Инфоурок Английский язык КонспектыПроект урока английского языка в IX классе по теме «Погода. Удивительные погодные явления»

Проект урока английского языка в IX классе по теме «Погода. Удивительные погодные явления»

Скачать материал

Проект урока английского языка в IX классе по теме «Погода»

С.В.Довнар,

Учитель английского языка

 высшей квалификационной категории

ГУО «Гимназия г.Дзержинска»

Учебное пособие «Английский язык» для 9 класса гимназий Юхнель Н.В., Демченко Н.В., Наумова Е.Г., Преснякова Н.А., Родовская Е.А., Тихончук О.В., Яковчиц Т.Н.

Коммуникативная ситуация урока: «Удивительные погодные явления».

Ведущий вид речевой деятельности: говорение.

Тип урока: комбинированный.

Цель: Формирование коммуникативной компетенции в рамках изучаемой темы.

Прогнозируемый результат:  предполагается, что  к окончанию урока учащиеся смогут рассказать об удивительных погодных явлениях

Задачи:

Образовательные: учить школьников пользоваться английским языком во всех видах речевой деятельности в рамках предложенной коммуникативной ситуации урока; способствовать формированию умения извлекать необходимую информацию из предложенного текста.

Развивающие: способствовать развитию основных способов мыслительной деятельности; создать условия для личностного развития и активного взаимодействия учащихся.

Воспитательные: содействовать  воспитанию бережного отношения к окружающей среде; способствовать воспитанию любознательности,  интереса к необычным природным явлениям, осмысленности действий, воспитанию культуры речевого поведения.

Оборудование урока: компьютеры, презентация с использованием программы  Power Point,  раздаточный материал.

Методы: коммуникативный, интерактивный.

Принципы: коммуникативной направленности, коммуникативной деятельности, активности, принцип связи с жизнью.

Применяемые формы деятельности: фронтальная, групповая, парная, индивидуальная.

Ход урока

Организационно-мотивационный этап (10 мин)

Введение в атмосферу иноязычного общения. Целеполагание. Активизация ранее изученного материала.

Цель этапа: активизация пройденного материала, создание условий для восприятия и усвоения нового материала посредством организации эффективного взаимодействия учащихся и их самоопределения на конечный результат урока.

Задача этапа: актуализировать опорные знания и умения учащихся, определить цель и задачи урока, создать условия для формирования мотивационной готовности учащихся к усвоению учебного материала и получения личностно значимого результата учебной деятельности.

Содержание этапа

Форма организации

Средства образовательного процесса

Учитель

Ученики

Примеры ответов

1

2

3

4

We often talk about the weather and we think of ourselves as the weather experts, right?

Why are people fond of talking about the weather?

 

 The weather is something that has a large impact on our daily life. 

The weather affects our health.

The weather influences our mood.

The weather is a topic that we all have in common and we can talk about.

The weather is probably the safest ice-breaker to avoid conversation droughts.

It’s easy to talk about the weather.

The weather unites people.

Индивидуальная

 

Do this quiz to find out how good your meteorological knowledge really is.

The pupils do the quiz

Работа в парах

Приложение 1

Listen to a TV quiz show and check your answers. How many questions could you answer?              Which facts from the quiz were surprising for you?

What natural phenomenon seems the most amazing? Share your opinion.

It was surprising to get to know that the sun and solar radiation are the main cause of the earth’s weather.

I've never heard of “the eye” of a storm, and it is interesting to find out that it’s the central part of the storm…

The pupils express their opinions.   

Индивидуальная

Звуковое приложение к учебному пособию.

Приложение 2

What is the aim of our lesson?

We are going to speak about amazing/unusual natural phenomena.

Фронтальная

 

Are you clear about what your main objective in the lesson is?

The pupils choose objectives for themselves and formulate their own objectives.

Индивидуальная

Приложение 3

 

 

Операционно-деятельностный этап (27 мин.)

Цели этапа:  создать  условия для формирования коммуникативной компетенции учащихся на основе предложенного дидактического материала о необычных природных явлениях; активизировать употребление модальных глаголов, выражающих определенность /неопределенность, предположение, догадку в речи.

Задачи этапа: совершенствовать лексические навыки учащихся через просмотровое и поисковое чтение; создать условия для активной мыслительной деятельности учащихся, активизировать субъектный опыт учащихся, опорные знания и умения.

Содержание этапа

Форма организации

Средства образовательного процесса

Учитель

Ученики

Примеры ответов

1

2

3

4

Look at the following pictures of strange weather phenomena. Have you ever observed   such weather phenomena? What do you think they are? Discuss with your partner. (Деление на пары) Use the modals of deduction must/ could/ may/ might/ can’t.

The pupils   work in pairs.

 It must/ could/ may/ might/ can’t be….

 

Работа в парах

Презентация;

Приложение 4

- памятка

Don’t   you agree with me that it is really fascinating to observe these weather phenomena? Now   I want you to gain some knowledge about these phenomena. Each pair will get information about one of these phenomena.  Read your piece of information, discuss it and be ready to tell about it to your group mates.

The pupils   work in pairs. They get the texts, read them,   discuss   the information.  

Работа в парах

Тексты

Упр.3,с.273-276

Учебное пособие «Английский язык» для 9 класса гимназий

Having knowledge without sharing it is useless. Let’s share the information with your group mates! What interesting facts have you come across? (Промежуточная рефлексия)

The pupils share the information with   their group mates

Работа в парах. Фронтальная

 

 

Now talk to your group mates to find out and write down what the phenomena in the pictures are.  Have you guessed any of them right?

