Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Информатика / Другие методич. материалы / Программное обеспечение управления проектами. Открытое занятие

Программное обеспечение управления проектами. Открытое занятие


  • Информатика

Поделитесь материалом с коллегами:

Міністерство освіти і науки України

ДОНЕЦЬКИЙ ГІРНИЧИЙ ТЕХНІКУМ ім. Є.Т.АБАКУМОВА













МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА


ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ПРОЕКТАМИ


Дисципліна Інформаційні системи
і технології на підприємстві

Спеціальність 5.03050401 “Економіка підприємства”





hello_html_m6dbd243a.png















2010


Методична розробка відкритого заняття з навчальної дисципліни «Інформаційні системи і технології на підприємстві» за темою «Програмне забезпечення управління проектами».

Спеціальність 5.03050401 «Економіка підприємства».




Склала викладач математики і інформатики, викладач вищої категорії, викладач-методист Донецького гірничого технікуму
ім. Є.Т. Абакумова Левченко В.А.



Розроблена методика проведення практичного заняття.



Для викладачів комп’ютерних дисциплін ВНЗ 1-2 рівнів акредитації.

















РОЗГЛЯНУТО ТА СХВАЛЕНО


на засіданні циклової комісії

природничо-математичних
дисциплін

Протокол № від

Голова циклової комісії

В.А.Левченко

ПЕРЕДМОВА


Система навчання студентів спеціальності «Економіка підприємства» у Донецькому гірничому технікумі ім. Є.Т.Абакумова ґрунтується на органічному поєднанні фундаментальної економічної підготовки з глибоким оволодінням комп’ютерної техніки та професійним опануванням сучасних інформаційних технологій.

Методологія проектно-орієнтованого управління в Україні стала загальновизнаною ідеологією розробки і здійснення різноманітних проектів. Безумовно, всі організації і підприємства в процесі своєї діяльності здійснюють проекти, і все більша кількість їх реалізується саме в рамках проектного підходу. Успішне виконання проекту залежить від багатьох чинників, ключовими серед них є вибір комп’ютерних програм та інформаційних технологій.

Важливим чинником, що впливає на рівень професійної компетентності випускників, став ринок праці, який вимагає постійного вдосконалення та оновлення професійних знань і умінь, оволодіння новими комп’ютерними технологіями та інформаційними системами. Отже, організація підготовки фахівців у навчальних закладах І-ІІ рівня акредитації повинна враховувати принципи ринкової економіки.

Підготовка молодших спеціалістів напряму «Економіка підприємства» здійснюється згідно з навчальними планами, у яких одне з головних місць належить вивченню дисципліни «Інформаційні системи і технології на підприємстві». Згідно вимог освітньо-кваліфікаційних характеристик, молодші спеціалісти даного напряму підготовки повинні вміти вільно володіти сучасними комп’ютерними програмами, опрацьовувати дані за допомогою інформаційних технологій.

На занятті формуються вміння і практичні навички опрацювання проектів підприємств (фірм) засобами комп’ютерних технологій.











ПЛАН ЗАНЯТТЯ


Група: 1ЕП-08 Дата: 22.12.2010


Тема заняття: Програмне забезпечення управління проектами.


Мета заняття:


Дидактична: формувати уміння представляти проекти у вигляді
комп’ютерних презентацій, навички проектування баз даних,
побудови форм у БД, здійснення пошуку інформації у БД за
допомогою фільтрів, створення запитів, оформлення звітів.

Виховна: виховувати у студентів комп’ютерну грамотність, відповідальність, лідерські здібності, натхнення до самоосвіти, самоорганізації.

Методична: удосконалити методику проведення практичних занять.

Розвиваюча: розвивати уміння працювати у групі, інтерес до пізнавальної
творчої діяльності, інтелект, уміння застосовувати теоретичні
знання на практиці.


Вид заняття: практична робота.


Тип заняття: практичне заняття з елементами ділової гри, виданням випереджаючого завдання (створення проектів).


Методи та форми проведення: евристична бесіда, метод проектів, робота у групах, індивідуальна робота на ПК, застосування теоретичних знань при виконанні практичних завдань, елементи ділової гри, демонстрація презентацій.


Міжпредметні зв’язки:

Забезпечуючи дисципліни: інформатика і комп’ютерна техніка.

