Инфоурок / Биология / Другие методич. материалы / Протерозой заманында тіршіліктің пайда болуы. сабақ жоспары . 11 сынып
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Протерозой заманында тіршіліктің пайда болуы. сабақ жоспары . 11 сынып

библиотека
материалов

hello_html_m18edf157.gifhello_html_m18edf157.gifhello_html_m1e8f6ce8.gifhello_html_m1e8f6ce8.gifhello_html_m1e8f6ce8.gifhello_html_m1e8f6ce8.gifhello_html_m756ba510.gifhello_html_641ad96f.gifhello_html_m14eefa28.gifБекітемін: 20.01.15 ХІ сынып ж\м б

Сабақтың тақырыбы: Протерозой заманында тіршіліктің пайда болуы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға протерозой заманында тіршіліктің пайда болуы туралы білім беру.

Дамытушылық: Оқушылардың өз ойларын жүйелі түрде баяндау, ойлау, есте сақтау қаблеттерін және ҰБТ- ға пән байынша дайындық деңгейлерін дамыту.

Тәрбиелік: жер тарихы және оны зерттеу әдістері мен жер тарихының шежіресі туралы білуге, саналылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, Сұрақ-жауап, баяндау, іздену, дәлелдеу, салыстыру.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар , суреттер, сызбалар, тест жұмысы.

Сабақтың барысы. I- Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Архей заманында Жерде тіршіліктің пайда болуы.

«Миға шабуыл» стратегиясы.

  • Палеонтология қандай ғылым?

  • Геохронологиялық әдіс қандай мақсатта қолданылады?

  • Жер тарихы қалай бөлінеді?

  • Заман атауларын ата.

  • Архей заманының климаты қандай болды?

  • Алғашқы ағзалар қайда пайда болды?

  • Строматолиттер дегеніміз не?

  • Архей заманының жануарлар дүниесі қандай?

  • Архай заманының басты араморфозы?

  • Араморфоз дегеніміз не?



В) Дискуссиялық өрнек.

Мазмұны.

иа

жоқ

Архей алғашқы тіршілік заманы


+

Архей заманында ауада оттек болмаған, көмірқышқыл газы көп болды.

+


Алғаш пайда болған организмдер- автотрофтылар


+

Көк жасыл балдырлар мен бактериялар архейде тіршілік етті.

+


Архей заманы Протерозой заманына ұласты.

+




ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру кезеңі. : Протерозой заманында тіршіліктің пайда болуы.

Протерозойды 3 геологиялық заман құрайды (ертелеуінен жаңалауына атап өткенде):

  1. Палеопротерозой;

  2. Мезопротерозой;

  3. Неопротерозой.

ароморофоздық құбылыс, өйткені ароморфоздың ерекшеліктері:

  • бұлшық еттері бекіну үшін тірек болатын хорданың пайда болуы;

  • түтік тәрізді орталық жүйке жүйесінің болуы жануарлардың белсенділік қабілетін арттырады;

  • суда тыныс алатын желбезектің дамуы.



ІҮ. Бекіту тапсырмалары: І топ. Венн диаграммасы:

Архей Протерозой.





ІІ топ. Фила кестесі.

Фактлер

Идеялар

Сұрақтар

Іс әрекет жоспары







ІІІ топ. Фишбоун кестесі.

Жануар д ; араморфоз: ұзақтылығы,









В. Түртіп алу стратегиясы. Протерозой. Араморфоздары.

С. Тест жұмысы. ҰБТ дайындық.

1. Протерозой заманы

А. Ең ұзақ заман. В. Ең қысқа заман. С. 500 мың жылға созылды. Д. 800 мың жылға созылды. Е. Миллион жылға созылды.

2. Протерозой заманы жануарлары:А. Бактериялар, балдырлар. В. ішекқуыстылар, губка, буылтыққұрттар, былқылдақденелілер,буынаяқтылар. С. Құстар Д. Жорғалаушылар заманы. Е. Жылықандылар заманы.

3. Архей араморфозы. А. Оттегі жинақталуы. В.Фотосинтез процесі. С. Хемосинтез процесі. Д. Гүлді өсімдіктер. Е. Тау – жартастардың пайда болуы.

4. Протерозой араморфозы: А. Желбезектің пайда болуы. В. Өкпенің пайда болуы. С. Жүректің пайда болуы. Д. Құстардың пайда болуы. Е.Жылықандылардың пайда болуы.

ҮІ. Үйге тапсырма беру. Протерозой заманында тіршіліктің пайда болуы.

ҮІІ. Бағалау.





Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