The pupils interview their group mates.

Работа в парах сменного состава

Презентация;

Приложение 4

 

Оценочно-рефлексивный этап (8 мин.)

Цель этапа: осуществление контроля полученного результата урока.

Задачи этапа: создать условия для осознания учащимися результативности своей деятельности на уроке и оценки уровня усвоения предложенного материала;  определить объём и содержание домашнего задания.

Содержание этапа

Форма организации

Средства образовательного процесса

Учитель

Ученики

Примеры ответов

1

2

3

4

Are you ready to speak about any of these amazing weather phenomena?

Some pupils speak about the phenomena they find the most   amazing. The others add some interesting facts. 

Работа в парах сменного состава

 

The teacher comments on the pupils’ results and estimates their work in the lesson.

The pupils reflect on and evaluate learning and performance, and set goals for progress

Индивидуальная

Приложение 3.

 

Imagine you need to prepare a   short   programme for children who don’t know much about the weather and where different weather phenomena come from. Do your best to prepare your presentation.

The pupils write down their homework

Индивидуальная

 

 

 

Приложение 1.

The Quiz

1.     What is the main cause of the earth’s weather?

2.     Why is the sky blue?

3.     Why does it start raining?

4.     At what temperature does the rain turn into snow?

5.     What is dangerous lightning or thunder? Why?

6.     What is “the eye” of a storm?

7.     Why does a rainbow appear?

 

 

Приложение 2.

The   Script.

Host: Everyone talks about the weather and everyone’s an expert, right? Today we’ll see how good are our competitors’ meteorological knowledge! Meet Ed and Jason. Are you ready to start?

Ed and Jason: Yes!

Host: Question number one. What is the main cause of the earth’s weather?..  And Ed was the first.

Ed: I think  it’s water! Its evaporation creates our planet’s atmosphere.

Host: No! That’s a wrong answer! Jason?

Jason: I believe it’s the sun and its energy.

Host: Right! It’s the sun and to be more exact it’s the level of solar radiation that our planet gets. Question two. Why is the sky blue? And Jason was the first.

Jason: I know that the sunlight that comes to our planet is white, but it consists of a lot of different colours. Blue sunrays travel to the earth faster that is why the sky is blue.

Host: Well, I think we can give you a point for your answer, Jason. The thing is that the molecules of air in our atmosphere reflect blue sunrays more than for example red or yellow ones. Our question number three is: Why does it start raining?... Edward.

Ed: I think that’s because of the water in the air.

Host: Water in the air? What do you mean?

Ed: Well, the air on our planet is damp since water exists in it in the form of gas. But when this air cools the gas turns into water drops. As they become big and heavy enough they fall down from clouds, so it starts raining.

Host: You are absolutely right! And you get a point, Ed. Number four: Since it starts raining when the air cools at what temperature does the rain turn into snow? And Ed was the first again!

Ed: When water drops turn into ice, it’s about zero degrees Celsius or 32 Fahrenheit.

Host: Well-done, Ed! Let’s move on to question five. What is dangerous lightning or thunder? Why?

Ed: Thunder.

Jason: Lightning.

Host: Jason, you were saying…

Jason: Lightning, of course. It can kill people for it carries electricity.

Host: That’s true. Lightning kills an average of 50 people a year? Lightning can kill or injure you badly. Recovering from lightning strikes can take years. What’s more lightning can hit people who are holding hands or sitting on one bench for example at a sporting event. Question six. What is “the eye” of a storm? And it’s Ed now.

Ed: It’s the central part of the storm. It’s usually calm inside it.

Host: Good. And finally the last question. Why does a rainbow appear? It’s Ed again.

Ed: It appears when the sunlight passes through very small water drops. They reflect light at different angles and we see different colours.

Host: Amazing! Looks like Ed is the leader of our game now and we go to the second round where...

 

Приложение 3.

1.     Become aware of the presence of unusual weather phenomena.

2.     Develop team skills through working with a partner and sharing the results of the work done.

3.     Sum and analyze facts based on the information learnt.

4.     Apply the skills and strategies of a successful speaker, listener and reader.

 

Приложение 4.

Модальные глаголы must/can/may/might/can‘t для выражения возможности/уверенности

Предположение

Если мы хотим показать, что что-то является определенным, потому что это следует логически, мы используем must (должно быть) или can’t. При этом для отрицания, что что-то ,возможно, используется can’t (не может быть), а не mustn’t ( выражает запрет).

§  She must be at work now. It is 16:00 now.  – Она, должно быть, на работе, сейчас 4 часа.

§  Mom is not answering her phone. She must be out. – Мама не берет трубку, должно быть, она вышла.

§  You can’t have deceived me – I don’t believe that. – Не может быть, чтобы вы меня обманули – я не верю этому.

Неопределенность

May, might или could обычно используются, когда у нас нет уверенности в том, что что-то произойдет.

§  I might be able to lend you money next month – Возможно, я смогу одолжить вам денег в следующем месяце

§  She may have to leave her children with her mother – Возможно, ей придется оставить детей у матери.

§  It could be hard to convince him to go with us. – Возможно, будет трудно убедить его пойти с нами.

 

 

Презентация:

https://drive.google.com/file/d/1IxUaRvT9RU6boTkDIPxjn6ptyv_etOvi/view?usp=sharing

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Проект урока английского языка в IX классе по теме «Погода. Удивительные погодные явления»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

SMM-менеджер

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