Забезпечувані дисципліни: економіка підприємства, планування,
нормування, бухгалтерський облік,
менеджмент.


Методичне забезпечення: робоча програма, методична розробка, план

заняття, інструкція до проведення практичного
заняття, комп’ютерні тести, презентації.


Технічні засоби навчання: персональні комп’ютери, ноутбуки, проектор, екран
фотоапарат (підготовка миттєвого матеріалу для
опрацювання інформації програмою
Adobe
Photoshop).








Література:


Обов’язкова:


  1. Береза А.М. Інформаційні системи і технології в економіці. Навчально-методичний посібник для самостійного вивчання дисципліни. – К.: КНЕУ, 2007.

  2. Конюховский П.В. Экономическая информатика. Учебное пособие. - СПб.: Питер. 2008.

  3. Редько М.М. Інформатика та компютерна техніка. Навчально-методичний посібник. – Вінниця: Нова Книга, 2009.

  4. Рамський Ю.С., Рибко Г.Ю. Проектування й опрацювання баз даних. Посібник. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2009.

  5. Рыбаков М.Ю. Дистанционный курс. Управление проектами. WWW.MRYBAKOV.RU.

    Додаткова:

  1. Симонович С.В. Информатика для юристов и экономистов. Учебное

  2. Ярмуш О. В., Редько М.М. Інформатика і комп’ютерна техніка: Навч. посібник.-К.: Вища освіта, 2008.

  3. Глинський Я.М. Практикум з інформатики. Навч. посібник – Львів: Деол, 2010.

  4. Редько М.М. Інформатика та компютерна техніка. Навчально-методичний посібник. – Вінниця: Нова Книга, 2007.

  5. Рамський Ю.С., Рибко Г.Ю. Проектування й опрацювання баз даних. Посібник. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2009.

  6. Глушков С.В., Ломотько Д.В. Базы данных. Харьков: Фолио., 2006.

  7. Кушнир А.Н. Microsoft Office Access 2003 – М.: Издательство Эксмо, 2008.

  8. Симонович С.В. Информатика: Базовый курс – СПб.: Питер, 2007

  9. Дибкова Л.М. Інформатика та комп’ютерна техніка. Посібник. К.: Видавничий центр “Академія”, 2006.















ХІД ЗАНЯТТЯ


  1. Організаційний момент 2 хв.

  • відмітка в журналі відсутніх;

  • перевірка готовності до заняття студентів, аудиторії.


  1. Ознайомлення студентів з темою та метою заняття 2 хв.


  1. Мотивація навчання 9 хв.

В результаті комплексних економічних перетворень, що відбуваються в Україні, створюються нові, впроваджуються існуючі моделі та механізми побудови сучасних економічних відносин як в державі, так і на підприємстві. Відповідно будь-який підприємець розуміє, що для подальшої прибуткової діяльності, насамперед, необхідно досконало управляти виробничо-господарською діяльністю, важливе місце при цьому належить проектному управлінню. Про це свідчить достатня кількість тренінгів, семінарів з проблеми управління проектами. Застосування комп’ютерних технологій при опрацювання проектів займає найважливішу роль. Тому кожен робітник підприємства яку б посаду він не займав повинен повільно володіти сучасними інформаційними технологіями. Створення власних проектів підприємства або фірми, проектування й опрацювання бази даних надасть вам можливість придбати навички спланувати та скоординувати реалізацію проекту.

  1. Актуалізація опорних знань: 10 хв.

Перевірка знань проводиться у формі фронтального опитування. Студент за правильну відповідь отримує смайлік, кількість яких відображається в розрахунковій формулі при підведенні підсумкової оцінки.


5 План практичного заняття: 45 хв.

- представлення презентацій-проектів;

- створення проекту з техніки безпеки;

- практична робота по опрацюванню БД;

- PR з ІКТ (елементи ділової гри)


6 Закріплення знань студентів 5 хв.

Закріплення знань проводиться у формі комп’ютерного
тестування, після виконання практичної роботи.


7 Коментар відповідей студентів та результати практичної 3 хв.
роботи

Оцінка результатів роботи кожного студента надається у
розрахунковій таблиці


    1. Підсумок заняття 2 хв.

Констатація фактів досягнення цілей заняття.


    1. Домашнє завдання: 2 хв.

- підготувати презентацію-рекламу підприємства;
- опрацювати звіт з практичної роботи;

- повторити створення діаграм і графіків засобами табличного
процесора MS Excel.


