План-конспект урока по английскому языку
The theme:
Is the Earth a dangerous place?
Цели
урока:
Организовать
учебную деятельность учащихся, направленную на освоение ими нового лексического
материала по теме «Is the Earth a dangerous place?», и выработку умений
образовывать и применять в речи новые слова и выражения.
Вспомогательные цели:
Создать
условия для понимания необходимости и важности соблюдения правил взаимодействия
в процессе групповой работы. Способствовать развитию у детей коммуникативного
умения работать в группе в соответствии с нормой.
Задачи урока:
·
Знакомство учащихся с лексикой по теме «Is the Earth a dangerous
place?»
·
Практические действия/тренинг учащихся, направленный на освоение
материала и отработку умений распознавать, образовывать и применять его в речи
(в процессе групповой работы)
·
Повторение ранее изученного материала
·
Контроль результата учебных действий учащихся
·
Рефлексивная
оценка результатов учебных действий учащихся
Методическая
литература и ресурсы: УМК “Enjoy English 8”
Этапы урока
|
Инструкции к заданиям
|
Содержание заданий
|
Режимы работы
|
Опоры, наглядность
|
[Т]
|
Т
|
Замечания
|
I.
Организационный этап
Фонетическая
зарядка
|
Good
morning, boys and girls! I am glad to meet you. Take your seats, please. How
are you?
Who
is absent today?
1) Let’s start our
lesson. Please, have a look at the blackboard. What do you see in these
pictures? What are we going to discuss today?
2) You’re right!
Let’s practice to pronounce the words on our topic. Listen and repeat after
me.
Today we will
learn how to speak about natural disasters.
|

|
Teacher
Class
фронтальный
|
|
2
6
|
2
5
|
|
II.
Этап тренировки
|
1) Open the page 23,
ex.77. Match the words and texts. Listen and check your answers.
2) You are going to
read the text about the earthquake. Before you start reading discuss with
your partner what you know about earthquakes. Write down the facts you’ve
discussed.
3) p.24, ex.81 Read the text
and answer the questions.
4) Now let’s brush
up some grammar rules. Open the page 25. Study the information about Past
Simple and Past Continuous and do the ex. 85 and 86.
5) Физ.минутка
«Crocodile
game». Take a piece of paper and write down 1 noun, 1 verb and 1 adjective
connected with natural disasters. Put it in the hat. You can show the words
with gestures or you can give a verbal explanation not using the words with the
same root.
|


 
|
фронтальный
|
textbook
textbook
textbook
handouts
|
4
4
5
5
|
5
5
6
5
|
|
III.
Коммуникативный этап
|
P.27,
ex.97 Now, work in groups. Choose one of the disasters, make a poster warning
people and tell your classmates a few words about it as a presentation of
your poster.
|

|
индивидуа
льный
|
|
7
|
8
|
|
Заключительный
этап
|
So,
you’ve learned many interesting facts, words and phrases about natural
disasters. Can you now answer my question? Is the Earth a dangerous place?
Your
homework is:
Give
a talk on natural disasters. Remember to say:
- What
the most dangerous natural disaster is to your mind, why
- What
most dangerous natural disaster ever happened in your area
- How
people behaved during and after the disaster
The
lesson is over. Good bye!
|
|
Teacher
Class
|
The
homework is written on the blackboard.
|
4
2
2
|
5
3
2
|
|