339192
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокИнформатикаКонспектыПрограммалық жабдықтамалардың түрлері және оларды қолдану ережелері

Программалық жабдықтамалардың түрлері және оларды қолдану ережелері

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Күні:

Сабақтың жоспары: Информатика 11 ә сынып

Сабақтың тақырыбы:

Программалық жабдықтамалардың түрлері және оларды қолдану ережелері

Сабақтың мақсаты:

Бағдарлама идеяларын орындату мақсатында оқушыларға программамен қамтамасыз ету туралы түсініктерін қалыптастыру. Программалық жабдықтаманың түрлері мен қызметін көрсете отырып, операциялық жүйенің қызметі, оның құрылымы, жүктелу тәсілі және олар туралы ұғым қалыптастыру.

Көрнекі, техникалық құралдар: Кітап: Информатика 11 сынып. Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.А. Бекетауов

Реферат, интернеттен алынған қосымша мәліметтер, суреттер, таратпа қағаздар, слайд, компьютер,экран,проектор.

Сабақ барысы:

Уақыты

Сабақ кезеңдері

Жұмыс түрлерінің мазмұны

Мұғалімнің іс -әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

08.50

5 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Ықтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушыларды екі бөлінеді. Қима қағаздар арқылы.

Топ басшылары бір –біріне жақсы тілектер айтады.

1-қосымша

Мұғалім оқушыларды түгендеп, оқушылардың көңіл –күйін жақсарту, сабаққа ынтасын арттыру мақсатында ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.

Оқушылар топқа бөлінеді. Топ басшылары бір –біріне жақсы тілектер айтады.


08.55

10 мин

2.Үй тапсырмасын тексеру:

Тест арқылы

2-қосымша .

Мұғалім оқушылардың жұмысын, тест жауабы арқылы бағалайды.

Оқушылар тест тапсырмасын орындайды

11.45

3 мин

3.Жаңа сабақ

Жаңа тақырыпқа

Power Point редакторында презентациямен кіріспе беру және компьютерде жұмыс жасау

3-қосымша

Мұғалім Программалық жабдықтама

туралы кіріспе сөз сөйлейді және слайд арқылы осы тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға кітаппен жұмыс, жұптық жұмыс береді.

Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдай отырып, олар берілген уақыт ішінде жаңа тақырыпты оқып, экран арқылы және жетелеу сұрақтары арқылы сабақты өздері толықтай түсіндіреді, ашады.

11.48

12 мин

4.Топтық жұмыс:

Жаңа тақырып бойынша топтарға берілетін тақырыптар:

1-топ. 2-топ. Бірдей тапсырма, берілген сөздер арқылы тақырыпты ашып, өздері іздену

4-қосымша

Мұғалім слайд арқылы оқушыларға топтық жұмысқа тапсырма беріп, топтық жұмыс кезінде тақырып бойынша бағыт-бағдар беріп тұрады.



Оқушылар жұптық, топтық жұмыс жасайды, яғни жаңа сабақты өздері ашып, өз ойларын постерге түсіріп, оны топ болып қорғап шығады.

12.00

5 мин

Сабақты бекіту:

1.35 беттегі

компьютерде

тәжірибелік жұмыстар орындату.


Мұғалім слайд арқылы тапсырманы көрсетіп, қалай орындау керектігін түсіндіріп өтеді.


Оқушылар компьютерде жұмыс жасайды. Өтілген тақырып бойынша тұсаукесер дайындайды, үлгі бойынша

12.05

5мин

Сабақты қорытындылау:

Мұғалімнің сөзі,топт астыру

Мұғалім тапсырмаларды слайд арқылы көрсетеді, қалай орындау керек екендігі туралы мәлімет береді. Сұрақ – жауап арқылы.

6-қосымша

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп отырып тапсырманы орындайды, топтастырады.


12.10

3 мин

Бағалау:

Топтық бағалау.

Топ басшысы оқушыларды жасаған жұмыстары бойынша, критерийлер арқылы ұпаймен бағалайды.

7-қосымша

Мұғалім топ басшысына оқушыларды бағалау парағын беріп, топ басшы бағалау керек екендігін айтып, өз тарапынан бағалау болатынын ескертеді. Әрі бағалайды.

Топ басшысы оқушыларды жасаған жұмыстары бойынша, критерийлер арқылы ұпаймен бағалайды.


12.14

1 мин

Үйге берілетін тапсырма:

Слайд арқылы көрсетіліп тұрады

Бақылау сұрақтарына жауап жазу, өзіңді тексер орындау және утилита, проприетарлық сөздеріне сөзжұмбақ құрастыру

Күнделіктеріне жазып алады.

12.15

1 мин


Рефлексия

Оқушыларға стикерлер таратып, бүгінгі сабақта не ұнады, не ұнамады, сұрақтарын, өз ойларын жазуға береді.

Сабақтан алған әсерлерін, ойларын стикерге жазып, «Бүгінгі сабақта» тақташасына іледі.

Оқыту нәтижелері:

1.Оқушылар топ болып жұмыс істейді, топтық белсенділкке қол жеткізеді.