Викладач ___________ В.А.Левченко

ЗМІСТ І ХІД ЗАНЯТТЯ


  1. Організаційна частина заняття 2 хв.

    1. Привітання студентів.

    2. Перевірка присутніх студентів.


2 Актуалізація опорних знань 10 хв.

На попередньому занятті ми говорили з вами, що через реалізацію проектів розвивається бізнес наприклад, створення нового направлення, відкриття філіалу, фірми і таке інше. Від грамотної організації планування проекту залежить конкурентоспроможність компанії. Підкреслили, що жодне підприємство любої форми власності при організації своєї діяльності не зможе обійтися без застосування комп’ютерних технологій.

Давайте нагадаємо:

  • Що таке проект?

  • Які бувають проекти (наведіть приклади)?

  • Що уявляє собою управління проектами?

  • Які ви знаєте комп’ютерні програми для управління проектною діяльністю?

3 Мотивація навчання 9 хв.

В результаті комплексних економічних перетворень, що відбуваються в Україні, створюються нові, впроваджуються існуючі моделі та механізми побудови сучасних економічних відносин як в державі, так і на підприємстві. Відповідно будь-який підприємець розуміє, що для подальшої прибуткової діяльності, насамперед, необхідно досконало управляти виробничо-господарською діяльністю, важливе місце при цьому належить проектному управлінню. Про це свідчить достатня кількість тренінгів, семінарів з проблеми управління проектами.1 Застосування комп’ютерних технологій при опрацювання проектів займає найважливішу роль. Тому кожен робітник підприємства яку б посаду він не займав повинен повільно володіти сучасними інформаційними технологіями. Створення власних проектів підприємства або фірми, проектування й опрацювання бази даних надасть вам можливість придбати навички спланувати та скоординувати реалізацію проекту.


4 Ознайомлення студентів з темою та метою заняття 2 хв.

Програмне забезпечення управління проектами.


5 План проведення практичного заняття:

  1. Фронтальне опитування з опрацювання баз даних.

  2. Представлення презентацій-проектів;

  3. Створення проекту з техніки безпеки;

  4. Практична робота по опрацюванню БД;

  5. PR з ІКТ (елементи ділової гри)


  1. Для успішного виконання практичної роботи викладач пропонує провести фронтальне опитування з базових понять теорії опрацювання систем управління базами даних.

Що таке база даних?

Очікувана відповідь.

База даних (БД) – місце для збереження інформації з певної галузі, яка має ім’я та до якого можуть мати доступ різні користувачі для розв’язування певних задач.

Що таке система управління БД?

Очікувана відповідь.

Система управління базами даних (СУБД) – програми, призначені для створення, введення і використання баз даних.

Microsoft Accessсистема управління реляційними базами, яка призначена для роботи в операційній системі Windows.

MS Access – це набір інструментальних засобів для створення й експлуатації реляційних БД.

Етапи розробки БД?

Очікувана відповідь.

  • Створення структури таблиці БД.

  • Введення та редагування даних у таблицю БД (з використанням або без використання форми).

  • Опрацювання БД (з використанням запитів або без використання запитів).

  • Виведення інформації із БД (з використанням звітів або без використання звітів).

Які вам відомі моделі БД?

Очікувана відповідь.

За організацією даних існують такі моделі БД:

  • ієрархічна – зберігає інформацію, організовану послідовно: один елемент вважається головним, інші йому підпорядковуються; таку модель можна порівняти з деревом каталогів в операційній системі;

  • мережева – це ієрархічна, яка вирізняється більшою гнучкістю: існує можливість встановлення додаткових зв’язків, що полегшує процес пошуку потрібної інформації;

  • реляційна – зберігає інформацію, організовану у вигляді прямокутних таблиць, які певним чином пов’язані між собою. Це найпоширеніша модель БД.

Що таке поле первинного (ключове) ключа?

Очікувана відповідь.

Ключове поле (ключ) – поле, за яким однозначно визначається будь-який запис таблиці.

Поле – стовпчик таблиці реляційної БД, в якому може зберігатись певний тип даних.


Які зв’язки між полями MS Access?

MS Access дає змогу будувати бази даних, окремі таблиці яких можуть бути зв’язані між собою.

