Параўноўваюць, запісваюць,

вучацца прымяняць атрыманыя веды на практыцы



































Вучацца выказваць свой унутраны стан







Параўноўваюць, вызначаюць, правяраюць

Развіццё лагічнага мыслення, моўнай кампетэнцыі, віду разумовай дзейнасці – параўнанне





Набыццё практычных навыкаў



















Развіццё ўмення знаходзіць арфаграмы

Развіццё асобы, якая мысліць творча



Замацаванне

/Слайд 4/

Дадатак 1







Дадатак 2







/Слайд 5/

4 лісты ватмана, маркеры

Дадатак 3

Праверка

/Слайд 6/



/Слайд 7/

3 карткі рознага колеру, картачкі з прыметнікамі на вызначаныя тэмы

Дадатак 4

/Слайд 8/

/Слайд 9,10/

Музыка “Поры года.Зіма”.

/Слайд 11/

V.

Падвядзенне вынікаў урока


1











1

1.Ацэнка дзейнасці вучняў







2.Рэфлексія






Агульна-класны








Аналізуе дзейнасць вучняў, стымулюе навучэнцаў



Арганізацыйная дзейнасць


Слухаюць,асэнсоўваюць, падлічваюць “прыметнікі”







Слухаюць, вызначаюць

Уменне аб’ектыўна ацаніць працу на ўроку










/Слайд 12/





3