2.Оқушылар өз ойларын еркін айта біледі.

3. Оқушылар программалық жабдықтамалар туралы жалпы мәлімет алады және топтық жұмыс істеу барысында танысып, толық мағлұмат алады.

4.Компьютерде практикалық жұмыс жасай отырып, кесте құру,колонтитул қоюды жасауды үйренеді.






1-қосымша. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:

Топ басшылары бір-біріне жақсы тілектер мен жылы лебіздер білдіреді.

2-қосымша. Үй тапсырмасын тексеру:

  1. Егер электронды хатта «өз тіркелу жазбаларыңды белсенді ету үшін басыңдар» деген сілтеме көрсетілсе, онда оны:

А)басу керек

В)сілтемені браузердің адрес жолағына көшіру керек

С)хатты бірден өшіру

Д)хатты спам ретінде белгілеу керек

2. Хатты жүктеген соң компьютер жұмысы баяуласа, онда:

А)вирусқа қарсы программаны жаңарту

В)поштаны тексеру қажет

С)барлық аккаунттарыңды тексеріп, құпия сөздерді аустыру қажет

Д)вирусқа қарсы программаның баптауын желіге шығатын барлық программаларды тексеретіндей етіп өзгерту қажет

3.Адам туралы жалған ақпаратты әлеуметтік желіде орналастырудағы жауапкершілікті кім мойныныа алады?

А)оны орналастырған адам

В)сайттың әкімшілігі

С)желіге рұқсат беретін провайдер

Д)ақпарат орналасқан сервер иесі

4.Интернеттегі ақпарат:

А)барлығы анық емес

В)барлығы анық

С)белгілі ресурстағы ақпараттарға сенуге болады

Д)ресми сайттардағы ақпараттарға ғана сенуге болады

5.Чатпен қатынасқанда бір қолданушыдан сендердің адрестеріңе өздеріңді балағаттайтын , тіл тигізетін хабарлама келді делік. Сендердің іс-әрекеттерің:

А)ол қолданушының хабарламасын елемеу

В)ол туралы сайттың әкімшілігіне хабарлау

С)ол қолданушыдан келген хаттамаларды бұғаттау

Д)жауап беру және чаттан шығу

Жауаптары: 1В 2Д 3А 4Д 5С

3-қосымша.

3.Жаңа сабақ. Мұғалімнің кіріспе сөзі:

Қазіргі кезде түрлі типті компьютерлерге арнап дайындалған программалар жеткілікті. Олар негізінен мынадай кластарға бөлінеді:
Жүйелік программалар. Қолданбалы программалар Қолданбалы программалар – белгілі бір мамандық саласында берілген нақты есептерді шығара алатын әмбебап программалар жиынтығы (мәтіндік редакторлар, электрондық кесте, программалау тілдерінің программалары т. с. с.)
Жүйелік программалардың түрлері:
операциялық жүйелер (ОЖ)
утилиттер
сервистік программалар.
Операциялық жүйелер туралы жалпы түсінік
Операциялық жүйе (ОЖ) ДК - дегі кез келген программалық жабдықтардың ажырамас екінші бір бөлігі болып саналады. Әрбір адамға ЭЕМ - нің барлық құрылғыларын басқару мүмкіншілігін беретін, сол себепті басқа программаларды аппаратурамен байланыс жасаудан босататын, компьютерде жұмыс істегісі келетін әрбір адамға өте қажет операциялық жүйенің алатын орны ерекше болып есептеледі.

Компьтермен жұмыс: Өз компьтеріңде қандай процессор орналасқанын біліңдер. Ол үшін Жұмыс үстелі-Компьютер- контекстік меню- свойства (5-сурет

hello_html_m66308d85.png


4-қосымша

А4 парағында тақырыпқа байланысты сөздер беріледі

Программалық жабдықтама

Жүйелік ПЖ

Қолданбалы ПЖ

Құрал-саймандық ПЖ

Утилиталар

Тегін ПЖ

Шартты-тегін ПЖ

Проприетарлық ПЖ

5-қосымша.

Жеке тапсырма: (оқушыларды компьютерге отырғызу) 35 беттегі тапсырма, слайд жасау, Түстер беру, әсемдеу оқушылардың өз еріктерінде

6-қосымша.

Қорытындылау


7-қосымша

БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ

___________________________________



Тапсырмалар

Үй тапсырмасы

5 ұпай

Топтық жұмыс

10 ұпай

Практикалық жұмыс

15 ұпай

Білімді мыңды жығар

5  ұпай

Топтастыру

5 ұпай

Қорт.ұпай

Баға


1








2








3








4








5








6








7








8








9








10








11








12








13








14









40-бен 30 аралығы – 5 (өте жақсы)
30-бен 20 аралығы – 4 (жақсы)
20-мен 10 аралығы – 3 (қанағаттанарлық)

Рахмет! Білім алуда сәттілік тілеймін!

hello_html_303f48c4.jpghello_html_4368a595.jpghello_html_m1acaa481.jpg