Як правило, зв’язують ключове поле однієї таблиці з відповідним йому полем іншої таблиці, яке називають полем зовнішнього ключа. Для встановлення зв’язку між таблицями вибирають команду Сервиссхема данных або натискають кнопку Схема данныхhello_html_m5abb28fb.pngна панелі інструментів База данных. На екрані з’являється вікно Схема данных, у якому можна встановити та переглянути зв’язки між таблицями.

Між таблицями можуть установлюватися такі типи відношень: «один-ко-многим» або «один-к-одному» із забезпеченням цілісності даних. Тому схема даних будується відповідно до інформаційно-логічної моделі.

Які типи даних можуть вміщувати поля таблиць MS Access?

Очікувана відповідь.

Тип даних у полі визначається видом інформації. Тип даних можна вибрати зі списку, який розкривається.
У MS Access допускаються такі типи даних:

  • текстовыймістить текст не більш ніж 255 символів;

  • числовоймістить числові значення;

  • поле МЕМО – зберігає текстові або текстові та числові дані завдовжки не більш як 65 535 символів;

  • дата/время – поля містять значення дати чи часу;

  • денежный – зберігаються числа, які можуть мати 15 розрядів зліва від десяткової крапки та чотири справа;

  • счётчик - мстить число, яке автоматично збільшується на одиницю, коли в таблицю додається новий запис;

  • логический – поля, в яких зберігається значення Да абоНет;

  • поле объекта OLE розміщуються об’єкти, опрацьовані OLE-сервером, тобто графічні об’єкти;

  • гиперссылка – містить гіперпосилання, які вказують шлях до файлу на жорсткому диску або адресу в мережі Internet.

Об’єкти MS Access та їх суть?

Очікувана відповідь.

Об’єктами - бази даних є таблиці, форми, запити, звіти, макроси, модулі, сторінки.

Таблиці – призначені для зберігання інформації бази даних, а також дають змогу виконувати введення, перегляд, коригування інформаційних даних. Їх вважають головним об’єктом баз даних.

Форми – застосовують для введення, перегляду та коригування даних. Це необов’язковий елемент, але він додає зручності і спрощує операції.

Запити – це похідна таблиця, в якій збираються дані з інших таблиць і проводяться над ними різні операції. У запиті можуть з’явитися обчислювальні поля, тобто поля, значення яких є функціями значень інших полів. Запити дають можливість проводити групові операції, тобто операції над групою записів, об’єднаних певною загальною ознакою. За допомогою запитів можна також складати вибірки з таблиць за певною умовою.

Звіти призначені для формування вихідного документа та виведення його на друк.

Макрос – це набір спеціальних макрокоманд, який забезпечує об’єднання розрізнених операцій оброблення даних у програму. Макроси автоматизують виконання певної послідовності команд.

Модуль – це програма мовою VBA, яку використовують для реалізації нестандартних процедур при створенні програми.

Сторінки доступу до даних – це веб-сторінка, призначена для додавання, редагування, перегляду або маніпулювання поточними даними в базі даних Access.

Для чого призначені таблиці MS Access? Які ви знаєте способи створення таблиць MS Access?

Очікувана відповідь.

Таблиці – призначені для зберігання інформації бази даних, а також дають змогу виконувати введення, перегляд, коригування інформаційних даних. Їх вважають головним об’єктом баз даних.

Таблиці створюються за допомогою:

  • Конструктора;

  • Майстра;

  • Режимі таблиць;

  • Імпортування таблиць.

Види запитів MS Access?

Очікувана відповідь.

Запити – це похідна таблиця, в якій збираються дані з інших таблиць і проводяться над ними різні операції. У запиті можуть з’явитися обчислювальні поля, тобто поля, значення яких є функціями значень інших полів. Запити дають можливість проводити групові операції, тобто операції над групою записів, об’єднаних певною загальною ознакою. За допомогою запитів можна також складати вибірки з таблиць за певною умовою.

  • Запит на відбір даних.

  • Запит із параметром.

  • Запит на зміну даних.

  • Перехресний запит.

  • Запити SQL.

Який порядок створення таблиць MS Access в режимі конструктора?

Очікувана відповідь.

Описуються типи полів, задаються їх типи, вказується ключове поле, зберігається таблиця, надається їй ім’я. Переходять у режим створення таблиці.

Як створити і відреагувати форму MS Access?

Очікувана відповідь.

