Дата: 12.02.2018
Класс: 7Б
Тема: Would
you like to attend a private school? Образование в
англо-говорящих странах.
Цель
урока: Формирование ключевых языковых компетенций на уроке английского
языка.
Задачи
урока:
Практическая:
– промотировать навыки УУД в развитии умений решения коммуникативной задачи с
различной степенью сложности;
-практиковать
учащихся в чтении текста с полным пониманием.
Образовательная:
– активизировать и совершенствовать актуальный словарный запас обучающихся.
Воспитательные:
– развивать настойчивость и умение преодолевать трудности для достижения
намеченной цели;
– активизировать познавательную инициативу обучающихся и формировать их
социальную компетентность.
Развивающие:
– содействовать установлению в сознании ребенка устойчивых связей между
накопленным и новым опытом познавательной и практической деятельности;
– формировать и развивать учебно-организационные умения и навыки
(взаимоконтроль, самостоятельная работа, коллективная деятельность);
– учить сравнивать различные системы образования в англо-говорящих
странах;
-развивать
навыки общения при работе в парах и группах.
ХОД УРОКА
I.
Организационный момент
–
Glad to see you! Oh, you’re in a good mood
today. Great! Who is on duty today? Who is absent today?
II. Речевая
разминка.
Teacher: Let’s
begin with the poem. Listen to it and try to translate.
Early to bed.
Early to rise.
Makes a man
Healthy, wealthy and wise!
Repeat
after me. Now try to read it, any volunteers.
III.
Этап постановки цели урока.
(Учитель
раздает учащимся словосочетания на карточках, на доске вывешены 2 слова ADVANTAGES
и DISADVANTAGES. Дети по
очереди расставляют
словосочетания под
слова).
T:
You have the word combinations and you can see 2 words on the blackboard. So,
read your card and put it under ADVANTAGES or DISADVANTAGES.
ADVANTAGES
|
DISADVANTAGES
|
To
become smart
|
To
have no time for sport and hobbies
|
To
study interesting subjects
|
To
be tired of doing homework
|
To
learn new things
|
To
get up early in the morning
|
To
have a lot of friends
|
To
have boring lessons
|
To
have good teachers
|
To
be afraid of some teachers
|
To
develop your mind
|
To
learn a lot
|
To
have interesting school traditions
|
To
have too many subjects
|
To
develop your imagination
|
To
worry about marks
|
To
prepare for adult life
|
To
get bad marks
|
To
enjoy school life
|
To
have to read a lot
|
OK,
now try to guess about what ADVANTAGES and DISADVANTAGES we are talking about?
Pupils:
School.
Pupils:
EDUCATION.
Yes,
right. Today we are going to speak about Education in English-speaking
countries.
III.
Этап подготовки учащихся к активному и сознательному усвоению нового материала
Teacher: As
we are speaking about schools in English-speaking countries, let’s learn some
new words about education.
Open
your books, page 76 ex.68. Listen, repeat after me. Write them down into your
vocabularies.
Now
I will give you the words and you will make the word combinations with your
classmates.
(Раздать
слова: to attend, classes, school, meetings; means of, communication;
compulsory, private, secondary, secondary, free, higher, education; to wear,
free, school, uniform; successful, future).
IV.
Этап усвоения нового материала. Практика в чтении.
Teacher: Do
you know anything about school system in Australia, Great Britain, the USA?
Class: No,
we don’t.
Teacher: Now
you will learn about it. I’ll show you the cards and you should find the
information in the texts ex.66 page 76. You will read it out and translate.
Then you should put your cards under the counties.
(Учащимся
раздают карточки с частями из текста упр.66 стр.76, где они должны будут найти
информацию, вычитать ее и перевести. Затем они крепят карточки под странами).
Australia
Great Britain the USA
“Schools
of the Air” (Free) Uniform
“School
through the Mail” Private (public) schools
State schools
Right friends Subjects
Famous private schools The quality of education
(Eton, Harrow, Rugby, Winchester) (down)
V.
Этап закрепления нового материала.
Teacher: Let’s
see what you’ve learned about schools. Look at the table, match the sentences,
please.
(На
доске написаны начала предложений и прикреплены их продолжения, учащиеся
соотносят их).
1.
In Australia education is compulsory- at age 6-15.
2.
In state schools of Australia education is- free.
3.
There are some Australians who live- far from any schools in the
area.
4.
Schools of the Air are usually situated- far from the big
cities.
5.
Two-way radio and television help to learn-the whole around
them.
6.
Schools through the mailbox are for students who live-in remote
island towns.
* Work book ex.
4 p.57
VI.
Этап информации о домашнем задании и инструктаж о его выполнении.
Подведение
итогов урока.
Teacher: I
think every student dreams about a perfect school. What is your perfect school?
Your home task is to make a project of the school of your dream.