«Бекітемін»
_______________А.Наурызбаева
Күні: 07.10.2014ж.
Сыныбы: 2
Пән мұғалімі:Сегізбаева Әсем
Сабақтың тақырыбы: «Ұр, тоқпақ»
ертегі
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға ауыз әдебиетінің көлемді саласының бірі – ертегілер және
оның түрлері туралы кеңінен түсінік беру.Ертегідегі негізгі ойды, идеяны
ұғындыру.
Білімділік:
Оқушылардың сөйлеу тілін, сөздік қорын, шығармашылық қабілеттерін арттыра
отырып, байланыстырып сөйлеу дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік:
Халқымыздың тұрмыс – салтын, әдет- ғұрпын, нанымын, дүние танушылық
көзқарасын сақтауға, жат әдеттен аулақ болуға, адал еңбек етуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Ой
– өрісін, сөздік қорын, дүниетанымын,танымдық- шығармашылық қабілеттерін
дамыту.
Сабақтың түрі:
Аралас сабақ.
Сабақта қолданылатын әдістер:
Түсіндіру, әңгіме, сұрақ- жауап, көрнекілік, топтау
Пәнаралық байланыс :
Дүниетану,математика,бейнелеу өнері,өзін –өзі тану.
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер :
Тірек – сызбалар, топтастырулар, плакаттар,
Сабақта қолданылатын технология:
Ойын арқылы оқыту.
Сабақтың барысы:
І.Алғашқы ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасу;
жалпы жан- жақты дайындығын тексеру.
Сабаққа назарын аудару.
ІІ.Психологиялық дайындық
« Шаттық шеңберін » құрып, қол
ұстасайық.
Бір – бірімізге зор денсаулық, оқуда
табыс, сенімді дос тілейік.
ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру
Балалар үйге қандай тапсырма
берілді?
1)« Қасқыр мен түлкі » ертегісін оқып
түсінігін айту.
2)Үй тапсырмасына барлығымыз дайынбыз
ба?
3) Рольге бөліп оқыту.
4) Ертегідегі кейіпкерлерге
мінездеме беру.
« Венн диаграммасы »
Пікірлесу сұрақтары.
ІҮ.Жаңа тақырыпты түсіндіру
Кіріспе сөз:
Қазір, балалар,сіздерге бұлттың
суреттері берілген. Бүгінгі сабағымызда өз мақсатымызға жету үшін мына бұлттың
арғы бетін ашайық. Ол үшін математикалық тапсырмаларға жауап берейік!
Осы тапсырмалар арқылы сабағымыздың негізгі тақырыбын ашып алайық. Олай болса,
10 дм-де неше см бар?
ең кіші бір таңбалы санды ата.
32 санында неше ондық,неше бірлік
бар? (арғы бетінен тоқпақ шығады)
Жарайсыңдар оқушылар.Олай болса ,сабағымыздың
тақырыбы«Ұр, тоқпақ» ертегісі.
Ертегі- ауызша жеткен халық
шығармаларының бірі.Ертегілер- бірнеше ғасырлардың жемісі.Өз халқымыздың
тарихын, тұрмыс- салтын,әдет- ғұрпын , нанымын, дүние танушылық көзқарастарын
білеміз десек, ертегілерді аттап өтуге болмайды.
Ү.Оқулықпен жұмыс
Ертегіні нақышына келтіре оқу;
ертегідегі негізгі ойды ұғындыру; оқушыларға тізбектей оқыту; төмендегі
кесте бойынша әңгімелеу.
Топтық жұмыс.
І топ
|
ІІ топ
|
ІІІ топ
|
ІҮ топ
|
Қаздың тұзаққа түсуі
Шалдың қазды іздеп шығуы
|
«Піс,қазаным, піс »
|
« Құс, есегім, құс!»
|
«Ұр, тоқпағым, ұр»
|
ҮІ. Сергіту сәті
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Жаңа жауған қардаймыз.
Ақпыз, сары, қарамыз,
Біз бақытты баламыз!
ҮІІ.Дәптермен жұмыс
Егер сендер де
ертегідегі шал сияқты тұзақ құрған болсаңдар. Ол тұзақтарыңа қаз түссе не істер
едіңдер? Бірден тұзақтан босатып, бауыздайсыңдар ма, әлде қаздың өтінішін
орындап мұраттарыңа жетесіңдер ме? ( өз ойларын дәптерге жазады). Оқушылардың
жауаптарын тыңдау, талдау.
ҮІІІ.Семантикалық карта
№ Тапсырма. Оқушының жауабы.
1 Оқулықта берілген сурет ертегідегі
қандай оқиғаға сәйкес келеді?
2 Шал мен кемпірдің жағдайлары
қандай болған?
3 Қазбайдың жақсы үш нәрсесін ата.
Тапсырма
Оқушының жауабы
Шалдың тұзағына не түседі?
Ертегідегі балалардың әрекеті дұрыс деп
ойлайсыңдар ма?
ІХ..Қорытынды бөлімі.
Ойын: « Ұшқыр ойдан – ұтымды жауап »сұрақ
– жауап
«Ойлан,
тап!» ойыны
1. Өзі
тамақ пісіретін қазан- «Ұр тоқпақ!»
2. Алдайтын
адам- «Алдар көсе»
3. Бағалы
сақа- Алтын сақа
4. Аңқау
аң –«Аңқау арыстан»
5. Жыртқыш
аң мен айлакер,қу –«Қасқыр мен түлкі»
Х.Бағалау
Оқушыларды мадақтап бағалау.
ХІ.Үйге тапсырма
Ертегіні оқып, мазмұнын айту.