Форми – спосіб відображення табличних даних у зручному для користувача вигляді. Форми використовуються для введення, редагування, перегляду і друкування даних.

Найпоширеніші режими створення форм:

Мастер – створює готову форму на основі поставлених до користувача запитань.

Конструктор – дає змогу користувачу самостійно розробити форму та розмістити в ній всі необхідні елементи.

Для створення форми у режимі Мастер необхідно виконати такі дії:

  • У головному вікні БД вибрати Форми→Создать→Мастер форм.

  • Вибрати таблицю, на основі якої необхідно створити форму, та натиснути ОК.

  • Вибрати поля, зовнішній вигляд форми, стиль оформлення та дати формі ім’я.

Як створити і відредагувати звіт MS Access?

Очікувана відповідь.

Звіти використовуються для вибору даних з однієї або кількох таблиць, запитів з метою виведення їх на екран чи на принтер.

Створення звіту:

І. Автоотчет:

  • У головному вікні БД вибрати Отчеты→Создать→Автоотчет: строчный (или в столбик).

  • Вибрати із списку таблицю або запит, на основі якого треба створити звіт.

  • Натиснути кнопку ОК, після чого зразу потрапляємо в режим перегляду звіту.

  • Зберегти звіт.
    ІІ. Мастер отчётов:

  • У головному вікні БД вибрати Отчеты→Создать→Мастер отчётов→ОК.

  • З’являється вікно Создание отчётов, у якому вибрати поля, необхідні для звіту, із таблиць або запитів та натиснути кнопку Далее.

  • з’являється вікно, у якому за необхідності додати рівні групувань, та натиснути кнопку Далее.

  • Вибрати за необхідності порядок сортування записів та натиснути кнопку Далее.

  • Вибрати макет звіту та орієнтацію аркуша, натиснути кнопку Далее.

  • Вибрати стиль звіту, натиснути кнопку Далее.

  • Ввести ім’я звіту й натиснути кнопку Готово.

  • Зберегти звіт.

Що таке фільтри MS Access? Види фільтрів? Як зберегти фільтр?

Очікувана відповідь.

Фильтрациявиведення на екран лише тих записів таблиці, які задовольняють певну умову.

Відфільтровані дані з’являються на екрані теж у вигляді таблиці.

Основні види фільтрів:

  1. Фильтр по выделенномувикористовується, якщо потрібно відфільтрувати дані за одним полем таблиці.

Для його застосування слід виконати дії:

  • виділити у полі відбору один із записів, який нас цікавить;

  • ЗаписиФильтрФильтр по выделенномуhello_html_m6364786b.png на Панели инструментов.

Расширенный фильтрвикористовується, якщо потрібно відфільтрувати дані за кількома полями таблиці.

Для його застосування слід виконати такі дії:

  • ЗаписиФильтрРасширенный фильтр або натиснути кнопку hello_html_57c2b30d.pngРасширенный фильтр на Панели инструментов;

  • на екрані з’явиться список полів таблиці та порожня структура фільтра;

  • перетягнути поля відбору у рядок Поле структури;

  • заповнити рядок Условие отбора, де можна використовувати математичні оператори (>, >=, <, <=, =, <>) та маски (* - скільки завгодно символів; ? – один символ);

  • Фильтр→Применить фильтр або натиснути кнопку Применить фильтр hello_html_m1b3a53aa.png на Панели инструментов.

Щоб відмінити фільтр, необхідно виконати такі дії: ЗаписиУдалить фильтр або натиснути кнопку Удалить фильтрhello_html_m1b3a53aa.png на Панели инструментов.

Що уявляє собою кнопкова форма для створення форм MS Access?

Очікувана відповідь.

Кнопочная форма - площина для розміщення елементів управління Кнопка та надання цим елементам єдиної функції: завантаження певного об’єкта.

Кнопкові форми можуть завантажувати інші (підпорядковані) кнопкові форми, тобто, можна побудувати розгалужену структуру кнопкових форм.

Побудову розгалуженої структури кнопкових форм треба розпочинати з підпорядкованих форм.

Як упорядкувати дані у БД? MS Access?

Очікувана відповідь.

Упорядковувати дані можна у режимі таблиці за зростанням або за спаданням. Для цього використовуються кнопки Панели инструментов:

hello_html_m1e73db1a.png

  • сортування за зростанням;

  • сhello_html_m62be06e4.pngортування за спаданням.



Зhello_html_245467f6.gifа кожну правильну відповідь студент отримує смайлик , який перераховується в бали.


  1. Представлення презентацій-проектів.

Студентам групи було запропоноване самостійно розподілитися на групи, і підготувати проекти-презентації діяльності підприємства або фірми, спроектувати до цього підприємства базу даних, яку вони будуть опрацьовувати на ПК. Паперова копія презентацій (додаток 1). Спроектовані бази даних та презентації підприємств в електронному вигляді додаються на диску.

  1. Створення проекту з техніки безпеки.

Повторення правил техніки безпеки при роботі на ПК

На магнітній дошці створюється проект з правил техніки безпеки (додаток 2)

Кожен етап роботи студентів обговорюється, викладач виставляє бали. Результати роботи демонструються на екрані за допомогою програми оцінювання.

Оцінювання ведеться за формулою: =СРЗНАЧ(C4:F4)+ЕСЛИ(D4>1;0,5;-0,5)






hello_html_m230397e7.png














  1. Практична робота по опрацюванню БД.

Завдання: Опрацювати БД, спроектованої для підприємства або фірми:

  • Створити форму для головної таблиці БД і додати за її допомогою кілька записів;

  • Відсортувати прізвища робітників у основній таблиці БД;

  • Виведіть у відкритій БД головної таблиці дані про жінок працюючих на підприємстві або фірмі;

  • Створити запит на вибірку про робітників з вищою освітою (магістр, бакалавр, спеціаліста);

  • Оформити звіт (Автоотчет) за полями взятими з головної таблиці БД.

Оснащення заняття:

  1. Опорний конспект.

  2. Таблиця з проектування БД.

  3. Інструкція з ТБ при роботі на ПК.

Порядок проведення заняття

  1. Повторюються правила з техніки безпеки при роботі на ПК.

  2. Завантажується спроектована до підприємства (фірми) БД.

  3. Опрацювання БД:

І. Створити форму до головної таблиці спроектованої БД.

  1. Відкриваємо головне вікно спроектованої БД.

  2. Виконуємо команду ФормаСоздатьМастер форм.

  3. Вибираємо головну таблицю, та натискаємо ОК.

  4. З’являється вікно Мастера нової форми.

  5. Вибираємо потрібні поля та натискаємо кнопку Далее.

  6. Вибираємо зовнішній вигляд форми – в один стовпчик – та натискаємо кнопку Далее.

  7. Вибираємо стиль форми – (наприклад Диффузный або інший) та натискаємо кнопку Далее.

  8. Задаємо ім’я форми – Кадровий склад та натискаємо кнопку Готово.

  9. Додаємо до форми декілька записів.

ІІ. Відсортувати головну таблицю спроектованої БД поле «Прізвище» за зростанням.

  1. Відкриваємо головну таблицю БД.

  2. Встановлюємо курсор у поле «Прізвище».

  3. Натискаємо кнопку hello_html_m661a8952.png одержуємо результат.


ІІІ. Вивести у відкритій БД головної таблиці дані про жінок працюючих на підприємстві або фірмі.

  1. Встановлюємо курсор у поле «Стать» у клітинку «жіноча».

  2. Натискаємо Фильnр по выделенному hello_html_2fc747c2.pngі одержуємо результат.

  3. Відфільтровані дані зберегти як копію відкритого вікна (Shift+Print Screen) у текстовому документі MS Word під назвою Фільтр в папку де знаходиться спроектована БД.

ІV. Створити запит на вибірку про робітників з вищою освітою (магістр, спеціаліст, бакалавр).

  1. У головному вікні БД вибираємо ЗапросыСоздатьКонструкторОК.

  2. З’являється вікно Запрс1: Запрос на выборку і діалогове вікно Добавление таблицы.

  3. Додаємо головну таблицю БД (або декілька таблиць, залежно від того де розташовані потрібні поля). Після цього натискаємо кнопку Закрыть.

  4. Список полів вибраної таблиці (або таблиць) відобразиться у верхній частині вікна запиту. Нижня частина вікна запиту містить бланк QBE.

  5. По черзі перетягуємо лівою кнопкою миші поля «Прізвище» «Освіта» у рядок Поле бланка QBE.

  6. Заповнюємо рядок Условие отбора.

  7. Натискаємо кнопку Запускhello_html_m2a3be4a2.png на Панели инструментов. Маємо результат.

  8. Зберігаємо запит під назвою Освіта.

V. Оформити звіт за полями взятими із головної таблиці БД.

  1. У головному вікні БД виконати команду ОтчётСоздать.

  2. У діалоговому вікні Новый отчёт вибрати один з варіантів:

  • Автоотчёт: в столбец;

  • Автоотчёт: ленточный.

  1. Вибрати головну таблицю БД, саме на її основі будується звіт.

  2. Натиснути кнопку ОК.


VI Студентам надається бланк зі звіту практичної роботи, який вони починають опрацьовувати в аудиторії, закінчують вдома і захищають на на наступному занятті.


5) PR з ІКТ

На даному етапі роботи студенти рекламують комп’ютерні програми які окажуть допомогу в нестандартній ситуації яка виникла на підприємстві. Демонстрація програм здійснюється у формі ділової гри.

Студенти рекламують програми:

hello_html_m6db70dfe.gif






















hello_html_43ec2166.gif

























hello_html_32e760c0.gif






















hello_html_549465de.gif





















Диски з програмами додаються.




6 Закріплення знань студентів 5 хв.

Закріплення знань студентів проводиться у формі комп’ютерного тестування. На Робочому столі знаходиться ярлик програми MAMI testing. Студенти відкривають файл БД.mld, виконують тестування. Оцінювання проводиться самою програмою. Результати заносяться до таблиці підрахування результатів роботи студентів.


Підсумковий тест для самостійного контролю


  1. Що таке база даних?

    1. Сукупність взаємозв’язаних і узгоджено діючих комп’ютерів або процесорів та інших пристроїв, які забезпечують автоматизацію процесів приймання, оброблення та видавання інформації споживачеві.

    2. Сукупність спеціальним чином організованих даних, які зберігаються на машинних носіях і відображують стан об’єктів та їх взаємозв’язки у предметній сфері, яка розглядається.

    3. Є комунікаційною системою зі збирання, передавання й оброблення інформації про конкретний об’єкт для реалізації функцій керування.

  2. Що називають системою керування базами даних?

    1. Пакет програм, що забезпечує створення і використання бази даних багатьма користувачами.

    2. Сукупність даних, що зберігаються на магнітних носіях, характеризує стан певної предметної сфери.

    3. Різновид інформаційної системи, в якій реалізовано функції централізованого збереження та накопичення інформації.

  3. Які існують типи організації баз даних?

    1. Ієрархічний.

    2. Лінійний.

    3. Мережний.

    4. Реляційний.

    5. Розгорнутий.

  4. Для чого призначена програма Microsoft Access?

    1. Це набір інструментальних записів для створення і експлуатації інформаційно-операційних систем.

    2. Це набір інструментальних засобів для створення реляційних баз даних.

  5. З яких об’єктів може складатися база даних MS Access?

    1. Таблиці.

    2. Запити.

    3. Діаграми.

    4. Форми.

    5. Документи.

  6. Для чого призначені таблиці MS Access?

    1. Дають змогу отримувати із запитів потрібну інформацію, що подається у формі таблиць?

    2. Призначені для подання даних із запитів у зручному вигляді, тобто у формі таблиць.

    3. Спрощують введення, перегляд, редагування інформації в запитах.

  7. В яких режимах можна створювати таблиці MS Access?

    1. Конструктор.

    2. Введення даних.

    3. За допомогою майстра таблиць.

    4. За допомогою імпорту таблиць.

  8. Які обмеження встановлені для імені поля таблиці MS Access?

    1. Довжина – максимум 128.

    2. Недопустимі знаки – крапка, знак оклику, квадратні дужки, лапки.

    3. Не починається з пробілу.

    4. Не збігається з іменами властивостей або елементами керування.

  9. Як задати ключове поле в таблиці MS Access?

    1. Кнопка Ключевое поле на панелі інструментів програми.

    2. Команда меню Сервис→Сделать поле ключевым.

    3. Команда Ключевое поле контекстного меню поля таблиці.

    4. Усі перераховані способи.

  10. Як установити зв’язок між таблицями MS Access?

    1. За допомогою кнопки панелі інструментів програми hello_html_m72c09203.png.

    2. За допомогою кнопки панелі інструментів програми hello_html_ma7ce3c.png.

    3. За допомогою кнопки панелі інструментів програми hello_html_m14578743.png.

    4. За допомогою комбінації клавіш Ctrl+Esc.

    5. За допомогою команди меню Сервис→Схема даних.

  11. В якому режимі можна редагувати звіт MS Access?

    1. Конструктор.

    2. Попередній перегляд.

    3. Зразок.

    4. Будь-який.

    5. Вносити зміну у звіт MS Access неможливо.

  12. В яких режимах можна створювати форму MS Access?

    1. Конструктор.

    2. Мастер форм.

    3. Автоформа: в столбец.

    4. Автоформа: ленточная.

    5. Диаграмма.

  13. Для чого призначені макроси MS Access?

    1. Введення інформації в БД.

    2. Вибір із бази даних інформації за заданим критерієм.

    3. Програмування послідовності операцій БД.

    4. В MS Access не існує об’єктів такого типу.

  14. Чи можна експортувати дані з бази MS Access в інші програми
    MS Office?

    1. Так.

    2. Ні.

    3. Не знаю.

  15. Чи можна імпортувати дані в базу MS Access?

    1. Так.

    2. Ні.

    3. За умови спеціального інтерфейсу.

  16. Звіти створюють для:

    1. Введення даних.

    2. Виведення на друк потрібної інформації.

    3. Виведення на екран потрібної інформації.

    4. Вибірки інформації.

    5. Створення звіту про роботу MS Access.

  17. Обчислювальне поле в запиті:

    1. Створити не можна.

    2. Створити можна.

    3. За допомогою кнопки Построить.

    4. За допомогою кнопки Групповые операции.

    5. Тільки в спеціальних запитах з обчислювальними полями.

  18. У результаті створення запитів створюються:

    1. Бланки запитів.

    2. Реляційні таблиці.

    3. Результативні таблиці.

    4. Звіти.

  19. Для чого потрібен Мастер Автоформата формы?

    1. Для зображення форми в режимі авто формату.

    2. Для встановлення потрібного формату форми.

    3. Щоб виконати заливку елементів форми.

    4. Для перегляду форми в режимі авто формату.

  20. Чи можна переглянути малюнок у формі?

    1. Можна в режимі форми.

    2. Можна в режимі конструктора.

    3. Не можна.

    4. Малюнок можна переглянути в таблиці.

  21. Зв’язки між таблицями потрібні для:

    1. Створення звітів, запитів.

    2. Забезпечення цілісності даних.

    3. Для автоматизації створення звітів.

  22. Ключове поле має бути:

    1. Обов’язково лічильником.

    2. Обов’язково числовим.

    3. Унікальним.

    4. Не повинно мати довгих записів.

Відповіді до підсумкового тесту:


питання

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

Варіант відповіді

б

а

а
в
г

б

а
б
г

г

а
б
в
г

а
б
в
г

а
в

б

д

а

а
б
в
г
д

в

а

а

б

в

б

в

б

а

в

в


7 Коментар відповідей студентів та результати роботи

Оцінка результатів роботи кожного студента надається у розрахунковій таблиці, яка демонструється на екрані.


8 Підсумок заняття 2 хв.

На даному занятті Ви засвоїли, що кожне підприємство обов’язково має базу даних не виключно і підприємець єдиного податку. База даних може бути створена у різноманітних комп’ютерних програмах текстовому редакторі MS Word, табличному процесорі MS Excel тощо. Але практика показує, що для оптимальної організації роботи підприємства слід застосовувати програму яка опрацьовує СУБД. Для цих цілей слід використовувати програму MS Access, в якій ми сьогодні виконували опрацювання створених вами баз даних для підприємств. Протягом занять ми неодноразово підкреслювали, що люба програма ведення обліку на підприємстві основана на принципі роботи системи управління базами даних та подвійного запису у бухгалтерському обліку.

9 Домашнє завдання 2 хв.

- підготувати презентацію-рекламу підприємства;
- опрацювати звіт з практичної роботи;

- повторити створення діаграм і графіків засобами табличного
процесора MS Excel.





hello_html_m4d466bb7.png

1 Демонстрація слайдів з цієї проблеми.


Автор
Дата добавления 06.01.2016
Раздел Информатика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров174
Номер материала ДВ-311402
Получить свидетельство о публикации
